Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Extrémně malé bomby pro bezpilotní letadla

Datum přidání 18.07.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na současném bojišti, kdy nejsou jasně vymezené bojové linie, se vedou bojové operace často v bezprostřední blízkosti civilistů. Teroristické bandy jsou si vědomy "ochrany", kterou jím civilisté poskytují a umně ji využívají. Zničit takového protivníka, nejlépe pomocí leteckého útoku, je velmi obtížné - pokud nechceme zabit neviné osoby nebo velkou část městské zástavby. Při irácké a afghánské kampani tak vyvstal požadavek na konstrukci extrémně malých bomb schopných ničit bodové cíle bez větších vedlejších škod.

SABER

Foto: Puma SABER podvěšena pod bezpilotním strojem Tiger Shark / EXELIS

 

Na prosby vojáků odpověděla mimo jiné společnost MBDA (Evropa), která před pár lety představila rodinu extrémně malých řízených pum SABER (Small Air Bomb Extended Range). Jedná se o klouzavou pumu využívající GPS navádění se závěrečným navedením po laserovém paprsku - cíl je nutno ozařovat laserem. V případě potřeby je také možné pumy SABER dovybavit  pomocným raketovým motorem pro prodloužení doletu.

 

V současné době společnost MBDA pracuje na navádění pomocí televizní a infračervené kamery umístěné v nose pumy. Závěrečné navedení na cíl se tak neděje pomocí laseru, ale přes video terminál ovládaný operátorem - například velitelem pozemní jednotky. Obsluha terminálu na obrazovce jednoduše uvidí to, co kamera umístěna v nose pumy. Stačí pak jen označit místo dopadu a o zbytek se postará počítač.

 

SABERFoto: SABER (Small Air Bomb Extended Range) je rodina malých řízených pum o hmotnosti pouze 4,5 až 13,5 kg / MBDA

 

SABER využívá bojovou hlavici s dvěma módy - první s tříštivým účinkem, druhý s protipancéřovým účinkem. Protipancéřový mód lze využít také pro ničení "měkkých" cílů, pokud si přejeme, co nejvíce omezit vedlejší škody. 

 

Jaké najdou extrémně malé bomby uplatnění na současném bojišti? Představte si leteckou zbraň schopnou zničit pouze bodový cíl o průměru několika metrů s tím, že o pár desítek metrů dál stojící civilisté nebudou ohroženi. Podobné zbraně mohou likvidovat teroristy schovávající se mezi civilisty, s mnohem menším rizikem smrti nevinných kolemjdoucích nebo zničení přilehlých budov.

 

Video: Zkoušky odhozu pum SABER z bezpilotního letounu Tiger Shark / YouTube

 

Stejně tak může extrémně malé bomby využít jakákoliv pozemní spojenecká jednotka bojující v bezprostřední  blízkosti s nepřítelem. V tomto případě, i když je nepřítel vzdálený pouze několik desítek metrů, lze na něj bezpečně povolat letecký útok - třeba pomocí malých bezpilotních letadel.

 

Zde se dostáváme k další obrovské výhodě malých bomb. Kromě toho, že mají jasně vymezený účinek, díky svým kompaktním rozměrům a hmotnosti mohou být nesený malými a středními bezpilotními letadly - třeba jako RQ-7 Shadow Hawk. Tak malé stroje mohou být převážený na terénních vozidlech a v případě potřeby (při použití startovací rampy) vyslány s pumami okamžitě do vzduchu.

 

Vojákům se v podobě extrémně malých pum dostává do rukou mocný nástroj. Menší bezpilotní stroje mohou operovat z předsunutých stanovišť a dostat se do zájmového prostoru během pár minut. Zde mohou, klidně i v celých rojích, podporovat bojující pozemní jednotky.

Zdroj: Terminoid

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr