Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Dvě novinky ze Slovenska – pistole se značkou ZVS

Datum přidání 27.12.2017    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 50 komentářů    autor autor: Redakce AN

Zbrojní výroba na Slovensku má dlouhou tradici sahající až do doby první Československé republiky. Jednou z firem, která je nositelem této tradice, je i společnost ZVS, která se mimo jiné zabývá výrobou pistolí. A ty se nově objevují i na českém trhu.

Foto: ZVS P21; větší foto / ZVS

  

Slovenská společnost ZVS (Závody všeobecného strojárstva) je součástí MSM Group, jež spadá do velkého strojírenského holdingu Czechoslovak Group (CSG). Patří tedy do společnosti českých a slovenských průmyslových podniků, které navazují na ty nejlepší tradice československého strojírenství i zbrojní výroby.

 

ZVS začala před několika lety vyvíjet zcela nové pistole odpovídající nejnovějším trendům. Výsledkem jsou zbraně s označením ZVS P20 a P21 v ráži 9 mm Luger, které nově na českém trhu nabízí společnost Excalibur Trade, jež rovněž spadá do holdingu CSG. Excalibur Trade má výhradní zastoupení pro prodej pistolí značky ZVS na českém trhu, přičemž k dostání jsou například v e-shopu ESTRELIVO.CZ.

 

Vývoj nové série pistolí ZVS začal v roce 2013, na jejich vzniku se podíleli Ladislav Skoupý a Peter Fronk, později i Igor Miklas. V průběhu vývojových prací konstruktéři vytvořili několik prototypů, na kterých se zkoušely různé konstrukční materiály a hledal se i nejvhodnější design a ergonomie.

 

Na slovenský trh se zbraně ZVS P20 a P21 dostaly už koncem roku 2013 a začátkem roku 2014, později se prodej rozšířil například i na Rakousko, Německo, Slovinska, Maďarsko, Ukrajinu či Švédsko. ZVS se chystá expandovat i do USA a nyní se její pistole dostaly i na český trh. Určitě není bez zajímavosti, že značku ZVS na sobě mají pistole ve výzbroji čestné stráže prezidenta Slovenska, osobní stráže ministra obrany Vietnamu nebo vybrané jednotky ministerstva obrany Pákistánu.


Pistole P20 a P21

ZVS v současnosti vyrábí pistole P20 a P21 v ráží 9 mm Luger, chystá se i provedení v ráži 40 S&W, v budoucnu by se mělo portfolio pistolí i nadále rozrůstat. Model P20 spadá do kategorie kompakt, P21 s delším závěrem a hlavní se řadí na pomezí mezi kompakt sport a full size. Excalibur Trade ve spolupráci s českou firmou Design Tech připravil pro zájemce i speciální plastové pouzdro s velkou škálou polohování a zavěšení.

 

Pouzdro je unikátní i možností volby tří pojistek. Střelec může volit mezi pojistkou ukazovákovou či palcovou, přičemž na pouzdře můžou být instalovány obě současně, nebo jen odporovou pojistkou. K pouzdru jsou dodávány i veškeré montážní nástroje. Pistole jsou dodávány ve speciálním kufříku, který obsahuje vedle zbraně i čistící sadu, výměnné hřbety rukojeti, 2 zásobníky a nabíjecí adaptér nábojů do zásobníku.


Nové pistole ZVS byly během vývojových prací podrobeny náročným armádním testům v nejrůznějších klimatických i zátěžových podmínkách. Během simulací použití v ostrém nasazení byly vystaveny například i mokru a blátu, přesto během testů zvládly vypálit na 15 tisíc ran bez jakéhokoliv selhání.

 

Foto: ZVS P21 v ráži 9x19 mm; větší foto / ZVS


Rám obou zbraní tvoří jednodílný polymerový výlisek s příměsí skelných vláken, přičemž součástí výlisku je i lučík, který je konstruován tak, aby umožňoval použití pistolí i s rukavicemi. Pistole mají zaoblené tvary a design minimalizuje riziko zachycení zbraně za oděv nebo zranění při manipulaci s ní. Závěr, hlaveň a další klíčové součásti zbraně mají povrchovou úpravu prováděnou pomocí karbonitridace.Obě pistole se vyrábějí i ve variantě Exclusive, jež je na první pohled rozeznatelná odlišnou barevnou kombinací. Té je docíleno poniklováním závěru a záchytu závěru, pojistky, kohoutku, spouště a rozborného čepu. Charakteristickým prvkem pistolí ZVS je i výrazný „bobří ocas" v zadní části zbraně, který chrání ruku střelce před zákluzem závěru.


V plastovém těle pistolí jsou umístěny dva ocelové bloky. Zadní obsahuje funkční prvky jako odlehčený kohoutek, pojistku, vyhazovač a další. Přední zahrnuje spoušť s pružinou, oboustranný záchyt závěru, rozborný čep a táhlo. Oba bloky jsou konstruovány tak, že zároveň plní funkci vedení závěru.Mířidla jsou zalisovaná do těla zbraně ve vlastních rybinových drážkách s bílými body. V ZVS připravují i variantu se světlovodnými mířidly. Pod hlavní je k dispozici i standardizovaná lišta MIL STD-1913 pro uchycení nejrůznějšího příslušenství a v zadní části závěru je umístěna automatická blokace úderníku.


Pro lepší úchop jsou ke zbrani k dispozici tři různá provedení vyměnitelného hřbetu rukojeti. Ta jsou standardním příslušenstvím zbraně už při koupi. Povrch rukojeti je zdrsněný stejně jako plošky nad lučíkem, vše má napomoci komfortnímu úchopu pistole. Spoušť je ocelová a táhlo je přímé, jednostranné, přičemž spoušťový mechanismus má specifikaci SA/DA. Je tedy možné střílet s nataženým kohoutkem (SA) i bez nataženého kohoutku. Odpor spouště je v režimu SA nastavitelný prostřednictvím výměny pružiny v rozmezí 14,7 – 24,5 N, přičemž tovární nastavení odporu spouště má hodnotu 22 N. V režimu DA je odpor spouště nastaven na hodnotu 58 N.

 

Foto: Rozborka pistolí P20 a P21; větší foto / ZVS


Závěr obou pistolí P20 a P21 se uzamyká hlavňovým hranolem, zbraně jsou vybaveny i přerušovačem, který brání výstřelu při nedovření závěru. Vývrt hlavně s otevřenou kulisou má životnost více než 30 tisíc výstřelů a odpovídá normě CIP. Zásobník je dvouřadý, pojme celkem 16 nábojů ráže 9 mm Luger nebo 12 nábojů ráže 40 S&W a je opatřen indikátory počtu střel v hodnotách 5, 10 a 16. Záchyt zásobníku je stranově vyměnitelný. Velkou předností pistolí ZVS je i velmi jednoduchá rozborka. Závěr hlavně se posune o přibližně 2 mm směrem dozadu, poté se vysune rozborný čep a pak už se snadno uvolní závěr směrem vpřed. Následuje už jen velmi snadné vyjmutí hlavně s pružinou.


V rámci uvedení pistolí ZVS na český trh se připravují prezentační akce v českých městech. Na leden je například připravena prezentace v Praze a Olomouci, v únoru pak v Tachově, další budou následovat. Zájemci si však můžou domluvit i další prezentace přímo u Excalibur Trade prostřednictvím těchto kontaktů:
Excalibur Trade spol. s r.o., Sokolovská 675/9, Praha 8
e-mail: frantisek.stursa@excaliburtrade.cz,
tel.: +420 603 466 145
www.estrelivo.cz

 

Technická data pistole ZVS P20

Ráže: 9x19 mm

Celková délka: 190 mm

Celková výška: 132 mm

Šířka: 38 mm

Hmotnost s prázdným zásobníkem: 780 g

Délka hlavně: 101 mm

Délka záměrné: 138 mm

Kapacita zásobníku: 16 nábojů

Vývrt: drážkovaný

Stoupání vývrtu: 250 mm vpravo

Odpor spouště: - SA 14,7 - 24,5 N

Odpor spouště: - DA maximálně 58 N

Technická data pistole ZVS P21

Ráže: 9x19 mm

Celková délka: 210 mm

Celková výška: 132 mm

Šířka: 38 mm

Hmotnost s prázdným zásobníkem: 831 g

Délka hlavně: 121 mm

Délka záměrné: 158 mm

Kapacita zásobníku: 16 nábojů

Vývrt: drážkovaný

Stoupání vývrtu: 250 mm vpravo

Odpor spouště: - SA 14,7 - 24,5 N

Odpor spouště: - DA maximálně 58 N


Foto: Rodinna pistolí P20 a P21 slovenské firmy ZVS; větší foto / ZVS


ZVS – tradice slovenské zbrojní a strojírenské výroby

Firma ZVS (Závody všeobecného strojárstva) z Dubnice nad Váhom se speciální a zbrojní výrobou zabývá už od svého vzniku. Její kořeny sahají až do roku 1937, kdy plzeňský koncern Škoda v rámci strategického rozmístění zbrojní výroby v Československu přenesl část svých kapacit právě do Dubnice. Spolu s výrobou středo a velkorážové munice a elektrotechniky se rozvíjela i strojírenská výroba zaměřená na výrobu speciálního nářadí a jednoúčelových strojů a postupně se výrobní sortiment rozšiřoval o další obory včetně výroby ručních zbraní.


V roce 2000 v ZVS začali vyrábět i malorážovou munici pro vojenské účely, a také pistolové a brokové střelivo pro sportovní a lovecké použití. Před dvěma roky se ZVS stala součástí MSM Group, která spadá do holdingu Czechoslovak Group českého podnikatele Jaroslava Strnada. V současnosti tvoří výrobní program dvou divizí firmy návrhy, vývoj a výroba velkorážové tankové a dělostřelecké munice i malorážové munice do ručních zbraní, dále výroba pistolí ZVS a vzduchovek Perun, výroba a zpracování plechů a kovových materiálů i jejich povrchové úpravy a rovněž výroba transformátorů a elektronických zařízení.

 

Fotogalerie

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Clanek Datum: 04.01.2018 Čas: 21:58

Spoust spolu s ergonomii byl duvod proc jsem tomu dal prednost pred g19.

avatar
fenri Datum: 04.01.2018 Čas: 20:19

Ještě, že je těch kvérů tolik.
Jakou má ta 320 spoušť?

avatar
Clanek Datum: 04.01.2018 Čas: 20:18

No vidis, tys sel do Storm mimojine protoze ti prisla krasna, a 320 se ti nelibi. Ja zkousel 320 mimojine protoze mi prijde krasna, a Storm bych chtel zkusit ikdyz se mi nelibi. :)

avatar
fenri Datum: 04.01.2018 Čas: 19:45

Clanek: napsal jsem to blbě: ta obecná chvála SiGu, co jsem psal platí i na 320. Jen je žijícím důkazem, že i mistr tesař se holt někdy utne a někdy i fest. Ale když to řeší a staví se k tomu čelem, jde o prd. A navíc, zas tak často mi nabitá pistole nepadá a (v mých očích) skvělý Shadow (2) to vlastně má jako fičuru :-)

5.) Většinou ano, ale: mohou časem zjistit, že jim vác vyhovuje decocker, či pojsitka, což na začátku vědět nemuseli. Za další je to výhoda při prodeji zbraně, nemusíte řešit preference potenciálního kupce
6.) Jo, závěr je nízký, což je výhoda pro skvělé chování zbraně, ale vrací se to horším úchopem pro natažení (u CZ ještě stíženým silnou pružinou). Prostě Glock jde nadrcout i přísným pohledem, mnebo mezi půlkami, číza je holt pro chlapy :-)
8.) No, po přechodu z Glocků to pro mě bylo dost bolestné. Teď mit o přijde normální.

Nico nadhodil, že na P-09 není nic světborného, stejně jako na ZVS. Jenže to je IMHO špatně. P-09 je minimálně odzkoušená zbraň s vyšší kapacitou, přesností (OK, u pistole o to tolik nejde), snáze konfigurovatelná a s větším výběrem doplňků, příslušenství a aftermarket dílů. No a i když jistě není světoborná, tak docela výjimečná je.

Storm byla moje první pistole, protože:
1.) Je krásná
2.) Beretta je druhá nejstarší firma (po katolické církvi)
3.) Používá se v Počátku
5.) Každý jí chce na střelnici půjčit
4.) Je krásná

No, ale je to trochu naleštěná bída. Úchop není tak super, jak by se zdálo (individuální, jasně). Není to úplně bezproblémová věc a díly stojí mazec a nejsou. Dtto příslušenství (ale možná už je situace jiná). Gripy jsou maličké. A nějak mi to s ní nešlo (přechodem na Glock jsem šel střelecky o patro výš, někam do kategorie slepý pavouk sedící na sbíječce). Chová se moc hezky, ale nějak jsem jí neuměl čapnout. Ale byl jsem na začátku, dnes bych jí možná hodnotil jinak. IMHO 320 je výrazně důvěryhodnější pistole, i když není krásná.

avatar
Clanek Datum: 04.01.2018 Čas: 19:30

:D :D No, prave tim novym 320 "conekdy strili kdyz nema". Resi to vymena spouste... ale ano, nepotesilo.

Odpovim jen na to co ma smysl, zbytek muzeme povazovat za uzavrene (nejsme ve sporu):
5) tohle snad resi jen lidi co zacinaji, ne? Jinak si snad kazdy casem najde system co mu nejvice vyhovuje a toho se pak drzi (coz znovu, i u P30 lze nakonfigurovat kde co)
6) ZAVER! Ani za nic jsem si nemohl vybavit jak se to spravne rekne cesky :D
8) A zrovna to jsem si nevsiml / me neobtezovalo

Zas takovy prehled abych si dovolil nejak celkove hodnotit co je nebo neni dobre, jen bych plkal. O pomerovani pindiku neslo, Niko nahodil neco ve smyslu ze P-09 neni nedoceneny zazrak, Jura reagoval ze ta zbran vlastne nema chybu a uzivatel si muze jen mlaskat, a zeptal se co teda ji muze konkurovat a jen na to jsem reagoval ja, bo dle me HK P30 po "tendrove sleve" muze (v necem lepsi, v necem horsi). Zadne ambice to tu prat do cezety nebo slepe adorovat nemce, svycara nebo kohokoliv v tom nebyla.

Na co se tesim a co jsem mel zamluvene a nevyslo, ale urcite zamluvim znovu, je PX4 storm. Kdyz tak nad tim premyslim, i je to blizsi konkurence P-09 nez ona P30. Tam jsem na to jak na svou velikost/vahu umi mekce strilet slysel spoustu chvaly, tak se mi snad jednou podari ji dostat do ruk.

PS: kecame pod reklamou. Takze zadne nechtene OT, tady autor v nic lepsiho nemohl doufat. :))

avatar
fenri Datum: 04.01.2018 Čas: 19:08

Clanek: myslím, že jste to rozsekl hodně dobře :-) Jakého SIGa máte? Mě se subjektivně designově (vysoké závěry) a chováním úplně moc nelíbí, ale zpracování, spolehlivost, image a esprit, funkcionalita... jsou nepochybně na naprosté špičce. Kromě těch nových 320 coněkdy střílejí i když nemají :-)

