Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Dokument: Česká útočná puška CZ 805 BREN

Datum přidání 15.09.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 74 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

S potěšením vám dnes představujeme náš vlastní mini dokument o české útočné pušce CZ 805 BREN. Materiál jsme sbírali celé prázdniny, kdy jsme navštívili Českou Zbrojovku, slovenskou výstavu IDEB i cvičení české armády. Jsme především rádi, že nám bylo dovolenou natáčet v továrně České Zbrojovky, kde nám byla předvedena výroba a montáž samotné zbraně. Tímto chceme poděkovat vedení České Zbrojovky i Armády České republiky za jejich vstřícnost při natáčení materiálu.

Video: Česká útočná puška CZ 805 BREN z České Zbrojovky / Karel Zahradníček

 

Připomeňme, že začátkem roku 2010 CZ 805 BREN vyhrála soutěž na novou útočnou pušku pro Armádu České republiky. Smlouva se vztahovala na dodání bezmála 8 000 útočných pušek CZ 805, ale také podvěsných 40mm granátometů a příslušné optiky.

 

Kromě jiného si také armáda později objednala 600 samopalů CZ SCORPION EVO 3 pro Hradní stráž a 5 500 pistolí CZ 75 PHANTOM.

 

V letošním roce Ministerstvo obrany navíc rozhodlo nakoupit dalších 10 000 útočných pušek CZ 805 BREN, 7 tisíc pistolí CZ 75 PHANTOM a 500 samopalů CZ SCORPION EVO 3. Dodávky začnou roku 2014 a konec kontraktu je naplánován na rok 2020. Tím dojde ke kompletnímu přezbrojení AČR no nové osobní zbraně jednotlivce.

 

Kromě jiného, Armáda před nedávnem oznámila záměr nakoupit 200 pušek pro přesnou střelbu v ráži 7,62 mm. Tato zbraň by měla u exponovaných jednotek nahradit letitou „odstřelovačku“ SVD Dragunov.  

 

CZ 805 BREN A3Video: CZ 805 BREN v ráži 7,62 mm a úpravě jako puška pro přesnou střelbu - návrh podle Armádních novin / Radek Bartoníček

 

Jací jsou kandidáti? Můžeme uvažovat o CZ 805 BREN v ráži 7,62 mm, nebo také o německé zbrani HK 417. Obě zbraně jsou horkými kandidáty na novou pušku pro přesnou střelbu pro potřeby AČR.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pavel Datum: 08.11.2012 Čas: 23:43

Udělal bych na přesnost naší CZ 805 BREN v ráži 7,62 mm, Proč být na všem závislý z ciziny na to pak můžeme jen doplatit..

avatar
hans Datum: 22.10.2012 Čas: 12:09

Pro pristi graficky upgrade predstav moznych modifikaci brenu pripojuji odkaz, kde je sachta na stanag zasobniky:

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=8867

avatar
vanhouten Datum: 22.10.2012 Čas: 08:24

psovod: no za ty prachy nekup to :-P :-D

avatar
psovod Datum: 21.10.2012 Čas: 21:49

no a kdo chce,ten už si může pušku cz805 koupit normálně v civilu,cena 98000kč,zásobním tuším 360kč-cena je bez optiky,už vidím ty fronty zájemců

avatar
CerVus Datum: 17.10.2012 Čas: 22:34

Tak to je klasika. Vzpomínám jak byl kdysi v Gum reportu článek o nasazení OT Dingo v Afghánistánu a rozhovor s jedním z řidičů. Co jako mohl říct jiného než, že to je suprové vozidlo, které vůbec není podmotorované a že to není důvod proč s nimi alianční jednotky nechtějí jezdit konvoje. V naší armádě vždy platilo "drž hubu a krok". Zatím každý kdo to zkusil ignorovat těžce narazil.

avatar
psovod Datum: 17.10.2012 Čas: 21:33

ještě doplnění-stejný pán nedávno v časopise a-report vychvaloval vozidla bvp,ačkoliv každý ví,že už jsou dávno za zenitem a v bojové operaci jsou nepoužitelné,asi už zapoměl,kolik rusů se v nich upeklo v afg případně jak fungovali jinde ve světě

avatar
psovod Datum: 17.10.2012 Čas: 21:30

a čeká snad někdo od našeho velitele něco jiného? v případě opačného článku by asi ve své kariéře už moc nepokračoval,nebo jste potkali něho vysoce postaveného z ačr,kdo by mluvit veřejně pravdu?

avatar
Standa Datum: 17.10.2012 Čas: 14:00

Rozhovor z jednoho army webu: Odpovídá plk.Josef Kopecký, velitel 7. mechanizované brigády

Hodně se psalo o problémech s novými útočnými puškami CZ 805 Bren, které měla 9. jednotka PRT. Jak jste na tom vy?
Měli jsme možnost cvičit s Breny už v republice a reagovali jsme na poznatky 9. jednotky PRT. Takže jsme žádné zásadnější problémy vybočující z normálu dosud nezaznamenali. Navíc je dobré, že je servis k dispozici prakticky na zavolání.

avatar
Lukáš Karlík Datum: 10.10.2012 Čas: 21:19

Jirka:
Mnohé modernizované verze od zmiňované firmy jsem měl tu čest držet v rukou, opravdu jsem byl unešen tím, co ti chlapi dokázali, dle mého by se od 58ček nemělo v žádném případě upouštět, když existují i takto modernizované zbraně a zároveň z hlediska finanční náročnosti bych podle svého selského ruzumu dal za modernizaci 25 nebo i 50 tisíc a měl jistotu, že to mělo smysl a bude to fungovat a ne 250 tisíc kdy funkčnost a jistota jsou prozatím nedosažitelným snem...

