Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Elektronický boj na východě Ukrajiny

Datum přidání 03.08.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 66 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda v současné době trénuje ukrajinské vojáky. Jak přiznávají Američané, mnohem užitečnějšího výcviku se jim však dostává od ukrajinských vojáků. Právě Ukrajinci se setkávají na východě země se silnými ruskými jednotkami elektronického boje.

Foto: Krasucha-2 / KRET

Foto: Krasucha-2 je výkonný systém určen k rušení radarů protivníka nosných prostředků a slouží především k ochraně klíčových prvků protivzdušné obrany a pozemních jednotek na bojišti – například raketových kompletů Iskander. / KRET

 

Ruský elektronický boj na Ukrajině

„Naši vojáci trénuji s Ukrajinci, a my jsme se od nich hodně naučili," říká generálplukovník Ben Hodges. „Třetina ukrajinských vojáků sloužila v bojové zóně... a žádní Američané nebyli pod dělostřeleckým nebo raketovým útokem ruské armády, nebo čelili ruskému elektronickému boji, rušení nebo zpravodajství – tyto zkušenosti Ukrajinci mají. Je zajímavé od nich slyšet, co se naučili."

 

Rusko si udržuje značné kapacity v oblasti elektronického boje, především ve schopnosti rušit velitelské a komunikačních sítě protivníka. Jde především o rušení komunikačních, radarových a GPS signálů. Podle Hodgese se američtí vojáci učí od ukrajinských kolegů typy, dosahy a způsoby ruských systémů elektronického boje.

 

Podle Hodgese je úroveň a sofistikovanost ruských systémů elektronického boje větší, než očekával. Generálplukovník připomněl, že americké jednotky ve velké míře necvičí taktiku v prostředí, kde je silně rušena komunikace.

 

„Našim největším problémem je, že jsme nebojovali v prostředí s degradovanou komunikací po celá desetiletí, takže nevíme, jak tomu čelit," vysvětluje Laurie Buckhout, bývalá šéfka divize elektronického boje americké armády. „Chybí nám nejen taktika, techniky a postupy, ale také bojový výcvik v prostředí s degradovanou komunikací."


Použití systémů elektronického boje je přitom velmi efektivní, především v „podivné" válce, jaká zuří na východě Ukrajiny. Jedná se o nekinetické působení, které není na první pohled patrné, a přitom má značný dopad na úspěšnost bojových operacích. Například při dělostřeleckém nebo raketovém útoku dokáže protivník rušit dělostřelecké radary protivníka. Ten tak nemůže zaměřit pozici útočících jednotek.


„Pokud vaše radary nevidí přicházet palbu, nemůžete provést protiútok," vysvětluje Buckhout. Americká armáda v prosince 2014 dodala Ukrajině tři lehké radary LCMR (Lightweight Counter-Mortar Radar) schopné detekovat minometnou a dělostřeleckou palbu.


Podle Buckhout na tomto poli americká armáda výrazně zaostává. „Máme silné signální zpravodajství (SIGINT  - pozn. red.), můžeme je poslouchat celý den, ale nemůžeme je zarušit ani z desetiny, jako oni dokážou nás. Jsme velmi nechránění před jejími útoky na naše sítě," uvedla Buckhout.

 

Foto:  LCMR (Lightweight Counter-Mortar Radar); větší foto / Public Domain

Foto:  LCMR (Lightweight Counter-Mortar Radar); větší foto / Public Domain


Zaspání americké armády

Po skončení studené války americká armáda do systémů elektronického boje příliš neinvestovala. Své prostředky a úsilí směřovala do operací v Iráku a Afghánistánu, kde se samozřejmě vyspělý protivník se sofistikovanou schopností elektronického boje neočekával.


„Armáda musí mít systémy elektronického boje, které dokáží ovládnout klíčové prostředí elektromagnetického spektra, proti jakémukoliv protivníkovi," vysvětluje současnou situaci plukovník Jeffrey Church, šéf divize elektronického boje americké armády.


V minulosti byl kladen důraz především na obranné systémy proti elektronickému rušení – například ochrana proti IED. Nyní však se americká armáda soustředí i na ofenzivní systémy, jako je například systém MFEW (Multifunctional Electronic Warfare) schopný rušit mobilní, satelitní nebo GPS signály.