K cenotvorbě a dalšímu:
1.) jednak mě jako zákazníka nezajímá, za kolik to vysoutěží nějaký ozbrojený sbor
2.) i pokud cena bude podobná ( o tom bych ale pochyboval, s výjimkou AČR) tak stále kus produkce z P-09 zůstane tady, takže ekonomicky je pros stát lepší CZ
3.) k problémům s přechodem komora-vývrt toho najdete dost na strelectvi.cz Nejedená se o nějaké drama, ale nevýhoda a navíc neřešitelná to je
4.) pokud hodnotím originalitu či výjimečnost pistole, nevím, proč bych jí měl přizpůsobovat Vašemu komkurentovi. Prostě P-09 je originální velkou kapacitou nábojů a HK překonává rozdílem třídy (compact vs. full). Víc na tom není co řešit.
5.) Také by mě nanapadlo co týden měnit decocker za pojistku (jsem spokojený s decockerem). Ale to, že CZUB dodává zákazníkovi dva principy pistole v jednom a zákazník si pistoli snadno (3 minuty když ví jak a je šikovný, 10 minut když neví jak a je šikovný, 20 minut když neví jak a je levý jak šavle - můj případ) nakonfiguruje podle svých preferencí (které se navíc mohou časem měnit) je objektivní výhoda
6.) oboustrannost HK je pro leváka výhoda, o tom žádná. Jinak CZ mi obecně přijde více "rukavicovatá", než Glock.
7.) co myslíte zapuštěným slide? Vypouštění závěru? To má CZ na prd, to máte pravdu. Na druhou stranu u P-09 jde shazovat závěr dobouchnutím plného zásobníku, což mi přijde super, a LE složky zase většinou drilují shazování potáhnutím závěru.
8.) IMHO největší ergonomickou nevýhodou obecně CZ je tuhá vratná pružina a dosti těžké natahování (na druhou stranu CZ se nebojím na rozdíl od Glocka nosit i nadrclou)

Tato debata mi přijde jako velmi zábavné, milé a zbytečné OT. Poměřování pindíků mezi P30 a P-09 je celkem blbost. Jsou to trochu jiné zbraně s trochu jiným účelem. Každopádně originalita CZ stále zůstává.
Je pravda, že není světoborná. Kdybych měl říct tři světoborné pistole, tak za mě snad jen Colt 1911, asi Géčko ve sféře LE (spolehlivá, velmi trvanlivá věc pro opice do sra*ek) a překvapivě Shadow, který prostě přepsal střelecký sport. Nicméně P-09 považuji v poměru cena/výkon, originalita, kapacita, úchop, chování při střelbě a všežravost za excelentní zbraň (zdůrazňuji v kategorii levných služebáků).

avatar
Clanek Datum: 04.01.2018 Čas: 18:44

@fenri
Cenotvorba ma casto s nakladama spolecne jen velice malo a proto bych ji do toho netahal. Jinak si svuj produkt naceni firma s aurou kvality a jiz jistym mistem na trhu a jinak, agresivneji, si uplne stejny produkt naceni firma ktera se o sve misto na svetovem trhu teprve pere. Az se ta perouci firma udomacni, taky zakonite cenu zvedne protoze tu vyssi cenu trh jiz akceptuje a udela tak ikdyz ji naklady zustanou stejne.
Ozbrojene slozky jsem resil ve sve reakci protoze slo o reakci na Jura99, ktery reagoval na Niko, ktery ve svem komentu resil ozbrojene slozky SR. S technikou to samozrejme nesouvii. Z toho duvodu jsem taky ignoroval cenu.

Ad P30:
- mel jsem ji jen pujcenou a to je na posouzeni spolehlivosti malo (to je ikdybych ji vlastnil, jeden kus nic neresi). Nejaky zdroj k tomu "dost jich má problémy s přechodem komora-vývrt"? Slysim prvne a rad si poctu.
- cena pro mne, ano, to je podstatny rozdil. Cena v tendru na tisice zbrani by mohla byt necekane podobna.
- porovnavejme porovnatelne, stock ploche zasobniky 15 vs 19, itak je kapacita bez debat rozdil tridy
- menit pojistka/decocker me nikdy nenapadlo, nejaky duvod proc toto nekdo muze povazovat za podstatne (decocer P30 jinak ma, jen na jinem miste)

