Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Dva kroky k Intifádě

Datum přidání 28.02.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Poslední dny se Svatou zemí nese střelba a strach. Palestinští vězni drží hladovku, vojáci střílí do demonstrantů, demonstranti útočí na vojáky. Vězeň zemřel na infarkt během výslechu, osadníci napadají Palestinské farmáře. V Jeruzalémě vládne strach z teroristických útoků. Jedna hladovka, jedna smrt i několik demonstrací rozpoutávají násilí, které by mohlo vést k další intifádě. Jak jsou tedy tyto dva, již po dekády znepřátelené, národy blízko k dalšímu povstání?

Izrael infitáta

Foto: Vypukne v Gaze třetí intifáda? Ilustrační foto / jiří Kalát

 

Třicetiletý Palestinec zemřel minulý týden během výslechu v izraelském vězení Megido. Arafat Jaradat, z vesnice Sair blízko Hebronu, byl zatčen před několika dny kvůli útokům kameny na projíždějící auta osadníků. Izrael nařídil vyšetřování, které ukazuje na smrt způsobenou infarktem. Palestinský premiér Salám Fajad obvinil izraelskou stranu z umučení mladého muže, jeho tvrzení mají potvrdit dvě zlámaná žebra mrtvého. Podle palestinského lékaře Issa Qaraqaa byly na těle, které vyšetřoval, stopy týrání. Po celé Gaze i Západním břehu se konají demonstrace na uctění „mučedníka“ a v politickém zákulisí se už opět mluví o třetí intifádě.

 

Smrt jako rozbuška konfliktu

Demonstrace původně začaly jako podpora několik desítkám hladovkářů - vězňů, kteří protestují proti „diskriminačnímu“ zacházení se zadrženými v izraelských věznicích i celkově „nelegálním“ zatýkání „nevinných“ Palestinců. Jedním z protestujících je i Samer Issawi, který nepřijímá potravu již 220 dní. Od pátku se jeho stav výrazně zhoršuje, jelikož přestal pít i vodu. On však není ve svém protestu sám.

 

Smrt Jaradata přivedla do ulic desetitisíce protestujících, kteří se zúčastnili jeho pondělního pohřbu v Hebronu. Ceremonie samotná se obešla bez vážných problémů, i díky připravenosti izraelské armády. Na celém Západním břehu se odehrávají střety s větší či menší intenzitou. K uklidnění situace nepřispívají ani útoky osadníků, stejně jako zranění na obou stranách barikád. Prozatím se jedná „pouze“ o lehká zranění, ale další smrt na sebe nenechá dlouho čekat.

 

Bez jiskry není povstání

O propuknutí třetí intifády se mluví již několik let. Prakticky každý vážnější konflikt mezi Izraelem a Palestinou je pro to možnou rozbuškou dalšího povstání. Tak je tomu i nyní, možná se situace uklidní a možná nikoliv. Narůstající násilí a nespokojenost s okupací však ukazují, že již není otázkou, jestli se další povstání uskuteční, spíše se třeba ptát, kdy se tak stane.

 

„Nedovolíme jim hrát si se životy našich synů,“ vzkázal lidem palestinský prezident Mahmoud Abbás a pokračoval: „Oni stojí před našimi dětmi a útočí na ně ostrou municí.“ Snažil se tak poukázat na podezření, že IDF (Israel Defence Forces) užívá ostrých nábojů při potlačování demonstrací. Ta však tato obvinění odmítá a brání se tím, že by tuto munici použila jen ve výjimečných případech, kdy by hrozilo přímé ohrožení životů vojáků. Prozatím používá gumové projektily a o opaku nejsou žádné prokazatelné důkazy.

 

Problémů vedoucích k nynějšímu povstání je mnohem více. Nejvíce depresivní a zničující pro Palestince je život pod okupační správou, a proto je tak jednoduché vyvolat nepokoje v ulicích. Ani palestinská samospráva není úplně bez viny. Její zkorumpované vedení, ve spojitosti s neschopností zajistit alespoň základní funkce státu a celková nespokojenost s ní vyhnalo Palestince do ulic již před nějakým časem.

