Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Flyboard Air: Nová generace vojenských létajících strojů?

Datum přidání 11.08.2016    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před několika měsíci francouzská firma Zapata Racing představila světu létající "skateboard" Flyboard Air - jedno z nejmenších zařízení na světě schopné udržet člověka ve vzduchu. Zapata Racing nyní přechází pod křídla americké Implant Sciences, která technologii Flyboard Air nabídne americkým ozbrojeným silám.

Foto: Francouz Frank Zapata letí na vznášedle Flyboard Air. / Zapata Racing

 

Zapata Racing založil francouzský extrémní sportovec a vynálezce Frank Zapata. Zapata po čtyřech letech vývoje na jaře letošního roku představil “antigravitační skateboard" Flyboard Air.

 

Jedná se o kompaktní létající zařízení schopné pomocí čtyř malých, ale extrémně výkonných tryskových motorů (4×184 kW), vynést do vzduchu dospělého člověka.

 

Motory urychlí Flyboard Air na rychlost až 80 km/h.


Motory jsou samozřejmě extrémně náročné na palivo. Současné prototypy proto vyžadují, aby pilot měl na zádech palivovou nádrž - i tak ale létající zařízení vydrží ve vzduchu maximálně deset minut.


Po několika měsících zařízení francouzského vynálezce zaujalo americkou firmu Implant Sciences. “Neustále se díváme po nových technologiích,” vysvětlil nákup francouzské firmy Bob Liscouski, ředitel Implant Sciences. “Narazili jsem na něco, co může vytvořit nový trh. Je to opravdu zcela nová technologie.” 

 

Skutečně cenou věcí na Flyboard Air je důmyslný letový software. Právě letový software vyhodnocuje během sekundy tisíce informací ze senzorů a na jejich základě precizně řídí pohyblivé tryskové motorů a udržuje Flyboard Air ve stabilní poloze. Celá koncepce je navíc výkonnostně a rozměrově škálovatelná - lze využít výkonnější motory a měnit jejich rozmístění.

 

Video: Flyboard Air je jistě zajímavá technologie. Není to ale pro armádu jen zbytečná high-tech hračka? / YouTube

 

Nabízí se tak vývoj zcela nové generace létajících strojů - Implant Sciences již představil nákresy tryskových létajících motorek nebo tryskových nemocničních lehátek.

 

“Nebudu se snažit dávat velká očekávání, bereme vše velmi racionálně a je třeba zvolit správný obchodní přístup. Ale prostě musíte z toho být nadšení. Jednoduše jeden stroj chcete, chcete ho mít,” říká Liscouski.

 

Samozřejmě jednou stranou mince je mít pokročilou technologii, druhou pro ní najít praktické využití.

 

V případě nasazení v armádě zavedení nové techniky jde v ruku v ruce i s nutností vypracovat patřičnou taktiku nasazení - což může být velmi složité. Každopádně podle Liscouskiho již americké ministerstvo obrany projevilo o technologii Flyboard Air zájem.

 

 

Foto: Vize tryskové motorky a tryskového nosítka využívajícící technologii Flyboard Air. / Zapata Racing

 

Možných vojenských aplikací je řada a vyjmenovat všechny přesahuje možnosti tohoto článku. Lze si například představit "tryskové" plošiny dopravující osoby i náklad mezi vojenskými loděmi nebo speciální zásobovací drony, které budou dopravovat munici vojákům a odvážet raněné.

 

Militarizovaný Flyboard Air lze použít i pro infiltraci speciálních jednotek do zájmového prostoru a následně také pro jejich bezpečné vyzvednutí - pomocí podobných strojů se lze velmi rychle a snadno dostat na vrcholky hor nebo do pater výškových budov uprostřed měst.

 

“Hledáme měřítko platforem pro zásobování a lékařkou evakuaci. Současné motory poskytují dostatek tahu pro nesení až 200 kg těžkého nákladu,” vysvětluje možnosti Liscouski. “Můžete si představit zdravotnická nosítka pro operace MEDEVAC (evakuace zraněných - pozn. red.), která jsou autonomně řízená."


“Díváme se na tyto možnosti a uvažujeme o jejich rozměrech. Nemyslíme si, že to je technická výzva, ale problém je navrhnout správný design a najít vhodné využití,” říká Liscouski.


Zdroj: Defense News

 

 

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Magister_Peditum Datum: 12.08.2016 Čas: 11:17

Pro různé speciální a zásahové jednotky u armády či policie by to jako pomůcku pro snadno dosažitelnou vyšší pozici mohly uvítat. Nevýhodou je zatím hluk a spotřeba paliva, ale třeba to nějak doladí. Nebo v těžší verzi nějakou vzdušnou "mulu", na přepravu materiálu nebo raněných, jak už tu bylo řečeno.

Největší úspěch by to ale zcela jistě mělo v soukromé sféře. Armáda hledá praktické věci, a tohle k tomu má zatím docela daleko.

avatar
Zdenoušek Datum: 12.08.2016 Čas: 06:41

To je úžasné! Je sice hrozné hned vše rvát armádě ale ta alespoň zafinancuje vývoj a produkce se zlevní. Byl by to třeba zajímavý sport. Ta rychlost je neuvěřitelná, vodní skútry na hladině sotva stačí. Ale klidně bych si to dovedl představit i u zvláštních policejních jednotek, při obsazování nízkopodlažních budov. Než nějaké složité zdolávání, tak se tam vyhoupne celá skupina, během několika vteřin. Ovšem může to zase zneužít i druhá strana při loupežích apod. a to je pořád dokola...

avatar
Zdenoušek Datum: 12.08.2016 Čas: 06:41

To je úžasné! Je sice hrozné hned vše rvát armádě ale ta alespoň zafinancuje vývoj a produkce se zlevní. Byl by to třeba zajímavý sport. Ta rychlost je neuvěřitelná, vodní skútry na hladině sotva stačí. Ale klidně bych si to dovedl představit i u zvláštních policejních jednotek, při obsazování nízkopodlažních budov. Než nějaké složité zdolávání, tak se tam vyhoupne celá skupina, během několika vteřin. Ovšem může to zase zneužít i druhá strana při loupežích apod. a to je pořád dokola...

avatar
Mrakoplaš Datum: 11.08.2016 Čas: 22:42

Tak docela zajámavé jen v armádě to opravdu bude spíš pro nějaké speciální využití ťo zásobování lodí) , pro speciální jednotky takováhle věc musí mít dost velkou spotřebu paliva.


Na druhou ta létající motorka zní děsně cool :D
A vlastně i tahle létající pošina z trochou úpravy by vypadala jako křídlo Green goblina z spidermana. :D

avatar
Grull Datum: 11.08.2016 Čas: 22:40

Jako dokážu si představit situaci, kdy máš zraněnýho vojáka a pak přisviští takovýhle nosítko, naložíš ho dovnitř, zavřeš a samo to odletí.
To samé třeba když potřebuješ munici :-))

avatar
alexa123 Datum: 11.08.2016 Čas: 17:07

Je to paráda ale pre využitie u vojakov bude problémom okrem iného hluk.

arr