Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Dočká se Ukrajina amerických zbraní?

Datum přidání 01.09.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 145 komentářů    autor autor: Michael Myklín

Od anexe Krymu a vypuknutí konfliktu na východní Ukrajině v roce 2014 Spojené státy Kyjev nepřetržitě politicky, ekonomicky a vojensky podporují. Vojenská podpora je zatím omezena na nesmrtící prostředky, ale nedávná návštěva amerického ministra obrany Jamese Mattise naznačuje, že by se ukrajinská armáda mohla dočkat i amerických zbraní.

Foto: Spojené státy darovaly ukrajinské armádě 110 vozidel Humvee; větší foto / Michael, CC BY 3.0

 

Mattis na Ukrajině

Mattis Kyjev navštívil v druhé polovině srpna a během svého pobytu se mimo jiné setkal s prezidentem Petrem Porošenkem a ministrem obrany Stepanem Poltorakem. Během setkání zdůraznil podporu 

 

Washingtonu a ubezpečil Kyjev, že dokud Rusko nezmění svůj postoj vůči Ukrajině, USA budou pokračovat v ekonomických sankcích.

 

Americký ministr obrany také prohlásil, že se aktivně přezkoumává možnost dodávat Ukrajině smrtící zbrojní systémy. V případě souhlasu prezidenta Trumpa ukrajinská armáda může získat například protitankové řízené střely (PTŘS) Jevelin, o které Kyjev žádal už v minulosti.

 

Nedávno Washington alespoň schválil dodávku “nesmrtícího” vojenského materiálu v hodnotě 175 milionů dolarů (3,8 miliardy Kč).


Návštěva se odehrála během ukrajinských oslav dne nezávislosti a vojenské přehlídky v Kyjevě se poprvé v historii země účastnilo i 24 amerických vojáků, kteří pochodovali spolu se svými ukrajinskými protějšky.


Americká podpora: hodně peněz za málo muziky

Tlak na podporu ukrajinského boje proti separatistům na Donbase formou dodávek zbraní není ničím novým. V minulosti ochotu pro vyzbrojení Ukrajinců aktivně vyjadřoval nejen Pentagon, ale také ministerstvo zahraničí a americký senát v roce 2015 dokonce schválil dodávku PTŘS.


Prezident Obama však rozhodnutí vetoval a zachoval americkou vojenskou podporu ve formě nesmrtících prostředků v podobě dělostřeleckých radiolokátorů, komunikačních systémů, přístrojů pro noční a termální vidění, dopravních vozidel a bezpilotních prostředků.

 

V zemi jsou také umístěni američtí vojáci a specialisté, kteří se starají o výcvik ukrajinských národních gardistů, aktivních vojáků, policistů a zpravodajců.


Od roku 2015 se Kyjev od USA dočkal vojenské pomoci v hodnotě 750 milionů dolarů (16,4 miliardy Kč). Několikrát se však ukázalo, že šlo spíše o danajské dary. Například část z dodaných vozů Humvee pocházela z 80. a 90. let a poskytovala minimální balistickou ochranu. Dodány byly také neprůstřelné vesty, které americká armáda vyřadila před více než deseti lety.

 

Video: Příslušníci americké armády cvičí ukrajinské bojové mediky. / YouTube

 

Dalším problematickým „darem“ je 72 malých průzkumných bezpilotních dronů RQ-11B, které jsou údajně velmi zranitelné prostředky elektronického boje, kterými proruští povstalci disponují a údajně byli „hacknuty“ a využity k lokalizaci pozic ukrajinských vojáků.


Jediná země, která Ukrajině zatím poskytla smrtící vojenské prostředky je Litva. Od roku 2015 Kyjev podpořila především vyřazenými sovětskými ručními zbraněmi a desítkami tun munice.


Psychologický význam americké podpory

Jak se k „ukrajinské otázce“ postaví prezident Trump zatím není zřejmé, takže i přes podporu senátu a Pentagonu se Kyjev zbraní dočkat nemusí. Otázkou však zůstává, zda je vyzbrojení ukrajinské armády americkými zbraněmi vhodným krokem.


Zatímco menší část odborníků věří, že zvýšení bojových kapacit „prodraží“ ruskou vojenskou přítomnost a odradí Moskvu od zásadnějších ofenzivních operací, druhá část se naopak obává eskalace konfliktu.


Důvodem k obavám může být zhruba sto tisíc ruských vojáků u ukrajinských hranic, vznikající nové ruské jednotky u ukrajinské východní hranice a také působivý arzenál separatistů.


