Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Dostřel 100 km: Náporový motor pro dělostřelecké granáty

Datum přidání 21.06.2018    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 70 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Norská společnost Nammo na výstavě Eurosatory 2018 představila koncept dělostřeleckého granátu ráže 155 mm s náporovým motorem. Standardní houfnice ráže 155 mm dokáže s touto municí ničit cíle na vzdálenost větší než 100 km.

Foto: Model norského dělostřeleckého granátu s náporovým motorem; větší foto / Nammo

 

Firma Nammo model „náporového granátu“ představila na pařížské výstavě Eurosatory 2018. Firma očekává zahájení zkoušek této munice v roce 2019 nebo 2020, a dodávky pro armády v letech 2023 až 2024.


O norskou munici již projevila zájem americká armáda, americká námořní pěchota a také americké námořnictvo, které plánuje dělostřelecké granáty s dlouhým doletem nasadit na torpédoborcích třídy Arleigh Burke a Zumwalt. Nicméně projekt náporovného granátu je prozatím čistě soukromým projektem firmy Nammo.


Norská munice pro lodě Zumwalt může být levnější alternativou zrušeného programu námořní dělostřelecké munice LRAP (Long-Range Land Attack Projectile). LRAP s generátorem dnového výtoku plynů BB (Base Blade) má dostřel 160 km, ale jednotková cena granátu je neuvěřitelných 800 000 dolarů.


Nammo současně pro Ozbrojené síly Spojených států vyvíjí a testuje experimentální dělostřelecký granát XM1113. Jde o granát s pomocným raketovým motorem RAP (Rocket Assisted Projectile). XM1113 má dostřel 40 km a je slučitelný s GPS naváděcím kitem PGK (Precision Guidance Kit). Kruhová odchylka (CEP) s PGK v cíli je 30 metrů.


V kombinaci s novou tažnou houfnicí s prodlouženou hlavní M777ER (55 ráží) a při použití nové výmetné náplně (silnější než dnešní MCAS Charge 6) má být XM1113 schopna ničit cíle na vzdálenost 70 km.


„Může to [náporový granát - pozn. red.] zcela změnit způsob nasazení dělostřelectva,“ uvedl Thomas Danbolt, viceprezident firmy Nammo. „V podstatě vypouštíme raketu z kanónu! S výjimkou malého počtu přesně řízených granátů s rozsahem 50 až 60 km, většina dělostřeleckých systémů stále střílí na stejné vzdálenosti, jako houfnice M109 zavedena do výzbroje před více než 50 lety.“


Hned z kraje je však nutné uvést, že ač náporový motor je ve své podstatě velmi jednoduchý a nevyžaduje žádné pohyblivé části, náporový granát bude jistě velmi drahý. Otázkou také je, jak rychle a v jakém množství je norská firma Nammo podobnou munici schopna vyrábět.

 

Video: Základní popis nové norské dělostřecké munice. / YouTube

 

Nelze tedy očekávat, že náporový motor zcela nahradí klasické tříštivo-trhavé granáty s doletem kolem 20 km, ale spíše doplní nebo dokonce částečně nahradí dražší dělostřelecké/taktické rakety. Samozřejmě s tím vědomím, že účinek bojové hlavice dělostřeleckého granátu v cíli je mnohem menší než rakety.  

 

Hlavní předností dělostřeleckých granátů s velmi dlouhým dostřelem je velmi vysoká šance penetrovat současnou i budoucí nejpokročilejší protivzdušnou obranu (PVO) nepřítele a ničit klíčové vojenské objekty ‒ velitelská stanoviště, komunikační uzly, radarová stanoviště, seřadiště techniky, sklady, atd.

 

Dlouhý dostřel (při použití munice s koncovým navedením) lze samozřejmě využít pro přímou palebnou podporu jednotek nebo pro podporu operací speciálních sil. Podle americké armády dokáže jedna dělostřelecká baterie (šest houfnic) s projektily XM1113 (dolet 40 km) pokrýt plochu 3884 km2, avšak s náporovým granátem s doletem až 100 km plochu 31 400 km2.


