Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Egyptské letectvo bombardovalo ozbrojence na Sinaji

Datum přidání 12.08.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Michal Polák

Ve středu 8. srpna podniklo egyptské letectvo odvetný útok na ozbrojence ve městě Aríš na severu Sinajského poloostrova. Zcela jednoznačně tak reagovalo na nedávnou smrt minimálně 16 příslušníků egyptské pohraniční stráže.

Egypt F-16

Foto: Stíhací letoun F-16 egyptského letectva, ilustrativní foto / Wikipedia, US Air Force

 

Už na počátku tohoto týdne se objevily informace o smrti 16 příslušníků egyptské pohraniční stráže a zranění dalších osob na kontrolním stanovišti poblíž hranice s Izraelem v severní části Sinajského poloostrova. Útok měli na svědomí údajně ozbrojenci převlečení za Beduíny, kteří jsou na Sinaji poměrně obvyklí. Za útokem s největší pravděpodobností stojí některá islamistická hnutí.

 

Sinajský poloostrov přitom patří dlouhodobě k problematickým oblastem na Blízkém východě. V roce 1967 byl sice dobyt během Šestidenní války Izraelem. Po Jomkipurské válce však došlo k nové mírové smlouvě s Egyptem, která vracela území do jeho držení, nicméně za velice striktních podmínek. Od té doby patří Sinaj mezi zanedbávaná a bezpečnostně riziková území donedávna s výjimkou turistických center.

 

S revolucí v Egyptě však přišly i problémy s udržením pořádku na Sinaji. O slovo se začala hlásit stále viditelněji různá islamistická a často militantní hnutí, která využívají právě Sinajský poloostrov k řadě svých aktivit, jelikož vzhledem k jeho rozloze a omezení přítomnosti armády, nemožné plně kontrolovat. Egyptská armáda však nemá otevřeně od Arabsko-izraelských válek zájem o přímý střet s Izraelem, a tak se dostává do křížku právě s militantními islamistickými organizacemi.

 

Video: Po nedávných událostech se egyptská armáda rozhodla posílit svou přítomnost na Sinaji / YotTube

 

Vedle nedávnou snahu ozbrojenců o projetí izraelských hranic s obrněným transportérem tak byl přímý útok vlastní egyptské pohraničníky zřejmě posledním snesitelným činem. Egyptské letectvo proto podniklo v zájmu zachování míru a zároveň jako odvetu útok na pozice ozbrojenců. Počet mrtvých při útoku údajně vedeném z dvojice bojových letounů přitom dosahuje třicítky. Přesný typ letounů ani vrtulníků nebyl oznámen.

 

Lze také předpokládat, že se nejednalo o poslední akci ze strany egyptské armády. Napětí v oblasti roste a i Izrael si stěžuje na odstřelování vlastního území raketami teroristů. Egypt přitom má na základě mírové dohody se souhlasem Izraele povinnost zachovat bezpečnost na hranicích tohoto poloostrova. Objevuje se také možné dilema u současného egyptského prezidenta, který kandidoval za radikální Muslimské bratrstvo, jež s ozbrojenci v mnohém sympatizuje. Mursímu a zejména armádě však musí být jisté, že proti současnému vývoji je nutné zakročit.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Standa Datum: 13.08.2012 Čas: 11:03

Tak pro Mursího to je skvělá příležitost, jak sundat z vedení státu armádu ve světle neschopnosti zajistit bezpečnost na Sinaji a aby tím nepoštval proti sobě Izrael s USA, tak zaútočí na pár radikálů. Tím dokáže, že chce zachovat mír a status quo, od něho skvěle zahraná partie.

arr