Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Pozemní technika

Evropský kolový transportér Boxer v ruské armádě?

Datum přidání 22.10.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Dříve naprosto nemyslitelné, nyní realita. Ruská armáda potřebuje rozsáhlou modernizaci, ale postupně zjišťuje, že ruský vojensko-průmyslový komplex není schopen ve všech vojenských technologiích držet krok s okolním světem. Rusové tak čím dál častěji přistupují k nákupu „západní“ vojenské techniky. Například nyní je ruskou armádou testován evropský kolový transportér GTK Boxer 8×8, který je jeden z adeptů na nové ruské kolové obrněné vozidlo.

GTK Boxer

Foto: GTK Boxer 8×8 už prošel ostrým nasazením v Afghánistánu / Wikipedie

 

Ruská nezávislá tisková agentura Interfax přinesla informaci, že v současné době jsou ruskou armádou testovány dvě kolové obrněné vozidla GTK Boxer (Gepanzerte Transport-Kraftfahrzeug Boxer) vyvinuté německo-nizozemským konsorciem ARTEC. Rusové testovali především jízdu Boxeru v těžkém terénu a jeho schopnost odolávat drsné ruské zimě.

 

Boxer je již třetím evropským kolovým obrněncem testovaný ruskou armádou. V tomto roce byly testovaný také finské transportéry AMV a italské Centauro. Testy jsou součásti programu, ve kterém Rusové hledají náhradu za své zastaralé a vojáky kritizovaná vozidla BTR-80.

 

V polovině letošního roku ruská armáda potvrdila zájem pořídit si až 500 kusů kolových obrněných transportéru. Jedním dechem ale také odmítla nakoupit „nové“ domácí stroje BTR-90 Rostock. Podle ruských generálů jsou BTR-90 zastaralé nejen technicky a morálně, ale navíc mají tristní balistickou ochranu – především proti IED.

 

Foto: Německý průmysl je bez debat absolutní světovou špičkou. GTK Boxer je mezi obrněnými transportéry absolutní špičkou. / YouTube

 

Výrobce kolových vozidel řady BTR, Armazský strojírenský závod, však nechce zůstat stranou při boji o lukrativní zakázku ruské armády. Oznámil urychlení prací nad kolovou obrněnou platformou Bumerang, jejíž prototyp má být k dispozici již příští rok, sériová výroba by se pak mohla rozběhnout mezi léty 2015-2016.

 

Je logické, že Rusové dají raději přednost domácím výrobcům než technice jiných zemí. Na druhou stranu to již dávno není pravidlem. Můžeme zmínit ruský projekt lehkého obrněného vozidla Tygr, taktéž z Armazských strojírenských závodů. V roce 2010 rozhodlo ruské ministerstvo upustit od nákupů Tygrů a raději nakoupit moderní italská vozidla Iveco LMV.

 

Rusko však nákupem západní techniky nechce jen modernizovat svou armádu, ale získat především vyspělé technologie. Jak je u velkých zbrojních nákupů zvykem, součásti smlouvy je i transfer technologií od výrobce do místního podniku. Pokud západní firmy chtějí získat lukrativní ruské vojenské zakázky, musí se smířit i s tímto požadavkem.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
marcel Datum: 03.01.2013 Čas: 12:38

Podle mně se jedná o tlak na výrobce BTRek. Asi má laxní přístup k modernizacím btr 80 a dodávkám BTR 90.Už tady byly i vyhrůžky o nákupu útočné pušky pro jednotlivce ze zahraničí.I když výstup roje z boků a vrchu rusové nevychytali

avatar
Black Eagle Datum: 22.12.2012 Čas: 17:45

Podľa mňa by nemali Rusi nakupovať tieto transportére, pre nich by bolo lepšie ich staršie transportére nahradiť BTR- 90tkou.

avatar
typ04 Datum: 21.12.2012 Čas: 23:27

Mistral sa ešte dal pochopiť . Rusi s vývojom takýchto typov lodí nemajú skúsenosti . Ale nechápem prečo by mali nakúpiť v zahraničí niečo s čím majú bohaté skúsenosti (viď LMV,Boxer,Centurion) ?Veď boli medzi prvými čo začali používať kolesové podvozky na OT (BTR-60,BRDM-1 ) .

avatar
typ04 Datum: 21.12.2012 Čas: 15:44

U BTR-80 si vojaci pochvaľovali jeho odolnosť proti mínam a vcelku
výkonný motor . Avšak už za vojny v Afg. sa často kazil . Podľa mňa by bol optimálnou náhradou zaň BTR-82 , poprípade BTR-90.

avatar
Jirka Datum: 25.10.2012 Čas: 15:00

Evidentně mají více rozumu než naše vrchnost, vyberou si a jistě se budou snažit hrát o lepší cenu a podmínky. Co by za takové testování dali naši vojáci.

avatar
Hubna Datum: 23.10.2012 Čas: 18:52

Jestliže si chce Rusko zachovat svůj vliv, například v konkurenci Číny na východě, nezbývá mu než investovat do moderních zbraní. No a jestliže domácí průmysl prostě zaostává, je třeba sáhnout jinam...viz už předchozí smlouva na vrtulníkové lodě Mistral z Francie.
Jinak zajímavej článek o ruském zbrojním průmyslu je tady:

http://www.sekuritaci.cz/rusky-zbrojni-prumysl-prehnana-ocekavani/

avatar
Standa Datum: 23.10.2012 Čas: 13:43

No pro domáci průmysl to je kudla mezi oči. Rusko ale takovým nákupem bude tlačit domácí producenty na kvalitu strojů a jejich cenu. Ty podniky se budou chovat jinak, když je konkurence. Doby, kdy RA brala všechno v hojných počtech je pryč,ale Putin je nenechá padnout.....jen je bude tlačit do modernizací.

avatar
asdf Datum: 23.10.2012 Čas: 13:38

pekny... doufam ze otestuji i piranhu V

avatar
Jakub Datum: 23.10.2012 Čas: 09:50

Zaujimave. Boxer je lepsia volba ako AMV, mna by vsak zaujimalo ako by to zobrali nemci, a ci rusi kupia len licenciu alebo aj boxeri z nemecka.

arr