Kdyz uz teda zminujeme zapory HK a vyzdvihujeme klady CZ tak to trosku balancujme, hlavne pokud jde o ergonomii:
- HK ma skvelou moznost kustomizace gripu, sirky i tloustky. Tohle proste padne do ruky kazdemu. CZ resi klasicky jen zadek gripu = spis kompromisni reseni.
- CZ musi clovek pro zmenu vypousteni zasobniku a slidu prekopat, HK ma ovladaci prvky bez prehazovani dostupne na obou stranach defautne. Kdyz clovek najednou potrebuje strilet levou muze se hodit. Oboje mi navic prislo tak "prehnane velke" ze nebude nejmensi problem to ovladat i v rukavicich. CZ ma tohle titernejsi.
- "Vse prehnane" na HK pokracuje i na velikosti gripu na slide-u, tohle je za me jedna z nejvetsich ergonomickych bolesti CZ, zapusteny slide (ikdyz ten me stval na shadow, P-09 jsem v ruce nemel a z fotek to vypada lip (ikdyz furt ne tak dobre jako na HK).

A ted jestli je ta lepsi ergonomie, ktera navic bude lepsi ne pro kazdeho, hodna vyssi ceny a nizsi kapacity, to si asi rozhodneme kazdej za sebe. Ja to rozsekl SIGem :D

avatar
fenri Datum: 04.01.2018 Čas: 17:21

Maximus

upřimně: byly ty slavné boule jiným, než ryze estetickým problémem? A pokud dělá totéž Glock (jen na jiném místě), je to také šmejd? Ostatně Glock původně dělal mj. trubky ke splachovačům na záchody...

avatar
fenri Datum: 04.01.2018 Čas: 17:20

Článek:
cenu bych do toho tahal, protože přecijenom indikuje:
a.) výrobní náklady
b.) pořizovací cenu i pro LE
c.) a proč řešíte ozbrojené složky? Jak to souvisí s technickými kvalitami pistole?

HK P30:
-tečka mu neupadla, ale hlizny ničí pěkně a dost jich má problémy s přechodem komora-vývrt, což je IMHO mnohem zásadnější problém, než tečka, kterou opravíte modelářským lakem za 5 sekund. Skoro bych to nenazýval bezproblémovostí.
-15/16 vs. 19/20/22 střel v zásobníku je HODNĚ velký rozdíl, zvláště když je jen o 10 mm nižší
-chybí možnost uživatelské záměny pojistka/decocker (pro LE nepodstatné, pro střelce naopak celkem dost)
-těžko říct, zda ho považovat za full-size pistoli. Má kapacitu kompaktu a rozměry skoro k full-size
-cena je prostě o dost vyšší
-HK je moc příjemná pistole a líbí se mi

avatar
Clanek Datum: 04.01.2018 Čas: 16:39

Beznou trzni cenu do toho netahejme, za tu to zadne ozbrojene slozky kupovat nebudou. Zustavaji nam tedy jen "tvrde" technicke parametry (hmotnost, kapacita atd.) a "mekke" veci jako ergonomie atd..
Pokud by byl tendr vypsany zrovna takhle tak by to snad vazne splnila jen P-09, ale to by byla soutez usita na miru. Kdyz to vemu realneji a dam zadani na "plast, DA/SA, bezproblemovost" (kde i plast osobne povazuju spis za diskriminacni parametr, kdyz uz tak mela byt v zadani hmotnost) pak me napadne treba mnou zde uz jednou spominana HK P30.
A co koupit? No to co s prihlednutim k ruznym vaham toho ktereho sledovaneho parametru / vlastnosti z vyberoveho rizeni vyleze jako nejlepsi. Jestli P09 pak P-09. V ruce jsem drzel jen to HK a nedalo se mu vytknout nic, ani ta tecka neupadla. :)

avatar
fenri Datum: 04.01.2018 Čas: 15:56

Clanek: světoborná zbraň není žádná. Takže potud nemusíme pistole hodnotit a říct, že jsou všechny stejné.
K P-09. To, že z X tisíců vyrobených P-09 několika lidem ulítla tečka
-a.) neznamená, že je výměna nutná
-b.) světlovodná i tritiová mířidla CZUB jsou směšně levná a jsou OK
-c.) většina střelců si stejně dává mířidla podle sebe

Spoušť je v této cenové kategorii a v kategorii plastových služebáků bez pochyb špičková. už v základu. Za 75 dolarů si můžete odstranit jednu její vlastnost, která se většině střelců nelíbí, a to dlouhý reset.
Takže ještě jednou:
-kolik je plastových služebních SA/DA pistolí?
-kolik z nich lze našlapat 22 náboji?
-kolik z nich je v teniferu?
-kolik z nnich má přesnost P-09?
-kolik z nich je bezproblémových
-kolik z nich stojí nějakých 16k?

Mě z toho vylejzá jen ta P-09. A Vám?

avatar
Slavoslav Datum: 04.01.2018 Čas: 15:37

Clanek

tak ZVS mal tieto zbrane pripravene uz v 2013-tom. Zjavne sa im nepodarilo pretlacit ich do vyzbroje vtedy a pochybujem, ze sa na tom bude nieco menit. Nechce sa mi dohladavat ci sa vobec prihlasili do sutaze o novu sluzobnu pistol

avatar
Maximus Datum: 04.01.2018 Čas: 15:21

Když se tu diskutuje i o té P-07 Duty, resp. jejich kvalitách či nekvalitách, tak jenom přidám zkušenost švagrové, která jistou dobu pracovala v pofiderní firmě na zpracování plastů, která vyráběla převážně drobné součástky pro automobilový průmysl. Jaké bylo její překvapení, když šéf získal zakázku na výrobu rámů těchto pistolí od ČZ. Výroba z běžného plastu používaného pro díly pro automobily s takovou kvalitou výroby, že část rámů se po vylisování roztahovala na kopytu a další část upínala do svěrky, aby se rám dostal do požadovaných přejímacích tolerancí. Co takto "srovnaný" rám z plastového výlisku udělá po prvních výstřelech je snad jasné. Pokud toto ČZ považovala za adekvátní kvalitu výroby, tak nemám žádné iluze o tom, jak se vyráběl zbytek. Jen doufám, že se přístup už za tu dekádu alespoň trochu změnil :-(.

avatar
Clanek Datum: 04.01.2018 Čas: 14:48

Jura99 ctete neco co niko nikde nenapsal. On napsal na margo pistole ZVS: "Nijako svetoborna zbran. Asi ako CZ P 09. Ak sa slovenska armada rozhodne kupovat ZVS P 21 miesto CZ P 09, bude to pochopitelne."

Tedy CZ P 09 hodnoti jako "nijako svetobornou" a pokud by se slovenske ozbrojene slozky rozhodli prejit na ZVS (jako na jinou nijako svetobornou zbran = tady vsichni jen predpokladame, ale alespon domaci) pak nevidi problem. Podle vas je CZ P 09 svetoborna zbran? Pokud budu vychazet z toho co pise fenri tak zbran co potrebuje minimalne aftermarket miridla a spoust sice jiste nezasluhujei nalepku tragicka, ale zrejme ani svetoborna, ne?

Za sebe: Pokud je CZ P 09 uz plne rozsirena a dodana ke vsem planovanym utvarum, tak ji ted nahrazovat by bylo naprosty nesmysl a vyhozene penize ktere se u OSSR urcite daji pouzit jinde a lepe. Takze ZVS s krizkem po funuse...

avatar
Jura99 Datum: 04.01.2018 Čas: 12:14

fenri: já právě souhlasím. Proto mě zaujalo nebo zajímalo, jaký problém viděl nico na pistoli P-09, že by ji v OSSR raději nahrazoval touto ZVS (aniž bychom věděli co ZVS umí).

arr