Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Fáze IIIA: Screener 2018 cvičí průzkumníky a manévrové prapory v konfliktu vysoké intenzity

Datum přidání 19.05.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: kpt. Mgr. Ladislav Kabát

Od pátku 11. května 2018 probíhá ve VVP Libavá cvičení Screener 2018 organizované a řízené 7. mechanizovanou brigádou „Dukelskou". Primárně je cvičení zaměřeno na výcvik průzkumných jednotek a příslušníků zpravodajského zabezpečení 7. mechanizované brigády, zahraničních partnerů a dalších jednotek zpravodajského zabezpečení útvarů pozemních sil.

Foto: Vojáci nastupují do vrtulníku Mi-171Š; větší foto / autor

 

Stejně jako v loňském roce probíhá první polovina cvičení ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá, v sobotu 19. května 2018 se pak cvičící jednotky na týden přesunou do Beskyd, kde bude probíhat další fáze. Během výcviku na Libavé mají významnou roli přiděleny dva manévrové prapory brigády, simulující „klasický" konflikt vysoké intenzity mezi dvěma znepřátelenými stranami.

 
Díky tomu se v těchto dnech cvičení SCREENER 2018 účastní více jak 1600 vojáků s 290 kusy vojenské techniky. Pro srovnání, v loňském roce se cvičení účastnila necelá polovina vojáků současných počtů. Důvodem zapojení praporů je důraz na maximální realističnost výcviku prověřující činnost průzkumu a zpravodajského zabezpečení v průběhu konfliktu vysoké intenzity, ale také potřeba útvarů pozemních sil cvičit ve větších celcích než četa nebo rota a dosáhnout tak vyšší bojové připravenosti.


Manévrové jednotky, jimiž jsou 71. mechanizovaný prapor Hranice a 74. lehký motorizovaný prapor Bučovice procvičují primárně vedení obrany a útoku. Součinností s průzkumnými orgány a jejich štáby se zase zdokonalují v plánovacím procesu a systému velení a řízení v průběhu defenzivních a ofenzivních operací.


Vedle organických jednotek 7. mechanizované brigády je do cvičení zapojena více než dvacítka dalších útvarů Armády České republiky, aktivních záloh a průzkumníků dalších 4 zahraničních armád NATO a EU a národní gardy Spojených států Amerických.

 

Foto: Příslušník americké národní gardy; větší foto / autor

 

Foto: Seskok na padáku z vrtulníku Mi-171Š; větší foto / autor


V uplynulých dnech obdržely průzkumné skupiny rozkaz nadřízeného s koordinačními instrukcemi, zpracovaly a vydaly vlastní bojové rozkazy a připravily se na zasazení. To proběhlo v neděli večer a také v průběhu pondělního dne, převážně prostřednictvím vrtulníků Mi-171Š slaněním nebo seskokem na padáku.

 

Rakouští průzkumníci využili svá lehká obrněná vozidla Iveco, bučovické skupiny průzkumnou verzi vozidla Pandur II a 72. mechanizovaný prapor průzkumníky zasadil na vozidlech BVP2 . Průzkumníci posléze zaujali pozorovací stanovišť, sledovali bojující manévrové prapory a analyzovali činnost obou bojujících stran. Tím svým velitelům vytvořili podmínky pro vytvoření detailního a realistického společného obrazu bojiště pro zajištění informační a taktické výhody nad nepřítelem.


Na rozdíl o loňského cvičení, kdy na Libavé ve stejném období zažili skutečně extrémní klimatické podmínky v podobě silných dešťů, sněžení a teplot pravidelně klesajících k nule, průzkumníkům i ostatním cvičícím počasí více přálo.

 

Foto: Vojáci při přesunu; větší foto / autor

 

Foto: Plánování operace nad modelem prostoru operace; větší foto / autor

 

Přesto před čtvrtečním večerním stažení nicméně opět silně zapršelo, aby nikomu nebylo líto, že nepromokl. Ihned po stažení průzkumníci uložili materiál a vydali se do stanů míst velení k vytěžení. Nad mapami detailně rozebrali svoji činnost, všechna pozorování.


V průběhu pátečního dne započal proces přesunu cvičení do obce Karolinka v chráněné krajinné oblasti Beskydy, kde bude cvičení probíhat dalších sedm dní. Tentokrát již zhruba v třetinových počtech, s účastí okolo 500 vojáků, bez těžké techniky a s větším důrazem na prověření vzájemné spolupráce armády s integrovaným záchranným systémem a civilním prostředním všeobecně.

 

Foto: Plánováni na štábu; větší foto / autor


Foto: Zamaskovaný tank T-72; větší foto / autor

 

Redakčně upraveno (doplněny popisky fotek)

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr