Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Izraelský dron zničil systém protivzdušné obrany Pancir-S1

Datum přidání 15.05.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 78 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izrael ve čtvrtek provedl odvetný letecký úder na íránské cíle v Sýrii a podle tiskové zprávy izraelského letectva, zasáhl téměř všechny tamní íránské základny. Při úderech byl mimo jiné zničen i ruský systém protivzdušné obrany (PVO) krátkého dosahu Pancir-S1 nacházející se ve výzbroji syrské armády.

Foto: Pancir-S1 těsně před svým zničením. / YouTube

 

Údery izraelského letectva a armády na 50 íránských cílů (budovy, sklady, seřadiště vozidel, atd.) v Sýrii byly odvetou za to, že íránské elitní jednotky Kuds ze Sýrie vypálily zhruba 20 raket a dělostřeleckých granátů (nebo minometné munice) na přední linie izraelské armády na Golanských výšinách. Čtyři íránské rakety údajně zničil izraelský systém PVO krátkého dosahu Iron Dome a zbytek střel/granátů mělo minout cíle.


Podle zahraničního zpravodaje českého webu Rebulitsyria.cz dvě hodiny před čtvrtečním úsvitem 28 izraelských stíhaček F-15 a F-16 shodilo/odpálilo na cíle 60 kusů (podle některých 70 kusů) pum a střel vzduch-země. Na íránské cíle v Sýrii bylo odpáleno také deset střel země-země. Podle syrských zdrojů syrská PVO sestřelila víc než polovinu izraelských raket.


Izraelský nálet na íránské cíle v Sýrii si údajně podle ČTK vyžádal 27 mrtvých včetně 11 Íránců. Podle izraelských zdrojů syrská PVO vypálila proti izraelským letounům „desítky“ raket, ale žádná nebyla úspěšná. „Všechna naše letadla se bezpečně vrátila domů,“ uvedla izraelská armáda ve čtvrtek.


O úderech byly předem informovány Spojené státy a Rusko. „Řekli jsme Rusům, že udeříme v Sýrii, ale neřekli jsme jim, kde přesně zaútočíme nebo jaké budou naše cíle,“ citoval The Times of Israel důstojníka z izraelského ministerstva obrany.


Zasažen měl být íránský logistický tábor, který se nachází 10 km severozápadně od hlavního města Damašku. V tomto táboře se nachází velitelská stanoviště íránských sil v Sýrii a Libanonu, kanceláře, sklady, zásobníky paliva, dílny, vozidla a jiná strojní zařízení.


Kromě toho se izraelské letouny zaměřily na tábor jednotek Kuds, což je tajná složka Íránských revolučních gard odpovědná za tajné vojensko-politické operace v zahraničí.


Izraelské ministerstvo obrany dále potvrdilo útok na čtyři íránské zpravodajské stanice umístěné na vysokých kopcích na jih od Sýrie ve správních obvodech Dar'á a Suvajda u izraelských hranic. Izrael provedl úder i na íránské sklady zbraní na mezinárodním letišti v Damašku.


Kromě toho izraelské letouny útočily na postavení syrské PVO s komplety S-200, S-75 Dvina, Buk a Pancir-S1. Největší „poprask“ způsobilo zveřejnění videa, na kterém izraelské letectvo ničí ruský Pancir-S1 ve výzbroji syrské armády, který se měl snažit sestřelit izraelská letadla. Vozidlo mělo být zasaženo izraelským „kamikadze“ dronem, buď IAI Harop nebo IAI Harpy, případně střelou vzduch země Delilah.


Harop má dolet 1000 km a dokáže nést bojovou hlavici o hmotnosti 23 kg (Harpy 32 kg, Delilah 30 kg). Existuje však také menší verze s výdrži ve vzduchu dvě až tři hodiny a s bojovou hlavici o hmotnosti 3 až 4 kg. Na Twitteru se objevila fotka zasaženého kompletu Pancir-S1 a vzhledem k rozsahu poškození je pravděpodobné použití právě zmenšené verze kamikadze dronu Harop. Ostatně samotný výrobce IAI (Israel Aerospace Industries) píše, že zmenšenou verzi dronu Harop lze použít na taktické úrovni proti „časově pomíjivým cílům,“ což Pancir-S1 nepochybně je (viz dále). 


Podle ruského webu Gazeta.ru, odolávající se na doktora vojenských věd Konstantina Šivkova, však byl Pancir-S1 zničen protitankovou řízenou střelou Spike NLOS s doletem až 25 km. Střela má hmotnost 70 kg, hmotnost bojové hlavice však není známa. Střelu mohou odpalovat vrtulníky, lodě nebo vozidla.

 

Video: Zničení Pancir-S1 izraelským dronem. / YouTube

 

Po útoku se okamžitě vyrojily spekulace, jak je možné, že byl zničen špičkový ruský prostředek PVO, který je právě určen pro boj s drony protivníka i přesnou municí. Pancir-S1 byl s největší pravděpodobností, a potvrzují to ruská a syrská média, neaktivní – ať už kvůli chybějící munici, únavě osádky nebo poruchy. Podle zveřejněné fotografie však Pancir-S1 zřejmě odpálil všechny své rakety ve snaze zničit izraelská letadla nebo izraelskou munici vzduch-země. Pancir-S1 se v každém případě v době útoku nijak nebránil.

 

Tento útok je názorným příkladem toho, že bojová hodnota zbraňového systému není dána jen jeho technicko-taktickými výkony, resp. v tomto případem tabulkovým dosahem radiolokátoru a palubních zbraní Pancir-S1 – dvojice 30mm kanónu dokáže postřelovat cíle na vzdálenost až 4 km a raketová výzbroj cíle na vzdálenost 1,2 až 20 km a ve výškách 5 až 10 000 m.

 

Podle produktové brožury ruské státní společnosti Rosoboronexport umí radiolokátor Pancir-S1 objevit cíle s čelním radiolokačním průřezem (RCS) 2m2 na vzdálenost 32 až 36 km a sledovat je na vzdálenost 24 až 28 km. Elektro-optický automatický detekční systém pak objeví vzdušný cíl (neurčené velikosti) na vzdálenost 17 až 26 km. Například klasická (velká) střela s plochou dráhou letu Tomahawk má RCS zhruba 0,5 m2.

 

Problém pro syrskou PVO však je, že elektro-optické a radiolokační (pro tento účel speciálně navržené) senzory na izraelských průzkumných letounech, především bezpilotních, mají větší dosah než senzory na Pancir-S1. Stejně tak pozici radiolokačně aktivního Pancir-S1 mohou odhalit izraelské systémy radioelektronického boje. Izrael tak má možnost z odstupu sledovat aktivitu kompletu Pancir-S1 (nebo jiných syrských kompletů PVO) a v době jeho nečinnosti přistoupit k útoku.

 

Bojová hodnota Pancir-S1 je navíc daná dostupnosti munice, rychlosti přebití raket a kanonů a také vycvičenosti a nasaditelnosti posádek. „Komplikace je v tom, že jednotky raketových (protivzdušných vojsk) není možné držet v kabinách celý den,“ uvedl ruský generál Ajteč Bižev s tím, že izraelské letectvo je silnější než syrská PVO, takže se izraelské letouny mohou vyhýbat syrské PVO.

 

S největší pravděpodobností tak izraelské bezpilotní letouny z patřičného odstupu sledovaly zmíněný Pancir-S1 a poté, co se stal Pancir-S1 neaktivní, daly pokyn k odpálení malého kamikadze dronu Heron případně střely Spike NLOS.

 

Aby byly syrské komplety PVO proti takové taktice co nejvíce chráněny, musely by být neustále hlídány jinými prostředky PVO. To ale znamená vyčlenit ke každému kompletu PVO alespoň jeden nebo další dva prostředky PVO krátkého dosahu a jejich činnost koordinovat. A samozřejmě pro každý komplet vyčlenit dvě až tři posádky, které by umožnily komplety udržovat aktivní 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Dále potřebný počet muničních vozidel, munice, členů údržby, atd. atd.

 

Tweet: Snímek poškozeného Pancir-S1 na Twitteru publikoval ruský žurnalista Alexander Koc. Podle fotografie byl Pancir-S1 v neaktivním stavu po odpálení všech raket. / Twitter

 

Co se týče samotných výkonů Pancir-S1, existuje oficiální zpráva (2012) z veřejné konference ruského ministerstva obrany a Ruské akademie raketových a dělostřeleckých věd (RARAN), která v 15 bodech upozorňuje na některé neduhy Pancir-S1. Uvedené nedostatky bylo jistě možné do určité míry odstranit – zda se to však podařilo v plném rozsahu, je tajné. Dlužno dodat, že podobnými problémy trpí jakékoliv systémy PVO podobné kategorie, ať ruské, čínské nebo západní výroby.

 

O samotných omezeních kompletu Pancir-S1 jsme se rozepsali v článku Válka dronů: Pancir-S1 na ruské základně Hmejmin v Sýrii. Podle zmíněné zprávy například přebíjení, avšak jen pokud je hned k dispozici muniční vozidlo, trvá 25 až 30 minut.

 

V každém případě Izrael začal posilovat postavení vlastní PVO na hranicích se Sýrii a Libanonu v očekávání íránské reakce – vysoce postavený íránský ajatoláh Ahmad Khatami již uvedl, že Tel Aviv a Hajfa budou zničeny, pokud bude Izrael jednat „bezohledně“. Současně podle Gazeta.ru zdůraznil, že Írán nemá jaderné zbraně.

 

V současné době se ukazuje, že největším problémem současné Sýrie a okolí je Írán, který Sýrii potřebuje k vedení války s Izraelem. Pro Syřany je smůlou, že Írán je pevně zakotvený v Sýrii, ať se to Syřanům líbí nebo ne. Ostatně izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman přímo doporučil Sýrii, aby vyhnala íránské síly: „Vyhoďte Íránce, (jejich generála) Kásima Sulajmáního a síly Kuds ze své země. Nejednají ve vašem zájmu, jen vám ubližují. Jejích přítomnost přináší jen potíže a destrukci.”

 

Důvody nepřátelství mezi Izraelem a Sýrii a Izraelem a Íránem zůstávají nejen nezměněny, ale navíc se vyostřují – hrozí tak otevření nové aktivní fronty s Izraelem na jedné straně a Sýrii a Íránem na straně druhé. „Nevím, jaká bude situace, ale jsme připraveni na jakýkoli scénář na severním bojišti,“ citují The Times of Israel svůj zdroj na izraelském ministerstvu obrany.

 

Zdroj: Gazeta.ruTimes of IsraelRosoboronexport, ČTK, Rebuild Syria

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
sanityangel1 Datum: 17.05.2018 Čas: 21:35

Jasne Dusane,

napr. Jerusalem post a Haaretz jsou typicky syrske noviny, ze:

https://www.ibtimes.co.in/un-report-israel-regular-contact-syrian-rebels-including-isis-616404

https://www.jpost.com/Middle-East/Report-Israel-treating-al-Qaida-fighters-wounded-in-Syria-civil-war-393862

https://www.haaretz.com/.premium-un-reveals-israeli-links-with-syrian-rebels-1.5341840

https://news.vice.com/article/inside-the-hospital-where-israeli-doctors-treat-syrian-patients

avatar
cejkis Datum: 16.05.2018 Čas: 23:57

Dle mého soudu hraje tandem Putin, Trump poker proti skupině globalistů, kteří si platí řadu US a EU politiků a kteří by rádi rozpoutali globální konflikt na jehož konci budou ruské nerosty v rukou globalistů.

Spekuluji, že načasování výpovědi íránsko americké dohody Trumpem, nezapojování Ruska do izraelských útoků mělo za cíl rozvrátit arabskou protiasadovskou koalici a stálo spolu s diplomatickým úsilím Ruska za odmítnutím Egypta vyslat jednotky do Sýrie.

V mediální tmě se totiž někdo snažil vytvořit podmínky pro vpád arabské koalice do Sýrie podorovaný US pěchotou a US loděmi. Nechme se ještě překvapit. US cvičení v Jordánsku končí až 26.5, letadlové lodě tam stále jsou a kolem hranic Ruska jsou nahormaděny jednotky NATO schopné v šachové partii bránit Putinovi přesouvat další jednotky do Sýrie.

avatar
dusan Datum: 16.05.2018 Čas: 22:06

asdf

Slavovslav už dobre napísal, ja doplním.

Izrael podporil nejakých povstalcov - prevážne sa spomína FSA (čo je dosť široký pojem, ale všeobecne sú považovaní za tých "umiernených") proti Hizbaláhu, resp i IS pri hraniciach s Izraelom - inak povedané, riešil si hrozbu pre seba, nemiešal sa do vojny ako takej i keď by sme sa mohli doťahovať, že svojimi útokmi vlastne nepriamo podporuje toho či onoho.

Izrael v tomto konflikty pragmaticky, až brutálne rieši svoju politiku - je mu jedno, že sa tam vraždí, kto čo robí ... pokým to neohrozuje Izrael, tak to nerieši.

avatar
Slavoslav Datum: 16.05.2018 Čas: 21:05

asdf

ked uz sem das link aspon si precitaj clanok a neskonci pri titulkoch

"The supposed support for Sunni rebels is thought to have begun as early as 2013 under former Defense Minister Moshe Ya'alon, with the goal of creating a ‘buffer zone’ free of radical militants such as Isis and Iranian-allied forces along Israel’s border."

To ze Asad a Rusko nieco oznaci za IS neznamena, ze to je IS a tebou nalinkovany clanok akurat hovori, ze vytvorili naraznik aby sa od IS a Iranu izolovali

avatar
asdf Datum: 16.05.2018 Čas: 20:46

dusan > Ja som nevedel ze wall street journal a independent su syrske a iranske media. V nich sa objavili spravy o podpore syrskej opozicie od Izraela.

https://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/israel-giving-secret-aid-syrian-rebels-bashar-al-assad-golah-heights-hezbollah-fursan-al-joulan-a7797151.html

https://www.wsj.com/articles/israel-gives-secret-aid-to-syrian-rebels-1497813430

avatar
dusan Datum: 16.05.2018 Čas: 19:51

sanityangel1

Také bájky sa objavili akurát v iránskych a sýrskych médiách + samozrejme konšpiračné médiá.

Ale nevidím tu priestor sa zabávať na tému, že "USA evakuuje veliteľov IS" a podobných JPP správ : )

avatar
DDT1 Datum: 16.05.2018 Čas: 19:33

Jisté je, že i technika za stamiliony může být zničet lidskou blbostí a zveřejněné video asi ani jiný učel nemá, než Rusku ukázat, že investice do arabů jsou vyhozené peníze

avatar
danny Datum: 16.05.2018 Čas: 14:31

Gloton: Souhlas, z Panciru toho zbylo tolik, že možná půjde odtáhnout do kovošrotu v celku. Ale vzhledem k jeho lehkému poškození si dovedu další bojovou činnost představit pouze v roli návnady.

sanityangel1: jojo, Izraelské nevměšování se mi připadá jako chování souseda, kterého dost rozčiluje rozejetá dětská párty na sousedovic zahradě. Tak tu děckám podstrčí lahev griotky, zápalky, bouchací kuličky, projímadlo, kanystr s benzínem a když se spratci rozhádají, tak je v rámci vyrovnávání sil tajně prostřeluje skobičákem, aby se dostali patřičně do varu. A a pak posílá na obecní úřad pečlivě zdokumentované přečiny proti sousedskému soužití, jako odhozený kelímek od limonády, nadměrnou hlučnost, případně obtěžování kouřem stoupajícím z hořící zahradní besídky. A pro jistotu zavře hlavní uzávěr vody, aby při hašení nekdo neporušil zákaz zalévání kvůli nízké hladině spodní vody.

avatar
Zvonik Datum: 16.05.2018 Čas: 03:07

V moderním boji vyhrává především technika zbraní (většinou financovaná zločinci v jejich normálním mírovém životě) a až morálka napadených je bohatými zločinci dehonestována před zeměmi, které ve svém míru a solidaritě podporují napadené. To, co nám přehazují média je ovšem zcela jiná lež financovaná zločinci.

avatar
Gloton Datum: 16.05.2018 Čas: 02:43

Někteří tu píší, jak je ten Pantsir S1 na té fotografii málo poničený....jen sklopená kabina atp...... Viděli jste někdy tento typ, jak vypadá nepoškozený? Však tomu kusu na té fotografii chybí celá kabina obsluhy samotného PL systému, která je mezi kabinou řidiče a nástavbou se samotným PL systémem.
Ten stroj na fotce není "lehce poškozen", ale je to neopravitelný kus na odpis, i ta nástavba s PL systémem bude zásahy od střepin jako řešeto.

avatar
sanityangel1 Datum: 15.05.2018 Čas: 21:52

Hele Dusane,

a ted tu o Karkulce:
Ale k téme. Izrael vôbec nerieši tento konflikt ako taký - pokým niekto na neho nevystrelí . Rieši Iráncov s Hizbaláhom, lebo tí sú už dávno rozhodujúcou silou udržania Asada spolu s masívnou podporou Ruska.

A kdyz podle zpravy OSN Izrael lecil na svem uzemi vojaky IS a posilal je zpet do Syrie, tak to bylo zrejme kvuli lasce k bliznimu. Izraelske vojenske vedeni se nekolikrat nechalo slyset, ze Asad je vetsi zlo nez IS a oni tam tech sedm let sedeli se zalozenymi rukami v kline. Hm.

avatar
danny Datum: 15.05.2018 Čas: 21:43

Flanker.jirka: Syrani mě nepřestávají překvapovat. Nechápu, že po tom masakru, co tam už x let probíhá, jsou schopni vůbec nějak reagovat na protivníka, jako je Izrael. Moc nevěřím, že by naše PVO byla schopna lepšího výkonu. Každopádně to, co Dušan postnul, vypadá jako docela vtipný technical. Něco na způsob hells Canon na podvozku z buldozeru či co to je. Nejvíc mě pobavil ten jaderný kufřík

Dušan: ač se k tobě o pár řádků výše přidávám, nemůžu souhlasit s tvým názorem " Tak to je dosť konštrukcia od veci. Asadov režim už veľmí dávno nie je schopný odolávať svojim protivníkom - mimochodom zväčša tiež "Sýrčanom". Keby to záviselo čisto na "Sýrčanoch" tak by bol režim iný a určite nie prevažne šítsky a už vôbec nie Asadov. Preto za Asada neboli žiadne demokratické voľby, lebo by ich nemohol vyhrať. "
I kdyby tohle platilo na začátku konfliktu, dnes je situace diametrálně odlišná. Režim ovládá území obývané min 18 mio obyvateli a garantují ti, že ti by, částečně i kvůli únavě z války, rozhodně neměnili. Chtějí klid a zkušenost s alternativou jejich nadšení pro revoluci značně ochladila. Dnes už na bojišti moc příznivců reforem nenajdeš.

avatar
Sokrates Datum: 15.05.2018 Čas: 21:41

V súvislosti so sýrskou PVO sa možno čoskoro dozvieme celkom zaujímavé informácie. Dnes napr. ruské médiá uviesli, že sýrsky systém S-75 bol zmodernizovaný a v súčasnosti disponuje tepelnými senzormi. To môže v budúcnosti sťažiť detekciu týchto systémov nepriateľskými lietadlami a zároveň ich vystaviť väčšej hrozbe:
https://vpk.name/news/215229_v_sirii_vpervyie_zametili_zrk_s75_s_novyimi_teplovizorami.html

avatar
asdf Datum: 15.05.2018 Čas: 21:35

Marthy > Mozes mi hodit odkaz na zoznam izraelskych cielov a co z toho bolo znicene. Ja som nikde na taky zoznam nenarazil, kde by hovorili planovali sme utocit na toto a toto. Je niekde info kolko vlastne striel vypustili a akeho typu ?

avatar
cejkis Datum: 15.05.2018 Čas: 21:35

Vážený pane Grohmann,

v rámci serióznosti by bylo vhodné doplnit či upřesnit následující.

Akce Izraele nezačala ve čtvrtek 10.5. Akce začala 2hodiny po oznámení Trumpa o vypovězení smlouvy s Iránem v úterý 8.5. a byla to ze strany geopoliticky prozřelých předem očekávaná akce. Nejden člověk po oznámení Trumpa napsal "Green light for Israel" Izrael po oznámení Trumpa zničil konvoj s íránskými raketami, které přesouvali v oblasti Damašku do bojového postavení.

Bohužel, česká média o začátku akce neiformovala a na celou událost aplikovala mediální tmu. Dokonce redaktor ČT Szantó měl v době izraelského útoku přímý vstup a o ničem takovém neinformoval. Přitom twittrové účty lidí z oblasti Sýrie ať už Syřanů či Rusů byly plné informací. Až teprve posléze média přišla s informací o útoku Izraele a dokonce jako odplaty za odpálené iránské rakety. Mimochodem, krásná a prokazatelná ukázka dezinformací či říkejme účelového zkreslení ze strany "seriózních" českých médií.

Pokud citujete izraelské zdroje, které tvrdí, že žádné jejich letouny nebyly sestřeleny, bylo by novinářsky vhodné citovat i syrské zdroje ohledně úspěšnosti sestřelů odpálených izraelských střel. Nechť si každý udělá obrázek sám.

arr