Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Dogo: Robot zabiják s pistolí Glock

Datum přidání 09.05.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelská firma General Robotics představila novou generaci příručních průzkumných a bojových robotů Dogo. Izraelský robot se však od řady podobných “hraček” odlišuje. Dogo pomocí vestavěné standardní pistole Glock ráže 9 mm dokáže sám likvidovat nepřátelské bojovníky.

Foto: Robot Dogo může pomocí vestavěné pistole Glock vyřadit dům plný teroristů. / General Robotics

Foto: Robot Dogo dokáže pomocí vestavěné pistole Glock vyčistit dům plný teroristů. / General Robotics

 

Robot Dogo je první taktický příruční bojový robot vyrobený od počátku jako nosič zbraní. Robot je určen pro tzv. boj na krátkou vzdálenost CQB (Close Quarters Battle) - tedy nejčastěji pro boj v uzavřených prostorech a (nebo) na velmi krátkou vzdálenost.

 

Typickým příkladem operací CQB je osvobozováni rukojmí z rukou teroristů. Dále jde o situaci, kdy například armádní jednotky musí za účelem kontroly vstupovat do obydlí, kde se mohou nacházet nepřátelští bojovníci nebo nástražné výbušné systémy.

 

Izraelská armáda zase vede specifické CQB operace ve stísněných pozemních tunelech vyhloubených palestinským Hamásem.

 

Na světě existuje řada dálkově ozbrojených robotů - rozhodně je ale nelze přenášet na zádech. K izraelskému robotu je zřejmě ideově nejblíž starší americký robot SWORDS (Special Weapons Observation Reconnaissance Detection System), který lze osadit různými zbraňovými systémy - útočnou puškou, kulometem, odstřelovací puškou nebo granátometem.

 

SWORDS (jde o ozbrojenou verzi robota TALON) je ve výzbroji již deset let a byl nasazen dokonce v Iráku. Ukázalo se však, že není příliš použitelný v boji. Navíc SWORDS se hodí nejvíc ke strážným účelům, nikoliv pro dynamické CQB operace ve stísněných prostorách.

 

Naproti tomu Dogo váží pouze 12 kg a díky kompaktním rozměrům ho dokáže přenášet a ovládat pouze jeden člověk. Organickou výzbroj robota tvoří pistole Glock 26 se zásobníkem na 14 nábojů. Doplňkovou výzbroj volitelně tvoří pepřový sprej, osvětlovací stroboskopy nebo další méně-než-smrtelná výzbroj.

 

Orientaci v prosotoru zajišťuje osm kamer se sférickým pokrytím. Šest kamer zajišťuje zmiňované celokruhové pokrytí a dvě přední kamery jsou určeny k zaměření pistole.

 

Video: Ukázkové použití robota Dogo. / YouTube

 

Tichý elektrický motor a pásový podvozek umožňují robotu Dogo šplhat po schodech nahoru. Díky 360° pokrytí kamer po vniknutí robota do místnosti operátor okamžité ví, zda je v místnosti protivník - robot se nemusí komplikované natáčet. Lithium-iontové baterie na palubě postačují pro čtyři hodiny manévrování.

 

Podle Udi Galiho, zakladatele a výkonného ředitele General Robotics, je Dogo vybaven také automatickým sledovacím systémem.

 

"Všechen řídící software běží přímo v robotovi. Hlavní počítač je přímo v robotovi a sledování (osob - pozn. red.) je intuitivně vykonáváno robotem samotným ... do tohohle 12kg systému se nám podařilo zabalit velmi komplexní technologii," řekl Gali, který dříve vedl výzkumné a vývojové oddělení na izraelském ministerstvu obrany.

 

Dogo nejvíce využijí speciální policejní jednotky při protiteroristických operací nebo speciální vojenské jednotky v CQB operacích. Bližší informace o robotu Dogo se dozvíme na blížící se pařížské výstavě Eurosatory.

