Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Farnborough bez ruských letadel?

Datum přidání 14.07.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 34 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na jedné z nejvýznamnějších leteckých show Farnborough Airshow letos možná neuvidíme žádné ruské letadla a vrtulníky. Velká Británie, vzhledem k situaci na Ukrajině, odmítla vydat víza předním ruským průmyslníkům, technikům i novinářům.

Foto: Farnborough International Airshow; ilustrační foto / Flickr/ Max Montagut

Foto: Farnborough International Airshow; ilustrační foto / Flickr/ Max Montagut

 

Velká Británie odmítla vydat víza většině ruské delegace, která měla dorazit na letošní leteckou show Farnborough Airshow. Londýn navíc vyškrtl Rusko ze seznamu zemí, které mají povoleno nakupovat britská letadla a vybavení.


V souvislosti s činnosti Ruska na Ukrajině, žádný zástupce ruské federace neobdržel pozvánky jménem vlády Jejího Veličenstva na show v Farnborough v roce 2014,” stojí v prohlášení britského ministerstva zahraničí.

 

Letecká výstava ve Farnborough je klíčovou událostí svého druhu. Na show přiletí zástupci z celé řady světa, aby si prohlídli nejmodernější současnou leteckou techniku. Mimo jiné jde o zástupce Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie, tedy v současnosti zřejmě nejperspektivnější trhy s vojenskými letadly.

 

Farnborough Airshow se koná každé dva roky. Naposledy v roce 2012 show navštívilo 200 000 návštěvníků. Mnohem zajímavější je však výše uzavřených zakázek. Před dvěma lety se na výstavě prodalo 750 letadel za 72 miliard dolarů.

 

Z celkově sedmnáctičlenné delegace společnosti Rosoboronexport získalo víza pouze 5 členů. Víza nedostal ani Sergej Kornev, vedoucí ruské delegace. Státní společnost Rosoboronexport je přitom jako jediná oprávněná na mezinárodních trzích nabízet celou šíři ruské výzbroje.

 

Ostatně s vizi neměli problémy jen vrcholní členové delegace .Velká Británie odepřela přístup některým ruským technikům starající se a obsluhující vystavenou techniku a také dokonce některým ruským novinářům.

 

Ruská ambasáda vyjadřuje politování nad tím, že návštěva velké částí ruské delegace skončila fiaskem,“ uvedlo velvyslanectví s tím, že bude požadovat „náležité vysvětlení". Rosoboronexport se již nechal slyšet, že odepření vstupu na leteckou show mu zničilo jednání s potenciálními partnery.

 

Otázkou je, jak se odmítnutí víz projeví na přítomnosti ruské techniky na show. Již dříve bylo oznámeno, že živé vystoupení ruských bojových vrtulníků se odkládá. Přitom ruský bitevní vrtulník Ka-52 Alligator byl jednou z hlavních hvězd minulé Farnborough Airshow 2012.

Zdroj: Vanguard

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jura99 Datum: 18.07.2014 Čas: 07:58

krystofmraz: Němci se v letech 39-45 v Praze taky cítili jako doma. U těch Rusů na Krymu se není co divit, že se cítí jako majorita, když předtím vystěhovali a částečně vyvraždili předchozí majoritní obyvatele, krymské Tatary. To ale ještě nelegitimuje jejich nárok na takto "dobité" území.

avatar
krystofmraz Datum: 17.07.2014 Čas: 23:39

Ono nejde o to, co komu patřilo před dávnou dobou, ale o to, že na Krymu je silně zakořeněná Ruská kultura i jazyk. Lidé se tam cítí být více rusy než ukrajinci a je snad jejich právo o sobě rozhodnout. Když už jsme u analogií s předválečnou érou, co takhle "o nás, bez nás". Jak jim můžeme chtít přikazovat na základě nějakých paktů mezi pohlaváry které naprosto nemohli ovlivnit jak budou žít? Tomu se teď bude říkat demokracie? "V rámci demokracie nemůžeme dopustit, aby ste si o sobě rozhodovali samy"? Tohle opravdu nepodporuji, stejně jako měla západní Ukrajina právo na sebeurčení - směřování k evropě, tak má právo na sebeurčení i Krym a stejnětak východní Ukrajina.

A jen tak na okraj - na byli rusové už od nějakého 16. století. V 18. století Krym připadnul ruskému carství, ale to je něco co zcela nekoresponduje s obyvatelstvem.

avatar
Todomatch Datum: 17.07.2014 Čas: 09:11

Ano, úvahy o tom, co komu patří, protože mu to už někdy dřív patřilo, jsou vážně ošidné. Pokud by takový argument mělo používat Rusko na obhajobu ovládnutí Krymu, Ukrajiny, či snad dokonce pobaltských států, nezbude než vrátit Rusko Mongolům, patřilo jim přece 300 let v éře tzv. Zlaté hordy po tatarských expanzích.

avatar
Vrata Datum: 17.07.2014 Čas: 09:02

Jeste jednou Sudety - Krym.

1./ Samozrejme, ze historie Sudet a Krymu je velmi rozdilna a nelze je srovnavat. Kazdy si z tech historii ale muze selektivne vybrat co chce.

Cechy byly puvodne snad Keltske. Pak zde byli Germani, Slovani, ale Cesko bylo soucasti Rise Rimske, Pak jsme byli 300 let soucasti Rakouska. Narok si mohou delat Irove, Nemci a Rakusaci.

Historii Krymu tolik neznam ale do konce 18 stol tam byli Tatari, pak cca 170 let Rusove a nejakych 50 let byl Ukrajinsky.

Pokud nekdo argumentuje tim, ze Rusko ma na Krym narok, ze ho drzelo 170 let tak potom ma narok i Rakousko na uzemi Ceska, ktere drzelo 300 let.

Nebo mohou Rusove prohlasit, ze drzeli Ukrajinu, Belorusko, Stredni Asii a Zakavkazsko dostatecne dlouho a maji pravo na jejich obsazeni.

2./ Problem je, kdyz se nejaky vladce rozhodne, ze ma nejake uzemi narok, nikoho se nepta a uzemi si vezme. Udelal to Putin s Krymem a udelal to Hitler se Sudetami (tam se neptal, zabrani Sudet si vynutil).

Evropa ma s timto pristupem velmi neblahe zkusenosti a takovyto pristup zde davno neni normou. Neplati to ale, zda se, bohuzel o Rusku.

avatar
Jura99 Datum: 17.07.2014 Čas: 08:20

Pokud jde o ty sudeťáky, pozval je Přemysl Otakar I. ve 12.století, tedy jen asi o pouhých 100let později, než se začala psát historie Českého království. Aby nedošlo k omylu, tak odsun SN považuju za správný, společnou historii s nimi za problematickou, ale nelze bohužel upřít, že tu žili velmi dlouho a některé oblasti Čech, Moravy a Slezska osídlovali po stovky let i ve 100% národnostním obsazení. Osobně vidím jako důvod k jejich odsunu to, že prohráli válku a k Čechům se chovali krutě, než zpochybnění jejich nároků na území, které stovky let osídlovali. Naproti tomu, Krym drželo carské Rusko něco málo přes pouhých 100let, dále byl součástí SSSR, kdy Stalin vysídlil krymské Tatary, a dále byl Krym přidělen Ukrajině. Shrnuto a podtrženo, 600let byl Krym tatarský, 150let ruský, 60let ukrajinský. Kdo tam v tom vidí nějaký historický nárok Ruska na Krym ??

avatar
GAVL Datum: 17.07.2014 Čas: 01:12

Prezka
nemohu souhlasit pokud u nás nastane byť občanská válka tak je to čistě naše vnitřní věc a na její vyřešení rozhodně nejsou žádaní Němci ani nikdo jiný. Pokud byste byl vlastenec tak byste byl povinen ve chvíli německé intervence bojovat proti nim společně s těmi našimi občany s kterými jste předtím bojoval či jimi byl ohrožován. Po odražení Němců by pak bylo možno "spořádaně" pokračovat v občanské válce. Pokud tak nefungujeme tak jsme na tom hůře s morálkou vůči komunitě než cikáni.

Jinak sdílím názor ohledně vládní výměny na Ukrajině pokud jsem ho správně pochopil jako zcela nelegitimní.

avatar
hurvo Datum: 16.07.2014 Čas: 19:14

Co si to ti anglani vobec dovoluju , odmietnut ruske lietadla? Nabuduce im prileti rogozin na Tu 160 aby im ukazal miesto v tvare. A ak si nedaju pozor tak sa im tam v londyne sformuje miestna domobrana zelenych mužikov aby chranila rusku mensinu :D
Voloda odovzda metale vojakom ktori tam vobec neboli a budu rosso-boti budu pisat oslavne komentare.

