Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním ... Více

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Letecká technika

Elon Musk chystá misi na Mars. A vypadá nadějně!

Datum přidání 26.01.2015    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Elon Musk, šéf společnosti Tesla Motors, je dobře znám také svými aktivitami v dobývání vesmíru. Jeho firma SpaceX v letošním roce hodlá představit koncept pilotované mise na planetu Mars.

SpaceX Mars

Foto: Vesmírná loď Dragon V2 může teoreticky na Marsu přistát. Na cestu vesmírem však nestačí (např. pro nízkou radiační ochranu) a bude třeba vyvinout nové plavidlo i přistávací modul. / SpaceX

 

SpaceX rozvíjí koncept pilotované mise k Mars v rámci programu Mars Colonial Transporter (MCT), volně přeloženo jako Marsovský koloniální transportér. Cílem je vyvinout těžkou nosnou raketu schopnou dopravit náklad a lidi na Mars a také kosmickou loď schopnou vykonat cestu na Mars, přistát a pak se vrátit na Zemi.

 

Nejnovější plány odhalil Elon Musk v rozhovoru pro web Reddit začátkem tohoto roku. Podle Muska se bude kosmická loď odlišovat od raket Falcon 9 a přistávací marsovská loď od představené lodě určené pro lety na nízkou oběžnou dráhu Dragon V2.

 

„Dopravní systém pro Mars bude mít zcela novou architekturu," napsal Musk na webu Reddit. „Doufáme, že koncept představíme na konci letošního roku. Dobře, že jsme to neudělali dřív, protože jsme se hodně naučili od provozu Falcon 9 a kapsle Dragon."

 

Základem úspěšného letu na Mars je velmi výkonná raketa. Podle Muska musí raketa dopravit k Marsu 100 tun nákladu. Například vyvíjená raketa Falcon Heavy dopraví na nízkou oběžnou dráhu (160 až 2000 km) 53 tun nákladu, na geostacionární dráhu (35 800 km) 21,2 tun, k Měsíci 16 tun a k Marsu 14 tun... Celý článek si přečtete na HYBRID.CZ

 

Celý článek si přečtete na HYBRID.CZ

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Deortc Datum: 27.01.2015 Čas: 00:15

to shal: Koukám, že jsem rodilý optimista. Mě totiž táhne už na padesát a přesto také doufám, že se ještě dožiju okamžiku když na Marsu nějaký člověk přistane.
Snad to dokáží soukromníci, když US vlády poslední roky tak těžce finančně škrtí NASA.

avatar
shal Datum: 26.01.2015 Čas: 17:35

Díky lidem jako je Musk se letu na Mars snad i já dožiju. A to mi bude letos 30 :) No i jen pokus a vůbec snaha se cení.

arr