Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Elektromagnetická zbraň: Vojenská a finanční převaha nad protivníkem

Datum přidání 17.01.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na námořním výročním sympóziu Navy Surface Warfare Association přednášející seznámili novináře s pokrokem při vývoji elektromagnetických (EM) zbraní u amerického námořnictva. Vývoj úspěšně pokračuje a americké námořnictvo se připravuje vstoupit do vyšší fáze testování EM námořního děla.

Rail gun

Foto: Výstřel projektilu z elektromagnetické zbraně. / US Navy

 

Prošli jsme prototypovou fázi 1 a měli jsme dva průmyslové systémy. Dnes jsem v druhé fázi, která nám umožňuje provádět několik výstřelů za minutu,“ řekl kontradmirál Matthew Klunder, vedoucí námořního výzkumu. Klunder ve svém komentáři připomněl jeden ze zásadních požadavků na operačně nasaditelné EM dělo/kanón – dostatečná a udržitelná rychlost palby.

 

Námořníci předpokládají nejdříve výrobu jednoduššího EM děla s dostřelem 160 kilometrů. Přestože se jedná o bezkonkurenční parametry pro námořní děla, potenciál EM zbraní je mnohem větší. Problémem je však s výrobou a přenosem dostatečného množství elektrické energie a se životností hlavně děla.

 

Ač to na první pohled nemusí být zřejmé, EM zbraň je levnější než systémy s podobnými parametry – tedy nejrůznější rakety a střely. Řízené rakety mohou stát stovky tisíc dolarů, naproti tomu výstřel z EM zbraně přijde maximálně na stovky dolarů.

 

Obrovskou výhodou je také skutečnost, že EM zbraň používá projektily bez výbušné náplně – cíl ničí pouze svou kinetickou energii. Takovým způsobem se ohromně zjednodušuje a zlevňuje logistika související se skládkováním a manipulací s náboji.

 

Foto: Blitzer - elektromagnetické dělo podle firmy General Atomics. / YouTube

 

Cenová výhodnost EM zbraní má přitom doslova strategický význam. EM zbraně lze použít například v protiletadlové a protiraketové obraně nebo v dělostřeleckých systémech pozemních vojsk. Všude tam lze zastoupit drahou raketovou techniku.

 

Příkladem je protiraketová obrana, kdy zničení nepřátelské rakety vyjde na stovky tisíc ne-li miliony dolarů. Existuje tak vážné riziko, že konflikt prohraje nedostatek financí. Naproti tomu EM nebo laserové zbraně mohou ničit útočící rakety za zlomek nákladů.

 

„Některé úvahy vedoucích představitelů vedou k myšlence, dostat se na druhou stranu nákladové křivky. Nyní, když někdo vystřelí raketu na nás, budeme střílet raketu na ně. Vystřel rakety stojí stejně, ne-li více, jako raketa, kterou střílí na nás. Oni pálí peníze, a my pálíme peníze abychom se bránili,“ komentuje „finanční válku“ námořní kapitán Mark Vandroff. Podle Vandroffa mohou energetické zbraně znamenat nejen vojenskou, ale také finanční převahu nad protivníkem.

V současné době probíhá testování na střelnici White Sands v Novém Mexiku. Pokud půjdou testy dobře jako dosud, první válečná loď získá prototyp EM zbraně již v roce 2016.

 

Zdroj: Military.com

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Adanedhel Datum: 20.01.2014 Čas: 00:22

Hoďte na něj síť !

avatar
green_korytnacka Datum: 19.01.2014 Čas: 20:31

na 100% to samozrejme neurcis, ale aj nase zakony urcuju kto za co dostane aky trest.
utopia je to z pohladu realizacie, ale technicky, v dobe funkcnej magnetickej rezonacie, to taky velky problem nieje

avatar
Ultramarinus Datum: 19.01.2014 Čas: 18:08

A budou stejní. Už jenom představa, že člověk může určovat, kdo je "normální" a kdo je "zlý diktátor", nebo "náboženský šílenec" je dost ostrá, protože o psychice daného "výběrčího" naznačuje nehezké věci.

avatar
Adanedhel Datum: 17.01.2014 Čas: 20:57

Hmm, tak tohle se zrovna naučit a aplikovat nedá. I přes ty tisíce let, jsou v tomhl lidé stejní.

avatar
green_korytnacka Datum: 17.01.2014 Čas: 17:19

to mna by potesilo keby boli vacsie pokroky v miery. polikvidovat diktatorov, nabozenstva, odobrat moc hlupakom, psychopatom a hned by bolo na svete 100x lepsie

avatar
Adanedhel Datum: 17.01.2014 Čas: 15:43

Jsem rád, že se toto realizuje, protože se konečně zase lidstvo dostává dál. Ód 2. světové války to bude zase nový prakticky využitelný typ zbraně. Jen mne mrzí, že to trvalo 70 let. Tudy se musí ubírat věda ve všech oborech. Jít jen a jen kupředu.

arr