avatar
Prezka Datum: 16.07.2014 Čas: 18:52

V případě, že v Čr nastane situace jako na Ukrajině, kde po násliným svržení vlády vznikne samozvaná vláda a začne si vládnout podle sebe, kdy se vyjadřuje tak, že ve mě vzbuzuje možná i strach a nebo se můžu cítit být ohrožen jejím počínáním, tak kdyby se v takový chvíli němci rozhodli, že si zaberou sudety kde žiju, tak by mi to nevadilo. Myslíte, že by mi nastěhovali do bytu partu němců? Taky si nejsem jist, jak na tohle reagovat :)

avatar
GAVL Datum: 16.07.2014 Čas: 18:04

Prezka nejsem si jist jak reagovat na vaše nevadilo by mi kdyby mě Němci zabrali. Možná byste měl nějakou partu Němců pozvat na víkend k sobě domů a zdělit jim, že jsou vašimi pány. V případě Krymu nešlo o zabrání ze strany Ruska.

Co se týče ztrát té či oné strany v Afghánistánu, dost možná to vypovídá o tom, že aliance na rozdíl od SSSR flákala svoje válečné úsilí již od začátku. Ono též ty civilní oběti bych bral s rezervou v obou případech.

avatar
RiMr71 Datum: 16.07.2014 Čas: 17:48

K těm srovnáváním USA-Rusko-Irák-Afgánistán - taky Čečensko je hezký příklad. Tam je taky pořádek, ne jak v tom Iráku atd...

Celé čtvrti vybombardované kobercem... Kadyrov - demokraticky zvolený prezident...

Kde jsou kucí s bradkami a souzí humanisti?

avatar
Prezka Datum: 16.07.2014 Čas: 17:40

Víte já žiji v Sudetech a vůbec by mi nevadilo, kdyby si nás Němci zabrali, ale děsí mne, že by mi do toho kecal nějakej Pepík ze středních Čech a nutil mě zůstat připojen k tomuhle státu, nebo by mne dokonce jel nutit se zbraní v ruce, popřípadě by mě zastřelil, aby můj názor utichl. To je to, co je opravdu děsivé a nemůžu než uznat, že Rusové i přes všechny naházené špíny o tom jak jsou agresivní a vychlastaní a primitivní dokázali převzít Krym bez násilí, bez mrtvých a bez hořících měst, to se Amíků nepodařilo nikdy a to i přes to, že jsou vzdělaní, sportovně založení, mají vysokou technologickou úroveň a vymysleli internet a pero které píše ve vesmíru....

avatar
GAVL Datum: 16.07.2014 Čas: 17:26

Československý exilový prezident Edvard Beneš napsal v červnu 1942 Wenzelu Jakschovi:[11]

”A: vědecky, geograficky, historicky slovo ”sudetský” znamená zcela něco jiného, nežli to, v jakém smyslu se ho nyní používá.
B: slovo to je výrazem politického podvodu, jaký z německé otázky v Československu učinil Henlein a německý fašismus. Chtěl zvláštní terminologií vytvořit politické skutečnosti. Byl to od něho podvod a je to podvod. Snad by bylo možno chápat, když se ze stran jiných chtělo u nás proti podvodné politické agitaci Henleinově působit tím, že se proti tomu reagovalo a termínu toho z důvodů taktických také užívalo. Byla to politická chyba: obtíže se nikdy nevyřeší následováním chyb nebo demagogie odpůrcovy. Chceme-li se však od henleinismu a nacismu definitivně emancipovat, dělejme to důsledně a nepodléhejme jeho metodám! Vraťme se ke své dobré dřívější tradici!
C: Slovo ”sudetský”, ”Sudetenland”, ”sudeťák” bude navždy v českých zemích spojeno s nacistickým zvířectvím na nás Češích i na demokratických Němcích prováděným v osudné krizi před a po roce 1938. Musíme se snažit o novou dohodu zbavení se i těch smutných, politicky osudných a pro nás nepřijatelných rekvizit nacistické politiky.
D: Češi po dnešní válce toto slovo nepřijmou, budou je perhoreskovat; a je tudíž v našem zájmu, abychom se včas shodli, že z naší politiky na obou stranách zmizí. Je v zájmu dobré politiky, aby se to nemuselo dělat zákony a nařízeními. Bylo by směšné, kdyby i českoslovenští antihenleinovci a antinacističtí demokraté se po válce mezi sebou hádali o slova a dělali z henleinovského dědictví a z terminologie politické aféry. Soudíme, že naši němečtí občané dobře to uváží a vše potřebné k tomu připraví.”

avatar
GAVL Datum: 16.07.2014 Čas: 17:18

Jura99
Lžou úplně všichni jenom cenzura v našich mediích nepropírá lži té "naší" strany.
Jen s výjimkou toho když někdo v USA ukradne nějaké tajné záznamy a uteče s nimi k Rusům.
V křeči jsou Britové protože se neumí povznést nad výsledky mezinárodní politiky, je to stejné jako by si třeba sportovci po zápase , který se vede v kolejích všeobecně známých a uznávaných pravidel, nepodali ruce protože by se jeden z nich cítil být naprosto neoprávněně poškozen druhou stranou. Něco jako když zloděj křičí chyťte zloděje. Je to stejně trapné jako bojkoty olympiád a podobně.

Vrata
Sudety jsou zcela jiná písnička , neboť do Sudet byli Němci pouze pozváni a bylo jim umožněno osídlit území , které jsme měli , ale nevyužívali. Sudety nejsou ani název území spíše je to taková přezdívka vytvořená na základě převládajícího etnika. Sudety nikdy nebyli v naší historii odštěpeny od zemí Koruny české a neměli vlastní parlament ani jiný druh samostatné správy. Není to ani oficiální zeměpisné pojmenování.
Krym je něco poněkud jiného už proto, že mnohem déle patřilo k Rusku než k Ukrajině. Má oficiální zeměpisné pojmenování. Měli vlastní parlament, který vyvolal referendum o připojení k Rusku a nebo návratu k právům a svébytnosti, kterou měli v počátku novodobé Ukrajiny. Jestliže nějaký stát má více parlamentů tak je to prakticky federace a jestliže mám federaci tak každý člen má minimálně morální právo vystoupit z federace a jít si svou cestou a bránit v tom je minimálně nemorální a považuji takové chování za agresi.

avatar
Todomatch Datum: 16.07.2014 Čas: 16:53

Nevím zda je Rusko malý pán, pokud jde o páchání zlého. Srovnání otevřené a předem ohlášené invaze Spojených států do Iráku, již předcházela série nekonečných výzev, varování a ultimát Saddámovi s pokoutnou ruskou operací na Krymu není šťastné. Co tam vlastně můžeme srovnávat? Neodpovídá ani rozsah ani nic jiného. Irák nesousedí s USA a Američané si díky válce nepřivlastnili ani kousek této arabské země. Absolutní většina obětí navíc nesouvisí přímo s americkými operacemi, ale s terorismem a bratrovražedným bojem sunnitů a šíitů. Srovnejme něco co srovnat lze, napadá mě srovnání současné americké a dřívější ruské invaze do Afghánistánu. Tam lze srovnat úplně všechno. Co však nejvíce hýbe veřejným míněním jsou civilní - tedy nevinné - oběti, tedy:

Ruská operace 1979 - 1989
Civilní oběti: 600.000 - 2.000.000 mrtvých Afghánců

Spojenecká operace (NATO-ISF) 2001 - stále pokračuje
Civilní oběti: 13.000 - 15.000 mrtvých Afghánců (2001-2011)

To je myslím zcela fatální rozdíl! Rusové zabili 46x nebo dokonce 133x více civilistů než spojenci. Pokud jde o oběti samotných vojáků, tak Ruských tam padlo 14,5 tisíce a spojenců za stejný časový úsek 3,5 tisíce. To přece také něco ukazuje. Ruští vojáci i ti spojenečtí se utkali s víceméně identickým nepřítelem.

Pokud byste někdo namítal, že to nebyla invaze ruská ale sovětská, musím říct, že vzhledem k tomu, že prezidentem Ruska je bývalý sovětský agent KGB a věrný komunista Vladimir Putin, jež považuje rozpad SSSR za největší geopolitickou katastrofu 20.století, není taková připomínka na místě. Aby to bylo jasnější, je to jako by u nás na hradě seděl kapitán Minařík a my se tvářili, jako demokratická země, nemající s komunistickou minulostí nic společného.

avatar
semtam Datum: 16.07.2014 Čas: 14:57

Vrata
Toto opravdu napsat nemohu, Sudety byly české! Až na pozvání jednoho z Přemyslovců přišly Němci do českého pohraničí. Krym nikdy nebyl spojen s Ukrajinou. Za dob SSSR ho Chruščov pomalu jen tak připojil k ukr. a takhle vznikl tento svazek. Jinak nic. Takže Sudety jsou úplně něco jiného.

arr