 

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Blake Datum: 10.05.2016 Čas: 19:05

Mrakoplaš, robotický granát by som tak skoro nečakal, spoločnosť nie je celkom vysporiadaná ani s konceptom autonómnych strojov ako takých, nie ešte takých, ktorých jediným účelom je niečo nájsť a vybuchnúť. Pri takomto koncepte by som čakal pomerne skorý osud podobný tomu cluster munitions a protipechotných mín - civilizovaný svet ich odmietne, hlavne ak by mali mať vyššiu mieru autonómie skôr než nižšiu.

A mám na mysli koncept pozemnej "chodiacej výbušniny". Kamikaze UAV sa predsa len omnoho ťažšie "stratí", ako povedzme takýto kompaktný robot naládovaný trhavinou.

avatar
jj284b Datum: 10.05.2016 Čas: 14:10

Mrakoplaš: pretoze kamikadze dron treba po explozii nahradit, kym tento moze vystrielat zasobnik, a potom ho mozu pouzit znova... celkovo mi pride toto vozidko ako celkom zaujimava vecicka.. hlavne na cistenie domov.. predsa len nikto necaka ze mu do miestnosti vojde taketo auticko a spusti stroboskop... v tom momente je uplne jedno ako to vozidko mieri... obsluha bude mat dostatok casu na likvidaciu oslepenych protivnikov.

avatar
jarpe Datum: 10.05.2016 Čas: 10:58

V tom videu jsme prkticky nic neviděli. Jen šíleně sestřihané útržky. Asi záběry když se jim to zrovna nepřevrátilo.

avatar
niko Datum: 10.05.2016 Čas: 10:04

"Organickou výzbroj robota tvoří pistole Glock 26"

Glock 26 ? To tam nevedeli zmestit ani full size, alebo compakt G 19 ? Aj ked u G 26 poväcsinou chvalia presnost, nedat tam dlhsiu hlaven mi pride dost divne.

avatar
Mrakoplaš Datum: 09.05.2016 Čas: 23:34

Pěkné.

Jen by mě zajímalo zda někdo vyvyne třeba něco jako "robotický granát".
Roboti v podobě kole s docela pěknými jízdními vlasnostmi jsou. A kamikazedrony mají uspěch tak proč ne pozemní.
A třeba do budov, či městkého boje by bylo moc užitečné.
Tohle je sice ze hry ale takle nějak by třeba to mohlo vypadat(granát je tam asi od půlky). Přidat malou kamerku a třeba i dálkové ovládání...
http://games.tiscali.cz/tv/tom-clancys-the-division-silent-night-trailer-27532

avatar
sanityangel1 Datum: 09.05.2016 Čas: 21:56

To stetula:
Docela jsem se zasmal, jak sejmul toho druheho chlapika, jinak s tim zaslapnutim me napadlo to same.

Jeste bych videl problem ve hlucnosti. Jakmile to pojede pres nejaky bordel pohazene suche vetve ,tak to bude dost hlucne. Jedine, ze by tomu vytvareli kryci clonu treba strelbou do vzduchu.

avatar
Rase Datum: 09.05.2016 Čas: 19:13

Systém míření je opravdu hodně podivný - brokovnice by se asi hodila víc. Vzhledem k tomu, jak má být tenhle stroj kompaktní a malý, tak to snad ani jinak nešlo.
Osobně ho chápu spíš jako průzkumný stroj a samotná zbraň je taková nouzovka. Možná by se hodilo i nějaké samodestrukční zařízení, nebo granát :D

avatar
stetula Datum: 09.05.2016 Čas: 17:31

no v první řadě by mě zajímalo jak to že autor nepoužil bombastický nadpis jako u tohohle článku : http://www.armadninoviny.cz/rusky-robot-uran-9-nepouzitelna-hracka-nebo-revoluce3f.html

za druhé jak to bude mířit ??? natáčením pásu ? co když bude na nějakém nvhodném místě kde se bude špatně natáčet ( schody , kamení trosky budov )
to než se natočí a vystřelí tak ho nepřítel zašlápne :)

arr