Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

F-22 Raptor znervózňuje Írán

Datum přidání 30.04.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Příprava na útok, demonstrace síly nebo běžná součást výcviku? Těžko říct, každopádně faktem je, že americká armáda začala s rozmísťováním svých supermoderních stíhaček F-22 Raptor na leteckou základnu ve Spojených arabských emirátech.  Íránci mohou být právem nervózní, protože americká letadla jsou umístěna jen 300 km od iránského pobřeží – 10 minut letu maximální rychlostí strojů F-22 Raptor.

F-22

Foto: F-22 Raptor v letu / Wikipedie, Autor: Rob Shenk

 

Podle americké armády, konkrétně amerického letectva US Air Force, se v žádném případě nejedná o přípravu k útoku. Stroje F-22 Raptor jsou v oblasti údajně nasazeny v rámci rutinních úkolů a kvůli „bezpečnostní spolupráci s regionálními partnery“.  Pokud je „regionálním partnerem“ myšlen Izrael, to není známo.

„Americké letectvo vyslalo F-22 do jihozápadní Asie. Takové nasazení posílí vojenské vztahy, podporuje suverenitu a regionální bezpečnost, zlepší taktickou kombinaci leteckých operací a zlepší interoperabilitu síly, vybavení a postupů“  Lt Col John Dorrian, Air Force

 Americké letectvo dále nekomentuje počty nasazených strojů F-22 Raptor ani neposkytuje bližší informace o nasazení. Čelní představitelé US Air Force však v soukromých rozhovorech uvedli, že stíhačky jsou umístěny na základně 'al Dafra ve Spojených arabských emirátech.

 

ÍránFoto: Základna 'al Dafra ve Spojených arabských emirátech / Google Maps

 

Krátce po rozmístění prvních strojů, přispěchali Íránci s „mocnou“ odpovědí. Írán je údajně schopen rozmístit svá bojová plavidla do bezprostřední blízkosti amerického pobřeží.  Velitel námořnictva revolučních gard admirál Fadaví dokonce tvrdí, že Íránci se tak mohou dostat na vzdálenost pouhých pěti kilometrů od New Yorku.  Skutečně odvážné tvrzení…

 

Připomeňme, že výstavní skříň amerického letectva, stroje F-22 Raptor, ještě nikdy nebyly vyzkoušeny v boji.  Důvodem je především specializace stíhaček F-22 na vzdušný boj za hranici viditelnosti. Bohužel v posledních konfliktech jako je Irák, Afghánistán nebo Libye nebyla možnost takto pokročilé schopnosti vyzkoušet.

 

Jaký je skutečný záměr strojů F-22 Raptor samozřejmě nevíme. Možná jde skutečně jen o běžný výcvik, nebo maximálně o demonstraci síly. Na druhou stranu, pokud někdy má dojít k útoku na Írán, Američané budou mít po ruce to nejmodernější vybavení, které ve svém arzenálu mají.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Left Datum: 03.05.2012 Čas: 16:45

vanhouten: Právě je začínáme potřebovat. Za pár let to bude ještě horší, protože se vyřadí BVP-1 i BVP-2, takže by jsme neměli nic, co by je mohlo nahradit. Bohužel se jich nakoupilo jen 107 (z toho jen 72 je bojových)...to je směšný počet. Vypadá to, jako by si ten článek nečetl...

avatar
vanhouten Datum: 03.05.2012 Čas: 15:58

left: my jsme je nekdy predtim potrebovali?

avatar
fakir Datum: 01.05.2012 Čas: 09:02

USAF umístilo na základnu ´alDafra 6 stíhaček F-22 block30,tato verze je určena pro vzdušný boj a doprovod bombardérů B-2. Včlánku je uveden údaj ,že Irán je vzdálen -10 minut letu maximální rychlostí.
Správně by tam mělo být uvedeno-10 minut maximální cestovní rychlostí.

avatar
palo Datum: 30.04.2012 Čas: 20:54

to bohuzel znie naozaj debilne.. vyrabame si hracky aby sme mohli sme mohli pre zabavu zabijat a do prcic este sa nam nepodarilo nikoho vyprovokovat. tak to vyznelo. nastastie by bolo lepsie, lebo to nastastie je.

inak by ma tiez zaujimalo iranske lodstvo 5km od NY, by som sa velmi smial keby vsetci hromadne dezertovali/emigrovali :D

avatar
Left Datum: 30.04.2012 Čas: 19:57

Bohužel pro nás. Doporučuji tento článek: http://www.obcinst.cz/cs/Amerika-ubrani-sebe-Evropu-stezi-c1792/
Uvidíme..kdy zas budem Američany potřebovat...

avatar
Jan Grohmann Datum: 30.04.2012 Čas: 18:43

Zkoušel jsem napsat "naštěstí", ale znělo to nějak nepatřičně. :)

avatar
potkan Datum: 30.04.2012 Čas: 16:10

"Bohužel v posledních konfliktech jako je Irák, Afghánistán nebo Libye nebyla možnost takto pokročilé schopnosti vyzkoušet."

Bohužial pre koho ? :)

avatar
Pjotr Razpilin Datum: 30.04.2012 Čas: 10:40

Mě by teda zajímalo to loďstvo 5km od New Yorku, to by mohla bejt sranda :D, jak si to ti iránci představujou?? nechápu...

avatar
Michal Polák Datum: 30.04.2012 Čas: 10:08

F-22 Raptor je nevyzkoušený a není zcela dokončená implementace zbraní typu vzduch-země. Potřebné vybavení k ničení radarů, velitelských stanovišť, letišť, protiletadlových systémů a dobře chráněných objektů je přitom na jiných letounech jako je B-1, B-2 a B-52 a F-22 + Raptor by vzhledem ke své nosnosti nosnosti měl omezení použití, nicméně ve vzdušném boji by jej bylo vhodné použít vzhledem k PVO Íránu, rychlosti útoku a nutnosti okamžitě vyslat stíhače - podstatně vyšší šance na přežití oproti normálním non-stealth stíhačům.

arr