Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Díl č.1 - Problematika bojových vest zavedených v Armádě České republiky

Datum přidání 01.04.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 35 komentářů    autor autor: Bradley

Od našich čtenářů jsme dostali mnoho dopisů a podnětů s přáním, abychom se podívali na problematiku bojových vest a tzv. nosičů plátů zavedených v Armádě České republiky. Nikomu, alespoň trochu znalému poměrů, nemohla uniknout soudní pře mezi firmami ALP ARMY pana Martina Hanuše a SPM Liberec pana RNDr. Štefana Novoty. Právě firma ALP ARMY je žalující stranou, která viní svého konkurenta z okopírování designů armádních batohů a také originální křížové vazby, která se používá na bojových vestách a nosičích plátů. Největší vášně přitom vzbuzují právě bojové balistické vesty/nosiče plátů. Nejde v ní totiž o nic menšího, než o životy vojáků, kteří jsou v současné době de facto obětí sporu obou firem.

vesty AČR

Foto: Quo vadis? Vojáci v popředí, zleva doprava - Warrior RICAS, VOP 2009 (SPM Liberec) , TBV (ALP ARMY) a znovu Warrior RICAS / army.cz

Vesta ochranná pancéřová a Nosič panelů pancéřových

Nejprve si povězme pár slov o názvosloví, o kterém se v našem seriálu budeme bavit. Vesta ochranná pancéřová je jakýsi oficiální název, který Armáda České republiky používá pro balistické vesty ke zjevnému nošení na uniformě. Vesta je vybavená tzv. měkkou balistikou a je určena především na ochranu trupu vojáka. Dále je vybavena chráničem krku a límcem, chráničem ramen a paží, dále předním chráničem slabin a zadním chráničem beder.

 

V takovém provedení má vesta možnost vložit do předních a zadních kapes pancéřové panely SAPI nebo ICW v rozměrech 250×300 mm. U nejnovějších modelů, které AČR požaduje, je také možné vložit do bočních kapes menší pancéřové panely SAPI v rozměrech 200×150 mm.

 

VOP 2009

Foto: Vesta ochranná pancéřová VOP-2009 od firmy SPM Liberec byl Armádě v roce 2009 dodána v počtu 1350 ks (540 ks v zeleném potisku + 810 ks v béžovém potisku) prostřednictvím firmy LOPACO s.r.o. / SPM Liberec

 

Vesta ochranná pancéřová je požadována v balistické odolnosti dle US STD NIJ0101.04 stupeň III. A, což je nejvyšší odolnost pro tzv. měkký balistický panel. Odolnost, která se týká pancéřových panelů je také dle US STD NIJ0101.04 stupeň IV. Takto vybavený komplet v plné výbavě se všemi ochrannými prvky a vloženými panely zpravidla váží okolo 12,5 kg ve velikosti L.

Porovnání Vest ochranných pancéřových firem ALP ARMY, SPM Liberec a EAGLE Industries

 

Váha vesty - bez ochranných doplňků1 a pancéřových plátů

Váha vesty včetně všech ochranných doplňků1

Váha vesty včetně všech ochranných doplňků1 + vsunuté přední a zadní pancéřové pláty

Použité pancéřové pláty v jednotlivých vestách

ALP ARMY - TBV goldflex2

5,7 kg

10,6 kg

15,6 kg

SAPI plát NPP 06- 2,5 kg

ALP ARMY - TBV dyneema SB212

4,6 kg

8,6 kg

11,8 kg

Plát borkarbidový ICW plát 1,6 kg

ALP ARMY - TBV dyneema SB512

4,1 kg

6,9 kg

10,1kg

Plát borkarbidový ICW plát 1,6 kg

SPM Liberec,  LOPACO s.r.o.

