Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

FANG - revoluční přístup v konstrukci bojových vozidel

Datum přidání 06.05.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká vojenská agentura DARPA uvádí v život revoluční přístup ve vývoji nových technologií – propojení maximálního počtu lidí na celé planetě, kteří budou společně pracovat na daném technologickém problému. Cílem není jen nalézt nejlepší možné technické řešení, ale také snížit cenu a čas nutný na vývoj zcela nové konstrukce.

DARPA FANG

Foto: FANG je první vojenský program, při kterém je využitá tzv. moudrost davů / DARPA

 

Pilotní projekt využití „moudrostí davů“ (crowdsourcing) běží v rámci programu vývoje nového bojového pozemního vozidla FANG (Fast Adaptable Next-Generation Ground Vehicle). Cílem samozřejmě není, aby účastníci projektu vyvinuli vozidlo od A do Z, ale aby společně pracovali na dílčích technických problémech. Výsledkem má být zásadní zrychlení vývoje vozidla FANG při mnohem nižších finančních nákladech na vývoj.

Crowdsourcing (též wisdom of the crowd (moudrost davů)) je novotvar pro označení způsobu dělby práce, při které se úkol obvykle vykonávaný zaměstnanci nebo kontraktory v rámci outsourcingu zadá blíže nespecifikované skupině lidí jako všeobecná výzva. Například se veřejnost vyzve na spolupráci při vývoji nové technologie, uskutečnění designerské úlohy, zdokonalení algoritmů nebo při pomoci se zachycením, roztříděním a analýzou velkého objemu dat. Wikipedia

V prvním kole zadala DARPA zájemcům na zpracování návrh pohonného ústrojí budoucího vozidla.  Do „výzvy“ se přihlásilo 1000 lidí rozdělených v 200 týmech. Důležité je zmínit, že se lidé mezi sebou z drtivé většiny neznali a každý byl z jiné části Spojených států.

 

Účastnici při návrhu vozidla používali sadu počítačových konstrukčních nástrojů VehicleFORGE, vyvinutých speciálně pro program FANG na Vanderbilt University. Jde o speciální počítačovou „knihovnu součástek“, neboli pokročilý konstrukční CAD systém, jenž může vytvářet tisíce různých variant technických řešení.

 

Video: Názorná ukázka principu soutěže FANG / YouTube


Smyslem není na úkolu pracovat samostatně, ale se všemi účastníky, kteří při práci mohou navzájem využívat své poznatky, případně přijít s lepším řešením. Nejaktivnějšímu a nejúspěšnějšímu řešiteli pak systém přidělí největší skóre.

 

V prvním kole byl ohodnocen tým tři lidí, každý z jiné části USA. Za své technické řešení hnacího ústrojí vozidla FANG si „soutěžící“ rozdělili cenu 1 milión dolarů.

 

„Jsme velmi spokojení s kvalitou prací, které jsme obdrželi v průběhu soutěže. Zároveň jsme se hodně naučili o průběhu celého procesu,“ řekl armádní podplukovník Nathan Wiedenman, manažer programu FANG.

 

Připomeňme, že cílem programu FANG je vyvinout obojživelné bojové vozidlo ACV (Amphibious Combat Vehicle) pro potřeby americké námořní pěchoty. Stroj má nahradit letitá vozidla AAV (Assault Amphibious Vehicle), které američtí Mariňáci používají pro výsadky z moře.

 

Zdroj: Gizmag

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 09.05.2013 Čas: 15:26

Uplne prvni to ale neni, predtim takhle vyvijeli nejaky osobni terenak podobny humru.

avatar
Jan Grohmann Datum: 06.05.2013 Čas: 17:22

Čteme, čteme a znovu čteme. Ale holt někdy ty písmenka skáčou sem a tam. :)
Každopádně děkujeme za rafinované upozornění.

avatar
RiMr Datum: 06.05.2013 Čas: 16:41

"Pilotní projekt využití „modrostí davů“ "
...cožé!? to je jen pro pravičáky? :)

kucí čtěte to po sobě... :)

arr