Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

“Kamikadze” námořní dron zaútočil na saudskou fregatu

Datum přidání 23.02.2017    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na konci ledna se v Rudém moři stala terčem útoku fregata Saudské Arábie. Saudskou fregatu zasáhl "kamikadze" námořní dron povstalců ze šiítské skupiny Hútíů.

Foto: Námořní dron se přibližuje k zádi saudské fregaty. / YouTube

 

V Jemenu proti sobě v zástupné válce bojují sunnitská Saudská Arábie a šíitský Írán. Saudská Arábie podporuje vládní armádu seskupenou kolem bývalého prezidenta Abd Rabú Mansúr Hádího, Írán zase šíitský kmen Hútíů, který stojí za bývalým prezidentem Alí Abdalláh Sálihm. Centrem vládních vojsk je město Aden, centrem Hútíů město Saná.


Saudská Arábie se do války v Jemenu přímo zapojila v roce 2015, když do oblasti vyslala své pozemní, letecké i námořní jednotky. Právě saudské lodě jsou častým terčem útoků ze strany Hútíů.


Jaký je důvod války v Jemenu, kde zatím zemřelo (podle různých odhadů) přes 16 000 lidí, z toho 10 000 civilistů? Jemen leží u průlivu Bab al-Mandab, který je důležitým námořním uzlem a kudy mimo jiné proudí ropa ze Saudské Arábie na asijské trhy.


K poslednímu vážnému incidentu došlo na konci ledna, když Hútíové pomocí dálkově ovládaného námořního dronu zasáhli a poškodili saudskou fregatu Al Madinah. Jde o první zaznamenaný případ nasazení “kamikadze” námořního dronu.


Při útoku podle saudských zdrojů zemřeli dva saudští námořníci. Rozsah poškození fregaty Al Madinah není znám. Podle zveřejněného záznamu námořní dron zasáhl fregatu na zádi - mohlo tak dojít k poškození lodních šroubů i částí pohonného systému.

 

Video: Záběr ze saudské fregaty ukazuje okamžiky před a po zásahu. / YouTube

  

Podle viceadmirala Kevina Donegana, velitele americké Páté flotily (s velitelstvím v Bahrajnu) a šéfa Centrálního velitelství námořnictva NAVCENT (US Naval Forces Central Command), jde o jasný důkaz, že Hútíy podporuje někdo z venčí. Vývoj, výroba a nasazení námořního dronu vyžaduje slušné technické zázemí, zkušenosti a znalosti. Donegan si je jistý, že námořní dron Hútíové získali s pomocí Íránu, resp. s pomocí íránských Revolučních gard.

 

Írán si technologii námořních dronů osvojil již před několika lety. V roce 2010 Írán například zavedl do výzbroje bezosádkové plavidlo Ya Mahdi, které vzniklo na základě britského rychlého civilního člunu třídy Bladerunner. Podle článku na webu Naval Technology z roku 2013 lze Ya Mahdi vybavit hlavňovou i raketovou výzbroji.

 

“Nejsem si jistý, zda je (dron - pozn. red.) vyroben v Íránu, ale věřím, že výroba byla nějakým způsobem podpořena Íránem,” uvedl Donegan. Americký viceadmiral v souvislosti s incidentem uvedl, že americké a koaliční plavidla zastavila v minulém roce čtyři lodě převážející zbraně do Jemenu. Podle zprávy OSN zabavené zbraně pocházely z Íránu.

 

Podle Donegana Írán Hútíům již dodal mimo jiné balistické rakety s doletem až 800 km a také protilodní střely, které byly použity proti saudským i americkým lodím.

 

Video: Útok z pohledu Hútíů. Pozor, saudská fregata se na videu otáčí. Před útokem je záť lodě vlevo, po útoku vpravo. / YouTube

 

K “nejslavnějšímu” teroristickému útoku pomocí plavidla došlo v roce 2000, kdy sebevražední útočníci pomocí člunu napěchovaného výbušninou (cca 300 kg) zaútočili na americký torpédoborec USS Cole (DDG-67) - rovněž u pobřeží Jemenu. Při útoku zemřelo 17 amerických námořníků a torpédoborce byl těžce poškozen - vrátil se do služby v roce 2002 po 14 měsících oprav.

 

Donegan upozornil, že nasazení námořních “kamikadze” dronů je značný strategický problém. Námořní drony mají mnohonásobně menší nároky na logistiku, výcvik a použití, než řízené protilodní střely. Jsou také prakticky nerozeznatelné od běžných plavidel.

 

Každý den průlivem Bab al-Mandab propluje přes 60 velkých obchodních lodí, včetně ropných tankerů. Plují zde například všechny lodě mířící ze Středozemního moře, přes Suezský průplav do Indického oceánu.


Pokud se jemenský konflikt přesune do průlivu Bab al-Mandab (a ohrozí obchodní lodě), může to nejen výrazně poškodit světový námořní obchod, ale i egyptskou ekonomiku - tedy ekonomiku země, kde žije přes 80 milionů lidí, z toho je 30 milionů lidí závislých na státní potravinové pomoci. 

 

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
leviathan Datum: 26.02.2017 Čas: 10:57

Cejkis : USA rozvratili Blizky vychod? No, to hodne precenujes sily USA. Riadit take procesy ako bolo "Arabske jaro", alebo starocne konflikty medzi sitmi a sunitmi a do toho koordinovat postup s Izraelom .... toto nedokaze ziadna tajna sluzba na svete, nedokazal to Mossad, nedokazala to KGB.

USA sa snazia korculovat na topiacom sa lade a udrzat mantinely ako tak funkcne, aby si zachovali aspon nejaky vplyv.

avatar
JnPn Datum: 24.02.2017 Čas: 20:39

Říkala mi známá, co v Egyptu dlouho pracovala, že když před tamním policajtem řeknete, že Egypt má 80 milionů obyvatel, začne se tomu smát. Prý na vesnicích se rodí dost dětí, které rodiče nezaregistrují, takže skutečný stav bude někde 90-100 milionů.

avatar
Beld Datum: 24.02.2017 Čas: 18:00

No ja nevim , tady vazne nekdo fandi SA bombardujici mistni siity , ktere podporuje iran ? Je celkem desive , ze 26 let po revoluci jsem rad za padajici f-16ky a fandim mistnim a tim proxy i iranu . Kam ten svet spěje .

Tim hur ze vetsina "vladnich" vojsk jsou zoldaci z ruznych castich sveta placenych saudskou arabii ...

avatar
Strategist Datum: 24.02.2017 Čas: 11:43

cejkis: oni (šíté a sunnité) se tam mydlí mezi sebou už stovky let a jak píše Alea oni nejsou schopni být věrni svému státu ale pouze svým frakcím nebo kmenům, a ty se tam rebelí a vybíjejí. Něco si o tom alespoň zjistěte místo střílení do tmy. Jestli si myslíte že Saudská arábie je špatná tak se podívejte na Irán ten je ještě horší. A podpora iránu v hutiu je na to člověk nemusí mít analýzy, stejně tak jako že Irán a jeho revoluční gardy válčí v sýrii za Asada a tvoří velkou část jeho vojsk, bez nich i s Ruskem by Asad nevydržel.

avatar
Vrata Datum: 24.02.2017 Čas: 09:44

cejkis: to jako ze zapadni imperialisti postvali siity proti sunitum???

Prectete se neco o historii Islamu, siiti se se sunity vrazdi celych 1500 let. V SA mate ultraortodoxni sunity, v Iranu totez v siitskem vydani. Jde o normalni mistni mocensko-nabozenske soupereni. A v tylu ciha Ergodanem, aby Turecko podililo svou pozici v regionu. Mimochodem, vite o tom, ze cela oblast (s vyjimkou Iranu) byla v podstate az do roku cca 1917 Tureckou kolonii? Co uvazovat take o vlivu teto po staleti trvajici kolonizace?

avatar
alea206 Datum: 24.02.2017 Čas: 00:05

Cejkis:
Problem s blizkym vychodem nepochazi od USA a Saudu. Je to vyvrcholeni toho jak se Evropa po prvni svetove valce snazili Blizkemu vychodu vnutit svoje myslenky. Ano mysleli to tehdy dobre a tenhle region byl problematicky uz pred prvni valkou. Ale s timhle dedictvim budeme jeste minimalne dalsich 100 let muset zit. Oni tam nakonec opet vzniknou staty podle kmenu / frakci a ne "podle pravitka".

avatar
cejkis Datum: 23.02.2017 Čas: 20:55

Saudové a US ochutnávají vlastní medicínu.


Tohle mne od lidí, kteří rozvrátili celý Blízký východ na hadry pobavilo a opravdu moc.

"Podle viceadmirala Kevina Donegana, velitele americké Páté flotily (s velitelstvím v Bahrajnu) a šéfa Centrálního velitelství námořnictva NAVCENT (US Naval Forces Central Command), jde o jasný důkaz, že Hútíy podporuje někdo z venčí. "

avatar
Filda Datum: 23.02.2017 Čas: 19:05

Měl jsem zato, že "kamikadze" se správně píše kamikaze..

avatar
alexa123 Datum: 23.02.2017 Čas: 16:29

Jediné riešenie je strieľať na všetko neznáme a nereagujúce na výzvy v dosahu 100-150m. Kto neuposlúchne resp. nezareaguje na výstražnú paľbu, má smolu.

arr