Náporový motor (ramjet) je nejjednodušším typem reaktivního motoru. V podstatě jde o vhodně tvarovanou zužující dutinu, kde rychle vstupuje a stlačuje se (s rostoucí teplotou) vzduch ‒ ve spalovací komoře je stlačený vzduch smíchán s palivem, čímž se uvolní tepelná energie; spaliny pak vysokou rychlostí unikají tryskou.

 

Ramjet je ze své podstaty velmi jednoduchý, ale návrh dutiny přivádějící a stlačující vzduch, včetně spalovací komory vyžaduje velmi složitou matematiku, odolné konstrukční materiály a samozřejmě také náročné testování. Ostatně pokusy s náporovými motory v dělostřeleckých granátech (i stíhačkách) neúspěšně testovalo již Německo za druhé světové války.


Tweet: Parametry norského granátu s ramjet motorem. / Twitter

 

Podle norské firmy nabíjecí cyklus náporového granátu zůstane nezměněn. Po vypálení granátu začne pracovat po dobu 50 sekund náporový (samoregulovatelný) motor, který urychlí střelu na Mach 3.

 

Norský náporový granát je vybaven směrovými křidélky, ale způsob navedení na cíl nebyl určen ‒ minimem jistě bude satelitní (GPS) a inerciální (INS) navigace. V budoucnu snad půjde přidat také čidlo pro navádění pomocí značkovacího laseru.


Firma Nammo v tiskové zprávě uvedla, že rovněž plánuje vyvinout dělostřeleckou raketu se stejným typem pohonu. V případě rakety má náporový motor fungovat 100 sekund. Letecké testy rakety se připravují na rok 2021.


Náporový motor má díky své jednoduchosti mnohem větší uplatnění ‒ existují pokusy vložit tento typ pohonu do minometné munice ráže 120 mm.


V každém případě nyní západní státy investují značné prostředky do vývoje nové dělostřelecké a raketové munice s dlouhým dosahem. Cílem je především dorovnat náskok v této oblasti s Ruskem, které má početné a moderní dělostřelecké a raketové jednotky kryté mohutnou PVO. Nejúčinnějším způsobem, jak pronikat nepřátelskou PVO, je nasazení dalekonosného dělostřelectva nebo dělostřeleckých/taktických raket.  

 

Zdroj: The Drive

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jirosi Datum: 25.06.2018 Čas: 17:20

Cernakus: "Ano, zabrali u toho i příhraničí svých národů, ale hlavní expanze šla na východ. "

Právě na přelomu 18. A 19. století už mají velí východ obsazený. Takže se začínají dívat jinam. Díky Napoleonovy se jejich vojáci poprvé podívají do Evropy. A Rusko se stává Evropskou velmocí. A najednou jako mávnutím kouzelného proutku se tu začíná vykládat o tom jak moc toho s nimi máme společného ...
Prostě jste jim skočil na špek.

avatar
PavolR Datum: 25.06.2018 Čas: 07:49

cernakus:
Na univerzite sme ešte mali aj pri stredovekých aj pri novovekých národných dejinách po jednom semestre českých dejín, takže toho viem rozhodne viac, ako nejaký cernakus, žijúci si vo svojej pošahanej bubline. :-D

Iba aby ste nám náhodou nezomreli vo fatálnej neznalosti vlastných dejín - Václav bol zavraždený, lebo sa odklonil od tradičného spojenectva s Bavormi (vzniklo, ešte keď Česi u nich hľadali ochranu pred Moravanmi) a začal preferovať Sasov. Časom sa ukázalo, že Václav mal pravdu a Sasi získali dominantné postavenie, takže si nakoniec aj Boleslav vybral pragmaticky túto líniu. Niečo také, ako nemecká sila existuje iba vo vašej pomätenej fantázii.
Tak si predstavte, že hlavnou oporou Štefana pri jeho nástupe k moci v budúcom Uhorsku boli, popri bavorskej vojenskej družine jeho manželky, práve veľmoži z Nitrianska - verte, že na etnicitu sa skutočne, ale skutočne nehralo.

