Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Datum přidání 21.05.2018    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 57 komentářů    autor autor: Redakční článek

Záměr České republiky modernizovat portfolio ručních protitankových zbraní přichází v době, kdy bojové formace na přepokládaném bojišti musí vycházet z maximální míry flexibility, šíře použitých druhů zbraní a letální účinnosti proti symetrickým i asymetrickým hrozbám.

Foto: RGW 90 LRMP při ostré střelbě; větší foto / Dynamit Nobel Defence

 

Ozbrojené síly, které musí být připraveny operovat ve všech světových prostředích, v různých klimatických podmínkách a proti širokému spektru možných nepřátel nemohou riskovat, že budou vybaveny neodpovídajícími zbraňovými systémy v neodpovídající dobu. V tomto ohledu správné řešení poskytuje technologicky nejvyspělejší německý výrobce výše uvedených zbraní.

 

Společnost Dynamit Nobel Defence (DND) z Burbachu v Německu je systémovým dodavatelem a mezinárodním předním technologickým představitelem vývoje a výroby jednorázových ručně ovládaných zbraní proti tankům, obrněným vozidlům a jiným možným cílům. Již po více jak 60 let DND zajišťuje dodávky pro německé i mezinárodní ozbrojené síly s maximální výkonností systému řešení.

 

Do rodiny jeho výrobků patří známý Panzerfaust 3, zařazený vedle německého Bundeswehru i v dalších evropských a světových armádách, který byl neustále vyvíjen a modernizován. V současné době má jeho nejnovější verze (Panzerfaust 3 Improved Tandem) nejvýkonnější protitankovou střelu ve své třídě. Tato nadrážová tandemová střela, která vyčnívá z výmetného pouzdra o menším kalibru má schopnost prorážet vrstvené pancéřování i v případě, že je obrněný cíl vybaven výbušným reaktivním pancéřováním.

 

Další součástí portfolia reaktivních granátometů odpalovaných z ramene společnosti DND je rodina RGW, která se vyznačuje poněkud odlišnou koncepcí od systémů Panzerfaust 3.

Systémy granátometů RGW jsou navrženy tak, že jejich střely jsou integrovány přímo ve výmetném pouzdru zbraně. Tento design má mnohé ergonomické výhody a umožňuje využití koncepce raketového motoru, který eliminuje možné odchylky způsobené bočním větrem, tj. fenomén, který je dobře znám všem, kteří dosud používali zbraně typu RPG-7. Výrazným rysem rodiny RGW je široké spektrum různých variant zbraní a střel s víceúčelovým způsobem použití a volitelným režimem střelby.

 

RGW 90 HEAT/HESH, je vlajkovou lodí protitankových zbraní řady RGW. Tento protitankový granátomet byl nedávno modernizován na svoji nejnovější verzi, u které došlo ke snížení celkové hmotnosti na 8,0 kg a k význačnému zlepšení v penetrační schopnosti střely.

 

Jako nejnovější model rodiny RGW společnost Dynamit Nobel Defence vyvinula a v praxi otestovala RGW 90 LRMP (Long Range Multi-Purpose). Tento model byl vyvinut na základě požadavků německých speciálních sil a nyní se zavádí do všech německých bojových jednotek pěchoty. 

Foto: Panzerfaust 3 IT; větší foto / Dynamit Nobel Defence

 

RGW 90 LRMP umožnuje střelci použít vysoce výbušnou a tříštivou střelu jak při nárazu na cíl, tak i při řízené explozi ve vzduchu, a to v bojové vzdálenosti s bezkonkurenční přesností až do 1 200 m. Další varianty RGW 90 LRMP jsou se střelami proti stavbám nebo s dýmovými, světelnými a cvičnými hlavicemi.

 

Veškeré zbraně z produkce DND jsou na jedno použití, což snižuje náklady na životní cyklus téměř na nulu. K tomu, aby se i náklady na výcvik držely na minimální úrovni, nabízí DND pro všechny své systémy široké spektrum školních zbraní, souprav vložných hlavní a nejmodernějších lehkých mobilních simulačních soustav pracujících na bázi virtuální reality.

 

Další oblastí specializované výroby je pro DND výroba a vývoj výbušného reaktivního pancéřování (ERA) pro tanky a obrněná vozidla. ERA by měla být známa mnoha českým odborníkům vzhledem tomu, že DND je dodavatelem reaktivního pancéřování pro bojové vozidlo pěchoty PUMA, které vystupuje jako jeden z možných kandidátů pro modernizační program BVP v České republice. Průmyslový tým PUMA, vedený německou společností PSM GmbH v současné době vytváří kvalitativní propojení s českými výrobními společnostmi s cílem zabezpečit výrazný podíl českého průmyslu na výrobě uvedených BVP a zajistit i přenos výrobních technologií do České republiky.

Foto: RGW 90 HEAT/HESH; větší foto / Dynamit Nobel Defence

 

DND samo sebe vidí jako skutečného evropského výrobce a již spolupracuje s mezinárodními dodavateli. Program příští generace protitankových ručních zbraní by mohl nabídnout českým společnostem ještě větší potenciál pro výrobní spolupráci a propojení vzhledem k tomu, že společnost DND je v této oblasti velmi vstřícná. V současné době, kdy byl ze strany MO ČR završen průzkum trhu k „Modernizačnímu projektu ručních protitankových zbraní nové generace" by společnost DND velmi uvítala možnost dalšího dialogu s českými úřady i s příslušnými výrobními společnostmi České republiky.

 

Vojenská spolupráce mezi Českou republikou a Německem se aktuálně prohlubuje a tím se také rozšiřují horizonty pro součinnost obou partnerů.Z tohoto důvodu by mohlo podobně dojít i k vzájemně prospěšnému rozvoji odborných znalostí v oblasti protitankových ručních technologií a v oblasti spolupráce na vývoji a výrobě výbušného pancéřování.

 

Společnost Dynamit Nobel Defence se domnívá, že může nabídnout komplexní, flexibilní, nákladově efektivní a pokud jde o vyspělé technologie i daleko přesvědčivější řešení jako odpověď na požadavek modernizačního projektu ručních protitankových zbraní v České republice.

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jara Datum: 23.05.2018 Čas: 21:39

Má někdo foto toho výtvoru STV?

avatar
Hubňa Datum: 23.05.2018 Čas: 21:36

@tomas.kotnour

Bylo to to nové karbonové.

avatar
tomas.kotnour Datum: 23.05.2018 Čas: 19:47

@Hubňa

To tam měl STV Group už hotové to nové karbonové, nebo to byla jenom LGL-7?

avatar
Starlight Datum: 23.05.2018 Čas: 19:36

@ Hubňa

Díky za info. A aby to bylo komplet, tak Dynamit Nobel Defence zastupuje v ČR Glomex Military Supplies.

avatar
Hubňa Datum: 23.05.2018 Čas: 10:44

Instalanzu zastupuje STV, měli je i na IDEBu, Mohl jsem si tam osahat i to jejich nové odlehčené RPG a musím říct, že úbytek hmotnosti je v ruce dost poznat (přesná data nemám, ale tvrdili, že je lehčí zhruba o třetinu).

avatar
Starlight Datum: 22.05.2018 Čas: 23:39

Doplním článek o to hlavní, co tam není zřetelné. V listopadu 2017 AČR a MO ČR uspořádaly průmyslový den k modernizačnímu projektu „Ruční protitanková zbraň nové generace“. Odpovědi na „RFI“ byly očekávány do 31. ledna 2018. Později byl termín posunut na 19. února 2018: http://www.vyzbrojovani.army.cz/aktuality/prumyslovy-den-k-modernizacnimu-projektu-rucni-protitankova-zbran-nove-generace

Průzkum trhu byl dokončen koncem dubna 2018: http://www.vyzbrojovani.army.cz/aktuality/pruzkum-trhu-k-modernizacnimu-projektu-rucni-protitankova-zbran-nove-generace-byl-dokoncen

V prvním odkazu jsou fotografie. Z nich lze vyčíst následující:

- Německý Dynamit Nobel Defence (DND) prezentoval pancéřovky Panzerfaust 3 Improved Tandem a RGW 90. Ví někdo, kdo je zastupuje v ČR?

- Izraelský Rafael (zastupuje asi MPI Group) prezentoval ruční PTŘS Spike SR.

- Švédský SAAB (zastupuje asi Omnipol) prezentoval řadu pancéřovek Carl Gustaf a AT-4 a chytrých pancéřovek NLAW.

- Španělská INSTALAZA (zastupuje?) prezentovala pancéřovky ALCOTAN-100 a C90.

- Česká STV Group tam strašila s variantami RPG-7.

avatar
Starlight Datum: 22.05.2018 Čas: 22:42

@faraonamumu

Můžeš nějak blíže rozvinout, kdo by podle tebe měl v ČR v roce 2018 vyvíjet a pak vyrábět nějakou protitankovou zbraň?

Jak chápeš, že náš průmysl vyrábí široké spektrum zbraní? Jak se koukám na akvizice MO ČR v posledních dekádách, tak většina vojenského materiálu byla z dovozu. Skutečných českých zbraní (s využitím zahraničních materiálů a součástek) byla menšina a tento trend bude dále prohlubovat, jak se AČR bude snažit nahradit výzbroj, materiál a munici nakoupenou ještě za časů ČSLA.

avatar
KOLT Datum: 22.05.2018 Čas: 21:33

PTŘS by asi byly nejlepší Spike. Máme je zavedené, navíc se jedná o celou rodinu, kdy hlavní verse je možné všechny odpalovat z přenosného kompletu. Pandury je mají, nová BVP je budou téměř jistě také mít. Tzn. bigoši budou moci mít jednotnou zásobu pro vozidla i PT týmy. Navíc je Spike universálnější než Javelin (ten je ale zase prý blbuvzdornější, což je dobré v případě, že s ním operují vojáci, pro které to není hlavní práce; to ale právě u bigošů a výsadkářů neplatí, ti na PTŘS mají designované obsluhy). Nebo něco z moderních evropských zbraní. Nicméně výhody Spike mi přijdou vcelku jednoznačné.

avatar
KOLT Datum: 22.05.2018 Čas: 21:29

Pokud bychom dokázali udělat pokračovatele RPG-75, bylo by to výborné, taková zbraň má stále své využití a obdobných lehkých až toliko není (mmchd, na rozdíl od M72 je RPG-75 také bezzákluzová zbraň, nikoliv raketa). Jenže pokus s RPG-75-TB dopadl dosti neslavně :-/ Na konstrukci obdoby CG jednak nemáme kapacity, jednak, jak píše Rase, je trh poměrně zaplněn.

Mmchd, ona potřeba obdoby RPG-75 je dnes snížena poměrně vysokou saturací jednotek podvěsnými a především automatickými granátomety. Protipěchotní funkci lehkých PP zbraní jsou totiž schopny vcelku obstojně zastat.

avatar
Rase Datum: 22.05.2018 Čas: 20:38

faraonamumu:
zrovna u pancéřovek a PTŘS se moc neexperimentuje a nikdo by si nelajzl nakoupit nezavedený typ, navíc od státu bez zkušenost (!) s jejich vývojem a výrobou. Vyrábět si útočnou pušku je v pohodě, pro začátek super nápad, to samé opancéřované 4x4, ale to si zvládají vyrábět i různé banánistány (jo, hodně států teď jde neskutečně nahoru). Pokud si chceme vyvíjet pancéřovku tak OK, ambiciózní to je, ale radši nepočítejme s exportem. Přeci jen s exportem se počítalo u zmíněného Plamenu, T-72M4CZ, efekt ale nulový. Nenapadá mě, kdo by mohl chtít českou pancéřovku, možná krom čechů - trh je dost plný.

avatar
faraonamumu Datum: 22.05.2018 Čas: 16:49

JiriR:
Český zbrojní průmysl umí (uměl) vyrábět široké spektrum zbraní, bohužel většina těchto projektů skončila špatně, protože v té době stát o jejich výrobky neměl zájem. Dnešní doba je opačná stát by chtěl nakoupit domácí zbraně, ale výrobky už nejsou. Myslím že ,,vývoj" alespoň částečně domácí pancéřovky by byl velice zajímavý a mohl by mít i dobrý exportní potenciál, vzpomeňme třeba na BREN, který byl všem pro srandu a dnes ho má spousta armád po celém světě( AČR,GIGN, Mexiko, Egypt a další). V dnešní době potřebuje každá armáda lehké pancéřovky a na trhu jich až tolik není.
Samozřejmě tím nějak nezpochybňuju kvalitu víše zmíněných zbraní, ale bylo by opravdu zajímavé, když už ne vyvynout, tak alespoň koupit licenci a ,,vytunit" některou ze současných pancéřovek a potom je nabízet zahraničním zákazníkům, veřejnost bude spokojená, že jsou to české zbraně a peníze zůstanou doma toť vše.

avatar
JiriR Datum: 22.05.2018 Čas: 14:46

Takových projektů a vlastně i programů bylo více: samopal LZC B20 (alá kapesní dělostřelectvo)- princip kdy zpětný ráz zbraně byl spotřebováván na přebíjení, s minimálním zpětným rázem, Zieleniec to tehdy držel v ruce na IDETu. Kanón Plamen (západ nám mněl dle manažerů ZVI „utrhnout ruce“ zájmem- později vyhodnoceno jako problematické nabíjení v polních podmínkách- nutnost přesných přípravků atd…

avatar
JiriR Datum: 22.05.2018 Čas: 14:38

O obnovení nic nevím, ale firmy tehdy měly IMHO velké oči. Nezájem domácí armády a okolních zemí, sklady plné sovětských RPG, pozdější strategická orientace firem na automotiv…..každopádně ta ráže 130 mm tak trochu vylučuje víceúčelovost této zbraně- což je podle mě trochu problém.

avatar
Hubňa Datum: 22.05.2018 Čas: 14:27

JiriR: a nevíte, zda se někdy uvažovalo o znovuobnovení projektu, třeba právě v souvislosti s nynějším zájmem armády o nové pancéřovky? Rozumím, že Prototypa se dnes věnuje něčemu jinému a ADAST taky, ale dovedu si představit, že by se k technické dokumentaci dostalo STV, CZUB, MPI nebo třeba CS Group a chtěli by to armádě jako český výrobek prodat...

avatar
JiriR Datum: 22.05.2018 Čas: 13:44

Hubňa- pokud si dobře vzpomínám mělo to být 880 mm za dynamickou ochranou, ráže 130 mm- zepředu čouhal trn pro prorážení dyn. ochrany a armáda to odmítla – důvodem byla údajně velká jednoúčelovost hlavice.

arr