Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Energetické neletální zbraně

Datum přidání 15.03.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Zvládnout dav nebo na dálku odehnat, či spacifikovat podezřelého jedince je pro vojáky na kontrolních stanovištích nadlidský úkol. Nabízejí se vlastně jen dvě možnosti. Buď na dotyčného jedince a lidi křičet nebo začít střílet. Americké ministerstvo obrany proto přistoupilo k vývoji nové neletální energetické zbraně, která dokáže účinně specifikovat nebo odehnat jakéhokoliv člověka – aniž je mu nějak trvale ublíženo.

neletalni zbrane

Foto: Těžší a výkonnější zařízení nese těžký nákladní automobil / DoD

 

První dva prototypy nové perspektivní zbraně byly předním vojenským představitelům představeny 9. března na základně americké námořní pěchoty Quantico v americkém státě Virginia. Těžší a výkonnější zařízení nesl těžký nákladní automobil a lehčí a kompaktnější klasické terénní vozidlo Humvee.

 
Jak systém pracuje? Jedná se o velmi výkonnou elektromagnetickou (EM) zbraň, která používá milimetrových elektromagnetických vln – podobně jako detektor kovu na letištích. EM paprsek proniká několik milimetru pod kůži a oční rohovky a zahřívá molekuly vody v tkaních. Zasažený člověk tak cítí nesnesitelné pálení, které ho nutí běžet pryč z dosahu paprsku.

„Pro naše síly venku zařízení přináší velkou pomoc ve vypjatých situacích – dává jim čas se rozhodnout, zda se jedná o reálnou hrozbu nebo nikoliv, bez použití smrtících prostředků.“ Plukovník Tracy Taffola, USMC

Každé vozidlo obsahuje energetický zdroj a vlastní vysílač elektromagnetických vln. Jde o velmi jednoduché zařízení, které je nezávisle na rozvodné síti. Vysílač EM vln tzv., gyroton mění elektrickou energii na rádiové vlny (95 GHz) a teplo. Součásti systému tak ještě musí být vodní výměník tepla, který odebírá přebytečné teplo ze zbraně.


Výkon celého přístroje je 100x větší než výkon mikrovlnné trouby. Avšak na rozdíl od mikrovln, použité rádiové vlny pronikají jen několik milimetrů pod kůži. Zasaženému člověku tak nehrozí trvalé poškození vnitřních orgánů.

 

Podobné zbraně mají pro armády a vojáky neocenitelný význam. Vystresování vojáci na stanovištích neměli dosud moc možností jak zastavit podezřelého (nebo zmateného a podobně vystresovaného) člověka než ho střelit zbraní. Neletální energetické zbraně jsou tak pomocí jak pro vojáky, tak pro zasažené lidi.

 

Zdroj: DefenceTalk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
anonym Datum: 27.03.2012 Čas: 19:07

Něco takovéhleho používajé v jednom nejmenovaném podniku na pacifikaci některých pracovníků. Či-li pokusy na lidech. Pozná se to podle toho, že přijdete na jiné pracoviště a začne z vás zničeho nic lejt pot a srdce bušit.

avatar
sroub Datum: 21.03.2012 Čas: 14:28

To: Dan
To co používali komančové proti demonstracím byla opravdu mikrovlnka, sice to mělo o něco vyšší frekvenci než těch 2,45GHz který má zářič v mikrovlný troubě, ale pořád to mělo dost nízkou frekvenci na to aby se to dostalo hluboko pod kůži (v řádech cm) Tohle má 95GHz, pro to je překážka pomalu i mokrej hadr. Navíc to ovlivňuje a dráždí pouze nervová zakončení kerých je pod kůží docela dost....
Mikrovlnka (trouba) funguje tak, že rozkmitá moleluly vody v jídle na 2,45GHz, což je frekvence kmitání molekuly vody při varu. Použít to na lidi se to dá jedině pokud máš dost velkej zdroj energie a chceš ty lidi zabít, odehnat s tim demonstranty, to už je bezpečnější plamenomet :D
To: Mile
S orientací zmateného jedince v davu bych si hlavu nedělal, když tam přišel, tak určitě ví kterým směrem mířil než to zapli. navíc to bude asi podobný jako u teplometu, cejtíš z který strany to hřeje....

avatar
Dan Datum: 20.03.2012 Čas: 11:36

Uplne obycejna mikrovlnka, pouzivalo se na rozhaneni demonstrantu ve VB jiz v 70tych letech, zpusobuje velmi vazne a trvale zdravotni nasledky, jinak stejnou funkci zastane jaky koli radar namireny na cilovou osobu/y. Takze je opravdu neskodny, ale jen pro obsluhu a US velitelstvi

avatar
Mile Datum: 20.03.2012 Čas: 00:49

:-) Buď na dotyčného jedince a lidi křičet nebo začít střílet... Koukám, že vodní dělo už je anachronismus...

...nicméně popisovaná novinka je známá (aspoň mě) již několik let... obdobně z téže doby existuje směrový reproduktor - třebas námět pro další článek o future nlw ;-)

(btw dle mne je u téhle mikrovlnky příp. problém orientace v panice a v davu, člověk nemusí pochopit "která" a hlavně "odkud bije", takže zrovna u toho vystresovaného a zmateného to asi nebude ono...)

avatar
sroub Datum: 19.03.2012 Čas: 11:48

Jen pár postřehů:

Zaprvé, nebezpečného jedince je obvykle třeba zpacifikovat, ne specifikovat :D Zadruhé, kdyby toto zařízení ohřívalo molekuly vody ve tkáni, muselo by vysílat na frekvenci 2,45 GHz, což je frekvence vysílání v mikrovlnné troubě, která dělá to samé.
Frekvence 95GHz dráždí nervová zakončení, což má ony popisované projevy, pálení, bolest apod....

arr