Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Dokáže americké námořnictvo bojovat s ruskými ponorkami?

Datum přidání 15.08.2016    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 11 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V nedávném článku jsme si představili novou ruskou útočnou ponorku K-560 Severodvinsk s jaderným pohonem. Podle amerických velitelů představuje ruská ponorka výraznou hrozbu. Jak si tedy ruské ponorkové loďstvo proti americkému námořnictvu skutečně stojí?

Foto: Americká útočná ponorka s jaderným pohonem USS Jimmy Carter (SSN 23) třídy Seawolf; větší foto / Public Domain

 

V současné době ani kombinovaná ruská a čínská ponorková flotila nedosahuje síly ponorkové flotily Sovětského svazu. V době svého největšího rozkvětu Sovětský svaz provozoval 240 ponorek.


Těsně před koncem studené války se dařilo (podle Center for Strategic and International Studies; CSIS) Sovětům výrazně pokročit v oblasti “akustické neviditelnosti” ponorek.


Avšak po rozpadu Sovětského svazu prudce poklesly výdaje do námořnictva a řada vojenských projektů skončila nebo byla pozastavena. Cela 90. léta se tak dají bez přehánění označit jako ztracenou dekádu pro ruské ponorkové loďstvo.


Ale i americké námořnictvo po rozpadu Sovětského svazu výrazně snížilo výdaje do budování schopností boje s ponorkami ASW (Anti-Submarine Warfare). Navíc invaze do Afghánistánu a Iráku dále odčerpaly peníze z amerického námořnictva a umožnila tak hlavním americkým soupeřům - Číně a Rusku - využít americkou “nepozornost” v problematice boje proti ponorkám.


“Rusové po rozpadu Sovětského svazu stále vyvíjeli řadu technologických inovací, ale v novém Rusku je kvůli nízkému rozpočtu nebylo možné využít,” uvedl vysloužilý kapitán Jerry Hendrix z washingtonského think-tanku CNAS (Center for a New American Securit). “Nicméně Spojené státy a jejich alianční partneři se rozptylovali válkou v Iráku a Afghánistánu, což mělo za následek zmenšení schopností ASW.”


Podle CSIS ruské námořnictvo provozuje 56 ponorek (v některých zdrojích se mluví o 70 ponorkách). Podle vojenského analytika Mike Kofmana z CNA Corporation, je ale kvůli nezbytné údržbě v jednom okamžiku aktivní pouze polovina ruských ponorek.


Podle studie CSIS například ruská Severní flotila provozuje 42 ponorek, ale operačně nasaditelných (schopných boje) je 22 až 31 plavidel.


“Jednou z nejdivnějších věcí je, když lidé říkají, že ruské ponorky fungují na úrovni studené války,” říká Kofman. “To je jednoduše nemožné. Jak může současná pětinová ponorková flotila, se sotva 50% operační nasaditelností - a myslím, že to je velkorysý odhad - operovat na stejné úrovni, jako kdysi největší (sovětské - pozn. red.) ponorkové loďstvo na světě.”


Na druhé straně podle studie CSIS provozuje čínské námořnictvo 70 ponorek a počet čínských ponorek dále rychle roste. Čínské námořnictvo však provozuje velký počet starých ponorek a tak se svou kvalitou prozatím nemůže rovnat ruské a americké flotile. Nejnovější čínské ponorky Type 093B a Type 095 se však mají se svou “akustickou stealth” blížit posledním verzím amerických ponorek třídy Los Angeles.


“Číňané mají 70 ponorek, a budují další. Otázkou (u čínských ponorek - pozn. red.) je sice problém kvantity oproti kvalitě, ale ve stejnou dobu Rusové rovněž staví mnohem pokročilejší ponorky,” uvedl Kofman.


Největším problémem amerického námořnictva, vzhledem k rostoucí síle čínského a ruského ponorkového loďstva, jsou uvadající schopnosti boje proti ponorkám a malý počet útočných ponorek. V současné době má americké námořnictvo 52 útočných ponorek (nepočítáme tedy nosiče jaderných střel).


Avšak v roce 2029, z důvodů končící životnosti současných ponorek a neexistující výstavby nových, se flotila amerických útočných ponorek zmenší pouze na 41 jednotek.


“Poklesneme k minimálnímu počtu 40 až 41 ponorek na přelomu 20. a 30. let, a teprve poté opět půjdeme s počty ponorek nahoru,” uvedl kontradmirál Michael Jabaley. “Není to něco, co můžeme napravit okamžitě - je to důsledkem rozhodnutí přijatých před dlouhou dobou."


“Čína a Rusko jsou nyní regionální mocnosti, takže i přesto, že mají menší ponorkové síly, mohou docela výrazně komplikovat operační plány amerického námořnictva, protože jsme (Američané - pozn. red.) globální síla, která tráví většinu svého času operacemi po celém světě a existuje 19 mořských oblastí, kde jsme definovali naše národní zájmy,” říká Hendrix.


“Rusko nebo Čína může vyslat několik svých ponorek do vod, kde naše lodě operují, od LCS (pobřežní loď - pozn. red.) až po letadlové lodě, a budeme na ně upoutáni,” dodal Hendrix.


Problém ale není jen chybějící technika (např. vyřazená protiponorková letadla S-3 Viking), ale také deficit ve výcviku ve vedení protiponorkového boje. Hendrix vysloveně zmínil slabý výcvik posádek amerických lodí při vyhledávání nejnovějších (tedy velmi tichých) jaderných a diesel-elektrických ponorek.


Stejně tak Hendrix připomněl, že ač má americké námořnictvo pokročilé protiponorkové letouny P-8 Poseidons, operující z pozemních základen, posádkám chybí potřebné zkušenosti a výcvik ve vedení ASW operací.  “Potřebujeme nějaké velké ASW cvičení proti velmi tichým plavidlům a potřebujeme hodně takových cvičení,” varuje Hendrix.


I když ruská ponorková flotila dosahuje jen zlomek schopností ponorkové flotily Sovětského svazu, a velká část čínských ponorek je technologicky zaostalých, představují pro americké námořnictvo výraznou hrozbu.

 

Samotná hrozba tak není ani v síle ruského a čínského námořnictva, jako spíše v mizejících schopnostech amerického a aliančního námořnictva vést účinný boj proti ponorkám.

 

Zdroj: National Interest

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
memo Datum: 16.08.2016 Čas: 17:19

Zajímavý článek ale zajímavé by jistě bylo i porovnání námořnictva čínského a japonského nebo kombinovaného čínského,severokorejského a ruského versus kombinované síly Japonska,Jižní Koreje,Tchaj wanu,Vietnamu,Thajska,Malajsie,Indonesie,Filipin,Myanmaru,Singapuru,Nového Zélandu a Austrálie.

avatar
Sokrates Datum: 15.08.2016 Čas: 22:58

Libertz: Nebuď smutný. Štyri palce dolu za slabý zmysel pre humor a za 7 gramatických chýb v 4 krátkych vetách, to nie je až také zlé. :-)

avatar
Libertz Datum: 15.08.2016 Čas: 20:37

tak som to s tou ironiou moc nevymyslel, vidim ze tu to asi neplati taka parodia na rusofilov

avatar
Jakub2 Datum: 15.08.2016 Čas: 20:37

To se mi snad zdá, tohleto... Titulek je o ruských ponorkách, v článku jsou uvedeny též čínské ponorky jakožto spojenecké k těm ruským, snad? USA nemají spojence? Japonské námořnictvo má vysoce kvalitní SKK i moderní torpédoborce specializované na ASW, Australané i Jihokorejci mají malé nebo střední, ale moderní loďstvo. Analogická situace je v Atlantiku - Britové, Francouzi - všechno spojenci z NATO s loďstvy tředního kalibru. Kvalitní SKK použitelné k lovu ruských ponorek mají i Norové nebo Němci.

Ten National Interest mi přijde jako nějaký internetový doomsayer. Vážně někdo předpokládá, že nemodernizované ruské ponorky vyrobené mezi roky 1980 - 1995 mají schopnost přežít delší dobu na moderním válčišti? Je fajn, že je ponorka tichá, ale taky musí mít přístrojové vybavení, aby sama byla schopna slyšet, najít a identifikovat nepřítele. Je lepší, když to umí udělat pasivním způsobem, to ale vyžaduje výkonná pasivní sonarová čidla + vysoký výpočetní výkon + odpovídající software. Je tohle možné najít na 20 - 30 let starých lodích? Pravděpodobně ano, ale nepůjde o nějaký vysoce sofistikovaný komplexní systém.

Těch 8 - 10 moderních ruských ponorek rozdělte do 2 oceánů a dostanete jen 2 loďstva střední velikosti. Dále dělte 2 (opravy, údržba, modernizace) a dostanete 2-3 ponorky na celý Atlantik a další 2- 3 Pacifik.

avatar
Arassuil Datum: 15.08.2016 Čas: 15:27

Dovi: To není agresivita, to je jen dopolední nevrlost z nevyspání. Není to poprvé, co je zde převzatý článek z National Interest - ve většině případů naprosto zbytečně, protože tohle je opravdu jen nic neříkající omáčka.

avatar
Shania Datum: 15.08.2016 Čas: 12:31

ot: csba weapons system factbook 17.

http://csbaonline.org/publications/2016/08/fy-2017-weapon-systems-factbook/

Pro přehled do čeho US vraží peníze, kolik a kolik toho dostanou a kdy.

avatar
simpanz Datum: 15.08.2016 Čas: 12:03

Výsledek takovýho cvičení, třeba USA Japonsko by mohl bejt zajímavej. Tak před 4 rokama psali v ATM o vylodovacim cvičení v Norsku, kde diesel potopil třetinu flotily a dostal distanc aby mělo smysl pokračovat.
Kdyby mi někdo před 10ti rokama řekl že Čína po roce 2014 ročně připojí 5, 1000MW atomovejch bloků, stavba jednoho bude kratší 6 let, cena za blok pod 3miliardy dolarů a budou Made in China. Tak se ho optám co hulí.

avatar
kubo4747 Datum: 15.08.2016 Čas: 11:57

Nerozumiem pointe článku... To je to isté, ako keby tu bol článok, že či Ruské VVS alebo Čínske, dokážu bojovať proti F-22 alebo F-35.

V USA to napíšu ako hrozbu, kompetentný to tak aj pochopia a schvália väčší rozpočet, a tak pod. Avšak, ani by som sa neodvážil nikdy tvrdiť, že US Navy je neschopné.

avatar
Shania Datum: 15.08.2016 Čas: 11:52

Aurassuil: tady mě nař konferenci CSIS zaměřená hlavně na baltské moře

https://www.csis.org/events/undersea-warfare-northern-europe

avatar
Dovi Datum: 15.08.2016 Čas: 10:42

To Arassuil
Proč je ten dotaz formulovan tak "agresivně"? Dostáváte obsah zadarmo a s milou žádosti je větší šance na kladné vyřízení...

avatar
Arassuil Datum: 15.08.2016 Čas: 10:00

Redakce: je chvályhodné, že se snažíte rychle zareagovat na poptávku, která vyvstala v poslední diskuzi ohledně Severodvinsku. Ale tyhle obecné kecy z National Interest víme o bez vás... Nějaká fakta a čísla (mimo počty aktivních ponorek, které najdu s trochou nadsázky i na anglické wiki?) nemáte?

arr