Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Eritrea - hra anebo příprava na převrat?

Datum přidání 22.01.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Eritrea je státečkem umístěným ve východní části afrického kontinentu a jejími sousedy jsou země jako Džibuti, Ethiopie anebo třeba neklidný Súdán. Občansko-kmenovou válkou sužované Somálsko je skoro na dostřel. Mezi Eritreou a Etiopií trvá prakticky neutuchající napětí a to již od vyhlášení bývalé etiopské provincie samostatným státem v roce 1993. Avšak nynější situace je spíše odrazem vnitropolitických hrátek, než invazí sousední země.

Foto: Eritrea je malý stát ve východní Africe / Google maps

 

Státní rozhlas ani televize nefungovaly a ministerstvo informací mlčelo. V pondělí 21. ledna se skupina asi 200 vojáků za podpory tanků zmocnila budovy ministerstva. Přes ředitele státní televize vzbouřenci vzkázali, že požadují propuštění všech politických vězňů v zemi. Na to, že se Eritrea mění v „ohromné vězení“ upozorňuje například mezinárodní organizace Human Rights Watch již od roku 2009. Podle OSN se zde nachází až 10 000 politických vězňů. Vše nasvědčovalo pokusu o převrat. 

 

Avšak nyní není vůbec jasné, o co vlastně v pondělí šlo. Někteří komentátoři stále trvají na své teorii pokusu o převrat, jiní se spíše přiklánějí k možnosti samostatné akce skupinky vojáků. Ti podle nich nebyli spokojeni s politickým vývojem v zemi a jejím vůdcem Isaiasem Afewerkim, jež zde vládne po dobu dvaceti let.

 

V pondělí v noci i po celé úterý všechny překvapil klid. Žádný střelba, demonstrace či jiné projevy násilí. Televize i rádio večer opět začaly vysílat a okolo budovy ministerstva není žádných známek po vojenské přítomnosti.

 

Když státní televize obnovila obvyklé vysílání, začali zpožděným zpravodajstvím, v 21:45 místního času, nebyl odvysílán žádný komentář k proběhlé situaci,“ píše BBC na svém informačním portálu. Stále se tak čeká na oficiální prohlášení, které by vysvětlilo pondělní incident, stejně jako by osvětlilo osud rukojmích. Mezi nimi byla i prezidentova dcera.

 

Eritrea leží v jednom z nechudších i nejvýbušnějších míst Afriky. Ona i státy kolem ní patří k jedněm z nejvíce represivních režimů regionu. OSN spolu s několika dalšími zeměmi na Eritreu uvalilo sankce kvůli údajnému financování somálských teroristických a odbojových skupin, stejně jako nedodržování základních práv a svobod občanů.

 

Prezident Isaias Afewerki byl zvolen do funkce v roce 1993, tedy hned po vyhlášení nezávislosti a od té doby se pomyslného trůnu v čele země nevzdal. Původně slíbené prezidentské volby z roku 1997 se nikdy neuskutečnily a režim vládnoucí díky moci jediné povolené strany (Lidová strana demokracie a spravedlnosti) tak pokračuje již dvacet let. Afewerki a jeho vláda jsou kritizováni pro selhání při implementaci demokracie v zemi. Jedním z klíčových momentů tohoto selhání bylo zavření odpůrců režimu a redakcí nezávislého tisku.

 

Zdroje: Al Jazeera, Lidovky, BBC, BBC, NY Times

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Khol Datum: 23.01.2013 Čas: 15:03

Zajímavým může být i to, že podle dostupných údajů má Eritrea nejvyšší vojenské výdaje vzhledem k HDP - pro takovou chudou ekonomiku je to hodně náročné, ale na druhou stranu vzhledem k bezpečnostní situaci celkem pochopitelné. Za těch dvacet let eritrejci dokázali vybudovat docela slušnou armádu - technologicky samozřejmě nemůže patřit k nejlepším, ale přesto se dosáhlo mnohého. A tak jsem docela zvědav, jak se ta armáda teď bude chovat - ta dnešní situace je podle všeho akcí jen poměrně malé jednotky. A je taky otázkou, jaký vliv to bude mít na celý region

arr