Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

F-35 Lightning II, P-8 Poseidon: Británie posiluje obranu

Datum přidání 30.11.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 40 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ministerstvo obrany Velké Británie představilo v dokumentu National Security Strategy and Strategic Defence and Security Review své plány pro nejbližší roky. Dokument zdůrazňuje vzrůstající nebezpečnost světa a nutnost rozhodněji investovat do obrany.

Foto: Britská F-35B Lightning II. / RAF

Foto: Britská F-35B Lightning II. / RAF

 

"Růst Islámského státu, větší nestabilita na Středním východě, krizie na Ukrajině, riziko kyberútoků a riziko pandemie, dělá svět dnes mnohem nebezpečnější a nejistý, než pět roků zpět," píše hned na začátku dokumentu David Cameron, předseda vlády Velké Británie.

 

David Cameron v dokumentu představil některé nejzásadnější modernizační projekty. Velká Británie potvrdila zájem nakoupit 138 stíhaček F-35 Lightning, devět námořních letounů P-8 Poseidon a rozhodla se výrazně více investovat do speciálních sil. Velká Británie přitom naznačila zájem nakoupit až 24 dalších letadel F-35.

 

"Vytvoříme dvě nové letky stíhaček Typhoon a další letku bojových letadel F-35 Lightning, která bude operovat z paluby našich bojových lodí. Nakoupíme devět nových námořních hlídkových letadel (P-8 Poseidon - pozn. red) se základnou ve Skotsku, aby ochránily naše systémy jaderného odstrašení (atomové ponorky - pozn. red), pátraly po nepřátelských ponorkách a vylepšily naše námořní záchranné a pátrací kapacity. Vytvoříme dvě nové plně vybavené útočné brigády, každá s 5000 muži, aby mohly být nasazovány a udržovány na bojišti," píše Cameron.

 

"Do roku 2025 vytvoříme velmi schopné expediční síly s 50 000 muži, oproti 30 000, jak jsme avizovali v roce 2010. Zdvojnásobíme investice do vybavení našich speciálních sil. Udržíme naší ultimativní pojistku - námořní síly jaderného odstrašení - a nahradíme naše čtyři ponorky s balistickými raketami. V delším časovém horizontu zvýšíme počet fregat Královského námořnictva," popsal v dokumentu hlavní modernizační plány Cameron.

 

Velká Británie poskytne ročně svým zpravodajským službám navíc 2,5 miliardy liber. Zpravodajské služby najmou dalších 1900 odborníků na Střední východ, severní Afriku, jižní Asii a subsaharskou Afriku.

 

Investice pro speciální síly zamíří do několika oblastí. Počítá se s nákupem nejmodernějšího komunikačního vybavení, výškových bezpilotních letadel a modernizace (nákup) vrtulníků a letadel pro speciální síly. Cílem je zvýšit schopnost Velké Británie projektovat speciální síly na větší vzdálenosti mnohem rychleji.

 

S odkazem na rostoucí závody o ovládnutí surovinových zdrojů v Arktidě Velká Británie vyhradí 3. Komando brigádu Královské námořní pěchoty (Royal Marines of 3 Commando Brigade) pro operace v arktických oblastech. Královskou námořní pěchotu v Arktidě podpoří jedna nová letadlová loď třídy Queen Elizabeth.

 

Letadlovou loď naopak podpoří nová generace "lehčích, flexibelnějších a víceúčelových" fregat.

 

V dokumentu se dočteme rovněž o směřování zahraniční politiky Velké Británie. Dokument zdůrazňuje rostoucí význam vztahů s nastupující supervelmocí Čínou.

 

"Jsme rozhodnuti budovat pevnější vztahy s rostoucími velmocemi, včetně Číny, Indie, Brazílie a Mexika," dočteme se v dokumentu. "Velká Británie byla navíc jednou z prvních hlavních západních zemí, která se stala zakládajícím členem asijské investiční banky, která získala značnou podporu v regionu," dočteme se v dokumentu.

