Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Evropský kolový transportér Boxer v ruské armádě?

Datum přidání 22.10.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Dříve naprosto nemyslitelné, nyní realita. Ruská armáda potřebuje rozsáhlou modernizaci, ale postupně zjišťuje, že ruský vojensko-průmyslový komplex není schopen ve všech vojenských technologiích držet krok s okolním světem. Rusové tak čím dál častěji přistupují k nákupu „západní“ vojenské techniky. Například nyní je ruskou armádou testován evropský kolový transportér GTK Boxer 8×8, který je jeden z adeptů na nové ruské kolové obrněné vozidlo.

GTK Boxer

Foto: GTK Boxer 8×8 už prošel ostrým nasazením v Afghánistánu / Wikipedie

 

Ruská nezávislá tisková agentura Interfax přinesla informaci, že v současné době jsou ruskou armádou testovány dvě kolové obrněné vozidla GTK Boxer (Gepanzerte Transport-Kraftfahrzeug Boxer) vyvinuté německo-nizozemským konsorciem ARTEC. Rusové testovali především jízdu Boxeru v těžkém terénu a jeho schopnost odolávat drsné ruské zimě.

 

Boxer je již třetím evropským kolovým obrněncem testovaný ruskou armádou. V tomto roce byly testovaný také finské transportéry AMV a italské Centauro. Testy jsou součásti programu, ve kterém Rusové hledají náhradu za své zastaralé a vojáky kritizovaná vozidla BTR-80.

 

V polovině letošního roku ruská armáda potvrdila zájem pořídit si až 500 kusů kolových obrněných transportéru. Jedním dechem ale také odmítla nakoupit „nové“ domácí stroje BTR-90 Rostock. Podle ruských generálů jsou BTR-90 zastaralé nejen technicky a morálně, ale navíc mají tristní balistickou ochranu – především proti IED.

 

Foto: Německý průmysl je bez debat absolutní světovou špičkou. GTK Boxer je mezi obrněnými transportéry absolutní špičkou. / YouTube

 

Výrobce kolových vozidel řady BTR, Armazský strojírenský závod, však nechce zůstat stranou při boji o lukrativní zakázku ruské armády. Oznámil urychlení prací nad kolovou obrněnou platformou Bumerang, jejíž prototyp má být k dispozici již příští rok, sériová výroba by se pak mohla rozběhnout mezi léty 2015-2016.

 

Je logické, že Rusové dají raději přednost domácím výrobcům než technice jiných zemí. Na druhou stranu to již dávno není pravidlem. Můžeme zmínit ruský projekt lehkého obrněného vozidla Tygr, taktéž z Armazských strojírenských závodů. V roce 2010 rozhodlo ruské ministerstvo upustit od nákupů Tygrů a raději nakoupit moderní italská vozidla Iveco LMV.

 

Rusko však nákupem západní techniky nechce jen modernizovat svou armádu, ale získat především vyspělé technologie. Jak je u velkých zbrojních nákupů zvykem, součásti smlouvy je i transfer technologií od výrobce do místního podniku. Pokud západní firmy chtějí získat lukrativní ruské vojenské zakázky, musí se smířit i s tímto požadavkem.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
marcel Datum: 03.01.2013 Čas: 12:38

Podle mně se jedná o tlak na výrobce BTRek. Asi má laxní přístup k modernizacím btr 80 a dodávkám BTR 90.Už tady byly i vyhrůžky o nákupu útočné pušky pro jednotlivce ze zahraničí.I když výstup roje z boků a vrchu rusové nevychytali

avatar
Black Eagle Datum: 22.12.2012 Čas: 17:45

Podľa mňa by nemali Rusi nakupovať tieto transportére, pre nich by bolo lepšie ich staršie transportére nahradiť BTR- 90tkou.

avatar
typ04 Datum: 21.12.2012 Čas: 23:27

Mistral sa ešte dal pochopiť . Rusi s vývojom takýchto typov lodí nemajú skúsenosti . Ale nechápem prečo by mali nakúpiť v zahraničí niečo s čím majú bohaté skúsenosti (viď LMV,Boxer,Centurion) ?Veď boli medzi prvými čo začali používať kolesové podvozky na OT (BTR-60,BRDM-1 ) .

avatar
typ04 Datum: 21.12.2012 Čas: 15:44

U BTR-80 si vojaci pochvaľovali jeho odolnosť proti mínam a vcelku
výkonný motor . Avšak už za vojny v Afg. sa často kazil . Podľa mňa by bol optimálnou náhradou zaň BTR-82 , poprípade BTR-90.

avatar
Jirka Datum: 25.10.2012 Čas: 15:00

Evidentně mají více rozumu než naše vrchnost, vyberou si a jistě se budou snažit hrát o lepší cenu a podmínky. Co by za takové testování dali naši vojáci.

avatar
Hubna Datum: 23.10.2012 Čas: 18:52

Jestliže si chce Rusko zachovat svůj vliv, například v konkurenci Číny na východě, nezbývá mu než investovat do moderních zbraní. No a jestliže domácí průmysl prostě zaostává, je třeba sáhnout jinam...viz už předchozí smlouva na vrtulníkové lodě Mistral z Francie.
Jinak zajímavej článek o ruském zbrojním průmyslu je tady:

http://www.sekuritaci.cz/rusky-zbrojni-prumysl-prehnana-ocekavani/

avatar
Standa Datum: 23.10.2012 Čas: 13:43

No pro domáci průmysl to je kudla mezi oči. Rusko ale takovým nákupem bude tlačit domácí producenty na kvalitu strojů a jejich cenu. Ty podniky se budou chovat jinak, když je konkurence. Doby, kdy RA brala všechno v hojných počtech je pryč,ale Putin je nenechá padnout.....jen je bude tlačit do modernizací.

avatar
asdf Datum: 23.10.2012 Čas: 13:38

pekny... doufam ze otestuji i piranhu V

avatar
Jakub Datum: 23.10.2012 Čas: 09:50

Zaujimave. Boxer je lepsia volba ako AMV, mna by vsak zaujimalo ako by to zobrali nemci, a ci rusi kupia len licenciu alebo aj boxeri z nemecka.

arr