Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Evropská protiraketová obrana a Rusko

Datum přidání 04.07.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 38 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Evropa ve spolupráci se Spojenými státy plánuje na svém území rozmístit prvky strategické protiraketové obrany. Z pohledu Ruska se tím narušuje princip „vzájemného zaručeného zničení“, který je podle ní garantem klidu zbraní mezi oběma velmocemi. 

Foto: Důležitou roli v protiraketové obraně hrají torpédoborce vybavené systémy Aegis. Na obrázku USS Shiloh odpaluje antiraketu SM3. / US Navy

Foto: Důležitou roli v protiraketové obraně hrají torpédoborce vybavené systémy Aegis. Na obrázku USS Shiloh odpaluje antiraketu SM3. / US Navy 

 

Po dokončení v roce 2020 má protiraketový systém ničit všechny druhy balistických raket, tj. raket malého, středního i mezikontinentálního dosahu, a to ve všech fázích letu. Pro evropský protiraketový deštník se počítá s rozmístěním strategického radaru v Turecku a antiraket v Rumunsku a Polsku.

 

Během let se objevily snahy o nelezení kompromisního řešení ve vztahu k Rusku. Protiraketová obrana není podle Spojených států a Evropy namířená proti Rusku. Podle Moskvy však protiraketový systém narušuje princip „vzájemného zničení“ a tím strategickou bezpečnostní rovnováhu.

 

Náměstek tajemníka Bezpečnostní rady Ruska Jevgenij Lukjanov navíc obvinil západ, že nikdy nebral Rusko jako rovnocenného partnera. Nepočítalo se údajně s umístěním středisek uvědomění (protiraketové obrany) v Rusku ani s výměnou informací v reálném čase.

 

Ze strany USA opravdu není o sdílení technologie protiraketové obrany s Ruskem zájem. Podle USA jde o přísně utajované technologie důležité pro národní obranu.

 

Američané byli ochotni diskutovat jen o určité formě sdílení informací. „Niko z USA nenabídl střediska uvědomění nebo nějaké systémy pro výměnu informací v reálném čase,“ řekl pro ruskou tiskovou agenturu RIA Novosti Lukjanov.

 

Video: Nedávný úspěšný test americké protiraketové obrany. / YouTube

 

Podle Lukjanova je rozhodnutí o umístění amerických prvků protiraketové obrany na rozhodnutí daných států. „Rozhodnutí těchto zemí nás nepotěšilo, ale je důležité, aby lidé v těchto zemích si uvědomili, že jsou obětí nezodpovědné americké praxe,“ říká Lukjanov.

 

Rusko nebylo přizváno na každoroční konferenci o protiraketové obraně v německé Mohuči, což dále prohlubuje vzájemnou nedůvěru. Podle Giovanniho de Brigantiho, šéfredaktora francouzského časopisu Obrana a letecko-kosmický průmysl, je nepozvání výsledkem sankcí Evropy a USA namířených proti Rusku.
 

Přirozeně by bylo lepší, kdyby se Rusko těchto jednání zúčastnilo, nežli jeho izolace. Skutečnost, že Rusko nebylo na konferenci pozváno, je podle mne následek sankcí EU, NATO a USA. Dnes znějí argumenty na podporu tvrdšího postoje vůči Rusku, ale také mírnější. Nemyslím, že existuje jednotné mínění ohledně toho, který z těchto přístupů je lepší,“ říká de Briganti.

 

Jaké má Moskva možnosti? Může pasivně sledovat rozmísťování protiraketové obrany nebo se dále snažit o dialog. Další možností je posílení svého jaderného arzenálu nebo budování vlastní protiraketové obrany.

 

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Mrblauman Datum: 09.07.2014 Čas: 00:52

Jinak v souvislosti s americkou zahraniční politikou si můžete pustit tohle krátké video, myslím, že vás to pobaví. :D https://www.youtube.com/watch?v=7YUPi9WWSHk&feature=youtu.be

avatar
Mrblauman Datum: 09.07.2014 Čas: 00:36

To ohánění Ruskem jako hrozbou pro celou Evropu je opravdu trapné, lidi copak jste stejně tak hloupí jako ti studenti ve filmu Narozen 4. července, kteří se hlásili do armády, aby mohli bojovat proti komunismu.
Nechápu, proč zrovna na těchto stránkách jsou tak silné protiruské nálady, které občas hraničí až s hysterií. Pořád se oháníte historii, jenomže když já se podívám do historie, tak bych měl mít pocit, že skutečnou hrozbou pro nás je Německo, z toho vy strach nemáte?
Nejsem žádný příznivce Ruska (ani jiné velmoci), ale pořád mi ruské počínání v Gruzii a na Ukrajině příjde mnohem čistší, než například americká invaze do Iráku, do Afghánistánu, destabilizace Lybie a vměšování se do záležitostí Sýrie.

avatar
karloscz Datum: 08.07.2014 Čas: 16:53

No pokud to ve Vašich očích pane legitimizuje naši následnou anexi Slezska, tak jo, proč ne. Stejně tam většina lidí má české kořeny a mluví víc česky než polsky. A utlačují je. Já to vzdávám.

Wie von Windstössen getragen, hört man das Kriegsgewühl aus der Ferne!!!

avatar
Moogwi Datum: 08.07.2014 Čas: 16:08

karloscz: mám ještě lepší nápad, co takhle zaplatit polákům pobyt na náměstí ve varšave, poslat jim humanitární pomoc, aby měli co jíst, vyslat sobotku kalouska a knížete aby vystoupili na náměstí ve varšave s tím, že polský prezident je diktátor protože chce vystoupit z višegrádské čtyřky a požadovat nové volby ? Když už sme u toho relativizování problému tedy ...

avatar
karloscz Datum: 08.07.2014 Čas: 14:34

Moogwi - výborně, už se nemůžu dočkat, až Poláci uspořádají nějakou protivládní demonstraci ve Varšavě. Pak si pustíme nahlas Wágnera a vezmeme si zpátky Slezsko. Každý příhraniční turista bude mít ve výstrojním skladu AČR nárok na slevu v případě nákupu "trekového oblečení a výbavy" bez imatrikulačních prvků. Ach jo.

avatar
Jan Horten Datum: 08.07.2014 Čas: 12:03

Ta občanská válka na Ukrajině vůbec nezačala nijakým Majdanem!!! Je to jen důsledek těch snah o opětovné podmanění prostoru bývalého SSSR. Putin o tom dokonce v 90 letech psal i svou disertační práci, kde Putin volá po obnově vlivu na postsovětském prostoru, neboť jeho ztráta po rozpadu Sovětského svazu "byla citelnou ranou uštědřenou ruské prestiži". Když to nevyšlo plíživým podmaněním Ukrajiny Ruskem za pomoci lidí, jako byl Janukovyč (již při prezidentských volbách v roce 2004 se pokusili zfalšovat volby a otrávit protikandidáta, nepříliš nakloněného Moskvě, Juščenka dioxinem), tak nastoupil ruský separatismus pod taktovkou Moskvy a ozbrojený konflikt vyvolaný Ruskem (pokračování předešlé politiky jinými prostředky). Rusko si tento scénář vyskoušelo již v Gruzii a Moldavské republice (Podněstří). Právě o tomto způsobu prosazení svého vlivu a opětovném podmanění bývalých republik SSSR Ruskem psal již před 16 lety ve své knize „Filozofie války“ Alexandr Geljevič Dugin, poradce Putina a ideolog nacionálního bolševismu (právě té ruské formy fašismu) a blouznivec o nové "Velkoruské říše" Eurasii (SSSR verze 2.0). Jeho kniha "Základy geopolitiky" z roku 1997 – se stala učebnici na Akademii Generálního štábu ruské armády a i na jiných školách. To je čteníčko, kde rozděluje Evropu a vše podřizuje Rusku. TADY JE ZAČÁTEK TOHO, CO VYÚSTILO V SOUČASNÝ KONFLIKT NA UKRAJINĚ, JE TO RUSKÝ FAŠISMUS!!!

avatar
Moogwi Datum: 08.07.2014 Čas: 09:25

Za začátek občanské války bych považoval majdan, nikoliv následnou anexi krymu, pletete si příčinu a následek a nebo záměrně vynecháváte historické události. A byli to politici a osobnosti eu a usa, kteří jezdili na majdan a měli spoustu řečí o tom, jak musí přezident odejít a že proti demonstrantům se nesmí zasahovat silou, nikoliv ti ruští. Mimochodem nevšiml jsem si, že by ruští a čínstí politici jezdili na occupy wall street a prohlašovali, že obama musí rezignovat. Ono pak když jedna strana dosáhne svého pomocí násilí, zapalování a střílení a ještě je v tom celý svět podporuje a mediálně stojí za nimi, nedivme se, že druhá strana se také začne dožadovat svých nároků, klidně i s kalachem v ruce.

avatar
Jan Grohmann Datum: 08.07.2014 Čas: 00:12

"USA nepřestali strkat nos" - brutální zjednodušení americké zahraniční politiky, které ve své podstatě nedává smysl. USA opravdu nikde nic nestrká. Pánové zkusme se vyhnout podobným zjednodušením nesmírně komplikovaných jevů.

Možná to zní jako malichernost, ale jednoduše nelze schovat do několika slov, činnost instituce (americké ministerstvo zahraničí) s několika desítkami tisíc lidí (30 000), která působí na stovkách míst po celém světě a má rozpočet 30 miliard dolarů - více než polovina rozpočtu ČR.

avatar
karloscz Datum: 08.07.2014 Čas: 00:11

No, já bych to zkusil ještě z jiné stránky. Pitvat detaily nemá cenu. Podívejme se jak to bude v učebnici dějepisu za padesát let. Před rokem 2014 tu byl suverenní stát Ukrajina, jehož úplná a naprostá územní celistvost byla Ruskem potvrzena smlouvou.
V roce 2014 tu máme Ukrajinu v občanské válce vyvolané "turisty" v neoznačených uniformách, jejíž kusy anektovalo Rusko. Totéž, které ve smlouvě tvrdilo opak. Totéž, které tvrdilo, že "turisti" nemají s vládou nic společné. Totéž Rusko, které je nyní vyznamenává.
Stejný scénář v různém stupni vývoje - vyvolání občanské války, její zklidnění na cílovém území a následná anexe tohoto území - probíhá v dalších částech Ukrajiny, v Moldavsku, podobně ohrožené je i Pobaltí.
Jestli tohle pro někoho neznamená, že je celá střední Evropa v ohrožení, tak je buďto součástí toho všeho(nebo by aspoň chtěl být) nebo je naprostý vůl.

avatar
Moogwi Datum: 07.07.2014 Čas: 23:38

nevím proč zrovna rusům ale za většinou problémů součanosti stojí především usa a jejich boj proti terorismu a vývoz demokracie, to jejich ohánění lidskými právy je už poněkud ohrané... kdyby usa do všeho přestali strkat nos, nepodporovali násilné převraty a přestali financovat ty skupiny, proti kterým o pár let později bojují jako záminka boje proti terorismu, tak by na světě bylo klidněji, nemyslíte ?

avatar
Takeda Datum: 07.07.2014 Čas: 22:21

Svět se mění, ale řekl to někdo rusům?

avatar
Garret Datum: 07.07.2014 Čas: 22:15

Pro S.Morozov: Vážený pane Morozove, vím, že Váš příspěvek nebyl mířen na mě, ale musím konstatovat, že historie je věc hezká a poučná, ovšem nevystihuje současnou situaci. Za předpokladu, že by se stále stejné státy (regiony) vůči sobě chovaly stále stejně, tak by britové byli stále největším skrytým nepřítelem USA a Francie (komická vsuvka - doporučuju díl South Parku s názvem Snuke, ovšem pouze v originálním znění, čeština se zrovna do téhle show nehodí) a měli by jsme se bát spíše němců. V současnosti je válka nebo nepřátelství v zájmu rusů asi tak, jako je v mém zájmu se zastřelit během letu z osmého patra. Chápu, že mnozí ještě vidí situaci takovou, jaká byla před padesáti lety, ale svět se mění...

avatar
S.Morozov Datum: 07.07.2014 Čas: 21:33

Vážený pane Nemo,absolutně nemůžu souhlasit s Vašim názorem-že Rusové,nejsou hrozba pro Evropu.Buď neznáte dějiny 20.století a nebo jste byl oddaným studentem marx-leninismu.Rusko se z malého středověkého a bezvýznamného knížectví díky neustálým výpadům svých mongolsko tatarských hord a zabíráním, plundrováním okolních zemí a zotročováním obyvatel stalo po poslední sv. válce šestinou světa. Před válkou se dokonce spojilo s německými nacisty, rovněž socialisty a společně vyvolali 2.sv. válku. I když ale Rusko hlavně díky pomoci USA nebylo poraženo Werhmachtem, vydrancovalo střední Evropu a tím se obohatilo, přesto se po půl století jeho koloniální systém rozpadl. To proto, že Rusové nejsou hospodáři, ti umějí pouze válčit, vyslat své hordy, zabrat a vydrancovat dobyté území a táhnout dál. A stále ještě se topí, protože kromě zbraní a prodeje ropy plynu nic nemá.
Nevím,jak Vy,ale já jsem jako student střední školy zažil 21.srpen 1968.A chci se Vás zeptat jaký je rozdíl mezi dny15.3.1939 a 21.8.1968.Žádný okupace bude vždy okupací.Např.většina mé generace,se na rozdíl od Vás nikdy s těmi bratry co nám přišli v srpnu 1968 pomoci nesmířila a nesmíří se,tak jako se nikdy generace našich rodičů nesmířila se vstupem Německých vojsk v roce 1938 na uzemí ČR.
A teď k dějinám Ruska a SSSR ve 20.století.
1.Jaký je Váš názor na pakt Ribbentrop-Molotov,na přepadení Finska Rudou armádou v roce 1940-tzv.Zimní Válka,na anexi Lotyšska,Estonska,Litvy ze strany SSSR,a na přepadení Polska Rudou armádou,v době kdy poláci už vedli válku proti Hitlerovi.
2.Zajímalo by mě též,jak se můžete smířit s tím,že v letetech 1932-33,
byl hladomor na územích SSSR obývaných převážně etnickými Ukrajinci cíleně způsobený politikou Sovětského svazu (tedy komunistickou stranou).Odhady počtu obětí se v historických pracích pohybují mezi 2,6 milióny a 3,5 milióny; objevují se však i vyšší odhady.Ukrajina hladomor oficiálně prohlásila za akt genocidy.Že se tak dělo v kapitalismu chápu,ale v zemi,kde byla u moci dělnická třída,tak to je mimo mé chápání.
3.Vždyť to byly režimy v SSSR a Nacistickém Německu,kdo zavedl koncentrační tábory,jejichž vězni byli mučeni a často se udřeli k smrti.
4.První,co uděli v SSSR po nabytí moci bylo to že jako první zakázali svobodu vyjadřování,okleštili občanská a zákonná práva obyvatel SSSR.
5.Byly to USA,které v rámci organizace pro pomoc (American Relief Administration-ARA)kdo do pováčné Evropě včetně Ruska uzačala dodávat dodávat tuny potravin a dalších základních potřeb.Do léta 1922 nakrmila denně 11 mil.lidí.Tato organizace též dodala do Ruska osivo což sovětům umožnilo opět pěstovat vlastní obilí.
6.Jak napsal jeden ruský historik,který byl šokován zjištěním,že Lenin okradl vlastní národ o daně a to jen proto,aby ve skutečnosti mohl financovat revoluce po celém světě a urychlit vznik dalších a dalších nových komunistických stran a to v Německu,Itálii,USA, Velké Británii,ĆR a dalších zemích celé Evropy.No a v tom Rusko pokračuje dodnes.

avatar
Garret Datum: 07.07.2014 Čas: 17:55

To Rimr: Nemyslím si, že by byli placeni (aspoň já svůj šek ještě nedostal). Každopádně už jen z výroku karlose o tom, že rusové jsou naši nepřátelé se dá razantně více jeho přístup nazvat extrémním a nazvat tím nepřesvědčitelným. Je pravda, že Rusko je táhnoucí více obhajovat, jelikož je v roli outsidera a toho má každý rád (ok, skoro každý). Pravdou je, že obhajovat kroky ruského vedení je principiálně stejné jako obhajovat USA, obojí jsou velmoci hájící své zájmy a obojí jsou v rámci norem agresivní. Každopádně nevím, kde jste v této diskuzi vzal "marxistisko/socansko bolševické bláboly". Je jich tu asi tak stejně jako "imperialisticko kapitalistických lží". Mám větší strach z toho že naši tmavší spoluobčané vytvoří samostatný agresivní stát v Přívoze, než že by nás napadlo Rusko. ;)

avatar
RiMr71 Datum: 07.07.2014 Čas: 13:28

To karlos cz: - klid, já to vidím podobně nebo možná stejně jako Vy a je nás takových určitě spousta. Tedy nejste zdaleka sám s takovým názorem, jen po přečtení podobných marxistisko/socansko bolševických blábolů níže nad tím nakonec mávneme rukou, protože reakce nemá smysl. To je jako chtít se domluvit s náckem, to je to samé. V podstatě jim posloužíte jen jako sparingpartner a poskytnete vítanou příležitost pro vyvržení těch jejich rudohnědých kyselostí.
Jen se občas pozastavím nad tím, jestli jde skutečně placené diskutující, jak se v poslední době šušká, nebo jestli to dělají z přesvědčení.
Slovy klasika, doba vymknuta z kloubů šílí a čím dále toto kyvadlo hlouposti a pokrytectví dokývne, tím razantnější a doslova krvavější bude překmit do normálu.

arr