Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

BRUS: Ostrá akce českého dronu v muničním skladu

Datum přidání 30.10.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Pavel Lang

Až do šestnáctého října letošního roku byl moderní bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS) z produkce Vojenského technického ústavu (VTÚ) výhradně nasazován na společných cvičeních, respektive instruktážně metodických zaměstnáních zaměstnanců VTÚ s Policií České republiky a složkami Integrovaného záchranného systému ČR. Mimořádná událost v muničním skladu Bohuslavice nad Vláří na Zlínsku představuje jejich premiérovou součinnost v takzvaně ostré akci.

bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS)

Foto: Bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS) a řídicí stanice. Větší obrázek. / Pavel Lang

 

„Tady dron, tady pyro," ozývá se ve vysílačce. Rádiové spojení mezi řídícím stanovištěm bezpilotního rotorového univerzálního systému (BRUS) a zásahovou skupinou pyrotechniků Policie České republiky je navázáno. Vzdáleni jsou od sebe zhruba půldruhého kilometru.

 

Obsluha bezpilotního prostředku, kterou tvoří čtyřčlenný tým zaměstnanců úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů odštěpného závodu VTÚ -Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany - se nachází nad Vrběticemi, což je část obce Vlachovice a policejní pyrotechnici pár stovek metrů od budovy číslo šestnáct v areálu Bohuslavice nad Vláří, kde došlo 16. října v dopoledních hodinách k výbuchu munice.

 

Následky mimořádné události na Zlínsku pomáhají likvidovat také specialisté Vojenského technického ústavu, s. p. „Okamžitě jsme reagovali na výzvu krizového štábu a přesunuli se do inkriminované oblasti k provádění leteckého monitoringu určených lokalit," říká Jiří Kuzdas a upřesňuje, že jsou vybaveni dvěma komplety bezpilotního systému BRUS.

 

Foto: BRUS v letu. Větší obrázek. / Pavel Lang


„V prvním dnu operačního nasazení jsme pořizovali leteckou dokumentaci z epicentra výbuchu. V reálu se jednalo o tři zhruba čtyřicetiminutové lety ve stometrové výšce nad budovou číslo šestnáct. Pořízené záznamy z bezpilotního prostředku jsme bezprostředně předávali řídící složce, která následně rozhodovala o dalších postupech policejních pyrotechniků," upřesňuje ředitel úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů J. Kuzdas.


Následné dny lze pro specialisty z kbelského VTÚL a PVO popsat jako velice náročné. S létáním začínali kolem deváté hodiny dopolední a končili v sedm večer. V průměru se tak jednalo o deset letů za den. Extrémní byla neděle 19. října, to provedli čtrnáct startů a nad oblastí mimořádné události pořizovali leteckou dokumentaci bezmála sedm letových hodin.


Postupem času se charakter jejich činnosti v areálu Bohuslavice nad Vláří změnil. Prioritou se stala součinnost s pyrotechnickými týmy Policie ČR, které takzvaně jistí shora. Jinými slovy, zevrubně jim monitorují terén, respektive objekt, do kterého mají následně vkročit.

 

Foto: Dron předává obrazové informace do kontrolního vozu. / Pavel Lang

 

Přímým rádiovým spojením je „vedou" po zemi, aby tak v maximální možné míře eliminovali ohrožení zásahové skupiny. „Pro nás to jsou velice cenné informace. Nejdeme do neznáma. Každopádně nám to přidá na jistotě a zvyšuje se efektivita našeho zásahu," říká stroze, ale výstižně jeden z policejních pyrotechniků krátce po příjezdu z akce.


Premiérovou součinnost v takzvaně ostré situaci zhodnotil za Policii České republiky zástupce vedoucího územního odboru Zlín plukovník Tomáš Indra: „Moc by nám pomohlo, kdyby nás po dobu působení policejních zásahových týmů podporovaly bezpilotní prostředky. Pro nasazení při takovéto mimořádné události se jedná o ideální prostředek a jejich činnost je tady neocenitelná. Nemít reálný obrazový záznam z ohrožených míst by výrazně snižovalo bezpečnost, efektivitu a rychlost našich zásahů. Bez BRUSu ani krok."


Původní záměr nasazovat tento moderní bezpilotní systém ve prospěch úkolových uskupení profesionálů Armády České republiky v afghánských misích se záhy rozšířil pro další plnění náročných úkolů v soukromém i státním sektoru. Konkrétně v situacích, kde nelze použít standardní leteckou techniku, nebo je to ekonomicky nevýhodné.

 

 Foto: Detail řidícího pultu. / Pavel Lang

 

Jako příklad lze uvést následující aktivity: dokumentace nehod, požárů a živelných pohrom, inspekce vedení vysokého napětí, plynovodů, teplovodů, kontrola znečištění ovzduší a životního prostředí nebo kontrola úniku tepla z budov.


Pro snadnou přepravu a manipulaci byl systém BRUS navržen jako skládací. Ve složeném stavu jsou jeho rozměry 60 cm x 70 cm x 90 cm a vejde se tedy do kufru běžného osobního automobilu.


Šest rotorů poskytuje bezpilotnímu prostředku velikou stabilitu a dostatek výkonu pro plnění úkolů. Rotory o průměru 70 cm jsou navrženy pro docílení ideálního výkonu a účinnosti, zároveň však dosahují velmi nízké hlučnosti.


Základní parametry bezpilotního rotorového univerzálního systému (BRUS):


 + průměr 120 cm
 + výška 50 cm
 + vrtule 70 cm
 + konstrukce uhlíková
 + maximální tah 180 N
 + příkon motorů 6 x 400 W
 + prázdná hmotnost 4 500 g
 + maximální hmotnost 10 000 g
 + letová výdrž 40 minut

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
HELICAM Datum: 10.12.2014 Čas: 14:00

Jojo, Výzkumný ústav se má co ještě učit než vyrobí skutečně český DRON a ne parodii DJI, která padá :-)

arr