Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Elektronická telepatie na dosah ruky

Datum přidání 01.09.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Pavel Klásek

Ne, nebojte se. V rubrice „technologie budoucnosti“ nemáme v plánu popisovat svět Star Treku, ale pouze reálné technologie. Takové, které jsou sice ve vývoji, ale je velká šance, že v budoucnu budou součásti reálného světa. Ač se to nezdá, jednou z takových technologií je komunikace bez nutnosti použití mluvené řeči, artikulace nebo psaných textů. Jak nadpis napovídá, budeme se bavit o „telepatii“.

US Army

Foto: Budou vojáci předávat rozkazy jen silou myšlenky? / Ilustrační foto, US Army

 

Armáda Spojených států amerických (US Army) sponzoruje 6,3 milióny dolarů výzkumný projekt, který má za úkol prozkoumat možnosti neverbální komunikace mezi vojáky. Svou důvěru vkládá do rakouského rodáka, doktora biomedicíny Gerwina Schalka.

 

Doktor a jeho tým zkouší pomocí elektrod, umístěných na hlavách dobrovolníků, zachycovat mozkové vlny a přenášet je do srozumitelné podoby. Zařízení bude vycházet z elektroencefalogramu (EEG), známého z lékařství či kriminalistiky, který povrchovými elektrodami snímá signály vznikající mozkovou činností. Bohužel, jak Dr. Schalk sám přiznává, výzkum je teprve na začátku.

 

Hlavním úskalím při budoucí aplikaci bude bezpochyby použití záznamu EEG v bojových podmínkách. Často může dojít k rušení tohoto choulostivého signálu vnějšími zdroji. Avšak i samotný pohyb se snímacím zařízením byť při chůzi vyvolává silné rušení. Vysoké nároky na konstrukci a odolnost zařízení budou samozřejmostí.

 

Samostatnou kapitolu představuje vývoj řídicího systému. Ten bude po důkladné analýze tlumočit povely v rozpoznávaném signálu do podoby podnětů, kterým vycvičený voják bez rozmyslu porozumí a bude schopen ihned příkazy plnit, případně na ně zpětně odpovídat.

 

Výzkumníkům se zatím daří rozlišovat jen jednoduché samohlásky. Při nedávném úspěšném pokusu dostal dobrovolník za úkol myslet na samohlásky „ááá“ a „ooh“. Při první variantě počítač interpretoval myšlenku dobrovolníka jako „vpravo“ a u druhé samohlásky jako „vlevo“.

 

Před výzkumníky je ještě dlouhá cesta, kterou musejí ujít. Avšak doktor Schalke věří, že jim nic nestojí v cestě, aby v budoucnu sestrojili skutečné zařízení na čtení myšlenek. Soudě podle velikosti grantu, jsou o tom přesvědčeni i představitelé US Army.

 

Říkáte si, k čemu to je vlastně dobré? Představte si například skupinu vojáků, kteří postupují jeskyním komplexem Tora Bora a komunikují mezi sebou aniž by cokoliv řekli, sundali ruku ze zbraně nebo jen na chvilku polevili v pozornosti.

 

Dalším příkladem může být přestřelka, kde je běžná komunikace díky obrovskému hluku velmi obtížná. Pokud budou mít vojácí telepatické zařízení, velitel může předávat povely jen pomocí myšlenky. Při zranění člena týmu, může stejným způsobem přivolat také záchranný vrtulník.

 

Zdroj: DISCOVER magazine

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Hrobař Datum: 18.08.2014 Čas: 19:11

Což o to, fungovat to může, ale bude to klást takové nároky na soustředění vojáka že to bude v praxy překážet.

avatar
Ultra Datum: 08.10.2012 Čas: 07:47

Autorům:
Netuším, jestli chyba není u mě, ale mě se tento článek nezobrazuje v sekci "technologie budoucnosti", ale v sekci "výstroj". Vlastně mi "T.B." nezobrazuje vůbec nic. Jde o chybu u mě, nebo něco počítaného ke zlepšení na stránce v dohledné budoucnosti?

arr