A mimochodom, žiadne pravoslávie tu nikdy nebolo, čiže Husiti ho ani nemohli presadzovať. C&M mali od pápeža osvedčenie, že ich učenie je plne kompatibilné s rímskou líniou, ale ani po tom nestali žiadne stopy, lebo ich stúpenci boli v rámci mocenských súbojov predaní do otroctva. ;-p Ján Hus vychádzal z téz anglického teológa Johna Wycliffa.

Tak sa už tu konečne prestaňte strápňovať.

avatar
TF_HU Datum: 25.06.2018 Čas: 01:49

KHMSF

...a co vy delate na Zapade? Jaka ze je vase zkusenost? Soudruh mel pravdu? V cem? Soudruzi jste akorat vy, nepochopili jste co znamena svoboda, demokracie a volny trh.

Soudruh po pravde slapal, kvuli pravde byli popraveni general Pika, knez Toufar, pani Horakova a dalsi. Dalsi kvuli touze po svobode byli umuceni, zastreleni ci podvedeni. Vlastnim statem.

Kdokoli obhajuje toto zlo, nezaslouzi si uctu...

avatar
TF_HU Datum: 25.06.2018 Čas: 01:40

Fakt se bavim.
Soudruzi tu siri sve bludy, opet jako v padesatych letech.
Soudruhu cernakusi, nikdo z nas tu Zapad nevychvaluje tak, jak vy neunavne blahorecite Rusa. Ja reaguji pouze na vasi ignoraci historickych udalosti.

Pri vasem cteni minulosti, jste asi evidentne zapomnel ten usek historie, nazvany pakt Ribentrop-Molotov a napadeni Polska Ruskem. Rad bych vam upresnil, ze Rus nezabiral uzemi svych narodu, ale v historii to byly jine narody, ktere obsadil, podrobil. To jenom vam utkvelo v palici, ze byli vsichni soucasti SSSR a dnes Rus place nad tim, co batuska Gorbacov dovolil.

Zajimalo by me, co delate, cim se zivite a kolik je vam let. Neomalene napadate druhe a mate pocit, ze jen vase zivotni zkusenost je ta prava. V soucasnosti se xenofobie a rasismus projevuje spise u nas a smerem k vychodu, krasne to lze pozorovat na tematu migrace a uprchlicke krize.

Ja ted na zapade chvili ziji a pracuji, svete div se i v diplomacii a povahu, vlastnosti o kterych mluvite vidim spise u lidi za ktere mluvite. Je mi z toho smutno. Branite rezim, ktery likvidoval nase elity, ten rezim, ktery likbidoval sve vlastni elity, obcany a ucil se to na vasem mirovem vychode, sam vychod vrazdil a vrazdi sve odpurce rezimu, opozici. Vec, ktera se da zritka kdy spatrit na zapade (pisu zritka kdy, protoze Kennedy).

Ubohe.

avatar
cernakus Datum: 24.06.2018 Čas: 23:48

Klasika. Ani si tu Wikipedii pavolir nepřečte a zvani svoje teze o původu slova slave.
Pak mu vyjde, že za to vlastně mohou česká knížata, i kdyz ty otroky mezi Slovany lovili ve skutečnosti byzantské hordy, v době, kdy praotec Čech byl jen záblesk chtíče v očích svého praprapra prapraděda. Vytáhne si náboženství pravoslavné a katolické, i když ten debil ani neví, kde a kdY se křesťanství na této větve rozdělilo (poradím, 11 století) a tudíž asi těžko mohlo hrát zásadní roli 4 století před tím.
Zasune si do toho protestanství, i kdyz to vzniklo právě díky rebelii českých Slovanu u hranic západního civilizačního okruhu (právě jedena z etapy kdy jsme my ovlivnili zásadně západ). Je vám jasné, že husitství protlacilo do víry právě ohromné množství latentních prvků pravoslaví , které v ceskych Slovanech třímalo už od cyryla a Metoděje (například bohoslužby v rozdílem jazyku, ne latine/řečtině, přijímání pod obojí atd...)

Mimochodem to, jak jsme si vybrali západ... Jsi Slovák a nejspíše postfederacni, takže víš o české historii hovno. Ale tvrdit, že knížata česká (Přemyslovci) si dobrovolně vybrali Němce je těžká neznalost. Víš kdo je náš největší světec? Vaclav. A víš proč ji brácha kuchnul? Protože Václav se podrobil Německé síle. Bolek se pak po pár pokusech o vzdor musel podrobit taky. Jinymi slovY, tvrdit, že si čeští panovníci dobrovolně vybrali západní okruh je stejně mylné a urážlivé, jako tvrdit, že Slováci si dobrovolně vybrali Uhra. Kdykoliv jsme mohli, tak jsme sw proti západnímu civilizačnímu okruhu vymezili.

Pindy o mém schizmatu dokazují, že jsi nečetl pořádně. Zapadaci jsou xenofobní, nesnášenliví rasisté po tisíce let (už od dob říše římské) a to, že to teď vypadá jinak je důsledek komunistického hnutí a hlavně pokrytectví, kterým je západ prorostlý. Ovšem jestliže hodláte definovat civilizační okruh v rámci periody 30(70) let, tak se nemáme o čem bavit.

Jirosi:
Jojo klasická zkrátka. Vychodni okruh = Ruský. To je jako říci, že západní= USA. Urazil by jsi a nasral Angličany, Francouze, Italy , Španěly a Němce.

Jo tak rusové nás chtěli vyhladit? Stejně jako Němci? Jsi placený troll a nebo prostě jen debil?
Rusové chtěli impérium v Evropě? Myslíš tím, jak si zabírali zpátky uzemi obsazené roskojazycnymi Slovany od Seveřanů, Baltů a Poláků? Ano, zabrali u toho i příhraničí svých národů, ale hlavní expanze šla na východ. Navíc až na pár výjimek, iniciátory války která vedla k rozšíření Ruska na západ byli právě ti sousedí na západě. Nike jsem nečetl, že by Rusko mělo ambice se rozšířit například až do Čech. Ano, v době kulminujiciho národnostního útlaku ze strany Západu byli Češi, co volali po panslavismu, ale to byla iniciativa Čechů stejně chorých, jako jste dnes vy, amerikofilove, kteří by se nejraději stali 51. Státem USA.

Vaše teze jsou jasným "přání otcem myšlenky".
A samozřejmě osobni neznalost světa (jak Západu, tak Východu) či zaslepenost v jeho vidění.

Ale koho to vlastně přesvědčují. Amerikofilni rusofoby? Někdy si říkám, jestli nejsem blázen zkoušet takové sysyfofske úkoly :-)

avatar
skelet Datum: 24.06.2018 Čas: 21:32

PAvolIR: amen..

avatar
Jirosi Datum: 24.06.2018 Čas: 21:30

Cermakus: Jako demagogie super...

Je zvláštní, že celý slovanský problém vznikl až ve chvílí kdy si v kluci v Rusku řekli, že by chtěli impérium v Evropě. A šup najednou se začali rojit pošuci co jim to žrali. Většina těch co na to měla finančně, i inteligenčně se tam jela podívat. A ejhle najednou pochopily o co se jedná...

Jeden příklad za všechny Karel Havlíček Borovský(1856). Je zvláštní, že i lidé tenkrát dokázaly tuhle "sr...ku" prohlédnou. Ale lidé v době internetu to, stále žerou.

Uvědomte si, že jste asi na úrovni Bezdomovce snažícího se pracujícímu vysvětlit, že žije je v otroctví.... Je to jen vaše volba, nikdo vás nedrží pomoct si k "lepšímu" a jít se válet.

Jinak Němci nás chtěli vyhladit, stejně jako to děli Rusové, prostě jen jiný způsob výběru obětí.

avatar
PavolR Datum: 24.06.2018 Čas: 21:13

cernakus:
Vy ste úplne a beznádejne stratená existencia. :-D

Raz označujete Západ za šovinistický a rasisticky, potom sa zasa pri migrácii kasáte, že my sme šovinistický rasisti - čo znamená, že sme kompatibilní s vašou predstavou o Západe, takže sme aj podľa vašej logiky Západ. Mimochodom, neviem o tom, že by boli Bavori, Rakušania a Východní Nemci Slovania a pritom zastávajú podobné pozície ako krajiny V4 (a Maďari tiež nie sú Slovania).

Hranica medzi Západom a Východom je daná nábožensky, a nie etnicky, lebo v čase, kedy vznikala nebola etnicita smerodajná. Delenie pramení z politického a následne schizmatického rozdelenia neskoroantického sveta a ako európsky katolicizmus a protestantizmus = Západ, zatiaľ čo pravoslávie a islam = Východ. A ako vstupovali do obrazu noví aktéri, tak sa postupne profilovali či už na Západ, alebo na Východ. Tak sa Svätoplukova Veľká Morava stala západnou mocnosťou, podobne ako neskôr Poľsko a Uhorsko. Začlenením sa do západnej katolíckej civilizácie získali veľkomoravské a neskôr české kniežatá ideologický dôvod na expanziu na pohanské územia, kde získavali otrokov, ktorých predajom financovali svoje ďalšie výboje (obrovský trh s otrokmi bol aj v Prahe). Boli sme to teda predovšetkým my, Slovania, čo ako súčasť Západu šikanovali iných Slovanov (to isté predtým urobili Frankovia so Sasmi, čiže to zasa len nezávisí od etnicity) a ich predajom do otroctva prispeli k etymológii slova slave. Zvolili sme si to, aby sme rozširovali svoju vlastnú moc a už sa z toho nijako nevykrútime. :-)
V Kyjeve alebo Novgorode si na základe podobných kalkulácií vybrali Východ a robili okolitým pohanským Slovanom navlas to isté, čo my tu.

Príslušnosť k Východu alebo Západu nezávisí od etnicity, ale od politickej kalkulácie vládcov v prvých štátnych útvarov, k akému politicko-ideologickému zoskupeniu sa priklonia.

avatar
cernakus Datum: 24.06.2018 Čas: 20:09

Mimochodem, je třeba si uvědomit, že Civilizační a kulturní okruh je obrovské médium. Tak, jako máte dialekty jazyka, tak máte i subokruhy v rámci Civilizačního okruhu. Proto si nemůžete představovat, že Východní = Ruský. To rozhodně není pravda. I Ruský civilizační podokruh je slepenec. Je sakra rozdíl, mezi genetikou a mentalitou předuralských rusů a zauralských rusů. Rusové z oblastí východní sibiře jsou dlouhodbě pod vlivem Mongoloidního okruhu a taky to tomu odpovídá (proto například druhá okupační vlna z roku 1968 byla ze složek RA pocházejících z dálného východu, protože měla menší problémy násilně okupovat poměrně vzdálenou kulturu).

Bez debat je logické, že civilizační a kulturní rozdíl mezi Západní a Východní hranicí Východního civilizačního okruhu bude větší, nežli ten samý rozdíl mezi Východní hranicí Západu a Západní hranicí Východu.

avatar
cernakus Datum: 24.06.2018 Čas: 19:59

Kulturní okruh dělá obyvatelstvo, ne panstvo. Obyvatelstvo je slovanské, mluví slovanským jazykem, má slovanské zvyky, má slovanské náboženství (i násilné katolizace nebyly příliš úspěšné a například vyjímečný polský katolicizmus je hodně na okraji toho, kde by to Vatikán chtěl mít) a obyčeje a má slovanskou mentalitu.