Podle ukrajinské vojenské rozvědky mají mít k dispozici 34 tisíc domácích i zahraničních bojovníků, 478 tanků v operačním stavu, 1300 obrněných vozidel, 81 dělostřeleckých systémů a 95 raketometů.


Podle ukrajinského poručíka Andreje Michejčenka americké zbraně nebudou mít zásadní dopad na průběh bojových operací, ale budou mít “zázračný vliv” na morálku ukrajinských vojáků, kteří se obávají toho, že budou Západem opuštěni.


Zdroj: DefenceTalk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Horny Datum: 08.09.2017 Čas: 11:37

tom75 - do očí mu to klidně řeknu. Co se týče toho střílení, myslel jsem to tak, že pokud by se tento jakoukoli legitimitu postrádajíci žoldák zvyklý zabíjet a považující nás za nepřátele pokusil překročit naše hranice, měla by ono střílení obstarat naše armáda ( ať už Brenem, nebo Javelinem). Od toho tu nakonec je.
Pokud se ptáš na to, zda bych se dokázal případně zapojit do protiruského odboje, tak můžu říct jen že doufám že ano. A zrovna tak doufám, že to nikdy nebude nutné zjišťovat.

stronger.p - zatím bych to nazval pasivní zradou - prostě bojuje za vazaly našich nepřátel. Legitimitu by neměl ani kdyby bojoval za ukrajince, ale ti nejsou našimi nepřáteli. A co se týče těch "keců" je rozdíl mezi záklaďáky v míru v kasárnách (nebo hospodě) a profesionálním žoldákem za války který mluví do novin. Pokud v tom nevidí rozdíl, je to jeho problém.

Rase - naprosto souhlasím.

avatar
Double Datum: 07.09.2017 Čas: 18:46

Tie prskavky vypadaju byt velmi nebezpecne...

avatar
Dual Datum: 07.09.2017 Čas: 17:39

Ukrajinci zkouší těžkou víceúčelovou multikoptéru Komandor s doletem do 70 km, unese zátěž 50 kg. Vyzbrojená může být řízenými nebo neřízenými střelami, třeba ukrajinské výroby. https://www.youtube.com/watch?v=iXyNySFqaUY

avatar
Rase Datum: 07.09.2017 Čas: 15:25

Tak separatisti si vlastně žijí moc pěkně. Pěstují si BIO potraviny, mají vlastní čokoládu, ryby, všichni chodí do práce a jsou šťastní. Co nemají, to pošlou kamarádi z Moskvy a jede se dál, vstříc zářným zítřkům. Skoro si až říkám, zda jim Rusové do té vody nedávají i nějaké drogy :D
Dobrovolec zapomněl zmínit, zda kope za stranu Doněcou nebo Luhanskou, přeci jen se šéfové obou států odmítli spojit do jednoho "novoruska".

Ať máme vladu jakou máme, pořád to jsou volení zástupci národa. Když někdo tvrdí, že se sem vrátí na tanku cizího státu, nebo jako partyzán, tak to ať si tam radši pojde někde v zákopu nebo zestárne v tom svém ráji.

ps. Stejný pohled mám na proruské militanty co se snaží / snažili zakládat partyzánský spolek v Tuzemsku. V jeho případě je ale nutno ocenit, že alespoň odešel z republiky, bojovat za svůj ideál...

avatar
stronger.p Datum: 07.09.2017 Čas: 14:16

@Horny v čem zradil naši vlast? V tom, že bojuje v občanské válce na straně, kterou Vy nepodporujete? Kdyby bojoval na straně AZOVu tak by to bylo správné? Do hlavy mu nevidíte, proč zrovna bojuje na tamté straně jako nevidíte do hlavy těm dvěma děvčatům, které odjely pomáhat a skončily strašidelně.. NĚKDO JIM VYPLÁCHL MOZEK, ať už propaganda na jedné straně nebo nějaká zřejmě neziskovka na druhé. Jsou to svým způsobem oběti, které si myslel a myslí, že konají dobro.... A kecy, že se vrátí na tanku, takových jsem na ZVS slyšel.. To patří do hospody..

