Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

F-35 Lightning II pro státy Perského zálivu?

Datum přidání 22.11.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 12 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Bohaté státy Perského zálivu projevují vážný zájem o stíhačku nové generace F-35 Lightning II. Vláda Spojených států se však zatím zdráhá poskytnout svůj nejmodernější válečný stroj přátelským, ale poněkud nestabilním zemím Perského zálivu.

F-35 Lightning II

Foto: Šejkové mají zájem o F-35 Lightning II. / Lockheed Martin

 

V současné době řada zemí Perského zálivu, jako je Bahrajn, Katar nebo Spojené arabské emiráty, plánují nákup nejmodernějších stíhaček. Všechny státy již delší dobou vedou rozhovory s evropskými státy o dodávkách stíhaček Eurofighter nebo Rafale. Avšak rozhovory se čím dál více protahují.

 

Podle některých komentátorů je důvodem odkládání nákupu evropských stíhaček skutečnost, že zmiňované státy mají zájem především o nejmodernější stealth stíhačky F-35 Lightning II. Podle magazínu Aviation week, který citoval „obeznámený zdroj“, údajně letoun F-35 vyvolává mezi státy Perského zálivu doslova „určitý stupeň vzrušení“.

 

Jednou z největších překážek prodeje je však Izrael, který nemá s arabskými případně perskými státy Středního východu nejlepší vztahy. Židovský stát jako první zahraniční země zavede stíhačky F-35 do operačního nasazení v roce 2016.

 

Dlouhodobým cílem americké bezpečnostní politiky je udržet vojenskou nadvládu Izraele nad ostatními zeměmi Středního východu. Podle Washingtonu tak letouny F-35, vzhledem k Izraeli a k napjatosti výrobní linky, mohou země Perského zálivu dostat až kolem roku 2021.

 

Video: Nejdražší, největší, nejmodernější, nejdůležitější ... / YouTube

 

Na druhou stranu je pro Spojený státy důležité budovat koalice i s dalšími státy Perského zálivu. Nezastupitelná je jejich role při boji s terorismem nebo jako protiváha k rostoucím ambicím Íránu. Ostatně Spojené státy se zeměmi Perského zálivu před pár týdny uzavřely obří smlouvu za 11 miliard dolarů na dodávku nejmodernější letecké munice.

 

Říkám neustále naším partnerům jako jejich advokát, že stále tlačím (úředníky americké vlády -pozn. redakce), aby se na do podívali,“ komentuje americkou neochotu prodávat nejmodernější zbraně Heidi Grant, zástupce náměstka ministra amerického letectva pro mezinárodní programy. Z Washingtonu se však ozývají hlasy, že pokud chtějí státy Perského zálivu získat nejmodernější zbraně, musí příjmout větší odpovědnost a zapojovat se do mezinárodních koalic.

 

Myšlenka prodeje F-35 do Perského zálivu je lákavá, neboť je to jedna z možností, jak srazit náklady na jednotkovou cenu letadla. Finanční náklady na program F-35 Lightning II se odhadují na 392 miliard dolarů, což je 70% nárust oproti původním předpokladům.

 

Zdroj: Aviation week

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 24.11.2013 Čas: 13:34

Tak odsuzovat všechny arabské státy a házet je do jednoho pytle není úplně nejšťastnější. Řada těch států, respektive jejich vlád zastává prozápadním linii- SAE, Katar, Omán, Saúdská Arábie. Tím ovšem neříkám, že jde o státy demokratické. Ano, je faktem, že řada bohatých rodin vede politiku nezávislou na politice státu - a především ulice je spíše proti Západu a proti USA. Ale - nakolik je prozápadní Česká republika se stranami typu KSČM, Dělnická strana atd. Nakolik je ČR skutečně demokratická? Není ta naše kritika arabských států trochu farizejská?
Otázkou je, čeho by USA dosáhly, kdyby tam F-35 nedodaly. Arabské státy by své letouny jen nakoupily jinde - v Číně, Rusku. Bylo to třebas vidět, když Omán váhal s nákupem F-16, promtně byl Čínou nabidnut Fc-1. To by potom arabské státy měly ještě volnější ruce a jistě by došlo k nějaké další radikalizaci. A USA arabské státy potřebují - jak kvůli dopdávkám ropy, tak i kvůli potřebě vyvažovat vliv Íránu
A samozřejmě - USA takový export potřebují i z ekonomických důvodů, jde o miliardové částky. Stačí se jen podívat na strukturu exportu USA a na to, jak velkou roli v něm hrají zbraňové systémy

