Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

FlatEvac - nosítka pro evakuaci zraněného pod palbou

Datum přidání 20.03.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Je naivní si myslet, že budou různé teroristické a kriminální bojůvky dodržovat Ženevské konvence. Proto se i vojáci transportující raněného z bitevního pole mohou lehce stát cílem nepřátelské palby. Řešení nabízejí speciální nosítka FlatEvac od izraelské firmy Agilite, která umožní vojákům evakuovat zraněného a přitom použít ke své obraně zbraň.

FlatEvac

Foto: Čtveřice vojáků nese zraněného na nosítkách FlatEvac. V popředí evakuuje voják kolegu pomocí speciálního popruhu Injured Personnel Carrier / Agilite

 

S firmou Agilite jste se již mohli setkat na našich stránkách dříve. V článku Lidský batoh pro odsun zraněných z bojiště jsme se seznámili se speciálním nosným systémem Injured Personnel Carrier (IPC), díky němuž může jediný člověk přepravit na zádech zraněného kolegu. Současně má volné ruce a může použít ke své obraně zbraň.

 

Nést na zádech 90 kilogramů živé váhy však není příliš efektivní, někdy musí navíc evakuovaný vzhledem ke svému zranění ležet na zádech. V takovém případě jsou nezbytná nosítka. Ovšem pomalu se pohybující dvojice bezbranných vojáků nesoucích zraněného je lákavým cílem.

Izraelci, možná díky bolestným zkušenostem, vymysleli jiný způsob odsunu raněného z bojiště – nosný systém FlatEvac. Tradiční nosítka nahradili speciální celtou se čtveřicí popruhů. Zraněný je uložen do celty a dvojice, či čtveřice vojáků si celtu pomocí popruhů přehodí přes ramena.

FlatEvac

Foto: Nosítka FlatEvac / Agilite

 

Váha zraněného se takto rozloží na ramena a záda vojáků, což šetří energii a umožňuje přenášet raněné na větší vzdálenosti. Hlavní výhodou pochopitelně je, že vojáci mají volné ruce, mohou pozorovat svůj sektor a aktivně se bránit.

FlatEvac má v každém rohu rovněž látkové rukojeti pro konvenčnější přepravu zraněného. Nosítka lze zároveň nastavit tak, že v případě nouze může přepravovat raněného jediná osoba – podobně jako u systému IPC. Ve složeném stavu má FlatEvac rozměry pouze 25 x 40 centimetrů a váží 1,42 kilogramů, tedy mnohem méně než standardní nosítka.

 

V současné době používá FlatEvac izraelská armáda a firma Agilite doufá, že se jí podaří uspět i v zahraničí. Nosítka jsou také k dispozici na civilním trhu za cenu 100 dolarů.

 

Zdroj: Gizmag

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Starky Datum: 21.03.2013 Čas: 22:45

Urcite je to inovacia, no druhu stranu tu ale podobne systemy od Blackhawku alebo Phantomu su uz nejaku dobu.

avatar
Martin Datum: 21.03.2013 Čas: 12:42

Jsem zvědav kdy to pořídí naše lidová armáda za 10 násobek ceny od Omnipolu nebo jiných překupníků zbraní. Stav našeho vybavení je tregický, aby si člověk podobné věci raději sám koupil pokud to chce mít.

avatar
Ultramarinus Datum: 21.03.2013 Čas: 09:31

Tak strasne jednoduche logicke a efektivne vypadajici, ze se jeden divi, ze to nekdo nevymyslel uz davno. Sice to asi porad nebude zrovna prijemne a bezbolestne, kdyz budou neseni na celte, ale sance na preziti raneneho i nosicu, se diky pridruzene obrane zlepsi.

arr