Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Filipínské námořnictvo posiluje proti Číně

Datum přidání 20.05.2013    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jakub Mareš

Čína coby nová vojenská mocnost asijského regionu dává o sobě stále více vědět. Na její rostoucí vojenské ambice reagují ostatní státy regionu posilováním a modernizací svých námořních sil. Příkladem může být filipínský nákup použitých lodí pobřežní stráže třídy Hamilton od Pobřežní stráže Spojených států (USCG) .

Gregorio del Pilar

Foto: Plavidlo Gregorio del Pilar těsně po předání novému majiteli / nosint.blogspot.com


Filipínské námořnictvo, ovlivněné vzrůstající silou Číny, a vůbec veškeré ozbrojené síly se pustily do modernizačního programu Capability Upgrade (CUP), jenž byl spuštěn v souladu s novou strategií filipínského námořnictva nazvanou Philippine Navy Strategic Sail Plan 2020.

 

Hamilton na scéně

V rámci první etapy modernizace hledalo filipínské námořnictvo zaoceánská eskortní plavidla, která by měla na starost doprovod civilních plavidel přes sporná území, kde bývají často vytlačována čínskými námořními silami. Filipínské námořnictvo se rozhodlo pro nákup použitých plavidel. Na začátku roku 2011 oznámilo akvizici dvou exlodí pobřežní stráže USCG třídy Hamilton s tím, že první plavidlo má být dodáno do půl roku a filipínská plavidla budou překlasifikována na fregaty.

 

První plavidlo USCGC Hamilton, přejmenované na BRP Gregorio del Pilar, bylo předáno filipínskému námořnictvu 13. května 2011. Druhé plavidlo, kdysi plavidlo USCGC Dallas, nyní nově pojmenované BRP Ramon Alcaraz, převzalo námořnictvo 23. května 2012. Z lodí byla odstraněna část výzbroje a některé vybavení, které si USCG ponechalo .

 

Video: USCG Rush (třída Hamilton) americké pobřežní stráže / YouTube

Fregata je malá, všestranná a spolehlivá loď. Je zpravidla mnohem menší než torpédoborec a jejím hlavním úkolem je boj s ponorkami a doprovázení konvojů či obojživelných výsadkových svazů. V některých námořních silách se jako fregata označují jednotky větší, které by jinak svými parametry patřily mezi torpédoborce. Důvodem je zejména politicky motivovaná snaha o zdůraznění obranného charakteru dané námořní síly, neboť fregaty jsou na rozdíl od torpédoborců tradičně vnímány jako jednotky obranné. Wikipedia

Na jednáních v dubnu 2012 se obě strany dohodly na nákupu třetího plavidla – USCGC Jarvis. Loď měla být předána již během roku 2012, avšak akce byla odložena na rok následující. Vyčleněné finance byly použity na opravu, modernizaci a vyzbrojení již dříve zakoupených plavidel Gregorio del Pilar a Ramon Alcaraz. Přesto jednání o nákupu dalších jednotek neustále pokračují.

 

BC-105CFoto: Z plavidel operující filipínské helikoptéry Bo-105C / commons.wikimedia.org


Drobek Hamilton

Plavidla třídy Hamilton jsou dlouhá 115 metrů, široká 13 m, s ponor asi 2,67 m. Lodě mají výtlak 3250 tun. O pohon se starají buď dieselové motory o výkonu 5200 kW, nebo dvě plynové turbíny s výkonem 27 000 kW – jde o tzv. pohon CODOG. Plavidlo dokáže plout rychlostí až 28 uzlů, s palivem vystačí na 45 dní plavby a dosah se pohybuje okolo 25 900 kilometrů. 

 

Ke specifickému vybavení třídy náležejí dva čluny kategorie RHIB, letecká paluba s hangárem a lehké helikoptéry Bo-105C filipínského námořnictva.


Silnější výzbroj pro filipínské Hamiltony

Loď byla ve službách USCG vyzbrojena kanonem Oto Melara (Mk.75) ráže 76 mm, dvěma kanóny M242 Bushmaster (Mk.38) ráže 2 5mm a protiraketovým systémem Phalanx CIWS . Phalanx a Bushmastery však byli před dodáním novému zákazníkovi sejmuty.

 

Gregorio del Pilar

 Foto: Plavidla jsou prozatím vyzbrojena pouze kanónem ráže 76 mm / defenders-philippine-sovereignty.blogspot.com

 

Filipínské námořnictvo plánuje instalovat na lodě nové zbraně, bude se však zatím jednak pouze o kanony a zbraně menších rážích. Mezi plánovanou výzbroj, kromě kanónu ráže 76 mm, má patřit jeden kanon ráže 25 mm M242 Bushmaster (Mk.38) umístěný v zádní části lodě na dálkově ovládané zbraňové stanici Mk 36 Mod 2.  Dále půjde o dva 20mm kanony Mk.16 a šestice kulometů ráže 12,7 mm.