avatar
Jirka Datum: 05.10.2012 Čas: 23:51

Pro všechny pokud ještě neviděli tyto stránky: http://www.gunexpert.cz/
Naleznete tam snad vše od původní SA 58 přes sportovní, poloautomatické verze a spoustu modernizačních řešení, včetně zbraně s nábojem 5,56x45 mm.
Ohledně CZ 805 to jinak asi nemohlo dopadnout, spěchalo se s prvním nasazením, aby se měli politici a CZUB čím chvástat. Pokud by proběhlo řádné výběrové řízení i s konkurenčními zbraněmi tak by se musela zbrojovka stydět. Přitom není a nebylo nic jednoduššího objednat si ověřovací serii a k tomu pořídit zbraně od jiných výrobců a hrát si s nim na střelnicích.

avatar
psovod Datum: 04.10.2012 Čas: 20:21

poslední postřeh z posledních střeleb-do zásobníku plnit nejlépe 29 nábojů maximálně,jinak občas problém,lidi co mají problémy se zbraní dostali pokyn nebrat je ani ze skladu a půjčit si od ostatních,asi se budou stahovat k výrobci

avatar
Lukáš Karlík Datum: 04.10.2012 Čas: 15:23

Předně chci pochválit video, opravdu pěkná práce, ale jak zde již bylo zmiňováno, chybí mi v něm slovo reportéra a hlavně se tématicky jedná stále o to samé, stále mi tam chybí slovo vojáka, který s tou zbraní musí plnit úkoly, proto to berte jako námět třeba pro další reportáž: CZ 805 očima vojáků...

Kvůli nedostatku informací a pochopitelně nulových zkušeností s touto zbraní jsem oslovil experty, kteří se zabývají modernizací SA 58. V rozhovoru jsem se o CZ 805 dozvěděl následující:
"Pokud vychytají všechny problémy spojené s konstrukcí zbraně, za takových 5 až 10 let by mohla CZ 805 být spolehlivou a všestrannou zbraní."
V naší debatě jsme se taky dostali k otázkám ráže, konkrétně, zda pro modernizovanou verzi SA 58 chystají přechod na ráži 5,56 mm. Dostalo se mi vysvětlení, že pokud chce někdo degradovat SA 58, je to čistě jeho věc, ale oni sami vycházejí ze zkušeností jak od střelců, tak i vojáků, a proto i modernizované verze SA 58 zachovají v ráži 7,62 mm.
Na závěr k tomu přidám svůj názor, že modernizovaná puška Vz 58 může směle konkurovat novým, moderním zbraním a díky léty otestované spolehlivosti za různých podmínek je mnohdy překoná. Fakt, že vývoj této zbraně ještě zdaleka nezkončil podtrhují stále nové a nové projekty, které si kladou za cíl vytvořit z puvodní SA 58 všestrannou zbraň pro moderní válečné podmínky. Myslím si proto, že přezbrojení naší armády na CZ 805 je naprosto nesmyslné a jestli nad tím někdo zapláče, tak to budou jedině vojáci, které tak politici a velení vystavují možná i smrtelnému nebezpečí.
Děkuji Psovodovi za cenné informace z praxe.

avatar
Hans Datum: 25.09.2012 Čas: 13:19

to psovod:

Zkousel nekdo pouzit zasobnik pro G36? U prototypu se kompatibilitou CZ UB chlubila...ted uz ne...

Pak by teoreticky slo pouzit treba i tohle:

http://store.magpul.com/product/MAG234

avatar
Hans Datum: 25.09.2012 Čas: 13:07

To vypada spis na problemy ve vyrobe nez na konstrukcni vadu....nejaka smena neco dela blbe a jina ne....a nebo jsou blbe zvolene tolerance a kdyz se zrovna sejdou dily na spatnych hranicich tolerancnich poli tak je problem.....

avatar
psovod Datum: 24.09.2012 Čas: 20:40

pokud jsem na střelbách tak tam nikdo netočí,munici máme jakou dostaneme-sb,v té problém není,problém je v podávání do komory,ale je to kus od kusu,nelze říct,že všechny fungují nebo všechny nefungují,oficielně pokud vím nikdo nezakázal o tom mluvit,ale jelikož mám problém ohledně jiné podobné věci víc podrobně se k tomu nebudu vyjadřovat,ale asi největší zkušenosti s touhle zbraní mají brnkaři,kteří ji testovali a nenechali na ní ani nitku suchou,na jejich foru nějaké informace byly,ale zřejmě dostali pokyn mlčet,protože od té doby ani písmenko,jedno je jasné-jak už tady bylo řečeno,bylo nutné tuhle zbran rychle zavézt,aby se v dalších armádách mohla ucházet o další zakázky,do budoucna se to asi vychytá,ale ještě se vrátím k těm zásobníkům-jejich velikost znamená navýšení ceny celé zakázky o další peníze,protože k pušce se sice dodávají i sumky k npp,ale ty si běžný voják ačr může dát tak leda na opasek, do žádné zavedené cesty v ačr se ty zásobníky nevejdou,takže vše vyhodit nebo odprodat

arr