3,6 kg

6,8 kg

11,8 kg

SAPI plát NPP 06- 2,5kg

EAGE CIRAS

4,6 kg

6,5 kg

11,5kg

SAPI plát NPP 06- 2,5kg

1) chránič krku, chránič ramen a paží, chránič klínu, chránič bederní části

2) goldflex, dyneema SB21, dyneema SB51 jsou speciální tkaniny, ze kterých je ušita měkká balistika vest

 

Vesta je provedena tak, že po celém jejím povrchu je našitá tzv. MOLLE vazba, což je soustava popruhů, do které je možné upevnit další výstroj a sumky, tak jak potřebuje uživatel. Vesta musí být také vybavena bezpečnostním (nouzovým) odhozem.

 

Naproti tomu Nosič panelů pancéřových je pouze maskovací textilie, ve které je vložena antišoková vrstva. Textilie je ušitá do tvaru obdélníku tak, že se do ní dají vložit pouze tvrdé pancéřové panely SAPI, avšak již ne lehčí ICW pláty, které musí být použity společně s měkkou balistikou. Nosič panelů je po svém obvodu také vybaven MOLLE vazbou. Tato vesta nemá měkkou balistickou vložku, ale chrání svého uživatele pouze v místech kde je zasunutý SAPI panel. 

 

 

NPP - 2006Foto: Nosič plátů pancéřových NPP-2006 od firmy SPM Liberec byl Armádě České republiky dodán v počtu 3044 kusů. Na obrázku jasně vidíme systém horizontálních a vertikálních popruhů, které jsou předmětem sporu mezi SPM Liberec a ALP ARMY. / SPM Liberec

 

Dá se říci, že jde o odlehčenou verzi, která váží celkem okolo 6 kg (včetně vložených SAPI plátů). Nutno podotknout, že nosič panelů pancéřových je sice 2× lehčí než ochranná vesta, má ale velmi malou krycí plochu a voják je v takové vestě daleko více zranitelný.

Zaměřeno na křížovou vazbu

Křížová vazba, tzv. čtyřcestná MOLLE vazba, je soustava vertikálních a horizontálních popruhů našitých na tělo balistické nebo jiné ochranné vesty, do kterých si může uživatel upevnit ve čtyřech směrech svou výstroj.

 

Tato vazba byla přihlášena jako užitný - průmyslový vzor (křížová vazba není patentována) firmou ALP ARMY. Aspoň tak tomu bylo ještě v polovině prosince minulého roku. Zmiňme, že užitný nebo průmyslový vzor je nižším stádiem ochrany a nejde porovnat s významem patentové přihlášky, ochrana je v porovnání nižší.

 

TBV a RICAS

Foto: Ač firma ALP ARMY nebo Warrior nikdy nedodala AČR žádnou vestu, čeští vojáci si jejich produkty kupují za vlastní peníze. Na obrázku TBV od ALP ARMY a Warrior RICAS / 2. Výsadková rota

 

Z pohledu běžného uživatele je využití čtyřcestné vazby minimálně diskutabilní. Přestože je čtyřcestná vazba na balistických vestách od roku 2008 firmou SPM Liberec našita (předmět sporu mezi ALP ARMY a SPM Liberec), dle samotných uživatelů - vojáků není tato vazba využívána a výstroj je připevněna pouze shora dolů. Ostatně tak jako je to běžné na jiných vestách s MOLLE vazbou ve světě, kterou používá např. britská nebo americká armáda.

 

Autorovi tohoto článku není známa významná armáda či jiná instituce, která čtyřcestnou vazbu používá. Důvod je možná ten, že autora článku nenapadá důvod umísťovat sumky na vesty jinak, než ve vertikálním směru - tedy shora dolů. Navíc, pokud voják přeci jen náhodou potřebuje umístit sumku na vestu ve vertikálním směru, může si pořídit redukci.

