Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Exoskelet Prowler posouvá hranice lidských možností

Datum přidání 30.05.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

B-TEMIA a Revision Military pracují společně s vojenskými laboratořemi US Army Labs Natick na operačně použitelném exoskeletu Prowler. Podobně jako řada dalších podobných projektů, exoskelet Prowler umožní vojákům podávat fyzické výkony za hranici lidských možností.

Foto: Posilňující exoskelet Prowler. / B-TEMIA

Foto: Exoskelet Prowler. / B-TEMIA

 

Mechanická kostra a bojový oblek TALOS

Vývoj exoskeletu Prowler zajišťuje firma B-TEMIA. Komercializaci a prodej pak leží na ramenou firmy Revision Military. V současné době exoskelet Prowler testují americké a kanadské speciální jednotky.

 

Firma Revison Military se účastní také projektu revolučního bojového obleku TALOS, populárně přezdívaného jako „Iron Man“. Oblek poskytne vojákům celotělovou balistickou ochranu, jedinečné situační povědomí a nadlidskou sílu.

 

Hmotnost veškerého vybavení a především balistické ochrany však půjde do desítek kilogramů. Klíčovou technologií obleku TALOS je proto posilující mechanická kostra, která ulehčí vojákům pohyb.  

 

Ochrana proti zranění

Jaký je hlavní účel exoskeletu Prowler? Vojáci nesou do boje často několik desítek kilogramů výzbroje a výstroje - zbraň, munice (čim více, tím lépe), balistická vesta, přilba, batoh, atd.

 

Hmotnost vybavení bez problému dosahuje až 50 kg. Podobná zátěž se samozřejmě negativně projevuje na fyzické kondici vojáka a tím pádem na jeho bojové hodnotě.

 

Foto: Otázkou je, zda mechanická kostra nebude v reálu pod uniformou. / B-TEMIA

Foto: Otázkou je, zda mechanická kostra nebude v reálu pod uniformou. / B-TEMIA


Extrémní zátěž a náročný terén rovněž prudce zvyšuje možnost zranění. Vyvrtnutý kotník v bojové zóně vyřadí nejen zraněného, ale zaměstná také další vojáky, kteří se o něj musí postarat. Nemluvě o tom, že zraněný voják stojí peníze, velké peníze.

 

„Nejcennějším zdrojem každé armády jsou lidé. Zraněný člověk stojí peníze. Každý rok americká armáda utratí 550 milionů dolarů na léčbu pacientů se zraněním pohybového aparátu. Věříme, že Powler je opravdu převratem v ochraně vojáků,“ říká Stéphane Bédard, prezident a výkonný ředitel B-TEMIA.

 

Prowler poslouží také jako platforma pro balistickou ochranu nohou. Podle tiskových materiálů se počítá s instalaci balistické ochrany (proti munici ráže 5,56 nebo 7,62 mm) holení kosti.

 

Exoskelet Prowler

Jak Prowler funguje? Základem je mechanická kostra vyrobená z lehkých slitin. Kostra je na tělo upevněná pomocí přesně padnoucích ortéz.

 

Foto: Posilňující exoskelet Prowler. / B-TEMIA Foto: Posilňující exoskelet Prowler. / B-TEMIA

Foto: Základem exoskeletu Prowler je nosná kostra z lehkých slitin a elektrický pohon. Klikni na obrázky pro detail. / B-TEMIA

 

Zde některé jistě napadne, jak si inženýři poradí s odlišnou stavbou lidského těla. Pro budoucí aplikace se počítá s výrobou jedinečných ortéz pomocí trojrozměrného tisku.

 

Pomocí laserového skenování se vytvoří 3D model nohou a poté se příslušná ortéza nechá vytisknout v 3D tiskárně. Díky tomu lze velmi levně vytvořit dokonale na tělo pasující ortézy a tedy i mechanické exoskelety.

 

Samotný přenos síly zajišťují elektromotory umístěné u kolen. Senzory snímají parametry jako jsou hmotnost, náklon, postavení vojáka, rychlost chůze a další. Elektromotory pak vhodně asistují vojákovi při pohybu. Tímto způsobem lze údajně snížit zatížení kolen až o 1/3.

 

Největším problémem s podobných high-tech přístroji je zdroj energie. Firmy prozatím o velikosti, kapacitě i hmotnosti baterie mlčí. Při hmotnosti baterie v jednotkách kilogramů lze očekávat, že operační doba exoskeletu Prowler nebude více, než několik hodin.

 

Informační brožury (anglicky)

Prowler Prowler

Zdroj: B-TEMIA

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr