Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Evropský bezpilotní letoun Taranis

Datum přidání 28.10.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

BAE Systems společně s britským ministerstvem obrany započalo s leteckými testy letounu Taranis, technologického demonstrátoru evropského bezpilotního bojového letounu UCAV (Unmanned Combat Air Vehicle). Cílem BAE Systems a britského ministerstva obrany je si skrze projekt Taranis osvojit technologie budoucích bojových bezpilotních letadel.

Taranis

Foto: Taranis / BAE Systems

 

Testy vznikají ve spolupráci anglického i australského letectva na základně Woomera Testing Range v jižní Austrálii. Velká Británie australskou základnu často používá k testování nových leteckých technologií, Naposledy zde zkoušela v roce 2009 bezpilotní letoun Mantis.

 

Britské ministerstvo obrany neoznámilo datum prvního letu ani podobu testů. Pro magazín IHS Janes pouze uvedlo, že „letové zkoušky v současné době probíhají.“ Velká Británie není tradičně k projektu UCAV Taranis příliš sdílná. Plná tisková zpráva bude vydáná až po skončení kompletních letových testů.

 

Taranis i způsob jeho vývoje kopíruje další dva podobné projekty – americký X-47B a francouzský (evropský) Neuron. Ve všech třech případech se jedná o technologické demonstrátory, jenž mají umožnit svým tvůrcům a hlavním partnerům osvojit si technologie bojových bezpilotních letounů UCAV.

 

Zkušeností z X-47B pak například americkému námořnictvu umožní lépe definovat své požadavky na budoucí bojový námořní bezpilotní letoun UCLASS. Zda evropské testy technologických demonstrátorů Neuron a Taranis povedou ke vzniku skutečného letounu UCAV, není zatím jisté. Britské ministerstvo k tomu říká, že Taranis „poskytne experimentální důkazy o potenciálních schopnostech a pomůže se rozhodování o budoucím mixu pilotovaných nebo dálkově ovládaných systémů.“

 

Taranis, pojmenovaný po keltském hromovládném bohu a pánu nebe, velikostně odpovídá cvičnému letounu Hawk. Na délku měří 12 metrů při rozpětí křídel 10 metrů. Taranis nemá vnitřní pumovnice pro testy zbraní, ale simulované útoky na cíl jsou také součástí letových testů.

 

Spojené království uvažuje o letounech UCAV jako o jednom ze základních pilířů schopností Královského letectva zasazovat přesné dalekonosné údery. „Spojené království požaduje kapacity, které umožňují včasné zachycení nepřátelských cílů daleko za nepřátelskými liniemi. Ač z historického hlediska takovou roli hrály letadla s posádkou, je zřejmé, že UCAS (Unmanned Combat Air Systems – pozn. redakce) mohou nabídnou nákladově efektivní řešení do budoucna,“ stojí v prohlášení britského ministerstva obrany.

 

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr