Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Foal Eagle 2014: Obří cvičení americké a jihokorejské armády

Datum přidání 05.04.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 38 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V těchto dnech vrcholí v Jižní Koreji obří každoroční cvičení jihokorejských a amerických vojáků Foal Eagle 2014. Polní cvičení Foal Eagle trvá od 6. března do 18. dubna a navazuje na štábní cvičení Key Resolve.

Foto: Foal Eagle 2014 / US Marine Corps

Foto: Foal Eagle 2014 / US Marine Corps 

 

Za americkou stranu se štábního cvičení Key Resolve 2014 účastní 5200 vojáků, z toho 1100 vojáků ze základen mimo Jižní Koreu. Foal Eagle 2014 se účastní 7500 amerických vojáků, z toho 5100 ze základen mimo poloostrov. Foal Eagle procvičuje nasazení pozemních, leteckých, námořních, expedičních a speciálních sil.

 

Cílem cvičení je demonstrovat odhodlání Spojených států bránit svého jihokorejského spojence. Podle obou zúčastněných má každoroční cvičení Foal Eagle defenzivní charakter.

 

Severní Korea však proti cvičení protestuje a považuje jej za přípravu k útoku. Před začátkem cvičení Severní Korea varovala svého jižního souseda a Spojené státy před „nepředstavitelným holokaustem“, „zpustošením Soulu“ a „jaderným útokem na Washington“, pokud cvičení proběhne. 

 

ROKS Sejong the Great (DDG 991)Foto: ROKS Sejong the Great (DDG 991) třídy KDX-III. / US Navy

 

Stejně tak proti cvičení protestuje pochopitelně Čína, která nelibě nese velké vojenské manévry svého mocenského oponenta u svých hranic.

 

Cvičení Foal Eagle simuluje jedny z nejhorších možných scénářů vývoje na Korejském poloostrově. Jedním z nich je vážná diplomatická krize nebo zhroucení Kim Čong-unova režimu. 

 

Pokud se severokorejský režim zhroutí, v zemi pravděpodobně vypukne ozbrojený boj o moc. Pro takový případ jsou připravovánspeciální týmy pro partyzánskou válku v Severní Koreji.

 

Video: Útok na pláž. / YouTube 

 

Ozbrojené síly Spojených států nasazují na cvičení obrovské množství techniky. Americké námořnictvo pro cvičení dává k dispozici několik lodí, jako je raketový křižník USS Lake Erie nebo raketové torpédoborce USS Curtis Wilbur, USS Lassen a USS Howard. Největšími jihokorejskými plavidly na cvičení jsou torpédoborce ROKS Sejong the Great, ROKS Seoae Ryu a ROKS Gwang Geon.

 

Námořnictvo hraje během cvičení zásadní roli. Během případného konfliktu mohou spojenecké lodě nejen poskytovat účinnou protileteckou a protiraketovou obranu (systém Aegis), ale útočit také na cíle na pevnině. Na úrovni demarkační linie je Korejský poloostrov pouze 200 kilometrů široký. Hlavní město Severní Koreje Pchjongjang je pak vzdáleno vzdušnou čarou pouze 45 km od pobřeží.


Foal Eagle 2014

Foto: Útok na pláž. / US Marine Corps

 

Jedním z vrcholů cvičení je pak společná obojživelná operace jihokorejské a americké námořní pěchoty. Během letošního cvičení mariňáci simulovali útok na pláž pomoci námořních děl, bitevních letadel a vrtulníků a poté provedli vylodění pomocí vyloďovacích plavidel a konvertoplánů MV-22 Osprey.

 

Vzhledem k protáhlému charakteru Korejského poloostrova hrají obojživelné operace důležitou roli. Během případné války lze vyloděním vojáků odříznout postupující armádu protivníka. Pro příklad si můžeme vzít úspěšné spojenecké vylodění v Inčchonu (1950) během války v Koreji. Vylodění přerušilo zásobovací a komunikační traspostupující severokorejské armády. 


Zdroj: NAVY.mil, USFK

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 10.04.2014 Čas: 13:46

Tak v případě té Ukrajiny je to ještě výraznější. Dosavadní vlády v Ukrajině byly buď proruské - a nebo se snažily alespoň o nějaký dialog s Ruskem - a to včetně Juščenkovy vlády, která byla zřejmě nejvíc prozápadní. Ale od anexe Krymu je ukrajinská reprezentace vysloveně protiruská. Rusko si tak vytvořilo nepřítele - zemi, která má významný lidský, vojenský a do budoucna i ekonomický potenciál.
Se zásahem proti Ukrajině nesouhlasil ani Lukašenko. Bělorusko je poměrně malou zemí, ale ani nad ním nelze mávnout rukou. A tak si vlastně místo nového SSSR Putin vytvořil kolem Ruska hned celou řadu spíše znepřátelených zemí. K tomu si připočtěme negativní reakce USA a EU - nemyslím, že by došlo k zavedení nějakých razantních sankcí, ale i ta současná reakce je pro Rusko nepříjemná.
A svým způsobem se obávám toho, že i dál bude mít Rusko tendenci řešit problémy silou

avatar
Vrata Datum: 09.04.2014 Čas: 21:30

David: souhlasim. Cekam ze podobny efekt se projevi i na Ukrajine a ponekud i v Belorusku. Jak jiz bylo vicekrat receno, Putin dostal Krym a mozna prisel o Ukrajinu.

avatar
David Datum: 09.04.2014 Čas: 13:56

Podotýkám, že nejsem rusofob. Nemyslím si ani, že by Putin byl druhý Hitler, jak nám jej vykresluje některá propaganda. Ale o to, že je dobrý stratég, silně pochybuji.
Obecně - řekl bych, že dobrý stratég se pozná podle toho, že je schopen vidět trochu dál - a že nadřazuje dlouhodobý prospěch nad krátkodobý zisk. A v tomhle směru je třeba současné chování Ruska neprozřetelné. Já trochu více sleduji dění v bývalých státech SSSR,zejména ve Střední Asii. Mnohé z těch států byly v posledních letech spíše proruské, byly velice ochotny s Ruskem spolupracovat. A po anexi Krymu ty státy docela obrátily. Jde přitom o poměrně významné státy s velkým nerostným bohatstvím a i značným průmyslovým potenciálem - Kazachstán, Uzbekistán atd. O tyto státy mají zájem přitom další velmoci - především Čína. Z tohoto pohledu je současné dění ruskou prohrou.
Souhlasím s tím, že je chybné srovnávat Rusko se SSSR. I dnes je v Rusku nízká úroveň občanských práv a svobod. Ale je to nesrovnatelně lepší než za doby Sovětského svazu, to ostatně potvrdí každý Rus.
A ta paralela selhává i z hlediska mezinárodního. Ano, Rusko je opět velmoc, ale podobnou pozici mají i další hráči - Čína, Indie , Brazílie atd. Svět prostě není černobílý, jak by si jej někteří představovali.
Ale myslím, že právě proto patrně vzroste úloha takových reziduí studené války, jako je Severní Korea. Velmoci se navzájem budou hlídat svým jaderným potenciálem atd - ale objeví se konflikty na perifériích

avatar
Jan Grohmann Datum: 09.04.2014 Čas: 10:08

Poryv, velmi dobře řečeno.

avatar
Poryv Datum: 08.04.2014 Čas: 22:41

Nesher
Není úplně šťastné hodnotit reálnou geopolitiku prizmatem populární rusofobie.. přes brýle z hvězd a pruhů totiž vidíte jen to, co vidět chcete. Ok, máte na to nárok, ale to si potom můžeme povídat třeba o nových trendech ve výrobě čokoládových dortů - výsledek bude úplně stejný...

Současné Rusko rozhodně není porovnatelné se SSSR a to i přes jisté nostalgické reminiscence rychle stárnoucích elit bývalého režimu. Rusko je v zásadě protokapitalistický stát v tom horším smyslu slova, ale přesto a možná právě proto se Rusové ještě nikdy předtím neměli tak dobře, jako teď - a to bez jakékoliv ideologie - no, možná s dávkou toho národního patosu, ale to se dá pochopit, v různých formách ho lze vidět téměř všude, snad jen u nás ne.

Argumentace bývalými strukturami KGB je klasické infantilní klišé, které snad ani není nutné komentovat. Zato ale doporučuji podívat se na ruského prezidenta (ano, je to prezidentský systém, stejně jako ve Francii či v USA i jinde, takže Putin má značně rozsáhlé pravomoci jak ústavní, tak i "jiné" - což není eufemismus, ale holý fakt) optikou Vladaře od Niccoló Machiavelliho...Putin je dobrý stratég a racionální "vladař", což není pro jeho goepolitické rivaly dobrá zpráva. Když k tomu připočítáte fakt, že Rusko je zdaleka největší země a disponuje nejen dostatečně silnou armádou, ale také extrémními zásobami energetických a dalších surovin, je nasnadě, že ten "bezpečnější svět" z velké míry závisí právě na Rusku. Je třeba se na to tak dívat, protože ignorování významu a názoru takto velké země vedlo v nedávné době k neveselým událostem na Ukrajině, které v důsledku jen posílily význam a sebedůvěru Ruska. Jestli se nám to líbí a nebo ne, to je úplně jedno. Drtivé množství informací o tom, co se skutečně děje se k nám stejně nedostane. Pro nás je určen ten balast na Nově a jinde.

avatar
semtam Datum: 08.04.2014 Čas: 14:13

David
Existenci černého trhu tu nikdo nepopírá. Ruku na srdce, kde by vzali ozbrojenci tolik zbraní a munice potřebné na dlouhé roky bojů plus další věci. To by každej kdo tam běhá s automatem nebo panceřovkou musel být znuděnej milionář :)

avatar
David Datum: 08.04.2014 Čas: 13:50

Pro semtam - je již klasickým jevem, že v každé zemi, kde zuří občanská válka, se objevují zbraně získané přes černý trh. To, že je neměla původně domácí armáda, tedy nic neznamená. Mimochodem - třeba zde hodně zmiňovaná Ukrajina byla z hlediska černého obchodu jedinečnou zemí. Obrovské přebytky po sovětské armádě se často vyvezly mimo vědomí vlády, resp. jí zřízených oficiálních institucí díky různým "obchodníkům se smrtí". Ukrajinské zbraně si tak zabojovaly v celé řadě konfliktů - třeba i v té Libyi, ale i Sierra Leone atd.
A k Severní Koreji - myslím, že ten režim je neprávem podceňován, je životnější, než se může na první pohled zdát. To, že se podařilo již třetí předání moci, o mnohém vypovídá.
Je proto chybné srovnávat Severní Koreu třeba s Irákem, Libyí atd. V Severní Koreji panuje totalitní režim již šest desetiletí. Naprostá většina obyvatel tak nezná, resp. nepamatuje nic jiného. O vnějším světě dostávají jen minimum informací. Ve prospěch režimu mluví i ona východní mentalita. Myslím, že většina Evropanů to nedokáže pochopit - jde prostě o docela jiné vnímání. A tím rozhodně nemyslím, že by severokorejci byli hloupí, to rozhodně ne. Ostatně - i jejich poměrně zajímavé zbraňové systémy (tanky Pook-pong-ho, děla Koksan apod), balistické rakety atd. ukazují na značnou vyspělost, která je ale prostě směřována jinam než v případě západních zemí.
I proto nevěřím, že by někdy došlo k nějakému sloučení s Jižní Koreou, to severokorejské elity nepřipustí - kdo cítí tak silnou a v lecčem téměř absolutní moc, ten se jí nikdy nevzdá

avatar
semtam Datum: 08.04.2014 Čas: 13:09

Jecchus
Prozatím Rusko ukazuje ten nejhumálnější způsob zasahování do jiných států. Jiní by už tasily naplno kvéry. Otázkou ovšem je zda majdan také nebyl zneužit zas dalšími velmocemi. Tak zas tu máme rozhodování o osudu země bez jejích obyvatel :)

avatar
semtam Datum: 08.04.2014 Čas: 13:00

Naprostý souhlas s Ezekylem. Není co dodat, svět se točí kolem prachů a moci.

avatar
Ezekyl Datum: 08.04.2014 Čas: 11:54

A u obou Koreí se tyto hrátky střetly a zůstal tam bordel. V současnosti Severní Korea zjevně nějaké tiché společníky v zahraničí má a Jižní Korea má společníky hlasité.

