Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Do 4. brigádního úkolového uskupení se připravuje také jednotka protivzdušné obrany

Datum přidání 20.03.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: kapitánka Jana Samcová

Na šest desítek příslušníků strakonického 25. protiletadlového raketového pluku se tak v těchto dnech zapojilo do cvičení s názvem K 6 ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště.

foto: Příslušníci strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. / rotmistryně Pavlína Ryplová

Foto: Příslušníci strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. / rotmistryně Pavlína Ryplová

 

Cílem cvičení je provést kontrolu sladěnosti úkolových uskupení 42. mechanizovaného a 44. lehkého motorizovaného praporu a prověřit, jak jsou schopny plnit úkoly ve prospěch brigádního úkolového uskupení.

 

Strakonický protiletadlový pluk vyčleňuje pro 4. brigádní úkolové uskupení baterii protivzdušné obrany, jež je současně předurčena pro Síly rychlé reakce NATO v roce 2015. Její jádro tvoří příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu. Jednotku, která je vyzbrojená přenosnými protiletadlovými raketovými komplety RBS-70, doplňuje systém velení a řízení palby a prvek logistické podpory.

 

foto: Příslušníci strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. / rotmistryně Pavlína RyplováFoto: Příslušníci strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. / rotmistryně Pavlína Ryplová

 

Pro výcvik na Doupově byla vyčleněna jedna protiletadlová četa. „Naším úkolem na tomto cvičení je zabezpečit protivzdušnou obranu hlavního místa velení a mechanizovaných jednotek při vedení bojové činnosti,“ uvádí velitel baterie kapitán Jiří Pokorný a pokračuje: „Rovněž tento výcvik využíváme pro přípravu a sladění jednotky při dalších činnostech jako je dekontaminace osob a techniky, nácvik přesunů, zaujetí palebných postavení a výstavba místa velení.“

 

Bránění stacionárních objektů, jako jsou například hlavní místa velení, elektrárny či letiště, před napadením ze vzdušného prostoru patří mezi běžné úkoly strakonických vojáků. Během tohoto výcviku navíc procvičují obranu manévrujících vojsk. „Je to náročnější na koordinaci a sladění činnosti s pozemním mechanizovaným vojskem, které bráníme před prostředky vzdušného napadení nepřítele.

 

foto: Příslušníci strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. / rotmistryně Pavlína RyplováFoto: Příslušníci strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. / rotmistryně Pavlína Ryplová

 

"Naše jednotky se musí přesouvat v souladu s tím, jak se vyvíjí situace na bojišti,“ vysvětluje Jiří Pokorný a dodává, že před samotným vyvedením do výcvikového prostoru na Karlovarsku absolvovali velitelé a příslušníci štábu důkladnou přípravu v Centru simulačních a trenažérových technologií v Brně.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: 25. plbr

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr