Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

FGFA: Rusko-indická stíhačka získává reálné obrysy

Datum přidání 13.01.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 72 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko a Indie se dohodlo na výsledné podobě víceúčelové stíhačky 5. generace vznikající v rámci ambiciozního programu FGFA (Fifth Generation Fighter Aircraft). Základem stroje se stane vyvíjený ruský letoun Suchoj T-50. Rusko-indický stroj vzniká ve spolupráci firem Suchoj a Hindustan Aeronautics Limited (HAL).

Foto: Základem rusko-indického víceúčelového stíhače se stane Suchoj T-50. / Suchoj

Foto: Základem rusko-indického víceúčelového stíhače se stane Suchoj T-50. / Suchoj

 

Spolupráce Ruska a Indie na vývoji víceúčelového bojového letadla 5. generace se datuje k roku 2007. Obě země se dohodly, že základem nového letounu se stane vyvíjená ruská víceúčelová stíhačka Suchoj T-50 vznikající v rámci programu PAK FA (Perspektivnij Aviacionnij Komplex Frontovoj Aviacii).

 

Letoun FGFA je určen především pro potřeby indických vzdušných sil. Indické letectvo projevovalo zájem z počátku o 250 strojů, nyní se mluví o 130 a až 145 strojích.

 

Obě firmy rovněž počítají s vývozem letadla vznikajícího v programu FGFA do třetích zemí. Ve světě je údajně prostor pro prodej 500 až 600 letadel kategorie FGFA.

 

V současné době se Indie a Rusko dohodo na konečné podobě letadla FGFA. Informace o dohodě před pár dny přinesla ruská tisková agentura Sputnik International.

 

„V tuto chvíli jsme my a naší indičtí kolegové dokončili podobu exportní verzi (T-50 – pozn. redakce), známou v Indii jako FGFA. Už máme všechny dokumenty a ujasnili jsme si rozsah další fáze vývoje konstrukce a velikost budoucí výroby,“ řekl Alexandr Maršankin v rozhovoru pro ruské rádio Russian News Service.

 

FGFA se od T-50 liší především možností použití indických nebo cizích zbraňových systémů, tzn. např. "západní" výroby. V konstrukci FGFA se například více uplatní kompozitní materiály indické výroby. Podíl změn v konstrukci FGFA oproti T-50 má dosáhnout až 30 %.

 

Hlavní koncepční změnou je však důraz na dvojmístné uspořádaní letounu FGFA. Původní Suchoj T-50 je přitom jednomístný.

 

„V obtížných podmínkách moderní války je obtížné současně manévrovat a zaútočit na protivníka. V současné době indická strana doporučila, aby indická verze stíhačky 5. generace byla dvojmístná,“ řekl v rozhovoru Maršankin.

 

Program FGFA má dva roky zpoždění. S prvním letem prototypu FGFA se počítalo v roce 2014, nyní se mluví o roku 2016 nebo 2017. Indické letectvo přitom první letoun FGFA očekává již v roce 2017.

 

Zdroj: Sputnik Internetional, IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 20.01.2015 Čas: 22:17

ILoveDaring: Ovšem teze "Mě se zdá, že takový ty předměty jako studium marxismu-leninismu teď v mnoha zemích nahradily takový ty sociální pseudoobory" má leccos do sebe, tu si zapamatuju :-)

avatar
KOLT Datum: 20.01.2015 Čas: 22:16

ILoveDaring: Promiňte, ale o tom, co, kde a jak se studuje, máte dost zkreslené představy. Hlavně je ale jedno, jestli F-22 vyprojektoval Němec nebo Nigérijec nebo někdo jiný – systém získávání nadaných lidí je v USA tak dobře nastaven, že jeho děti už budou považovat USA za svoji vlast a budou pro ni makat. S vysáváním vědeckých talentů z celého světa má totiž Deortc naprostou pravdu.

avatar
ILoveDaring Datum: 20.01.2015 Čas: 21:48

Povídá vůl krávě, dělám VUML právě,
kráva na to odpoví, nač je VUML volovi,
i když diplom dostaneš, stále volem zůstaneš.

