Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Kuvajt kupuje evropské stíhačky Eurofighter

Datum přidání 06.04.2016    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 32 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Evropská stíhačka Eurofighter zaznamenala další významný úspěch na Středním východě. Kuvajt nakoupí 28 Eurofighterů a další vybavení za 8 miliard euro (216 miliard Kč). Dohodu podepsala italská Finmeccanica, která v Kuvajtu zastupuje zájmy výrobce stíhaček - konsorcia Eurofighter Jagdflugzeug GmbH.

Foto: Footomontáž stíhačky Eurofighter Typhoon s kuvajtským výsostnými znaky; větší foto /

Foto: Fotomontáž stíhačky Eurofighter Typhoon s kuvajtským výsostnými znaky; větší foto / Eurofighter Jagdflugzeug GmbH

 

V současné době páteř kuvajtského letectva tvoří 34 víceúčelových stíhaček F/A-18C/D Hornet. Kuvajt americké stroje objednal v roce 1992 po neblahých zkušenostech z Války v Zálivu, kdy byl velmi rychle obsazen vojsky Iráku.

 

Kuvajt po roce 2010 projevil zájem nakoupit nejnovější stíhací stroje. Favority byly evropské stíhačky Eurofighter Typhoon, Dassault Rafale a americký F/A-18E/F Super Hornet.

 

V roce 2014 Kuvajt projevil zájem o stíhačky Eurofighter. V minulém roce však Kuvajt jednání o nákupu evropských stíhaček přerušil a naopak oznámil, že si pořídí 28 stíhaček F/A-18E/F Super Hornet od firmy Boeing.

 

Nakonec však Kuvajt dal opět přednost evropské stíhačce. Předběžná dohoda na nákup 28 Eurofighterů byla podepsána na podzim minulého roku, ale finální podpis smlouvy se uskutečnil až minulou středu. Kuvajt nakonec nakoupí 22 jednomístných a šest dvoumístných letadel.

 

Kuvajt získá Eurofightery v nejnovějším provedení Tranche 3, včetně nejnovějšího radaru s aktivním elektronickým snímáním typu AESA. Letouny Eurofighter Tranche 3 vynikají především rozšířenou schopností boje proti pozemním cílům a možnosti použití nejnovější výzbroj, např. pumy Paveway 4 nebo střely dlouhého dosahu vzduch-vzduch Meteor.

 

První evropská letadla dorazí do Kuvajtu v roce 2019 a poslední v roce 2022. Kuvajt počítá s provozem Eurofighterů až do roku 2050.

 

Celý nákup je realizován formou přímé dohody mezi italskou a kuvajtskou vládou. Všechny Eurofightery vyrobí italská firma Finmeccanica. Součástí dohody není jen nákup letadel, ale také vybudování kompletního logistického, servisního, výcvikového a provozního zázemí a také školení a výcvik kuvajtských pilotů a pozemního personálu. S výcvikem kuvajtských pilotů pomůže i italské letectvo.

 

Jak to u tak velkého zbrojního nákupu bývá naprostým pravidlem, o vítězi nerozhodují technická kritéria, ale především ta politická. Nákup evropských strojů proto vojenští analytici vnímají jako poliček Spojeným státům od zemí Perského zálivu.

 

Sunnitské země Perského zálivu vyčítají Spojeným státům malou (ne)angažovanost na Středním východě, konkretně v Sýrii, a také sbližování se šíitským Íránem.

 

"Tato zpráva jasně říká, že Kuvajt nebude čekat na schválení od USA, protože jsou dostupné další alternativy," říká Abdullah al-Shayji, profesor politických věd na Kuvajtské univerzitě.

 

"Je to následek západní reakce na Arabské jaro, na západní nevměšování v Sýrii a znovunavázání vztahů mezi USA a Íránem. Toto vnímání je (státy Perského zálivu - pozn. red.) učinilo být více iniciativní. Ukázkovým příkladem je saudská intervence v Jemenu," myslí si Jean-Marc Rickli, odborný asistent na King College v Londýně. Rickli dodal, že pocit opouštění Západem je mezi státy Perského zálivu velmi silný.

 

Podle Ricklieho je nutno tyto nové smlouvy vnímat jako výsledek stažení Spojených států z politického a bezpečnostního prostředí Středního východu.

 

"Zbrojní zakázky byly vždy způsob, jak kultivovat a diverzifikovat spojence pro země Perského zálivu. Od roku 2015 vstoupil do hry další faktor: státy Perského zálivu přešly pod saudské vedení, aby byla zaručena jejich vlastní bezpečnost a bezpečnost v regionu. To vyžaduje nové schopnosti," myslí si Rickli.

 

Dodejme, že od roku 2003 již v šesti zemích létá 470 letadel Eurofighter. V současné době konsorcium Eurofighter Jagdflugzeug GmbH eviduje poptávku na 599 letadel. Evropské stíhačky létají nebo budou létat v Kuvajtu, Saudské Arábii, Ománu, Německu, Španělsku, Itálii, Velké Británii a Rakousku.

 

Zdroj: DefenseNews

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RiMr71 Datum: 11.04.2016 Čas: 17:40

...tak tak... když si pomatení kanaďani zvolili někoho takového, co slibuje hory doly a pak jim řekne že to nelze splnit, protože to jsou hory doly, tak si to prostě zaslouží, to "zklamání".
Co mi to jenom připomíná...

avatar
KOLT Datum: 10.04.2016 Čas: 18:28

Nějak jsem si nevšiml, že by tu někdo (tím míň logik natož Shania) obhajoval chování toho socialistického trouby, kterého si Kanaďané zvolili. Shania už po jeho zvolení psal, že až zjistí, jak se skutečnost má, tak z vycouvání z projektu F-35 potichu vycouvá :-) Přesně to Trudeau udělal. Podraz na voliče to ve své podstatě byl, otázkou je, zda až po volbách (nedodržel slib) nebo již před nimi (už tehdy věděl, že ho nedodrží, ale hodilo se mu to do volebního boje). Kdyby měl koule, tak se před voliče postaví a řekne jim, že se pletl, protože po prostudování všech variant seznal, že možnost F-35 má nejlepší poměr výkon/cena. A pokud byl slib odstoupení od projektu jeho zásadní volební trhák, tak měl odstoupit. Další možnost, kterou měl, bylo od projektu skutečně ustoupit – při vědomí, že tím utrpí obranyschopnost země. On udělal něco uprostřed, což se od politika tak nějak dalo čekat... Z hlediska voličů podraz, z hlediska Kanady rozhodně lepší řešení.

avatar
svang Datum: 09.04.2016 Čas: 16:32

Odkaz k memu predeslemu prispevku (09.04.2016, 16:20):

http://www.theglobeandmail.com/news/politics/canada-to-stay-in-program-of-f-35-jet-buyers-despite-pledge-to-withdraw/article28897002/

avatar
svang Datum: 09.04.2016 Čas: 16:20

logik, Shania:
Novy kanadsky premier Trudeau mel behem sve vice nez rocni predvolebni kampane jedno z temat zruseni nakupu letounu F-35 z duvodu nebetycne ceny, mnohaleteho zdrzeni a mnoha nevyresenych technickych problemu a misto toho nakup levnejsiho letadla. Uz nekolik tydnu po volbach ale otocil o 180 stupnu a mluvci strany oznamila pokracovani programu F-35. Podane vysvetleni: nemuzeme udelat rychle rozhodnuti.
Takovehle jednani nekteri volici oznaci jako volebni podraz, nekdo jako pohadku o Budulinkovi a nekteri lide, jako napr. vy dva, to obhajuji. Je to vas nazor a asi nema smysl o tom s vami dale polemizovat.

avatar
logik Datum: 08.04.2016 Čas: 17:15

Lépe bych to nenapsal, předsedo :-)

avatar
Shania Datum: 08.04.2016 Čas: 17:03

svang: byla to část jejich kampaně, že odstaví drahou F35 a ušetřené peníze narvou do loděnic.

realita po volbach, kdy se dostali k informacím které předtím neměli je taková, že nadále zůstávají v programu a aby si zachránili tvář a odsunuli to nepopulární rozhodnutí, tak budou pořádat výběrové řízení, což potrvá pár let a nakonec ani tu F35 co slibovali, že do soutěže nepustit tam nechají.

Takže se to dá shrnout jako populismus.

Reálně se stane to, že Kanadské F-18 budou naprosto na hraně životnosti, SH budou mít zavřenou linku, zůstanou Rafale, Gripen NG, EF a F35.

Vzhledem k tomu, že jediný levnější stroj než F35 je Gripen a NG verze ještě ani nelítá...., nepočítaje v to, že budou potřebovat integraci do NORADU. + Kanadské firmy jsou aktuálně subdodavatelé komponentu pro F35, tak to asi dopadne jak?

Pokud nevyberou F35, nejenže v tom utopí ještě víc peněz, ale ještě budou hledat okolo 2030-40 náhradu.


Pro nás je každopádně super, že jestli budou mít otevřenou soutěž, budeme mít přístup k docela zajímavým informacím.

avatar
svang Datum: 08.04.2016 Čas: 16:28

logik:
Kanadsky premier Trudeau zmenil svuj nazor na to, ze Kanada vystoupi ze skupiny 9 statu a nekoupi F-35, az po rijnovych volbach. A to neni seznameni se s fakty, ale podraz na volice.

avatar
logik Datum: 08.04.2016 Čas: 09:14

svang: není naštvaná Kanada a Austrálie, ale "veřejnost" díky negativní kampani. To je daleko víc politikaření a populismus, než "realita". Např. kanadský premiér po seznámení se s fakty vychladnul poměrně dosti rychle.

avatar
svang Datum: 08.04.2016 Čas: 05:15

Shania:
"Izrael se velmi snaží, aby byli jediní v regionu (mimo Turecka), kdo bude F35 mít."