 

Mezi klíčové spojence Velká Británie označuje Spojené státy, Kanadu, Austrálii a Nová Zéland, s kterými již od 40. let minulého století tvoří zprávodajskou alianci Five Eyes (zkráceně FVEY, česky "pět očí"). Velká Británie plánuje také rozšířit úzké vojenské vztahy s Francií a Německem.

 

Zdroj: Breaking Defense

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Shania Datum: 15.12.2015 Čas: 16:23

konečně Dragon vydal F-35 Lightning II: Busting Myths - Episode 3

https://www.youtube.com/watch?v=31oJIo8EVwY#t=32

Prepis

https://www.reddit.com/r/F35Lightning/comments/3wxewc/f35_lightning_ii_busting_myths_episode_3/

avatar
RiMr71 Datum: 04.12.2015 Čas: 16:59

Clanek - přesně uhodils hřebíček na hlavičku...!

avatar
Clanek Datum: 04.12.2015 Čas: 14:53

@skelet
diky za (do)vysvetleni.

avatar
Clanek Datum: 04.12.2015 Čas: 14:52

Je to sice OT, ale nesouhlasim s tim ze rakousko nema na vydrzovani typhoonu. Neresim jestli takhle vykone letadlo ma pro AT smysl, ale pokud CR/HU dokazi vydrzovat nadzvukove letectvo, tak to 2-3x bohatsi rakousko musi zvladat i s nakladnejsim typhoonem. Toto neni nedostatek penez, ale vule a jelikoz nemaji vuli, tak ano, s gripenem by jim bylo lip.

avatar
vladimír Datum: 04.12.2015 Čas: 10:20

shania: Poplietol som noviny. Nie der Standard ale Kronen Zeitung , 19.11.2015, článok ,, System Eurofighter nur noch 5 Jahre in der Luft " . Minister obrany Rakúska povedal, 15 EF stojí 65 miliónov EURO ročne pri nalietaní 1070 hodín.

avatar
Shania Datum: 04.12.2015 Čas: 10:03

vladimír: USAF platí přes 8 mil ročně za jednu F-16 (podů a bagů a dalšího extra vybavení co je potřeba) s 316 letovými hodinami.

Rakušaci tady (podle tvých čísel) platí přes 4 mil euro za jeden EF s pouhými 73 letovými hodinami (pochybuji, že jeden stroj letá 1100 hodin ročně, to by překročili životnost draku za 5 let)

F35A která má nalítat 250 hodin ročně stojí cca okolo osmi milionu usd.

avatar
skelet Datum: 04.12.2015 Čas: 09:40

1) Vulcan byl poslední strategický bombardér RAF.
2) Victor byl posledním vyřazeným letounem z V-bomber, ale dosloužil co by tanker, nikoliv bombardér
3) Vulcan byl vyřazen v roce 1984, tedy ještě během studené války. Měl být vyřazen dokonce ještě dříve, ale válka o Falklandy mu prodloužila život.
A důvod? Jaderné úkoly převzaly raketonosné ponorky s raketami Polaris, a konvenční úkoly Tornado. Ty byly pro tehdy uvažované bojiště považovány jako dostačující.
Tuto teorii narušily až Falklandy, ale především události po roce 2001. A na základě toho hodlala RAF zabít několik much najednou a modernizovat Nimrod MRA4 tak, aby mohl být používán i co by konvenční strategický bombardér.

avatar
Rase Datum: 04.12.2015 Čas: 09:10

Rakušané patrně chtěli být "malým Německem", tak chtěli mít Eurofighter, akorát nepochopili že malý středoevropský stát (Rakousko, ČR, Maďarsko atd.) zvládne uživit tak akorát Gripeny.
Je trochu škoda že se Britové zbavili Vulcanů (spíš asi Victorů, které je nahradily), ale v době po studené válce asi nemělo smysl vydržovat velké bombardéry (provoz a údržba byly asi dost drahé). Údery proti pozemním cílům patrně obstarají stealth drony Taranis a F-35. Velký konvenční bombardér je sice pěkný, ale v dnešní době je spíš jen na přehlídky (pokud nic jiného tak minimálně kvůli ceně za udržení ve službě)

avatar
vladimír Datum: 04.12.2015 Čas: 07:05

Som zvedavý aké skutočné náklady bude mať prevádzka F 35. Rakúšania plačú, že na prevádzkové náklady 15 kusov Eurofighterov , tranche 1, ktoré má ich letectvo, potrebujú ročne 65 miliónov EURO. Majú ročne nalietať 1100 letových hodín a začína to byť pre nich finančne neúnosné. Písali o tom asi pred 2 týždňami v der Standard.