Nemyslel jsrm to nějak protiamericky, jen jsem chtěl zdůraznit, že něktré národy, především Britové a v menší míře též Němci, Rusáci a Izraelci jsou velmi technicky nadání. Mě se zdá, že takový ty předměty jako studium marxismu-leninismu teď v mnoha zemích nahradily takový ty sociální pseudoobory, Jsou to stejný kecy, jen v jiném kabátě. To ale způsobuje nedostatek vzdělanejch techniků, protože od mala do dětí rveme jak jsou humanitní obory výdělečné a máme pak polovinu nezaměstnaných vysokoškoláků.

avatar
Deortc Datum: 20.01.2015 Čas: 11:50

to "ILoveDaring": Ad. DARPA a vývoj údajných nesmyslů popírajících fyzikální zákony, neschopní Američani, kterým neviditelné éro museli navrhnout cizinci, F-35 coby neschopácké letadlo k ničemu, atd.....

Co teď řeknu nemyslím nijak zle a už vůbec né osobně, ale já takovým poudačkám jednoduše nevěřím.
Už jsem v životě něco zažil, když ten náš východní sovětský blok potupně kleknul do kolen, rozpadnul se a zaniknul, tak jsem chodil na VŠ (VUT-Brno - FEL) a měl jsem tou dobou za sebou už pár semestrů vojenské katedry a také i předmětu zvaného "Dějiny KSČ a mezinárodního dělnického hnutí" a tam jsem si pohádek na téma "neschopné zahnívající USA před krachem" "USA plné pitomců a zločinných jestřábů z Wallstreetu" "Sovětský svaz/Rusko plné geniálních konstruktérů, vědců a expertů na všechno" "Sovětská/Ruská věda a technika je nejlepší a Amíci jí nesahají ani po kolena", atd....atd..... tak takových často víceméně úsměvných zkazek jsem byl nucen vyslechnout si něurékom.
He he, vzpomínám si, že jednou jsem se neudržel a při přednášce na téma "zahnívající kapitalismus" jsem v aule vykřiknul , že zatím ve skutečnosti zahnívá jen ten náš socialismus. Pak jsem následující dny byl doslova podělanej až za ušima, protože jsem se bál aby mě za tuhle poznámku nevyrazili ze školy. Naštěstí to přednášející velkoryse přešel a nechal to bez odezvy. :p
Ale zpět k tématu.... podobných zkazek jsem slyšel už tolik, že ve mě prostě budí už jen úsměv, ale nikoliv důvěru. Mimochodem, když Sovětský svaz umřel, tak se následně na veřejnost dostalo, že naopak sovětská/ruská věda byla plná různých Mičurinů, kteří "bádali" nad nesmyslama, které jsou v evidentním rozporu s fyzikálními zákony, tož tak. :)

avatar
Charlie Datum: 19.01.2015 Čas: 20:15

Pár zajímavých odkazů o F-35 - názor si každý udělá sám:
http://nationalinterest.org/feature/americas-f-35-coming-crash-landing-11332

http://www.cbsnews.com/news/f-35-joint-strike-fighter-60-minutes/

ILoveDaring: protiraketová střela může mít dolet 200km, ale taky se musí trefit, mnohem jistější je sestřelit nosič té protilodní střely ještě před vlastním vypuštěním.

Právě proto zaváděli u US NAVY do výzbroje Tomcaty - a by měli něco, co dokáže hlídkovat daleko od flotily a na ještě větší vzdálenost vypouštět rakety na nosiče protilodních ŘS. Proto taky Kocour nese tolik Phoenixů, počítalo se s tím, že bude nutno těch letadel sestřelit hafo a taky že ty nosiče budou chráněny rušením a stíhačkama.

avatar
ILoveDaring Datum: 19.01.2015 Čas: 18:35

Deortc: JSF je veřejný program a Lockheed musí povinně uvést všechny údaje, původně to byl projekt tajný, ale republikáni odhlasovali jeho reklasifikaci, aby ho mohli líp kritizovat.

Todomachu: Krůta k ničemu je F-35, jinak Sprey by nikdy nekritizoval F-15, vždyť byl jedním z hlavních konstruktérů. Má pravdu v jednom, F-35 měla umět všechno a neumí nic. Měla provádět dálkové údery-na to jí nestačí dolet, Měla podporovat pozemní síly-ve stealth režimu nese 2 bomby, to je dost málo, Měla sloužit k rychlým reakcím na útok na spřátelené jednotky, ale cestovní rychlost je 0,9M (u A-10 0,75M), Měla sloužit k boji proti letounům, má 4 AMRAAMy, s tím, že Typhoon bez problémů vymanévruje 8, takže 2xF-35. Jinak pana Spreye bych nepodceňoval, rozhodně to není starý zahořklý stařík, vždyť dělal aerodynamiku pro F-22, i když v poslední době je trochu radikální, třeba řekl, že Typhoon je moc složitý a málo obratný (nakonec se ukázalo, že je to nejobratnější západní stíhačka), ale je to stále jeden z největších leteckých odborníků a vyzionářů všech dob, kupříkladu převratné západní systémy Fly-by-Wire vymyslel on.
Jinak s vámi souhlasím, že potřeba strojů k ochraně flotily je nesmysl, dnešní protiraketové střely mají dolet i 200km, ale je jistě potřeba vybojování nadvlády nad bojištěm a k tomu by něco jako nástupce F-14 potřebovali.

avatar
ILoveDaring Datum: 19.01.2015 Čas: 18:18

T-50 nese: 2/4 střel krátkého dosahu ve vnitřních pumovnicích pod křídly, v hlavní pumovnici nesou buď 18 PLŘS dlouhého dosahu, nebo BrahMos-M a 4 PLŘS dlouhého dosahu.

Co se týče těch geniálních mozků, tak ty USA nemá, když byli uveřejněni procenta, jaké měli občanství lidé co pracovali na F-22 a F-35, dost mě to pobavilo, v obou případech byli šéfkonstruktéři britové, cca 60% konstruktérů u F-22 a cca 70% u F-35 byli angláni, na druhém místě byli němci, ti měli cca kolem 15, američané byli na 6. místě u F-22 a asi na 8. u F-35 (bylo jich míň než Kanaďanů a Rusů). jména uveřejní, až tuším 30 let po prvním letu.

Proč tomu tak je?-Jedny z nejstudovanějších oborů na VŠ, které amíci studují jsou: studium práce a sociální vědy (to jsme si fakt nevymyslel, docela by mě zajímalo co se v těch oborech studuje), z technických oborů je v TOP 20 jen IT, strojařina a elektrotechnika se v americe asi nestudujou. I když jste v USA jeden z mála co vystuduje nějakou smysluplnou VŠ, tak jestli nejste lesbička a musilmka neprorazíte, typický příklad je výběr nového šéfa vývoje DARPA, dělali se pohovory na nástupce dnešního šéfa vývoje, vyhrál to Ateista, němec, běloch, jeden z hlavních konstruktérů Eurofighteru jako jedna z posledních dopadla muslimka (nebo snad hinduistka), natočily o tom reportáž, jaká je to diskriminace a šovinismus a neopoměli zmínit, že nikdy v historii nestála v čele vývoje DARPA žena, tak na osobní zásah předsedy sněmovny reprezentantů se stala šéfkou vývoje ona a od té doby plodí DARPA jen nesmysli popírající fyzikální zákony.

Když jsem viděl fotky vývojářů pracujících na WZ-10, tak to byla taky celkem zábava, chlouba číny?-mě se spíš zdálo, že je to vývoj Kamovu, nebyl tam jedinej šikmookej, to samé vývojový tým FA-50, tam sice bylo pár lidí, které bych považoval za korejce, ale zbytek byli evropani. I když se nám to pořád někdo snaží namluvit, tak rasy, ani národy nemají stejné schopnosti (jaktože Jamajčani mají víc skvělejch běžců, než čína, která má 700x víc obyvatel?, jaktože mají Izraelci tolik geniálních vědců?)