Ano, protože jsme se natlačili na hranici Německa, tedy Germánie, jedné z trojice nositelů Západního civilizačního okruhu, tak jsme na to doplatili tisíciletou okupací touto civilizací. Ne vždy jsme však byli okupováni, ve 12., 14-15. a 20. století jsme se dokázali odpoutat a dokonce i dominovat a tím vnucovat naše východní civilizační prvky Germánům. Jsme kolbiště, střet dvou civilizačních Evropských okruhů. Západního a Východního.
Znovu opakuji, jde jen o Evropský civilizační okruh. Ten západní dnes sice pokrývá ještě Ameriku (vč. Jižní!) a Austrálii, ale stále je to Evropský civilizační okruh. Samozřejmě je ještě několik Asijských (lze diskutovat nad třemi, nebo čtyřmi, podle toho, jestli uznáme exPerské státy jako civilizační okruh samostatný, nebo je rozdělíme pod Arabský a Indický) a dva Africké. Původní Americké civilizační okruhy ten Západní bez milosti vyhladil.

Právě, to, že si zdejší parta rusofóbů myslí, že jsme snad Západní civilizační okruh je dvojí věc. Prvně jejich niterné přání, vycházející z komplexů. A za druhé nepochopení, že civilizační okruh není záležitost volby (navíc jen pár jedinců), natož volby v délce trvání 30ti let.

Ostatně, zamyslete se, čemu se podobá naše literatura. Naše báje a pověsti. Jsou plné francouzských, Anglických, Italských znaků a postav, nebo spíše těch Polských, Ruských, Balkánských?
Samozřejmě je B) správně. Ale! Těch tisíc let okupace se projevilo. Máme v nich také nezanedbatelné množství Germánských!

Ostatně, za normálních okolností, kdybychom s Germány byli civilizačně a kulturně kompatibilní, tak bychom už nejspíše byli plně asimilování a byli bychom plnou součástí toho Západního okruhu. Jenže ... Západní okruh je extrémně xenofobní, nesnášenlivý a rasistický (nenechte se mýlit opět krátkým obdobím posledních 50ti let), mnohem více nežli například Mongoloidní okruh (Čína, Mongolsko, Japonsko, Koreje, Středoasijské republiky...). Naprosto nepřijme nic, co nemusí. A bez zaváhání vyhlazuje do mrtě. Ostatně i my jsme měli být takto řešeni za WW2. Prostě už Germány nebavilo nás trpět ve svém civilizačním okruhu. Zapomeňte, že by genocidní chování Nacistického Německa šlo shora, věříte-li tomu, jste debilní. Náckové jen pustili plný průchod niterných tužeb a potřeb běžných Germánů. A neuvažujte, že by snad Anglosasové byli jiní. Zvěrstva Anglie a později USA na Americkém, Australském, Africkém a Indickém kontinentě si s Germánskými nijak nezadala. A Románi (Španělé, Italové, Portugalci, Frantové...) ti šlapali přesně v šlépějích svých předků z Římské říše.

A je tomu tak dodnes. To, že komunistické a socialistické hnutí, nějakým způsobem změkčilo metody Západního evropského civilizačního okruhu, nehraje v dlouhodobém měřítku roli. Navíc dnes už jsem si jistý (po setkání a spoluprácí se stovkami Německých, Anglických, Španělských, Švýcarských, Amerických a Francouzských spolupracovníků většinou techniků a manažerů), že se jedná pouze o pokrytectví. Které právě ti technici uměli maskovat blbě (to víte, technický mozek moc nevyniká v komunikaci). A každý, kdo doopravdy přišel do styku se Zápaďáky a to v konfliktní situaci (ať pracovní nebo právní), pak pozná co to je, být hnidou mimo jejich civilizační okruh.

Je to obrovský rozdíl od "širé Slovanské duše", která je podstatně méně agresivní a xenofobní.

Takže zapomeňte na to, že jsme nějaký Západní civilizační okruh. Jsme dlouhodobě okupovaný Východ na hranicích Západního okruhu. A dokud budeme hlavně Slované, nijak se to nezmění.

PS: O přístupu Zápaďáků ke Slovanům docela dobře vypovídá etymologický původ slova Slave (otrok). Jo, pro ty co už to na wiki dohledali, je to tak, pro Zápaďáky jsme byli a budeme otroci. A jako se Žid nebude bratřit s Gojem, člověk s negrem (rasistický vtip, samozřejmě myšleno černoch s bělochem :-), tak se se nebude Germán bratřit se Slovanem.

A pokud opravdu věříte, že tomu je jinak. Sledujte chování ke Výchoďákům na Západě v bulváru. Podivejte se na Barnevernet v Norsku, prakticky nepotrestané zločiny proti Vyšegrádským v Británii, policejní buzeraci vůči Východním v Říši, nebo přístup Francouských politiků k našim...
To nejsou nahodilé jevy, to je, když pokrytecký systém nezadrží pravou povahu chování Zapaďáků k Výchoďákům a zároveň to nedokáže ututlat.

Neříkám, že máme být debilové jako jsou Baltové a vyhranit se apriori proti Západním sousedům. Spolupracujme, obchodujme, ale buďme sakra ostražití a vizme v nich to co doopravdy jsou. Latentní ohrožení naší samotné fyzické existence.

PS2: Pokud stále nevěříte, že bychom stáli mimo. Nenapadlo vás, jak je možné, že zrovna Slovanské státy v EU jsou v silné protimigrační opozici? Zatímco Románi, Frankové, Germáni a vlastně i Anglosasové (paradox - co se hub černých týče, jsou Angláni pro, brexit byl v reálu proti Polské a Slovenské migraci) jsou silně promigrační? Kdybychom byli stejný kulturní a civilizační okruh, tak bychom na to měli mít stejný názor ne? Kor když se vlastně jedná relativně o krátkodobou prkotinu.

avatar
Jirosi Datum: 24.06.2018 Čas: 18:36

KHMSF:"Byli jsme ovlivňování, jsme ovlivňováni, ale Západ nejsme. Co stále nechápete? Ale vystihl jste to..."patříme pod západní". Proč se stále musíme klanět a pod-lézat nějakému západu? Můžeme být mnohem lepší než oni. A nechápete další věc. Když říkám, že nejsme západ, tak to přeci neznamená, že jsme východ. Jsme střed."

Na rozdíl od vás, ale na nás to ovlivňování nefungovalo.
Proto těm pitomostem z východu prostě nevěříme. Hlavně se podívejte, od kdy se tyhle věci začaly šířit. Pak vám dojde, že jste mimo. Pochopily to lidé, už za národního obrození...

avatar
skelet Datum: 24.06.2018 Čas: 15:49

Jo uz je mi to jasne. Nejde o to pod jaky kulturni okruh patrime, ale pod jaky chcete patrit :)
Stacilo mi ;)

avatar
Slavoslav Datum: 24.06.2018 Čas: 14:10

KOLT

Tak mne je jasné, že v tomto prípade ide o kompatibilitu. Len by ma zaujímalo aký dopad by to malo na výkon. Predsa len rozdiel úsťovej rýchlosti by bol pravdepodobne v desiatkach percent. A pri predĺžení dostrelu o nejaké zaujímavé číslo by to už mohlo byť zaujímavé aj ako osobitný zbraňový systém

avatar
KOLT Datum: 24.06.2018 Čas: 13:18

Slavoslav – v hladkém kanónu by asi odpadly některé problémy pro naváděcí systémy ap. Jenže bychom přišli o kompatibilitu s nenaváděnou municí, která potřebuje kanón drážkovaný. A mít kvůli tomu dva systémy, je zbytečný luxus, minimálně prozatím. Samozřejmě se může stát, že za padesát let nikoho nenapadne střílet nenaváděnou munici (nebo alespoň bez inerciálního systému). Pak se může stát, že se přejde na hladké hlavně. Pokud ovšem nebudou místo hlavní kolejnice EMS ;-)

avatar
Slavoslav Datum: 24.06.2018 Čas: 13:06

Logik

Osou pravdepodobne prechádza teleso samotného ramjetu, preto ma to vlastne zaujalo. Ako som písal v inom príspevku tak tá rotácia tam de facto nie je potrebná na stabilizáciu a zaujímali by ma potenciálne výkony z hladkej hlavne a la tankový kanón

arr