Seznam zemi, ktere dostanou F-35 je pevne stanoveny a neda se predpokladat, ze by se v nejblizsi dobe menil.
https://www.f35.com/global

Je ale pravda, ze Australie a Kanada jsou hodne nastvani kvuli mnoha technickym problemum, cene i sedmiletemu zpozdeni. Novy kanadsky ministersky predseda ve sve predvolebni kampani dokonce sliboval vystoupeni ze spolku 9 zemi, ktere maji F-35 dostat, a nahradit F-35 jinym letounem.
http://www.news.com.au/technology/innovation/military/pentagon-official-declares-f35-joint-strike-fighter-not-capable-of-unsupported-combat/news-story/d4c120babe07e2549dd5fe159d1b57c0
http://www.defenseindustrydaily.com/canada-not-happy-with-defense-procurement-looking-at-f-35-alternative-029321/

avatar
D.i.p Datum: 08.04.2016 Čas: 00:13

Shania a pjek:
Psal jsem, že až budou vyřazovat F-18, což nebude dřív než zavedou spolehlivě všechny Eurofightery, 2025, možná i dýl. To už bude zase hodně věcí jinak.

avatar
Shania Datum: 07.04.2016 Čas: 17:16

pjek: překlad: Pořizování F-35 - nereálné v dohledné době, Izrael to zablokuje.

v blízké budoucnosti - když zapomeneme na bod výše, tak ano v časovém horizontu v jakém dostanou EF jim F35 nedodají. Všechny objednávky na toto období jsou už zabrané.

produkční potíže - jako například?
9 jets delivered in 2011
29 jets delivered in 2012
35 jets delivered in 2013
36 jets delivered in 2014
45 jets delivered in 2015
53 jets scheduled for delivery in 2016

nebo že jen USAF očekává koupit v 2018 60 strojů a v 2022 už 80 což chtějí držet až do 2037...

reálnými parametry- jaké slibované parametry nesplňuje?

neobhajitelnou cenu- Typhoon je už teď dražší s cenou přes 110 mil usd...
(tento nákup tu vysokou cenu jen potvrzuje), tolik stal nákup pro dodávky F35A v 2015. Co v 2018, kdy to bude jen 85mil? nebo 2027 kdy to bude 65mil?

http://www.f-16.net/forum/download/file.php?id=22571&mode=view

Mimochodem, v USA sílí silně argumentované hlasy požadující modernizaci Superhornetů před výrobou F-35...

- jo ale tak v nějakém ústavu, mimo realitu...nebo v Boeingu...
Ale zrovna ztráta teto zakázky je pro SH kritická a znamená to uzavření linky... A to taky znamená, že žádné SH pro Kanadu místo F35...
Nedejbože že i ty modernizovaný SH i se SLEPT (prosoužení životnosti z 20 na 30 let) budou okolo 2030 silně přetažené...

A další problém, co se na sputníku asi nepíše je ten, že SH je jen u USN a ti společně s USMC nakoupí celkem 680 B/C (což je max 400 F35C) proti USAF 1763 F35A... Ale to hlavní:) F35 nenahrazuje SH ale Hornety, takže jak vlastně tu situaci budeš řešit modernizací SH?

Zrovna na otázku zda se může modernizovat stávající flotila vs nákup F35:
https://youtu.be/ahhCgAOOLjs?t=1970
Případně celé slyšení
https://www.youtube.com/watch?v=ahhCgAOOLjs&nohtml5=False

avatar
Shania Datum: 07.04.2016 Čas: 14:38

D.i.p: Izrael se velmi snaží, aby byli jediní v regionu (mimo Turecka), kdo bude F35 mít.

avatar
Clanek Datum: 07.04.2016 Čas: 14:13

RiMr71:"Jinak jsem přesvědčen o tom, že v těchto banánistanech jede ten kdo víc maže..."

No, obracenou logikou se dostavam k tomu ze CR je bananistan. :)

avatar
RiMr71 Datum: 07.04.2016 Čas: 12:11

...nevím, kde berete ten optimismus, že se zisk z takových jobů přetavuje v EU v něco užitečného... ale jistě, třeba něco i na ty dálnice (po nákladech na provoz EU, uprchlíky, solár a příspěvcích Hamasu) zbude...
Jinak samozřejmě evropským techn. firmám fandím. včetně těch zbrojních. Jen mě pobavila ta představa, jak se tu z toho všichni budeme mít v EU dobře a Sam bude doma smutnit... se svými výdaji na zbrojení a techn. úrovní... :)

Jinak jsem přesvědčen o tom, že v těchto banánistanech jede ten kdo víc maže...

avatar
D.i.p Datum: 07.04.2016 Čas: 11:07

jobr23: vsadím boty, že až začnou vyřazovat F-18, tak si k těm Eurofighterům poříděj F-35.

arr