avatar
Deortc Datum: 19.01.2015 Čas: 16:44

to "Garret": Moc díky za skutečně zajímavé odkazy.
Co se těch "geniálních mozků" týče. Měl jsem na mysli toto. USA má cca. 2x víc obyvatel než Rusko a navíc, USA je typickou destinací pro nadprůměrně inteligentní lidi z celého světa - že USA tzv. vysávají chytré mozky, to je docela známá záležitost a děje se to dlouhodobě. Tito cizinci se v USA většinou po několika letech naturalizují, založí zde rodinu a stávají se Američany. Příkladů by bylo možné použít značné množství.
Rusko cílem chytrých mozků z ciziny nejen není, ale naopak není nijak ojedinělé, že nadprůměrně inteligentní lidé z Ruska odcházejí - do EU, USA, Izraele...
Proto si myslím, že Rusko má těch geniálních mozků k dispozici znatelně méně než USA. A je nepochybné, že v oboru vývoje high-tech zbraní jsou ty geniální mozky alfou i omegou úspěchu.

avatar
Garret Datum: 19.01.2015 Čas: 13:24

Deortc:
Par obrazku vnitřní pumovnice:
http://img403.imageshack.us/img403/4529/46059428034168603277917.jpg

http://lh3.ggpht.com/-aFkewsgd-44/UBJViw05VZI/AAAAAAAAFt0/nVf6Pp8VIZE/T-50-PAK-FA-Fifth-Generation-Fighter-Aircraft-FGFA-02_thumb%25255B1%25255D.jpg?imgmax=800

http://steeljawscribe.com/wordpress/wp-content/uploads/2010/02/weapons-bay.jpg

http://www.vostokstation.com.au/aircraft/images/PAK-FA_F22_Weapons_AA.jpg

Co se taktiky použití amerických stroju v air-to-air boji týče - ta je jasna: Odpálit z co největší vzdálenosti dostatek AIM-120 na cíl, doufat že aspoň něco trefí, odletět na kafe a posbírat medajle. Raptor na todle rozhodně stačí, otázkou je jestli F-35 bude mít dost střel na tu část kdy něco trefí. Zase na druhou stranu F-35 by v takové situaci měly být celá hejna, takže asi jo.

Nemyslím si, že by rusové měli o tolik míň geniálních mozků. Nějáké know-how tam taky bude, ačkoli v této oblasti (letadla 5. generace) mají američani přeci jen náskok. F-35 není oproti T-50 zas tak daleko za fází papíru a některé věci na ní ještě stále nejsou dokončené - hlavně se mluví o softwarovém vybavení, díky kterému ještě léta nebude prý schopna operačního nasazení. Ve zkratce to sice už lítá, ale není to plně funkční. Je ale pravda, že T-50 ještě nemá hotové ani finální motory. A zbraně pro T-50 se vyvijejí nové, takže testování taky něco zabere.

avatar
Deortc Datum: 18.01.2015 Čas: 23:08

Nevíte jaké a kolik zbraní by měla ta T-50 být schopna nést ve vnitřních pumovnicích? Předpokládám, že vnitřní pumovnice mít bude, když to má být letadlo 5. generace.
Ptám se proto, že T-50 na mě ve srovnání s F-35 a F-22 působí dost placatě a tak si příliš nedovedu představit kde konkrétně ty vnitřní pumovnice bude to letadlo mít schované.
Jinak, ke schopnostem F-35 a F-22 - přiznejme si, že nikdo z nás netuší jaké kvality ta éra mají ve skutečnosti. Nevíme jakou taktiku pro ně Amíci vymysleli, atd...
To samé platí také i pro T-50 o které se dají dočíst různé informace - počínaje tím, že je to nepoužitelný střep až po fantastické parametry, které spíš patří do žánru scifi. :-)
Ještě k těm americkým letadlům - Amíky bych v tomto směru nepodceňoval - mají totiž jak dostatek geniálních mozků, tak také i dostatek peněz a obrovské know-how, což jsou předpoklady, které mě jakožto laikovi, napovídají, že ta jejich nejnovější letadla určitě nebudou špatná, ale právě naopak.
Já teda celou záležitost vidím tak - dosud nejsou známy skutečné reálné parametry T-50, ale pouze dohady. Nejsou známé ani skutečné parametry F-22 a F-35 - i informace, které vypouští Amíci, mohou být záměrné desinformace, těžko říct jak to je. Jediné, co je dle mého názoru dnes možné říct, je, že F-22 a F-35 aspoň reálně existují, vyrábějí se, realizují se objednávky,.... naproti tomu T-50 je pořád víc jen na papíře (četl jsem o nehotovém motoru, nehotovém radaru, nevyřešených nosičích zbraní, atd...) než v reálu a jak známo, papír snese všechno. :)