MFEW nabídne sadu výkonných a sofistikovaných senzorů a rušiček, které lze umístit do vozidel, letadel nebo na základny. MFWE bude mimo jiné instalován na bezpilotní letadla. Počátečních operačních schopností MFEW dosáhne v roce 2023, plných v roce 2027.


V letošním roce americká armáda již testovala rušící kontejner NERO (Networked Electronic Warfare Remotely Operated) umístěný na bezpilotním letadle Grey Eagle.


Také v Afghánistánu nasadili Američané rušící techniku. Nešlo však o hlavní vývojový projekt, ale o prostředek vzniklý na základě okamžité operační potřeby. Dopravní letadla C-12 v Afghánistánu nesla na palubě rušící komplety Caesar schopné rušit radiokomunikaci typu „Push to talk" a komplety GATOR (Ground Auto Targeting Observation/Reactive) a Duke V2 EA rušící rádio a rádiové opakovače.

 

Foto: NERO (Networked Electronic Warfare Remotely Operated); větší foto / Public DomainFoto: NERO (Networked Electronic Warfare Remotely Operated); větší foto / Public Domain


Nová éra válek

V současné době američtí vojáci mají za sebou již deset týdnů výcviku ukrajinské armády. Podle současných plánů výcvik skončí v srpnu letošního roku. Američané vycvičí celkově tři prapory ukrajinské armády. Ukrajinská armáda – uprostřed probíhající reformy - již projevila zájem vytvořit poddůstojnický sbor po vzoru americké armády.


Pro americkou armádu je spolupráce s Ukrajinci velmi přínosná, protože mohou získat neocenitelné zkušenosti a také představu o tom, jak čelit vyspělému protivníkovi. „Budoucnost války je na Ukrajině a myslím si, že v tomto případě pro naše pracovníky jsou zkušenosti, jak bude válka v tomto a příštím století vypadat, velmi důležité," uvedl Konstiantyn Liesnik, poradce amerického ministra obrany.


Kromě elektronického boje například ukrajinská armáda čelí ruským protileteckým systémům – nemůže tak používat letectvo k podpoře svých sil. Chybí také osobní balistické prostředky chránící vojáky před dělostřeleckými a raketovými útoky.


Americká armáda kromě vojenského výcviku poskytne ukrajinské armádě (v první fázi) vybavení za 75 milionů dolarů. Hlavní balík představuje 30 obrněných a 200 neobrněných vozidel Humvee, komunikační prostředky, brýle pro noční vidění, bezpilotní průzkumná letadla a zdravotnický materiál. Vedou se také rozhovory o dodání pokročilejších dělostřeleckých radarů.


Před několika dny proběhlo na Ukrajině polní vojenské cvičení, za účastí 1800 vojáků z osmnáctky zemí včetně USA nebo Británie. Cvičení je zaměřeno na mírové a stabilizační operace. Rusko označilo cvičení za provokativní s tím, že podobné akce mohou narušit snahy o mírové urovnání konfliktu na Ukrajině. 

 

Zdroj: DefenseNews

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
DJW_ Datum: 10.08.2015 Čas: 04:31

Nie som vojak ani extra odbornik na elektroniku, ale trochu robim s bezdrotovymi technologiami co riadia elektroniku nezriedka za miliony. Jedna zaloha je minimum, druha zaloha pri narocnych aplikaciach velmi vhodna. A aj v idealnych podmienkach beznej prevadzky (teda nie umyselnej sabotaze - rusenia) je kvalita spojenia oriesok aj pri profesionalnych zariadeniach v hodnote auta.. A verim ze ja ako znaly istych systemov a poznajuc priblizne frekvencie by som konkurencii vedel poriadne zatopit, a to som len pouzivatel.

Pri navadzani AA rakety na ciel pohybujuci sa rychlostou nad 1M znamena sekundovy lag zmenu pozicie o 300-500 metrov, mozne minutie ciela a na druhy utok uz raketa zpravidla nema energiu (opravte ma ak sa mylim).

Asi jedine protiopatrenie ma napada masove odpalovania rojov malych lacnych rakiet z nosicov typu B-1R, lebo drahe protiradarove strely proti hlupym lacnym vysielacom rusenia nikto normalny nepouzije. No ak napriklad tie rusice pracuju s unikatnym signalom na znamej pozicii, tak su navyse idealny zdroj pre pasivne sledovacie systemy - takze o tom Lancerovi mozu vediet skor ako sa niekto nazda.

avatar
logik Datum: 10.08.2015 Čas: 00:24

Jako lidi hloupí jsou. Ale vždy podle mne je třeba využít nějakou nespokojenost, která u lidí je. Ono mi v čechách jsme si říkali, co to tam máte za .... už snad od prvních voleb, takže u Vás ten pocit vlastně muselo také mít spousta lidí - byť se to z venku samozřejmě vždycky hodnotí lépe.


Klíčem k překonání rušení bude podle mě jediná věc: rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrreeeeeeeeeeeeeeedddddddddddddddddduuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnddddddddddddddddddddddaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaannnnnnnnnnnnnnnnnnnnnncccccccccccccccccccccceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Pošle se to prostě na X frekvencích a na nějaký to projde.

avatar
DJW_ Datum: 10.08.2015 Čas: 00:11

Ale dostanú.. Sám som neveril ako sú ľudia hlúpi - nikto ani v najsmelších snoch nečakal že v 1998 nielen padne padne režim, ale opozícia dokonca získa ústavnú väčšinu. Maidan akoby z oka vypadol tomu čo som zažil ja a myslieť si, že ho vyvolali rusi - to chce hodnú dávku fantázie. Rusom otvorený konflikt nevyhovoval, podľa info môjho známeho z armády akcia na Kryme prekvapila každého v NATO - spravodajci o tom nemali ani poňatia - evidentne to nebola dlhodobo pripravovaná operácia, ale rýchla reakcia.

BTW s dalším známym od PVO som debatoval aj o prostriedkoch rušenia, čo sa vešali ešte pod MiLy - boli to zapečatené škatule, ktorých sa okrem rusov nesmel dotknúť nikto. Akonáhle ich zapli, údajne odpravili všetku elektroniku v cieľovej oblasti do 2km, väčšinu z toho nenávratne. Kedže sa bavíme o technike 80-tych rokov, odvtedy výkony polovodičovej techniky vzrástli mnohonásobne.

Verím že úroveň kódovania datalinkov je taká, že by rusi mali problém s ich zachytením. Ale rušenie aj na viacerých frekvenciách v prostredí čudnej UA vojny sa dá urobiť efektívne za cenu pár mikrovlniek (Krasucha a pod. sú pravdepodobne určené do konfliktu veľkého rozmeru), že už vypadnutie pár paketov síce neodrovná lietadlo ale podstatne zkomplikuje jeho bojový výkon a prehľad na poli. Kedže postreľovať podobné ciele HARMom je ekonomický nezmysel a ani US army nemá neobmedzený rozpočet, som celkom zvedavý, ako si s tým amíci poradia.

avatar
logik Datum: 09.08.2015 Čas: 23:10

DJW a? Samozřejmě, že peníze pomohou. Ale jen částečně. Rozhodně ti nedostanou půl milionu lidí na ulici.

A jak je vidět z mého rozboru, jestli něčí peníze hráli na ukrajině podstatnější roli, tak nikoli ty americké, ale ruské.

avatar
DJW_ Datum: 09.08.2015 Čas: 18:11

Rád Ti to objasním: Prídu peniaze do istej nadácie. Tá ich prerozdelí dalším nadáciám a tá zase koncovým príjimateľom - pisateľom rôznych projektov (takže pôvodcu peňazí si môžeš akurát tak domyslieť). Tí potom usporiadavajú "školenia" pre mládež (ľahko manipulovateľná a neskúsená skupina - prosím všimni si že zďaleka väčšina )

A odkiaľ to viem? Lebo som sa podieľal OSOBNE na kampani ktorá stála za zvrhnutím Mečiara, takže to mám z prvej ruky, spoluorganizoval som "mládeznícke" koncerty, teda vlastne "protesty". Tam sa im z úst ich obľubených umelcov len tak medzi riadkami povie kto je ten správny a koho nemáme radi - nepovie sa to priamo, ale zopakuje sa to toľko krát, že to nepochopí len opica s IQ pod 50.

Prosím aby si si láskavo všimol že napr. pri kampaniach za vstup do NATO chodili na podobné akcie rečniť napr. p. Kukan alebo Bútora (celkom náhodou zhodou okolností na západom podporovaní politici). Hmm, aká náhoda. Na koncerty a podobné akcie sa volali zásadne umelci podporujúci nemenovanú pravicovú stranu, aká to ďalšia náhoda.

Máš predstavu koľko stojí prenájom priestorov, zaplatenie ľudí čo to organizujú (odmyslime si motivačné peniaze - organizátori to robia často z presvedčenia, bavme sa len o normálnom plate aby vyžili), technické zapezpečenie, tričká, plagáty, umelci... Máš predstavu koľké STÁTISÍCE korún to stálo?

Polož si otázku ODKIAĽ tie ťažké prachy boli a kto mal prospech z takej investície.

BTW: školenie nás - koordinátorov na strednej úrovni prebiehalo ďaleko pred voľbami.

PS: nemrzí ma že som sa podieľal na potopení Mečiarovej bandy. Mrzí ma, že tí čo prišli po ňom boli rovnaká banda. Zdôrazňujm že viem čo hovorím, veľké množstvo z tých ľudí vzhľadom na vyššie uvedené poznám osobne.

PS2: o UA prevrate by som mohol písať hodiny, aj konflikt v Gruzínsku aj prevrat na Ukrajine som sledoval denne, ale tu na to nie je prestor, článok je o REB.

PS3: netvrdím že Putin trebárs nie je diktátor.. Ale ma udivuje naivita ľudí, čo žijú v sladkej naivite, že z opačnej strany príde niečo iné.. To isté, len v inej farbe a s lepším PR..

avatar
logik Datum: 09.08.2015 Čas: 11:45

DJW - jak prosím revoluci vyvolává nevládní organizace? Nahání lidi na náměstí? Platí je?

Jinak ohledně horentních sum nevládním organizacím - z odposlechů unikla údajná částka 5mld. Ona ve skutečnosti ale neutekla z odposlechů, USA se k tomu vyjádření normálně zná.
http://ukraine.usembassy.gov/statements/nuland-conference.html

Ovšem jde o veškeré peníze přiteklé z USA na ukrajinu. Jde např. o půlmiliardu jako příspěvek na ničení jaderných zbraní, každoroční příspěvek ve výši 100-300 milionů na boj s tuberkulózou a AIDS: opět v devadesátých letech, USA na ukrajině financovalo školy a nemocnice (např. http://www.rt.com/news/154180-us-navy-crimea-charity/) atd...
Kolik těch peněz na skutečně "podvratnou činnost USA" tak asi zbylo?

Co jsem našel, tak v dvacátých letech pak rok 2004: tedy rok, kdy toho šlo ovlivnit hodně - zatímco na podporu demokracie šlo cca 32 milonů, na bezpečnost a polici 62 milionů... Tedy kdybych byl konspirátor, tak řeknu, že USA podporuje Berkut.

A co se dá za takových 32 milionů dolarů pořídit? Nu je to cca 600 milionů korun, což je zhruba roční VEŘEJNÝ rozpočet velkých stran na ukrajině.
http://oporaua.org/news/3743-4-z-5-parlamentskyh-partij-tyho-opryljudnyly-finansovi-zvity
Takže i kdyby šli všechny peníze z této kolonky do přímé podpory převratu (přesná čísla jsem nenašel, bych to mohl vyvrátit, ale aby toto vůbec někdo mohl tvrdit, tak by to měl dokázat), tak s nimi moc neudělá - podobné peníze měla jen dle svých oficiálních rozpočtů (že ty neoficiální jsou někde jinde dobře víme i z české politiky) k dispozici i opozice.

Navíc kromě peněz samotné strany regionů proruské strany sponzorovalo Rusko - a to jednak přímo (tam se objem peněz nedozvíme, ale rozhodně to nebylo málo), tak i prostřednictvím ceny plynu (kterou dalo Janukovičovi značně nižší než prozápadním politikům), kde šlo řádově o miliardy ročně. A tato cena plynu se občanů ve výsledku dotkla mnohem více, než nějaké peníze neziskovkám, které ještě nemohly (aby je někdo nenařknul, že jsou zahraniční agenti) mít tak přímočarý marketing, jako strana regionů.

Takže tvrdit, že revoluce byla zaplacená před fakty neobstojí. Ono také těžko těch více než 500.000 lidí na náměstí bylo zaplacených...

avatar
DJW_ Datum: 09.08.2015 Čas: 01:38

K logistike - od ludi z afganskej misie mam info ze dodavka dielov trvala do 48 hodin od objednavky. Takze US logistiku netreba podvenovat. Mne skor pride ako limitujuci ludsky faktor hlavne u pozemnych sil - sudene podla combat videi ktore som videl.
V principe vidim to tak ze na symetricku odpoved rusi nemaju peniaze ani vyrobnu zakladnu (napriek evidentnej zaujatosti kopy tu na AN na tom nie su zle co sa tyka know how). Z nudze cnost je asymeyricke riesenie zda sa ucinne - zneprijemnim a predrazim pripadny utok, ze mu to nebude stat za to.
V afganistane nic nevyrielili ani sovieti a uz toboz nie amici. Terajsie problemy by neboli keby sa obaja spominani prestali natahovat o Ukrajinu. Ako nikto so zdravim rozumom nepopiera zapojenie rusov na Ukrajine, rovnako je aj malemu decku jasne ze dalsiu revoluciu podla znameho scenara vyvolali nemenovane mimovladky s dolarovym zazemim.
A nechapem celkom tunajsie porovnavanie kto ho ma vacsi, namiesto toho aby sa riesilo aby sa velmoci necvicili na vojnu, ktora by mala sancu skoncit nuklearnou vymenou.
K tomu ruseniu - zaujima ma ake su to technologie na potlacenie rusenia - v praxi sa stretavam s problemami aj v pasmach kde by nemalo byt nic necertifikovane.
Ono tia super mega datova siet nebude az taka super vid odchyteny RQ v Irane. Bud ho fakt uspesne zarusili (udajne starou AvtoBazou), alebo ako tvrdia advokati US bohorovnosti tak to bol len omyl alebo porucha, no potom potes koste aj takym supermodrnym prostriedkom..

avatar
RiMr71 Datum: 05.08.2015 Čas: 15:08

...máš recht... byl jsem v nedávno na německém a britském venkově a byl jsem na ruském venkově....

ROZHODNĚ jsem se necítil v Rusku blíž domovu, naopak!!

Jestli si někde připadám v cizině skoro jako doma, tak je to v CHorvatsku.
A Slovensko žádná cizina není, to nepočítám.

avatar
Blake Datum: 05.08.2015 Čas: 14:32

Rad by som pripomenul, ze Slovania je skupina linguisticka. Priemerny Cech/Slovak nema k Rusovi mimo sirsej jazykovej skupiny o nic blizsie, nez k Americanovi, alebo Talianovi, alebo k niektoremu z arfickych krestanskych narodov.

A akonahle zacneme porovnavat jednotlivcov v style "bol som v Rusku/Amerike a Rusi/Americania tam mali spravanie podobne tomu, co povazujem za normalne, zatial co pri opacnych sa mi to nezdalo", odpada nam pravo do toho miesat narodnost. Narodnost neovplyvnuje spravanie jednotlivca a jazykova prislusnost len velmi minimalne.

avatar
Clanek Datum: 05.08.2015 Čas: 13:56

gf13, takze ted pisete o logistice. Takze tomu rozumim spravne kdyz podle vas bude F-35, nahrazujici 3 typy letadel a i v ruskem letectvu podobnyma ulohama poverene nekolik letadel, na logistiku narocnejsi nez to co nahrazuje / to co ma treba Rusko? Nechapu z ceho vychazite, ani aktualni F16/F18 nejsou letadla z dreva a papiru co by sli opravit kladivem a hrebiky, nevidim duvod proc by F35 mela byt logisticky narocnejsi nez kterykoliv z typu ktere ma nahradit. Narocnejsi je na vyvoj, SW a podobne prave kvuli tomu ze nahrazuje nekolik typu stroju, pridava nove do ted nevidane vlastnosti a to ma svou cenu. Ale ne logistickou, ta muze byt a i bude naopak o dost lepsi nez u kombinace tri ruznych stroju.

Takze znovu, prirovnani mysleno tak ci onak jednoduse kulha.

avatar
Torong Datum: 05.08.2015 Čas: 13:06

gf 13: Ne nejsme Slované. Já mám kupříkladu předky Švédské. Slované jsme sotva z jedné třetiny a nic nám není vzdálenější než Ruský životní styl. Naše historie se od doby příchodu Slovanů na území Českých zemí vyvíjela naprosto odlišně od té Ruské. Slovanská vzájemnost je pak jen výmysl obrozenců. Ze svého snu obvykle velmi rychle procitli poté co Rusko navštívili. Naopak máme daleko více vazeb na západ - náboženství, kultura, zvyky... A kromě toho, kdo Vám dal právo vyjadřovat se za celý národ?

avatar
gf13 Datum: 05.08.2015 Čas: 12:57

Clanek, Shania - ty tanky jsem nedal do spojitosti s vývojem a technologickou odpovědí. T-34 je nechtěné dítě předválečného vývoje. Hlavní velení v čele s generálem Kulikovem bylo proti, ale kupodivu Stalinovi se líbil a ještě že tak. Tanky jsem uváděl proto, že Němci měli tanky papírově lepší, ale vždycky je ve hře TCO - celková cena vlastnictví, můžu mít super věc, ale pokud mně stojí "raketu", trvá dlouho vyrobit jeden kus, případně ho opravit v polních podmínkách a to nemluvím o četnosti poruch a logistickém zajištění paliva, pak jsem v loji. Přesně to se stalo Němcům, jezdili na vysokooktanový benzín a výroba jim trvala dlouho. Natažené logistické trasy jim v poli vyřazovalo velké množství tanků z boje prakticky bez boje. Pořád se tu mluví o tom co je lepší, ale logistika a pořízení těchhle "hraček" nikoho moc nezajímá a přitom je to z poloviny stejně tak důležité jako bojový nebo obraný potenciál daného prostředku.

Torong - mám zkušenosti s oběma národy a nestavím se na žádnou stranu, jen říkám, že pro běžného Čecha je snazší rozumět rusovi než amíkovi. Jsme totiž všichni Slované, i když naředění, víme ? :-)

avatar
Shania Datum: 05.08.2015 Čas: 10:32

gf13: stačí se podívat s jakými tanky wemacht vedl bleskovou valku včetně operací v rusku, tak ti dojde, že tu o nějakém technologickém náskoku nemůže být vůbec řeč.
Většina spojeneckých tanků byla v ranné fazi války lepší, někdy i výrazně, aspoň na papíře.

To proč to němcům fungovalo byla dobrá taktika, spolehlivost strojů, kvalita posádek, dobrá komunikace a hlavně fungovali výrazně lépe jako celek.

Papírový náskok T-34 vyrovnali až po vybaveni pz 3 a 4 lepšími děly a předehnali je až s Pantery, Tigry nepočítám...

každopádně spojenci zůstali u masové výroby stejného tanku po hodně dlouhou dobu, protože si nemohli dovolit výpadek výroby (T-34 a Sherman) a nějaké výrazné změny u nich přišli až v pozdějších fázích války (T34 mělo minimum změn za celou WW2)

paradoxem je, že kdyby Němci zůstali u Pz 3 a 4 nebo marderů, tak na tom byli lépe.
Pantery byli dobrý defenzivní tank, když mohl vystřelit první, v ofenzivě si ale nějak výrazně líp nevedli a minimálně na západě se jim dobře nevedlo.

avatar
Torong Datum: 05.08.2015 Čas: 08:44

gf13: "Rusofil nejsem ale za tím co jsem řekl si stojím. Je zajímavé když někdo prohlásí že něco není hned se najde nějaký trotl , který mu to vmete do tváře. "

"Než mně někdo nařkne že jsem proti těm a nebo oněm, nejsem. Obě dvě strany považuji za stejně velkopansky a arogantně uvažující mocnosti. Akorát rusy dokážu lépe pochopit."

Tak jsou obě mocnosti stejné, nebo jedna je lepší? To, že Rusy dokážete víc pochopit, je totéž jako prohlásit, že Rusové jsou "ti hodnější". To je jako v tom vtipu o učiteli: "Stokrát jsem vám vysvětloval, že dvě poloviny jsou vždy stejné, ale přesto to větší polovina z vás nechápe" Prostě jste nemohl odolat a aspoň trošku si do USA kopnout, že?

avatar
Clanek Datum: 05.08.2015 Čas: 08:03

@gf13
To prirovnani kulha na vsechny nohy. Co maji dnesni moderni technologie spolecne s tankem tak jednoduchym jaky byl T-34, ktery navic hrdinni rusove nevyvinuli jako odpoved na technologicky naskok protivnika v podobe nemecka jak se to snazite podat, ale meli jej vyvinuty jiz pred valkou na zaklade nekolikalete skusenosti hlavne s Japonskem a jedine co delali pak bylo ze jej vyrabeli v obrovskych poctech (a i to se jim povedlo diky velke podpore zapadu)?

arr