Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Dohoda o prodeji S-400 do Indie uvízla na mrtvém bodě

Datum přidání 24.01.2018    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 29 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko a Indie se nemohou dohodnout na finančních a licenčních podmínkách prodeje ruského protiletadlového a protiraketového systému S-400. Indie především odmítá zaplatit Ruskem požadovaných 5,5 miliardy dolarů za pět baterií S-400.

Foto: S-400 chránící ruskou základnu Hmejmin v Sýrii; větší foto / Ruské ministerstvo obrany

 

Podle nejmenovaného vysokého úředníka indického ministerstva obrany, kterého citoval web Defense News, se vedoucí zástupci indického ministerstva obrany, nejvyšší zástupci ruské státní exportní společnosti Rosoboronexport a zástupci firmy Almaz-Antěj (výrobce S-400) nedokázali dohodnout na ceně, rozsahu výcviku a školení, technické podpoře a na rozsahu přenosu technologií S-400 do Indie.


Jde o nečekaný obrat, protože ještě před několika dny indická a světová média přinesla informace o brzké finalizaci dohody o dodávkách S-400 do Indie.


„Rusko požaduje 5,5 miliardy dolarů za pět jednotek (S-400 - pozn. red.), velmi vysoký výcvikový poplatek a odmítá poskytnout technologický transfer tří typů řízených střel,“ uvedl nejmenovaný úředník a dodal, že zatím nebyl z Ruska nabídnut žádný plán podpory se zaváděním S-400 do výzbroje indického letectva a žádný plán podpory dodávek náhradních dílů.


Podle dalšího nejmenovaného úředníka, kterého opět citovala Defense News, Indie odmítá za pět baterií S-400 zaplatit více než 4,5 miliardy dolarů. Dohoda také musí ctít zásadu “Make In India” pokud jde o výrobu náhradních dílů, samotných interceptorů a také výrobu náhradních dílů pro celoživotní podporu S-400.


“Make In India” je snaha indické vlády získat zahraniční know-how a podpořit svůj vlastní obranný průmysl. Indii se také samozřejmě nelíbí případná celoživotní závislost v dodávkách náhradních dílů nebo střel na Rusku.


Nákup pěti baterií S-400 schválilo indické ministerstvo obrany v prosinci 2015 s tím, že zaplatí nejvýše 4,5 miliardy dolarů. Mezivládní dohodu o prodeji S-400 Rusko a Indie podepsali v říjnu 2016 v letovisku Goa za přítomnosti ruského prezidenta Vladimíra Putina a indického premiéra Narendry Modiho.


„V loňském roce jsme v Rusku provedli dva výcvikové turnusy, ale naší pracovníci v letecké obraně musí absolvovat robustní výcvik, aby mohli úspěšně provozovat systémy S-400 Triumf ještě předtím, než budou zavedeny do výzbroje,“ citoval Defense News nejmenovaného vedoucího představitele indického letectva.


Detaily smlouvy o případném prodeji S-400 do Indie nejsou známy. Indie má ale zájem o tři typy střel, které dokáží působit proti balistickým cílům a stealth letounům, jakou jsou čínské letouny J-20 a J-31. Podle Defense News Indie doufá, že pomocí S-400 překoná pákistánskou protivzdušnou obranu a minimálně se vyrovná té čínské, která v těchto dnech obdržela první části kompletů S-400.


Vzhledem k tomu, že Indie plánuje používat S-400 v rámci protiraketové obrany a také s přihlédnutím na možné letecké hrozby z Pákistánu a Číny, Indie s největší pravděpodobností nepožaduje nejvýkonnější střely 40N6 s doletem 400 km, které jsou určeny proti bombardérům, vzdušným tankerům a velkým průzkumným letounům.


Indický program protiraketové obrany (Indian Ballistic Missile Defence Programme) začal v 90. letech s rozvojem pákistánského a čínského raketového programu. V 90. letech Indie nakoupila z Ruska několik baterií PVO S-300, aby chránily indické hlavní město Dillí.


Indie začala s vývojem vlastního protiraketového štítu v roce 1999. Vývoj zesílil v roce 2002, kdy Washington vetoval dodávky izraelských interceptorů Arrow-2 do Indie. Obecně má Indie v první fázi zájem získat schopnost ničit balistické rakety s doletem 2000 km, v druhé fázi s doletem až 5000 km.


Indie v současné době vyvíjí dva vlastní protiraketové systémy – Prithvi Air Defence (PAD) s dostupem 80 km a  Advanced Air Defence (AAD) s dostupem 30 km.


Rozvinutý indický protiraketový štít by se skládal z mnoha odpalovacích vozidel kompletů PAD a AAD (a S-400), radiolokačních stanic a středisek řízení a velení – všechny strategicky rozmístěné u klíčových populačních, vojenských a průmyslových centrech Indie a propojené zabezpečenou komunikační sítí.

Názor Armádních novin
Prodej zbraní do Indie vyžaduje značnou dávku trpělivosti a znalosti indických obchodních poměrů. Celá věc tak může být standardní indický mediální tlak na dodavatele, aby snížil cenu. Není to poprvé, kdy zákazník “žaluje” mediím skrze nejmenované zdroje na dodavatele, aby na něj vyvinul mediální tlak.
Indie chce také s největší pravděpodobností získat z Ruska technologie střel země-vzduch a využít je pro svůj vlastní protiraketový program. To se samozřejmě Rusku nemusí líbit. 

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
stepan Datum: 28.01.2018 Čas: 20:07

logik: Argument jak "svina". Vykladate naproste nesmysly. Graficke chipy nevyrabi 95% vyspelych zemi. A prosim, neplest si graficky chip s grafickou kartou. Seskladat chip, rozvody a chlazeni dohromady dokaze i "relativni" pitomec. A ropa JE prumysl (tezky). Myslete si co chcete, ale tezba ropy neni jen o pouhopouhem vyvrtani, jedna se taky o komplexni technologie, existuji VS obory.

Mimo to, kdyz tady argumentujete hardwarem pro bezne lidi, vyrabi snad Nemecko, Francie chipy/procesory apod. pro beznou domacnost? Rusko ma sve know how , umi vyrobit vysoce kvalifikovane procesory (jina architektura), bohuzel jsou spise urcene pro vojenske ucely. A to ze je jejich vojensky a vesmirny program na vysoke urovni dokazuje jejich technologickou (prumyslovou) vyspelost. To ze to nedokazou vyuzit v civilnim sektoru, je jiz jina vec.

avatar
SofF Datum: 26.01.2018 Čas: 18:26

Beld:
zas tak bych jim nekřivdil, někde postoupili ale když by došlo na konflikt s Čínou tak je čeká tvrdý výprask.

Wize: s těmi čipy by mě taky zajímalo - není to myšleno tak že je tam dovezou a montují se akorát do finalních zařízení - třeba na pcb grafik?

Jinak souhlas, RF už není jen "velká pumpa" jako v roce 99. Navíc i přes sankce a problémy s trhy si pořád drží zadlužení necelých 13% HDP. Pořád lepší žít skromně a za vlastní než se zadlužovat. A to ještě platili dluhy za býv. Svaz.

avatar
El Duderino Datum: 26.01.2018 Čas: 16:53

WIZE
Už mnohokrát se prokázaly americké snímky jako dosti nepravdivé, či nepřesné. . . . Mno je pravda, ze zabery z pocitacovych hier (cisterny) ci rovno "vypozicane" od US (palba z vrtulnika napr.), ktore siria Rusi su uplne iny level. Fandenie je fajn, len to netreba az tak prezivat ;-)

avatar
logik Datum: 26.01.2018 Čas: 16:32

A když už jsme u toho, prosím, který GRAFICKÝ ČIP vyrábí Rusko pro MSI, ASUS atd...?
A to, že většina ruského exportu tvoří ropa, to je podle Tebe argument pro to, že Rusko je průmyslová země?

avatar
Beld Datum: 26.01.2018 Čas: 16:12

Indie je jedna velka "shithole" . A za poslednich 5 let se k lepsimu nezmenila ani o pid . Zlaty vietnam a cina . Vzdycky kdyz se odtamtud bracha vracel v ramci misi WNA tak chtel investovat do nejakeho vyrobce jodovych tablet . Ta zeme nema potencial , podobne jako pakistan .

avatar
Balrog Datum: 26.01.2018 Čas: 15:31

@ WIZE
Hrubý domácí produkt (HDP, v mezinárodních pramenech GDP z anglického Gross Domestic Product) je finální celková peněžní hodnota statků a služeb vytvořená za dané období na určitém území.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hrub%C3%BD_dom%C3%A1c%C3%AD_produkt

A ano, máte pravdu, ruský GDP (HDP) skutečně je "masivně" někde jinde než indický. Nedosahuje totiž ani 60% indického.

avatar
Balrog Datum: 26.01.2018 Čas: 15:26

@ WIZE:
máte začátek roku 2018, takže statistiky za rok 201ý ještě nejsou kompletní, proto je rok 2016 jediný relevantní.

GDP = Gross domestic product
HDP = Hrubý domácí produkt

Pokud máte dojem, že jde o dvě odlišné veličiny, potom zcela jistě nepracujete v ekonomické sektoru.

Pokud se mýlím, dokážete své tvrzení doložit jakýmkoli způsobem?

avatar
PavolR Datum: 26.01.2018 Čas: 15:12

W I Z E: Do názorov sa Vám kafrať nemienim, len s nimi neoperujte ako s faktmi. ;-)

avatar
PavolR Datum: 26.01.2018 Čas: 14:38

W I Z E:
Ja to vidím tak, že India nemá problém realizovať mnohomiliardové investície jednu za druhou bez toho, aby musela nejako zvlášť vyvážať, zatiaľ čo Rusko je nútené vyvážať všetko, čo sa dá, aby vôbec prežilo. Tak kto je reálne hospodársky silnejší? :D

K tým tomahawkom - fotografická dokumentácia škôd na základni zodpovedá potvrdila americkú verziu, podľa ktorej iba jeden z vypálených tomahawkov nedoletel. Ešte stále frčíte na rozprávke, ktorá bola najneskôr do 48 hodín úplne vyvrátená.

avatar
Balrog Datum: 26.01.2018 Čas: 14:16

@ WIZE:
Rozpočet:
Indie - 2,264 bilionů USD (2016) růst 7,9% (2017)
Rusko - 1,283 bilionů USD (2016) růst 1,5% (2017)
pro srovnání
Itálie - 1,85 bilionů USD (2016) růst 1,0% (2017)
Španělsko - 1,232 bilionů USD (2016) růst 3,2% (2016)
zdroj: Wikipedie - heslo Ekonomika (příslušný stát)

Vojenský rozpočet (výdaje v mld. USD):
Rusko 69,2 nárůst o 5,9 %
Indie 55,9 nárůst o 8,5 %
https://www.novinky.cz/zahranicni/435910-vydaje-na-zbrojeni-celosvetove-opet-vzrostly.html

Mohl by jste zkusit svá fantastická tvrzení o síle ruské a indické ekonomiky nějakým způsobem doložit?
Jste schopen doložit cokoli co prezentujete jako "fakt"?

avatar
PavolR Datum: 26.01.2018 Čas: 14:06

W I Z E: India bola už v roku 2016 hospodársky takmer 2x silnejšia ako Rusko. :-)

avatar
RiMr71 Datum: 26.01.2018 Čas: 13:47

"nikdo neví co sundalo tu více jak polovinu tomahawků odpálených na Syrskou základnu"

...děkuji, to mi stačí.

avatar
RiMr71 Datum: 26.01.2018 Čas: 13:37

"S-400 stejně jako SU-57 jsou aktuálně nejvyspělejší technika v provozu"

...to jako obecně a v celém světě?

avatar
Argonaut.CZ Datum: 26.01.2018 Čas: 07:10

jamile někde zahlédnu spojení Indie+nákup techniky, není třeba skoro číst dále. Dopadne to vždy stejně, taková indická pohádka z Bollywoodu. Bude trvat hodně dlouho a určitě dopadne dobře, za takových 20 let:)))

avatar
Jara Datum: 25.01.2018 Čas: 20:27

Mě stále rozesmiva,jak se tyhle národy typu Indie snaží dělat že něco samostatně vyvíjejí ..... pravdou ovšem je,že to co si nekoupí nemají a ještě mají tu drzost handrkovat se o cenu a myslí si,že jim každý musí všechno dat, všechno je naučit,všechno jim postavit na všechno dohlédnout,aby to stejně neposra..... a má to jednoduchý důvod na velmoc si mohou hrát, ale v případě že vám 80 procent populace žije v chudobě a nemá vzdělání to se těžko něco vyvijí.... takže vážení Indové jestli nechcete platit tak si to můžete vyvinout opravdu sami,ale k tomu potrřebujete vzdělané lidi..... tak hurá do školy
A přenášet výrobu? Ha ha to samé nejdřív musíte mít lidi co jsou vůbec schopni se něco naučit ......

arr