avatar
Petr M Datum: 23.11.2013 Čas: 20:54

Jan Grohmann: Ano, naštěstí nehrozí.., musela by nastat situace, která by rozhádané muslimské státy spojila, podobná situace se odehrála např. po šestidenní válkce, kdy se vztahy mezi státy podporujícími Izrael a muslimskými zeměmi ochladily na bod mrazu.

avatar
liberal shark Datum: 23.11.2013 Čas: 16:10

Z jedné strany jsou arabské islámské státy naším strategickým nepřítelem. Z druhé strany, proč je nepumpnout o pár desítek miliard za letouny, které stejně nikdy nedokážou využít. Je tu ovšem značné riziko, že dojde k přenosu technologií do Číny ..

avatar
Jan Grohmann Datum: 23.11.2013 Čas: 12:19

Petr M - přestanou se muslimské státy hadat. Tohle myslím, opravdu "naštěstí" nehrozí.

avatar
Filip Fifo Datum: 22.11.2013 Čas: 19:03

Když je nouze největší a F-35 směřuje pomalu ale jistě k naprostému fiasku kvůli ceně a nejistému výkonu tak snad "pár" pozlacených hraček nakoupí ropné státy Perského zálivu, které se moc nebudou zabývat cenou či výkonem. Je otázka času než první F-35 zamíří do nejméně stabilní části světa, ale nevěřím ani na okamžik že USA dodají stíhačky stejné "kvality a schopností" jako pro svoji armádu či do Evropy.

avatar
Petr M Datum: 22.11.2013 Čas: 18:45

Administrativa usa musí být skutečně zoufalá ve snaze udržet si náklonost těchto absolutistických islamistických režimů. Nejspiš se jedná o případnou podporu při útoku na Irán a samozřejmě ropu...
Až se někdy muslimské státy přestanou hádat mezi sebou a bude mít Izrael a odzbrojená Evropa nejspiš problém...

avatar
Raptor Datum: 22.11.2013 Čas: 18:38

Ohledně bojových kvalit F-35, nikdo z laiku nezná skutečné výkony těchto stíhaček..
Úniky do médii o tom jak je tento letoun špatně vyrobený mohou být i cílené dezinformace...

avatar
McGrinder Datum: 22.11.2013 Čas: 17:52

Já bych jim to klidně prodal. Pokud by to chtěli obrátit proti USA tak jim to stejně bude k hovnu.

avatar
Jan Grohmann Datum: 22.11.2013 Čas: 15:15

Amíci je široký pojem. Minimálně bych ponechal dělení Lockheed Martin a americká vláda.
Zájem Lockheed Martin je jasný...

avatar
martin Datum: 22.11.2013 Čas: 15:01

Nechce se mi věřit, že by amíci byli až TAK stupidní, aby vyzbrojili tímhle státy, které de facto patří mezi hlavní sponzory terorismu.

avatar
Laci Datum: 22.11.2013 Čas: 14:45

Nakonec to dopadne tak, že tyto černozlatem bohaté arabské státy dostanou přednost před státy NATO podílející se na vývoji (např. Nizozemsko, Itálie, Kanada, Dánsko, Norsko). Doufám, že se evropské státy proberou a dají přednost bojově osvědčeným strojům jako jsou Typhoon, Rafale nebo Gripen před touto astronomicky drahou věcí, jejíž bojové kvality jsou stále spekulativní.

avatar
Borek Datum: 22.11.2013 Čas: 14:35

Nejdražší, největší... je spíš F-22 než F-35 ne?

arr