avatar
Shania Datum: 03.12.2015 Čas: 11:05

OT: je k dispozici nová verze F-35 pro FSX

http://secure.simmarket.com/indiafoxtecho-f-35-lightning-ii-package-p3d.phtml


Dávám to sem kvuli detailně zpracovanemu cockpitu s funkční DAS /HMDS

https://www.youtube.com/watch?v=rMFfSu29VbY

this is by far the most advanced consumer simulation of the F-35, not just simulating the aircraft's visuals and flight characteristics, but also simulating features such as the DAS / HMDS.

If you're considering buying this however, be aware that:
Most of the features are limited to Prepare 3D v2.5 only as FSX doesn't have the same features.

To use weaponry, you need to buy and download the VSR Tac Pack addon for Prepare 3D.

You will need a high-end computer to run this smoothly; I have a 4GHz quad core i5 CPU, two 3GB AMD 7970 graphics cards in crossfire, 16GB of RAM, etc and it typically runs at about 20fps.

avatar
skelet Datum: 03.12.2015 Čas: 10:55

Clanek: však MRA4 měly tuto mezeru zaplnit.

avatar
Clanek Datum: 03.12.2015 Čas: 10:43

Ja myslim ze Vulcany skoncili bez nahrady prave proto, ze pro podobnou platformu UK proste nema konvencni uziti a jaderne odstraseni zabezpecuji ponorky. Kdyz se clovek podiva kde vsude po svete ma UK zakladny / zpratelene zeme (potencialni docasne zakladny) a kde jsou jejich zajmy tak mi pro takove letadlo zivna puda moc nezustava. I onen blizky vychod dokazi zmanazovat tornadama ze zakladny z Kypru bez toho aby tam museli posilat letadlovou lod nebo strategicke bombardery.
Tak jako tak nez zavadet dalsi extremne nakladne letadlo (kdo dnes udrzuje strategicke bombardery, 2-3 staty?) bych sel cestou update schopnosti Typhoonu, F-35 a i toho P-8.

avatar
dave22 Datum: 03.12.2015 Čas: 10:01

Ještě než MRA4 zrušily, tak tušim, že v Combat Aircraft, či kde, byl článek na téma mezery za Vulcany a že Anglii chybí letoun, který by byl schopen utoku např. Storm Shadow, či řízenými pumami na dlouhé vzdálenosti. Ono totiž ne vždy je jaksi efektivní někam hnat letadlovku. Protože ta nepopluje sama a už to máme celý operační svaz a to je už nákladově někde jinde, než přelet dvou letadel... V podstatě šlo i tak trochu o možnou demonstraci síly, což si myslím, že by Anglie měla pořád mít.

avatar
skelet Datum: 02.12.2015 Čas: 21:45

Pro případ, že by letadlovka byla zaneprázdněná? :)
Nicméně Britové si klidně mohou prosadit, aby byla výzbroj rozšířená o střely Storm Shadow aj.

avatar
Clanek Datum: 02.12.2015 Čas: 20:46

Armament:
5 internal and 6 external stations for AGM-84H/K SLAM-ER, AGM-84 Harpoon, Mark 54 torpedo, missiles, mines, torpedoes, bombs, and a High Altitude Anti-Submarine Warfare Weapon system

To mi prijde na "jen namorni hlidkovy" vic nez obstojna skala pouzitelnych zbrani. Nehlede na to ze me moc nenapada k cemu by UK s letadlovou lodi s flotilou F-35 byl strategicky bombarder.

arr