Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Egypt: prezidenta opouštějí nejbližší spolupracovníci

Datum přidání 06.12.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Egyptského prezidenta opustili v reakci na krveprolití, ke kterému došlo v Káhiře ve středu večer a v noci ze středy na čtvrtek, čtyři z jeho blízkých spolupracovníků. Ve čtvrtek ráno o tom informovala ruská tisková agentura RIA. Jeden z  bývalých spolupracovníků stávajícího egyptského prezidenta Muhammada Mursího přitom podle této agentury prohlásil, že „se nemůže dívat na to, jak synové Egypta zabíjejí jeden druhého.

Foto: Současný prezident Egypta Muhammad Mursí / Wikipedia

Foto: Současný prezident Egypta Muhammad Mursí / Wikipedia

 

Tisková agentura Reuters ve svém ranním čtvrtečním zpravodajství uvedla, že během středečního večera a nepokojů, které proběhly v noci ze středy na čtvrtek, zemřelo 5 lidí a dalších nejméně 350 bylo zraněno. Podle poledního čtvrtečního zpravodajství agentury RIA je mrtvých šest. Obě agentury také uvádějí, že egyptská vláda nechala po nočních nepokojích rozmístit během čtvrtka kolem prezidentského paláce obrněnou techniku včetně šesti tanků.

 

Jak vyplývá z informací, které z Káhiry přinesly sdělovací prostředky, jež mají své štáby přímo na místě, egyptská armáda ani bezpečnostní síly se na násilnostech středečního podvečera a následující noci nepodílely. Lidé, kteří během nich před káhirským prezidentským palácem zemřeli, se tak podle těchto informací stali oběťmi tvrdého střetu mezi stoupenci a odpůrci současného islamistického egyptského prezidenta.

 

Podle informací agentury Reuters se přitom i během čtvrtečního dopoledne kolem prezidentského paláce shromažďovali nejen odpůrci, ale i stoupenci současného vládce Egypta. Jedním z nich byl Emad Abou Salem, který této agentuře řekl, že spolu s dalšími přišel podpořit legitimně zvoleného prezidenta země.

 

Stávající egyptský prezident Muhammada Mursího si přitom nedávno připsal na své konto velký diplomatický úspěch, když jako vyjednavač sehrál významnou roli při zastavení posledního konfliktu mezi stoupenci extremistického hnutí Hamás, ostřelujícími území Izraele z pásma Gazy, a židovským státem.

 

Nic v tu chvíli nenasvědčovalo tomu, že ohniskem dalších politických otřesů v této oblasti se stane právě Egypt. Rozbuškou současných krvavých nepokojů v Káhiře se staly Mursího dekrety, které zásadním způsobem zvyšují jeho pravomoci, mimo jiné na úkor soudů. A také jím prosazený text nové egyptské ústavy. Ten částečně vychází z islámského práva Šaría a měl by být definitivně schválen Egypťany v referendu.

 

Ve čtvrtek přitom vyšlo najevo, že takováto změna ústavy nemá podporu ani mezi vysoce postavenými egyptskými diplomaty. Podle agentury RIA se totiž už 126 z nich, působících na egyptských zastupitelských úřadech po celém světě, podepsalo pod prohlášení, kterým odmítli svou spolupráci na kontrole průběhu zmiňovaného referenda mezi Egypťany, žijícími v zahraničí.

 

Agentura RIA také informovala, že egyptská generální prokuratura včera obdržela trestní oznámení na představitele opozičních liberálně-demokratických stran pro podezření z přípravy státního převratu.

 

Podle agentury Reuters současná situace v Egyptě, který z pohledu Západu hraje významnou roli při vyjednávání mezi Palestinci a Izraelci, vyvolává vážné znepokojení jak ve Spojených státech, tak ve Velké Británii. Obě země proto již podle této agentury vyzvaly jak egyptskou vládu, tak zástupce opozice k zahájení jednání o řešení stávající situace.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 13.12.2012 Čas: 14:54

Mimochodem, Egypt není zrovna jediný stát, který přešel/přejde v blízké budoucnosti natvrdo k islámskému zřízení. Stačí se rozhlédnout i trochu blíž... :D
http://www.youtube.com/watch?v=6-3X5hIFXYU

avatar
Ultramarinus Datum: 07.12.2012 Čas: 11:24

Ač opozici proti Mursímu fandím, myslím, že nemají moc šancí. Obyvatelstvo je všeobecně promuslimské a ač se mu nelíbí skřipec na koule, který si v podobě aplikování šaríji a znovuzavedení postu "moudrého doživotního vůdce/presidenta" s neomezenou mocí, jsou ti rozumní už unavení.

Jsou unavení odbojem, který se ukázal naprosto zbytečný, protože utlačovatelského rádoby demokratického a "prozápadního" prezidenta vyměnili za JEŠTĚ VÍC utlačovatelského prezidenta, kterého bez velkého ozbrojeného povstání z té židle TAKY nikdo nedostane a menší osobní svobodu obyčejnejch lidí na ulici.

Super obchod a stál je jenom pár stovek? (nebo víc?) mrtvejch, minimálně roční obrat z (přerušeného) turistického ruchu. Do budoucna bude stát egypt dost možná pár celosvětových hystorických divů, které se převážně nehodí mohamedánům do krámu a tak je časem prostě zničí. A můžou si za to sami, kreténi jedni. Furt si představovali islám s lidskou tváří a naprosto ignorovali realitu, než se k nim ta realita vrátila, tentokrát z pozice oficiální ozbrojené síly "republikové gardy" jejich nového papaláše. Mursí JE legitimě zvolený prezident země. Ale to byl Hitler svého času taky.

Ale abych na něj nekydal jenom bláto - Za tu smlouvu mezi Izraelem a Palestinci se mu dostalo kreditu zcela ZASLOUŽENĚ. Kdyby o týden potom nevzal pramovoci soudům (které pak dal sobě) a neprosazoval "ústavu" jak ze středověku arabského světa, nikoliv z novověku Egypta, nezačal zavírat opozici za "zradu lidu" a pak neobehnal svůj palác tankama, aby ho chránily před "jeho lidem", fandil bych mu víc.

Bylo by celkem jedno že je "islamistický prezident" (ať si věří, čemu chce, když je to potichu, vevnitř a nenásilně), kdyby to mohamedánství neočekával od všech svejch poddanejch a nezačal okamžitě drtit jakékoliv zbývající náznaky demokratického zřízení v zemi.

avatar
Deadog Datum: 06.12.2012 Čas: 20:02

NO ,DOBRA ZPRAVA JE , ze si obycejni egyptani uz nenechaji kalet na hlavu ,vtom je pozitivum a mozna se jeste zemi podari vymanit ze sevreni islamistickych uzurpatoru

arr