avatar
PavolR Datum: 07.09.2017 Čas: 12:55

To nebude treba, ak bude mať tank, na ktorom sa povezie, blízke stretnutie s Javelinom. :-p ... (a nie Jevelinom, ako je písané v článku)

avatar
tom75 Datum: 07.09.2017 Čas: 12:42

Horny ty bys ho dokazal zastrelit nebo mu to aspon rict do oci co si vo nem myslis???
Hrdino

avatar
Horny Datum: 07.09.2017 Čas: 10:53

Marthy - aneb důkaz, že vlastizrádci stále nevymřeli. Nemám nic proti, aby si každý člověk mohl vybrat zem (přijal občanství) které bude říkat vlast a za kterou bude bojovat, ale pokud se tenhle pokusí vrátit "domů", měl by být zastřelen už na hranicích (je to stejné, jako by odešel bojovat za IS).

avatar
Marthy Datum: 06.09.2017 Čas: 17:25

Zajímavý rozhovor s jedním Čechem bojujícím na straně doněcké republiky:
http://www.securitymagazin.cz/defence/do-ceska-se-vratim-jedine-na-ruskem-tanku-nebo-jako-partyzan-rika-v-rozhovoru-pro-sm-zoldner-v-armade-donecke-narodni-republiky-aloisem-polak-1404057267.html?

avatar
Míša Datum: 06.09.2017 Čas: 13:36

Sám osobně nechápu naší vládu, namísto pod cenou prodat nadbytečné Alcy Drakenu jsme je mohli směnit s UA za transportní éra nové produkce. Navrch by získali křest a pomohli by proti banditum z Ruska.

avatar
PavolR Datum: 04.09.2017 Čas: 20:00

Pokračujte vo svojom verejnom sebazosmiešnovaní sa bez mojej asitencie. :-)

avatar
fenri Datum: 04.09.2017 Čas: 19:53

Artur, co místo pubescentního výkřiku doložit, že v tom čísle nejsou vojáci na Krymu, jak tvrdíte?

Pavolko, vaše výpočty jsou celkem irelevantní mají cenu páry nad ... víte čím.
Prostě máme dvě čísla:
cca 250 000 vojáků na jedné straně a cca 11 000 vojáků na druhé. Shodneme se? Kolik sil nasadila armáda s 250 000 vojáky je její věc a odráží její zájem o územní celistvost země. Troufnu si říct, že na straně ATO bylo násobně více, než 11 000 vojáků. Jen vojáků z Ajdaru, Dněpru, Azova, Kyjeva... bylo x tisíc. K tomu Pravý sektor, garda a regulerní armáda. Ta měla na začátku těch 15 000 a pak to rostlo. Jak, to víte jen vy.

avatar
PavolR Datum: 04.09.2017 Čas: 19:43

fenri:
Nevymýšľajte! Ak by ste nevedeli, tak slavianska kampaň s asi 15k ukrajinskými vojakmi prebehla v 2. štvrtine 2014 a použil som ju iba ako odrazový mostík pre odhad, na koľko sa ich mohlo navýšiť v priebehu druhej polovice roka 2014 (preto som nakoniec ten počet takmer zdvojnásobil), kedy už aj počet sepáčov vzrastie na takých 18-20k. Pri odhade ukrajinských síl som rátal s tým, že niekoľko tisíc vojakov potrebovali na držanie ostatných línií a ešte pár tisíc im zrejme prišlo ako posily.

avatar
Arthur Datum: 04.09.2017 Čas: 19:39

logik & PavolR

Nekŕmme TROLLA !

avatar
fenri Datum: 04.09.2017 Čas: 19:36

Logik: nepletu, psal jsem o Abcházii. Byl to stát ve stejné době jako Gruzie. S Gruzií nemají nic společného a Ševarnadze odmítal řešit nějakou autonomii apod.

UA armáda píši fantasmagorie? A jaké? Že UA armádu + gardu + Pravý sektor + dobrovolnické prapory porazilo max. 11 000 vojáků Ruské armády (podle UA zdrojů, zdůrazňuji!). Co na tom není pravda? Zaráží mě nepoměr sil a nulový výsledek UA armády. Nenarazili na Rudou armádu (ta neexistuje), narazili na ruské dobrovolníky, ex. vojáky, + aktuální vojáky (hlavně speciály). Ale podle ukrajinců jich nebylo víc, než 11 000.
Neříkám, že nemají právo na existenci, to bereš kde? Nějaká lež, abys naháněl body?
Jasně jsem napsal, že mohli dostat přes čuňu jen ze tří důvodů a napsal je. Jeslti máš další, napiš je.
Kde z toho vyvozuješ, že UA nemá právo na existenci?
A že by Putin stáhl ocas? Ale jo, už dal ruce od povstalců oficálně pryč. Jemu jde o Krym, ne o nějaký umouněný rozstřílený Donbas.

arr