TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

Evropský úspěch v Indii

Datum přidání 25.10.2011    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Největší obchod s vojenskými stíhačkami za poslední dvě desetiletí. Tímto tvrzením se honosí indický projekt středního víceúčelového bojového letadla (MMRCA) v ceně více než deset miliard dolarů (3x vojenský rozpočet AČR). Cílem projektu MMRCA je nákup 126 bojových stíhaček, které mají nahradit ztenčující se flotilu letitých strojů MiG-21. Co však může těšit srdce Evropana nejvíce je fakt, že do finále postupují hned dvě evropské stíhačky, a to francouzský Rafale a evropský Eurofighter.

Rafale

Foto: Jeden ze dvou finalistů - francouzská stíhačka Rafale / Kevin Scott

 

Eurofighter a Rafale postoupili do užšího výběru po boji s americkými stroji F/A-18 E/F Super Hornet, F-16 Fighting Falcon „Block 70“, švédským JAS-39 Gripen a ruským MiG-29OVT.

 

Náhrada indických stíhaček MiG-21 za moderní stroje je více než aktuální. Statistiky mluví jasně. Od roku 1963 indické letectvo ztratilo v důsledku různých incidentů 340 strojů MiG-21, tj. skoro 50 % všech stíhaček tohoto typu zavedených do výzbroje indické armády.

 

Za poslední tři roky bylo v důsledku havárií zničeno neuvěřitelných 40 strojů. Následky jsou strašlivé. Zemřelo při nich 17 pilotů, 24 členů pozemního personálu a 5 civilistů. Poslední nehoda, naštěstí se šťastným koncem pro pilota, se stala 7. záři tohoto roku.

 

SU-30 MKI / EurofigtherFoto: Dočkáme se někdy toho, že indické SU-30MKI a Eurofightery budou bojovat bok po boku? / GmbH

 

Není divu, že Indové spěchají s vyřazením stíhaček MiG-21 a jejich nahrazením moderními stíhačkami. Zda nástupcem legendárních ruských strojů bude Rafale nebo Eurofighter se dozvíme již 4. listopadu.

 

V tento den se otevřou obálky výrobců obou stíhaček. Rozhodování bude pro Indy snadné. Dle jejich zákona o vojenských zakázkách vyhraje nabídka s nejnižší cenou, pokud bude samozřejmě respektovat všechny technické požadavky indické strany.

 

Indové si uvědomují strategickou velikost i důležitost zakázky a můžou si tak diktovat výhodné podmínky. Jednou z nich je i požadavek na transfer technologií. V praxi to bude vypadat tak, že prvních 18 strojů bude dodáno výrobcem a zbývajících 108 kusů se „vyrobí“ (lépe řečeno smontuje) v Indii.

 

Navíc některé zprávy mluví o tom, že indické letectvo pošilhává po větším počtu letounů stejné kategorie. Pokud jsou zprávy pravdivé, nakonec může v Indii létat až 190 strojů Rafael nebo Eurofighter. Vskutku skvělé zprávy pro evropské zbrojaře a evropskou ekonomiku.

 

Fotogalerie

Technická data kandidátů MMRCA

 

Zdroje: Defense Industry Daily

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
lama Datum: 07.11.2011 Čas: 16:23

Zajimava skupina (nejen) k tematu...http://www.facebook.com/#!/groups/134043419943377/

arr