 

V dlouhodobějším horizontu filipínské námořnictvo plánuje plavidla vybavit sofistikovaným radarovým systémem pro detekci a sledování povrchových hrozeb, protilodním raketovým systémem Harpoon a torpédomety.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 21.06.2013 Čas: 15:04

Je sance, ze by za podobnou cenu ziskali od Rusu (nebo odjinud) neco s okamzitou vyzsi bojovou hodnotou?

avatar
David Khol Datum: 24.05.2013 Čas: 10:09

Problémem je i to, že ony O.H.Perry jsou již také staré, takže je otázkou, nakolik by taková modernizace (která by nějakou dobu trvala a něco by stála) byla efektivní. Kvůli tomu podobný přístup přece odmítli Tchajwanci. A tak mi to připomíná celé rumunský nákup britských fregat třídy Boxer, ze kterých se nakonec staly jen velké a zbytečně drahé hlídkové lodě s problematickou bojovou hodnotou

avatar
A_F Datum: 23.05.2013 Čas: 21:28

Jak jsem se dočetl, Austrálie má na fregatách Perry VLS pro ESSM a US Perry, ač o Mk 13 přišly všechny, Bushmastera dostaly jen některý.
Nainstalovat po australskym způsobu VLS pro ESSM a zaplnit volný místo po Mk 13 VLS Mk 41 (nebo ekvivalentním), případně nahradit 20mm Phalanx krabicí RAM, mohla by z Perryho bejt zase docela schopná loď. Ačkoliv je otázka, jestli to nedá víc práce, než kolik z toho bude užitku...

Počítám, že v jakymkoliv případě osamocený Filipíny proti Číně jsou bez šance, tudíž by měly (jejich lodě) operovat ve svazu se spojeneckejma, pokud by mohly poskytnout (alespoň) sektorovou PVO, byly by přínosem, Maestrale takovou schopností vládne, ale US Perry v jejich součastnym stavu...

avatar
David Khol Datum: 23.05.2013 Čas: 14:43

Navíc i ty O.H.Perry jsou již letité. Jestli je zvažována nějaká modernizace, těžko říci (žádnou info o tom jsem nenašel). Ale když vezmu v potaz to, v jakém stavu filipínské námořnictvo je (lodě ještě z druhé světové války), pak si říkám, že lodě Hamilton, fregaty Maestrale a O.H.perry - to by znamenalo zajímavé posílení. Ale podle mne racionálnější by byla nějaká menší korveta, něco jako malajské A100, ale vyzbrojené PLŘS a PLDŘS. Takto mi to připadá jako pouhé mechanické zvětšování síly proti protivníkovi, který i tak bude nesrovnatelně silnější, opět nakupování něčeho zastaralého s problematickou hodnotou

avatar
A_F Datum: 22.05.2013 Čas: 02:08

Ovšem americký Perry jsou už taky afaik očesaný o OZ Mk 13 ve prospěch Bushmastera, na ponorky a hlídkování ok, ale pořád nic do bitvy... nebo se uvažuje o nějaký modifikaci?

avatar
David Khol Datum: 21.05.2013 Čas: 10:13

Tak podle většiny zdrojů tyto lodě nemají ani Harpoony, což je degraduje na úroveň jen trochu větších hlídkových lodí. I sejmutí Phalanxu vidím jako nešťastné, když mohly alespoň částečně zabezpečit protiletadlovou a protiraketovou obranu. A nějaká instalace nových raketových systémů je podle mne méně pravděpodobná a vzhledem k věku plavidel by byla asi neefektivní.
Co se týče fregat Maestrale - zájem údajně dále trvá, uskutečnila se prohlídka konkrétních jednotek, ale zvažováno je i převzetí amerických O.H.Perry. Takže ukáže až budoucnost.
I tak mi to posílení připadá jako problematické. Kladu si otázku, jak by třeba tyto ex-americké kutry obstály třeba v konfrontaci s čínskými moderními fregatami 054 A. Řekl bych, že by to bylo hodně rychlé...

avatar
Jakub Mares Datum: 20.05.2013 Čas: 18:11

Nakup novych fregat je stale aktualni, ale jejich nakup je soucat dalsiho modernizacniho balivku.

avatar
A_F Datum: 20.05.2013 Čas: 14:28

Jsou to fajnový lodě, to zase jo, ale dokud nebudou mít (k těm Harpoon) solidní PVO, těžko si představit jejich přínos v symetrický válce proti modernímu nepříteli.

Nevíte, co se stalo s plánem na pořízení fregat třídy Maestrale? Je ještě aktuální?

arr