Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

ERA rozšiřuje svůj systém v krajině sopek na Azorských ostrovech

Datum přidání 10.09.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Tisková zpráva

Společnost ERA úspěšně absolvovala testy nového systému pro sledování letového provozu nad západní částí Azorských ostrovů. Ten rozšíří již fungující systém v centrální části tohoto atlantického souostroví patřícího Portugalsku.

ERA Azorské ostrovy

Foto: Letiště na Azorských ostrovech. / ERA

 

Firmu ERA si pro dodávku vybralo portugalské řízení letového provozu NAV Portugal, protože její systémy spolehlivě fungují i v náročných klimatických podmínkách. Na ostrovech sopečného původu panuje nadprůměrně vlhké oceánské podnebí a zažívají časté otřesy kvůli svému umístění na střetu euroasijské a euroamerické litosférické desky. ERA na projektu spolupracuje s firmou Westica ze skotského Glasgow, která dodává mikrovlnné spoje zajišťující datovou komunikaci.

 

Tovární testy výrobků ERA, které vždy předcházejí odzkoušení systému na místě, trvaly celý týden a zákazníka plně uspokojily. „NAV Portugal věří, že opětovným výběrem firmy ERA si zajistil hladký průběh rozšíření stávajícího systému, který se osvědčil jako velmi odolné řešení pro sledování leteckého provozu, schopné ustát všechny obtíže dané zvláštnostmi ostrovů,“ uvedl António Pinto Aires, šéf projektu za portugalskou stranu, který byl testování v Pardubicích osobně přítomen.

 

Použitý systém technologie WAM (Wide Area Multilateration) je schopen s vysokou přesností určit polohu každého letadla ve vzdušném prostoru nad daným územím. Po rozšíření bude mít na Azorech celkem 17 stanic, které budou sledovat letadla přelétávající ostrovy na frekventované trase z Evropy do Ameriky a příletové koridory pro přistání na třech místních letištích.

 

ERA

Foto: Český systém pro sledování letového provozu nepájí energie z větrných elektráren. / ERA

 

O výhodách multilatearace
Technologie zvaná multilaterace má několik zásadních předností ve srovnání s klasickými radary. Antény mají minimální energetickou náročnost a požadavky na zasíťování a nevyžadují žádnou lidskou obsluhu. Jsou odolné proti všem rozmarům počasí a velice ekologické, na což obyvatelé Azorských ostrovů dají – například elektrická energie se zde dík silným větrům získává z větrných elektráren. Další výhodou jsou nízké pořizovací náklady systému i potřebné infrastruktury a minimální náklady na údržbu, takže přehledový systém je velmi výhodný i tam, kde se použití radarů nevyplatí.

 

O Azorských ostrovech
Azory jsou portugalské souostroví a zámořské autonomní území Portugalska nacházející se v Atlantickém oceánu, přibližně 1500 km od hlavního města Lisabonu. Ostrovy jsou významnou turistickou oblastí a mají i značný dopravní význam – proto se zde nacházejí hned tři letiště, ačkoliv Azory mají pouze cca čtvrt milionu obyvatel. Souostroví velké 2330 km²je tvořeno devíti obydlenými ostrovy: Flores, Corvo, Graciosa, Terceria, São Jorge, Pico, Faial, São Miguel a Santa Maria. Místní hory jsou vysoké, včetně podmořské části až 4000 metrů (Ponta do Pico je s 2351 m n. m. i nejvyšší horou celého Portugalska). Jsou zde častá zemětřesení, mnoho jezer sopečného původu a minerální prameny.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr