TACTICAL PRO

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 ... Více

Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století

Americká armáda (US Army) představila modernizační ... Více

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů ... Více

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil ... Více

Námořní technika

Duchové se vydají na lov pirátů

Datum přidání 04.09.2011    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Novodobé pirátství je celosvětový problém. Příkladem zmiňme pirátské nájezdy u somálského pobřeží, které narostly do takových rozměrů, že na ochranu obchodních plavidel musely být povolány válečné lodě NATO. Avšak zdá se, že námořním banditům se blýská na horší časy. Do boje s piráty se chystá nejnovější plavidlo amerického námořnictva Juliet Marine Ghost, zkráceně Ghost (duch).

Juliet Marine Ghost

Foto: Juliet Marine Systems / US Navy

 

Futuristicky vyhlížející plavidlo, nebo lépe řečeno platforma, je konstruováno s ohledem na co nejmenší zjistitelnost prostředky protivníka. Základem je „neviditelná“ konstrukce nadstavby, která zajišťuje nízkou vizuální a radarovou stopu plavidla.

 

Avšak co činí plavidlo opravdu speciálním, je využití superkavitace. Loď se při pohybu ve vodě pohybuje v jakési bublině plynů, které oddělují plavidlo od vody. Tím je dosáhnuto velmi nízkého tření, a tedy i velmi nízké hlučnosti plavidla.

 

Loď je speciálně navržena na ochranu velkých plavidel. Oproti velkým torpédoborcům a fregatám má Ghost výhodu v mnohem menší ceně a nízkých provozních nákladech. V době, kdy americká vláda vydává na ochranu proti pirátům 1,5 miliardy dolarů ročně, to jistě není zanedbatelná výhoda.

 

Jak je to s výbavou? Loď může unést několik tun nejrůznější výzbroje, včetně těžkých torpéd Mark 48. Samozřejmostí je možnost osadit loď nejrůznějšími druhy senzorové či jiné výbavy. Díky modulární stavbě záleží jen na zákazníkovi, co si do své lodi bude chtít umístit.

 

Námořnictvo přirovnána „ducha“ k bitevnímu vrtulníku. Stejně jako vrtulník se loď může přiblížit k nepříteli rychle, tiše a dle potřeby použít těžkou výzbroj ke zničení protivníka.

 

Kromě boje s piráty má Ghost ještě jeden úkol. A to boj s íránskými válečnými plavidly. Íránské námořnictvo disponuje velkým počtem malých a rychlých raketonosných člunů, které pro velké (a pomalé) americké plavidla představují smrtelnou hrozbu. Právě Ghost má být odpovědí amerického námořnictva na íránskou hrozbu.

 

Zdroj: DEFENSETECH

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr