Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Egyptské bezpečnostní síly zasáhly proti radikálním islamistům

Datum přidání 01.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Egyptské bezpečnostní síly tuto středu zadržely 12 militantních islamistů, které podezřívají z přípravy teroristických útoků v zemi i v zahraničí. Většina zadržených jsou Egypťané, je však mezi nimi i jeden Tunisan a jeden Libyjec. S odvoláním na egyptského ministra vnitra Ahmeda Gamala al-Dína to uvedla tisková agentura Reuters.

Islámisté

Foto: Militantní islamisté z organizace Ansar al-Sharia / alarabiya.net


Většina extremistů byla zatčena v káhirských čtvrtích Nasser City, Sayyida Zeinab a Heliopolis. Radikální islamisté zde žili pod falešnými jmény. V jejich bytech našli příslušníci egyptských bezpečnostních sil velké množství ručních zbraní, výbušnin a granátometů.

 

Bezpečnostní operace, spojená se zatýkáním radikálních islamistů, proběhla také v oblasti, kterou protíná pouštní silnice, spojující Káhiru s Alexandrií. Tři ze zadržených byli zatčeni při pokusu o nelegální přechod hranice mezi Egyptem a Libyí.

 

Agentura Reuters také informovala, že již minulý týden provedly egyptské bezpečnostní síly operaci proti radikálním islamistům ve městě Nasser, během níž byl zabit Egypťan libyjského původu Karim Ahmed Essam el-Azizi.

 

Toho příslušníci egyptských bezpečnostních sil podezírali z toho, že se podílel na zářijovém teroristickém útoku na americký konzulát v libyjském Benghází, ke kterému došlo 11. září letošního roku. Jak uvedla katarská televize Al Džazíra, během bezpečnostní operace Aziziho zabila bomba, kterou chtěl použít proti zasahujícím příslušníkům egyptských speciálních jednotek. Také v jeho bytě se našlo velké množství zbraní a navíc patnáct k použití připravených bomb.

 Egyptská armáda

Foto: Egyptské bezpečnostní síly zatýkají jednoho z militantních islamistů / alarabiya.net

 

Poslední zásahy egyptských bezpečnostních sil proti radikálním islamistům dokládají, že si teroristé vybrali tuto zemi jako jedno z míst, z kterých hodlají operovat. Problém pro egyptskou vládu přitom může představovat skutečnost, že myšlenky těchto radikálů mají podporu mezi částí egyptské veřejnosti. Jasně to ukázaly zářijové události v Káhiře, spojené s masovými protesty místních obyvatel proti kontroverznímu filmu „Nevinnost muslimů“.

 

Jak uvedlo internetové vydání pákistánského deníku The News Tribe během nich několik demonstrantů vyšplhalo na zeď amerického velvyslanectví v Káhiře a vztyčilo zde vlajku, velmi se podobající vlajce, kterou používá Al Káida. Tuto skutečnost  následně připustil i představitel amerického ministerstva zahraničí.

 

Nejsilnější pozici přitom mají egyptští radikální islamisté, inspirovaní teroristickou organizací Al Káida, na Sinajském poloostrově. Od léta letošního roku zde usilují, především teroristickými útoky, o přeměnění tohoto území v islamistický emirát. Vlnu násilí zde odstartovalo vyvraždění egyptské celnice radikálními islamisty 5. srpna letošního roku.

 

Reakci na tuto událost byla rozsáhlá bezpečnostní operace egyptské armády v této oblasti, která však nevedla k úplné likvidaci zdejších extremistů. Jak uvedla televizní stanice CNN, místní militantní islamistická organizace Ansar Jerusalem se například letos v září přihlásila k smrtícímu útoku na izraelské vojáky poblíž egyptsko-izraelské hranice.

 

Zdroj: Reuters, CNN, Al Jazeera

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 29.11.2012 Čas: 13:15

Doufám, že si "průměrný egypťan" teď uvědomuje, jak pitomej byl, když mával na jaře kalachem proti korupci a za bezpečnost, když mu teď jde o kejhák kvůli podobnejm fanatickejm debilům, jako byli ti co vojáci zabásli. Kupodivu to vypadá, že jediná (ještě stále trochu) rozumná organizace/skupina lidí, v Egyptě je armáda a to i když počítáme vládu a civilní obyvatelstvo. To není moc dobré zjištění...

arr