 

Čtyřcestná vazba je sice určitým zdokonalením, ale dá se říci, že toto zdokonalení je spíše jakýmsi tuningem než realistickou a užitečnou inovací. Nabízí se tak otázka, proč tedy čtyřcestná vazba vznikla? Na tuto otázku je opravdu těžké odpovědět, ale můžeme si dovolit trošku technicky spekulovat o jejím pravém významu.

 

TBV

Foto: Balistická vesta TBV od firmy ALP ARMY. Na vestě vidíme druhou generaci tzv. univerzální (křížové) vazby. Široké vertikální popruhy byly nahrazeny úzkými pásky. / ALP ARMY

 

Čtyřcestná vazba nevznikla na základě požadavku, který by přišel jako podmět pro zdokonalení balistických vest přímo od AČR, ale jde o originální nápad firmy ALP ARMY, která chtěla svůj potencionální výrobek zcela odlišit od ostatní konkurence.

 

Záměr se tedy povedl, ale čtyřcestná vazba nemohla být chráněná patentovou ochranou. Proč, to je otázkou. Pravděpodobně se však jedná o příliš obecnou technologii, na kterou nelze uplatnit patentovou ochranu. Firma se tak rozhodla pro nižší stádium duševního vlastnictví, což byl v tomto případě průmyslový vzor.

Tkanina použitá na vestách - alfa a omega úspěchu

Tkanina určená pro použití na balistické vestě musí splňovat především mechanicko-fyzikální parametry, zdravotní nezávadnost a také hlavní podmínku a to, že musí splňovat ochranné maskovací vlastnosti v rozsahu spektra 400-1200 nm a další požadavky dle ČOS 108001 a ČOS 108003 platného vydání. Taková tkanina v základním provedení bez speciálního potisku se dá poměrně jednoduše vyrobit, ale zvládnout předepsaný potisk se všemi požadovanými vlastnostmi je skutečně technický oříšek.

 

Podobnou tkaninu, splňující všechny výše pospaná kritéria, vlastní pouze firma SPM Liberec. Zmiňme, že jmenovaná tkanina je vyrobena v České republice ve firmě Silk and Progress. Výhodou společnosti SPM Liberec je v tom, že má s firmou Silk and Progess uzavřenou smlouvu na dodání této specializované tkaniny a to takovým způsobem, že zmiňovanou tkaninu nemůže použít jiný výrobce.

 

Podobnou smlouvu má firma SPM Liberec uzavřenou i se společností Intercolor, která vytváří na tkanině speciální maskovací potisk. Pokud máte tkaninu splňující všechny parametry, můžete splnit zadávací podmínky a vesty dodat do Armády České republiky.  

 

V minulosti to opravdu plnila jen firma SPM Liberec a „spřátelená“ firma LOPACO s.r.o., která dodávala do armády zprostředkovaně produkty firmy SPM Liberec. Na rozdíl od svého konkurenta, firma ALP ARMY podobnou tkaninou nedisponovala. Do roku 2010 měla však firma ALP ARMY výjimku z tohoto nařízení a měla šanci vesty dodat s tkaninou, která nesplňuje parametry uvedené v úvodu. Přesto se firmě ALP ARMY zatím do Armády nepodařilo dodat jedinou ochrannou vestu nebo nosič plátů. Bohužel se nám nepodařilo zjistit, zda má firma ALP ARMY již k dispozici tkaninu, splňující výše uvedené parametry.

 

Na závěr snad dodejme, že v podmínkách Armády České republiky není možné nakupovat vícero typů vest, tak jak je tomu např. v americké armádě, kde pomalu každá jednotka má své vlastní vesty. Proto si také čeští vojáci kupují svoje vesty, ne protože by třeba nebyly současné vesty kvalitní, ale protože jim dle zařazení vyhovuje jiný model.

 

Pokračování se dočkáte za týden 8. 3. 2012…

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
patres Datum: 26.04.2012 Čas: 22:24

Hlavni vyrobce teto vesty neni SPM liberec. ale PETRIS . SPM ji skopiroval kvuli bejvalemu spolumajitely petrisu. ktery se odtrhl a udelal firmu LOPACO :-)

kazdej uz si to domysli jak to je.

avatar
psovod Datum: 06.04.2012 Čas: 09:38

pokud se nepletu,tak zásobníky jsou v ačr nedílnou součástí zbraně,ale je možné,že to může nějak souviset třeba s uložením zbraní ve skříních,zatím jsou u nás ve starých po 58kách,nové skříně přijdou v nejbližších dnech a zbraně tam mají být uloženy vodorovně snad v pěti patrech nad sebou,takže je možné že potom nebude prostor pro uložení zásobníků,ale uvidíme

avatar
soldato Datum: 06.04.2012 Čas: 06:11

...i zásobníky? Vím že je to jen kus umělé hmoty, ale znám AČR a proto se mě to zdá divný a moc tomu nevěřím. Předpokládám Tábor...?

avatar
Uwe Datum: 06.04.2012 Čas: 05:55

soldato: Cekal jsem, ze to bude jako u nas... mam je porad na veste, ve zbrojaku jen zbran... takze koukam, co utvar to jiny pristup...

avatar
Kofi Datum: 04.04.2012 Čas: 20:53

co si kdo nekoupí za svoje to prostě nemá a tyto nerozumné činy na příděl nepochopitelné... ČSLA hadra..

avatar
soldato Datum: 04.04.2012 Čas: 18:21

Uwe: ... Tak nevim. My Breny mame, a jsou ve zbrojaku spolecne se zasobniky a sumkami. Jen nejsou kozeny jako k 58... Tudiz tvoje domenka, ze mame sumky u sebe je mylna. Nevim, jak jsi na to prisel. A to jsem se dnes jeste dival do skrine, jestli mi je tam nahodou nekdo nedal...


... o premysleni hlavou nahore se radeji nebudeme bavit.

avatar
psovod Datum: 04.04.2012 Čas: 17:27

naše rota breny dostane asi za měsíc,takže o sumkách ve skříni zatím nic nevím,je to tak 14 dní co jsem potkal kluky jak je vracejí do zbrojáku a sumky nesli s sebou,ale jak je to ted nevím,pokud by to bylo tak jak popisuješ tak dobrý,ale stejně je k ničemu sumka na 3 ks zásobníků,mnohem rozumnější je ta na 2 kousky

avatar
Uwe Datum: 04.04.2012 Čas: 04:46

Kamil Slepica: Pokud by byl clanek napsan pred 10 lety tak ano... Vesta o ktere mluvite uz se daaaavno nenosi a US SF uz jsou materialove nekde jinde.

K vestam v ACR - ne dekuji, dokud bude dodavat SPM ci nedejboze ALP, budu si kupovat svuj material radeji za svoje.

psovod: Sumky a zasobniky na Brena uz mate u sebe a ne ve zbrojaku - nekdo nahore zacal premyslet hlavou....

avatar
Kamil Slepica Datum: 03.04.2012 Čas: 23:35

"autorovy článku není známa žádná známější armáda nebo instituce která používá křížovou molle vazbu" zajímavé, to asi autor v životě neslyšel o tom co má ve výstroji americká special forces a jejich vesty SPEAR BALCS s křížovou molle vazbou

avatar
psovod Datum: 03.04.2012 Čas: 20:13

jo a řešit odstíny barev na vestách je v současné době hodně ale hodně směšné,protože když se podívám v čem chodí vojáci tak vidím velkou paletu barev,co výrobce a dodávka jiný odstín,navíc ani nejsou na skladech,jestli by náhodou nebylo levnější nakupovat nějaký zavedený vzor -třeba multicam přímo z venku,protože když se podívám koilk stojí amerického vojáka maskáče-kalhoty kolem 30ti dolarů a našeho-téměř 1400kč tak nechápu proč se to vůbec u nás vyrábí

avatar
psovod Datum: 03.04.2012 Čas: 20:08

alp nikdy žádné vesty do ačr nedodával,všechny co vojáci mají jsou koupené za vlastní peníze,to ale neznamená,že žádná vesta nemá kčm-tedy katalogové číslo materiálu,některé sumky i vesty kčm mají ale prostě se hromadně nenakoupily a batohy už nedodává,přesný přehled věcí s kčm je na stránkách výrobce v katalogu

avatar
Michal Uher Datum: 03.04.2012 Čas: 19:05

Ještě doplním, že pokud nehodláme napadnout Slovensko nebo Německo, tak přesný odstín maskovacích barev je zcela nepodstatný problém. V jiných částech Evropy jsou jiné převládající barvy.

avatar
Michal Uher Datum: 03.04.2012 Čas: 19:03

K plnění norem - samozřejmě, že je musí plnit všichni. Zde je však třeba uvést, že současná výstroj obecně nesplňuje platné normy. Je to dáno tím, že maskovací vz.95 vznikal ve své době, kdy neplatily současné normy. Maskovací vzor 95 byl tištěn tehdejšími výrobci látek v ČR podle toho jak se jim to povedlo, aby to splnilo tehdejší normy. Proto je také místo tmavě zelené barvy na maskáčích khaki, ačkoliv tam nemá co dělat. Dle tehdejších norem to však bylo v pořádku. Po zavedení norem NATO Stanag se však zjistilo, že většina produkce je mimo. Došel na to i ALP, protože když si zadal výrobu látky u renomovaného zahraničního výrobce, tak mu došla úplně jinak vypadající látka. Někteří vojáci dodnes používají batohy z této látky. Podle norem byla v pořádku. Problém byl však v tom, že výstroj vypadala jinak než původní výstroj. Proto bylo rozhodnuto, že bude výstroj dodávána vědomě s vadou barev. Pokud tedy míní tvůrce článku tuto výjimku, tak jde o tento problém. Pokud by se striktně požadovaly dodávky výstroje přesně podle norem, tak na maskáčem a další výstrojní součástky může AČR s klidem zapomenout. V ČR není výrobce, který by přesný potisk materiálu na maskáče zvládnul. Pokud by chtěla AČR batohy či jinou výstroj od ALPu přesně podle norem, tak ji firma dodá ve správném provedení. SPM tvrdí, že správné provedení má. Zajímavé je však to, že barvy u SPM také úplně neodpovídají odstínům černá, tmavě hnědá, tmavě zelená a světle zelená jak jsou definovány v předpisech. Osobně bych rád protokoly o zkouškách v viděl.

avatar
P4T3jl Datum: 03.04.2012 Čas: 17:43

Je zajímavé že ALP dodává do AČR především taktické vesty a batohy... ty předpokládané normy na maskování plnit nemusí...?

avatar
hurvo Datum: 03.04.2012 Čas: 17:12

V slovenskej armade je zavedeny kompletny system phoenix od alp. Vesta TBV absolutne ziaden problem : vak na vodu system odhadzovania vesty a krizova vazba. V afganistane sa zatial ovedcila, uvidi sa ake budu pripomienky zilincanov po bojovom nasadeni.
Standardne zavedeny nosic platov pre vojakov doma na slovensku, taktiez ziaden problem, teda az na velitelov ktori si vyzaduju jednotne ulozenie sumiek ktore je vacsinou absolutne nepohodlne.
Bezne vyuzivame vertikalnu cast krizovej vazby, dokonca na pistol niekedy aj sikme ulozenie.
Nosic platov je standardne dodavany s krizovymi popruhmi na chrbat a taktiez s bojovym opaskom , ktory je sice privelky pre 99 percent vojakov ale to je chyba objednavatela.

Staci sa inac pozriet na batohy ktore ponukli obe firmy pre OSSR a je jasne kto od koho kopiroval.

arr