avatar
Todomatch Datum: 18.01.2015 Čas: 21:31

Hlavně ale F-35 jistě nebude kroužit nad bojištěm půl hodiny a koukat, co by kde ještě zlikvidovala. Ta bude mít zadání, nad bojištěm se prožene a odhodí pár veci dřív než si někdo vzpomene že by mohl něco udělat. Koneckonců Rusové svým Su-35 a diskutovaným T-50 dávají Američanům za pravdu i to jsou přece víceúčelové stroje mající zastat práci všech nebo většiny současných letadel.

avatar
Beld Datum: 18.01.2015 Čas: 20:28

vestly.. .. To samozrejmne neplati , vyzarovani ve spektru pouzivanem pro ir navadeni raket ma f-35 o rad niizsi nez A-10 ... tedy minimalne z vetsiny smeru , coz zaroven vyrazne zvysuje pouzitelnost obrannych prostredku .


Kazdopadne odkazy na vyjadreni pilotu jsou hodne usmevne , vzhledem k zakazu komunikace a naslednym sankcim. Bud jsou to ciste vymysly , nebo ucelna manipulace .

avatar
Vestly Datum: 18.01.2015 Čas: 20:10

Todomatch:
Igly a podobne prenosne raketomety su teplom navadzane, to znamena, ze sa zameraju tak isto na F-35 ako na A-10, lenze zatial co F-35 po jednej rakete padne, A-10 sa kvoli pancerovaniu vrati na zakladnu.

avatar
Todomatch Datum: 18.01.2015 Čas: 18:52

Samozřejmě F-35 není pro každého. To je jasné. Cena je jediný důvod proč ji nemohou objednat ve větším měřítku. Ale většina zmíněných zemí stejně používá americké stroje a ony budou pomalu končit s výrobou. Takže bude otázka čím je nahradit. Nějaký čas bude možno provozovat F-16 i F-18, ale náhrada bude nezbytná. Budou-li chtít letadlo 5 generace velký výběr mít nebudou. Ruské ani čínské si nekoupí a pochybuji že budou brát korejské nebo japonské (budou-li k mání). Budou tedy muset vybírat ze 4 až 4,5 generace novějších strojů Gripen, Rafale, Eurofighter a jejich upgradeů a pochybuji, že by to jejich parlamenty a generalita viděli jako perspektivní. Stárne to všechno strašně rychle.

avatar
Todomatch Datum: 18.01.2015 Čas: 18:42

to Echo:
F-35 bude zasahovat do případných konfliktů až v roce cca 2020. Tou dobou už bude bojiště i v méně rozvinutých zemích pěkně nebezpečné. Různé manpody a podobná zařízení se od ruských a čínských výrobců dostávají masově do rukou všemožných arabských režimů a skupin a odtud zase přímo do rukou islamistů a jiných teroristů. Všechny ty WQ, Strely, Igly nebo novější Verby budou pro stroje typu A-10 pěkně nebezpečné. Vezměte boje na Ukrajině, ruské ekvivalenty á desítky Su-25 tam padají jako zralé hrušky právě díky takovým kompletům. Už v roce 2000 se odhadovalo že 90% sestřelů v moderních konfliktech mají na svědomí ruční nebo lehké mobilní komplety. Budete tedy stát před volbou zda kvůli zničení pickupu přijít o pumu za 100 tisíc dolarů nebo o A-10 za 10 milionů dolarů a pilota.

arr