Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Do boje s drony!

Datum přidání 15.06.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V posledních letech zažívají nebývalý rozmach všechny kategorie bezpilotních vzdušných prostředků UAV (Unmanned Aerial Vehicle), neboli dronů. Společně s nástupem dronů se však objevily i nové hrozby.

AUDS (Anti-UAV Defence System)

Foto: AUDS (Anti-UAV Defence System) dokáže odhalit a následně elektronický zneškodnit malé drony. / Blighter Surveillance Systems

 

Nejrůznější bezpilotní létající stroje si lze bez problémů pořídit v běžném internetovém obchodě. Již za pár tisíc korun (případně desítek tisíc) je možné koupit dálkově ovládaný stroj schopný dopravit na vzdálenost mnoha kilometrů náklad o hmotnosti několika stovek gramů nebo jednotek kilogramů.


Bohužel stejné možnosti mají i nejrůznější povstalecké nebo teroristické skupiny. Dron není problém vybavit výbušninou a poslat ho třeba na vojenskou základnu nebo na stadion plný lidí.


Navíc při nízké ceně je možné poslat najednou několik dronů. Ostatně k likvidaci důležité osoby není nutná výbušnina, střemhlavý let několik kilogramů vážicího dronu může mít pro osoby na zemi fatální důsledky.


„Při dnešních cenách je možné, že si toto zařízení může pořídit prakticky kdokoliv. Dron pak může nést nějakou výbušninu nebo kameru, která pak dokumentuje důležité objekty," řekl velitel oddílu protiletadlového raketového pluku ze Strakonic Petr Prskavec. Právě čeští vojáci ze Strakonic nacvičovali před dvěma týdny ochranu jaderné elektrárny Temelín, mimo jiné před útokem neznámého dronu s výbušninou.


V současné době si řada států uvědomuje nový bezpečnostní problém, nejen pro strategický objekty, ale také pro jednotlivé osoby. Poptávány jsou tak systémy určené nejen k rušení nebo fyzické likvidaci dronů, ale také systémy schopné neznámé drony odhalit a identifikovat.


Rozsáhlé výzkumy pro boj s drony probíhají například ve Francii v rámci programu Angelas (Analyse Globale et Evaluation des technologies et méthodes pour la Lutte Anti UAS). Hlavním koordinátorem programu je firma Thales.

 

Video: Jaká je nejlepší obrana proti dronům? Možná další drony! / YouTube


Cíle programu Angelas se dají rozdělit do několika oblastí – odhalení, identifikace a likvidace. Program testuje různé druhy senzorů, které dokáží malé drony odhalit – laserové skenery, radary (aktivní i pasivní), optické nebo akustické detektory.


Po odhalení je nutno dron identifikovat – je třeba naučit se rozeznávat (vytvořit databázi) elektromagnetické, optické a akustické podpisy dronů. Je nutno také zajistit vyřazení dronu, ať už přímou kinetickou akci nebo za použití rušení. Zřejmě nejčinnějším způsobem je ničení dronů (nebo citlivých části) laserem v kombinaci s elektronickým rušením. Uvažuje se také o cílených elektromagnetických impulsech nebo násilném převzetí dronu.


Výzvou však není jen technické provedení. Angelas řeší i právní otázky a standardy použití systémů pro boj s drony. Je nutno vyjasnit, kdy, kde, při jaké situaci a jakým způsobem je možné cizí dron zničit/vyřadit. Důvodem je mimo jiné ohrožení lidí na zemi „sestřeleným" dronem.


Podle Pierricka Lereye, ředitele oddělení strategie a marketingu pro zpravodajství, průzkum a sledování ve firmě Thales, bude program vyžadovat neustála politická rozhodnutí, která definují rámec použití systémů pro boj s drony. Je nutno zdůraznit, že systémy pro boj s drony jsou určeny především pro provoz v období míru.

 

Video: AUDS (Anti-UAV Defence System) / YouTube


Konkrétní systém boje proti dronům vznikl ve Velké Británii. Systém AUDS (Anti-UAV Defence System) dokáže odhalit, sledovat, identifikovat a vyřadit malý bezpilotní stroj až na vzdálenost 8 km. Lze tak chránit konkrétní VIP osoby nebo velké společenské akce.


AUDS se skládá z sektorového radaru s nízkým vyřazovacím výkonem, elektro-optickým termovizním přístrojem, sledovacím a kontrolním systém a rušícím zařízením. AUDS je vysoce automatizovaný – po odhalení objektu radarem je automaticky zahájeno sledování elektro-optickým přístrojem.


Provozovací přístroj je namontován spolu s rušícím zařízením na otočné základně. V případě vstupu cizího dronu do zakázané oblasti se automaticky zapne rušící zařízení, které „přehluší" rádiové spojení mezi cizím dronem a operátorem. AUDS rovněž dokáže rušit příjem GPS, podle kterého se některé drony navádějí.


Celý systém je navíc vysoce modulární a využívá „open-source" software, který lze dle libosti upravovat. Zákazník si může sám určit použité senzorové vybavení a také systémy pro rušení nebo likvidaci bezpilotních prostředků.

 

Zdroj: Flightglobal 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Superme Datum: 15.06.2015 Čas: 19:20

Petr M - Předběhl jste mě :)

avatar
Petr M Datum: 15.06.2015 Čas: 18:19

Ruská mikrovlná zbraň pro boj s drony a letadly.

http://tass.ru/armiya-i-opk/2040788

avatar
Left Datum: 15.06.2015 Čas: 16:40

Článek je docela aktuální viz:

http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/experti-nato-resili-na-univerzite-obrany--jak-se-branit-proti-dronum-111540/

arr