 

Odpor je přirozené právo, stejně jako ochrana obyvatel

Kam se tedy zaměří hněv rozvášněného davu ještě není jisté. Izraelci jsou přirozeným nepřítelem číslo jedna, zvláště když jsou vášně podporovány i některými představiteli politických stran. Azzam al-Ahmed (Fatah) řekl pro Izraelské noviny Haaretz„Odpor je přirozené právo a my plně podporujeme jeho nenásilnou formu. Neplánujeme další intifádu, ale izraelská politika podněcuje v tuto chvíli její plameny.“

  

S ním nesouhlasí izraelský generál ve výslužbě Amos Gilad: „V tuto chvíli Palestinci nechtějí třetí intifádu, ale očekáváme velké množství nepříjemných incidentů v blízké budoucnosti.“ V nynější době není nikdo schopen přesně určit, co se bude dít.

 

Z nedávných událostí vyplývá jedna základní informace. Na okupovaných územích se čím dál tím více hromadí hněv a napětí. Od konce poslední intifády uplynulo již skoro deset let a dorostla nové generace, které je schopná a ochotná bojovat. Netanjahuovy (Izraelský premiér) plány na další výstavbu k oblasti E2 (Palestinské území), stejně jako stále brutálnější akce osadníků spojené s represáliemi armády, vyvolávají mezi Palestinci nebezpečně bojovnou náladu. Jejich vlastní vláda jim nenabízí příliš alternativ, ani příjemných vyhlídek do budoucna. Mírový proces je mrtvý, o tom v Palestině snad už nikdo nepochybuje, takže co teď?

 

Když někoho zaženete do kouta, bude se bránit, možná prohraje, ale rozhodně Vás stihne pořádně kousnout.

 

Zdroj: Haaretz, Haaretz, Haaretz, Haaretz, New York Times, Israel Hayom

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jiří Kalát Datum: 28.02.2013 Čas: 19:58

Omlouvám se za gramatiku a děkuji za korektury.

avatar
Jan Grohmann Datum: 28.02.2013 Čas: 17:11

Gramatika je snad již v pořádku. Kolega Kalát si šel za trest kleknout do rohu na hrách.

avatar
qwe Datum: 28.02.2013 Čas: 16:44

Tak gramatiku by to dodrzovat chtelo..... ale rozhodne to odmitam resit jako Mr. Zdenal (ze by nejaky komplex?). Preci jen, toto neni servr ministerstva zahranici.... jsem naopak jako fanousek techniky rad, za hutne info z vojenskeho prostredi, jehoz na ceskem internetu moc neni. Jirko, diky!

avatar
asdf Datum: 28.02.2013 Čas: 15:22

nejvetsi idio ti resi pravopis...

avatar
Refael Datum: 28.02.2013 Čas: 14:57

Co se týče naších radikál.spoluobčanů, tam vidím problém. Ale z celkového hlediska konfliktu, je to mizivá část.
Co se týče úmrtí Jaradata, ten palest.lékař jednoduše lže, ovšem v rámci Pallywoodu je to normální.
Víte, v naších věznicích máme hlavně mnoho opravdových teroristů s rukama od krve naších civilistů a jim se ve vězení nestalo vůbec nic. Tak proč bychom měli "mučit" zrovna tohoto vězně?
Hlavním problémem je vysoká korupce na palest.straně, do jisté míry i námi zaviněná tím, že ji i financemi, které posíláme např.ve formě daní z clo, které si různí palest.představitelé přivlastní do vlastních kapes, podporuje. Pokud tyto skandály vyplují na povrch, tito palest.představitelé udělají vše, aby co nejrychleji přesunuli pozornost někam jinam, nejlépe k Izraeli. To už je tradiční arabský folklór. Neděje se to poprvé ani naposled.
Toto je jen jeden z mnoha příkladů.
Hodně se namluvilo, že výstup A.Šarona na Chramovu Horu podnítila 2.intifádu, ale před cca 3 měsíci Suha Arafat v rozhovoru pro TV stanici v Dubaji řekla, že ta poslední intifáda byla dlouho připravená ke spuštění, jen se čekalo na vhodnou záminku.

avatar
Honza Domkář Datum: 28.02.2013 Čas: 12:59

S tím měl Jirka vždycky problém :-D

avatar
Jarda P. Datum: 28.02.2013 Čas: 09:18

Ještě máš krev. :)

avatar
Zdenal Datum: 28.02.2013 Čas: 09:13

co takhle reparat z cestiny? blil bych, kdybych mel co.

arr