Historicky:

"Západ" se materiální pomocí rád a hlasitě chlubil a "Východ" tutlal do poslední možné chvíle. V případě úspěchu "Z" dosadil demokracii, ale podniky chytře prodal západním investorům (kapitalismus), "V" dosadil peřlivě zvoleného diktátora/totalitu a podniky znárodnil (komunismus).

Jedni za 18, druzí bez dvou za 20 :-)

avatar
Jecchus Datum: 08.04.2014 Čas: 11:53

V zásadě souhlasím s Ezekylem. Nyní je to hezky vidět např. na Ukrajině - jestli Rusko něco dělá, tak to, že více a více rozdmýchává ten konflikt, kdy verbálně ale tvrdí, že ho chce uklidnit. Rozpor slov a činů je tu však značný.

Jinak se nám tu nějak roztrh pytel s "Lybijci", chudáci Libyjci... :)

avatar
Ezekyl Datum: 08.04.2014 Čas: 11:46

dodatek : a jak vidno ze situace na Ukrajině, tyto materiální podpory jsou oblíbené u všech hlavních táborů (USA/RF/EU) bez rozdílu.

avatar
Ezekyl Datum: 08.04.2014 Čas: 11:41

Je velice úsměvné, když někdo tvrdí, že materiální pomoc nic nerozhodne , nepostrčí či neiniciuje.

Pokusím se demonstrovat hypotetickým scénářem. Vemte si třeba ČR, fungující stát (nehodlám řešit politiku, stát je funkční, máme mír). Vše je stabilní a nic se neděje, jen se někdy po specifických incidentech (např sportovní utkání) několik nacionalisticky laděných jedinců, maximálně part projeví v ohledu například oddělení Moravy od Čech (což je jinak poměrně úsměvný scénář). Nikdo je nebere na vědomí, chlapci dostanou po čuni od policie a jde se na půl roku domů.

Ale najednou nějaká zahraniční velmoc (libovolná) přistoupí k takovéto partě, doveze ji několik kontejnerů výzbroje, v opuštěném vojenském úvoze jim dá "výcvik", a poplácá je po ramenou, že jsou kluci dobrý a stojí za nimi svět.

A najednou ani nebudeme vědět jak a z 50 členné skupinky idealistů (oprosťme se prosím od reality vyholených hlav :-) ) se stane ohromný dav veškerých pochybných existencí přilákaných vidinou ozbrojení/anarchie/rabování/výdělku složených z místních/cizinců, kterým bude původní idea ukradená. A tento dav dobude město (reakce ačr/pčr prakticky nemožná, město obsadí ozbrojení civilisté). Město vyrabují a obsadí. A chytnou se další lidé, nesouhlasící s režimem, či nespokojení se svým životem, vše nabírá na síle. A najednou tu budeme mít občanskou válku. A hypoteticky může dojít ke svržení režimu, zavládnutí anarchie (ala Sýrie/Lybie).

A v zahraničí budou diskutéři na internetu přemýšlet o tom, že se to tu "demokraticky" svrhlo... Tzn. s materiální pomocí může takřka kdokoliv dosáhnout čehokoliv. Pokud se začne někde rozdávat výzbroj komukoliv kdo přijde, pod podmínkou že hlavní tah bude tímto směrem, vyroste armáda. A situace bude přesně tak zmatečná jako v Libyi či Sýrii. "Opozice" bude nejednotná, navzdory původnímu úmyslu, protože ať už byl původní úmysl sebelepší, ony přilákané skupinky a existence velmi záhy začnou prosazovat "svoji" strategii a politiku.

Takže na materiální pomoci tyto "revoluce" (ať už opravdové nebo zdánlivé) stojí.

avatar
semtam Datum: 08.04.2014 Čas: 09:53

Shal
V jednom mém komentáři, jsem psal, že Kaddáfí nebyl žádný svatoušek. I jeho touha po islamizaci Evropy my sympatie k němu nedává. Ale celkově když zemi převzal, tak jí hodně vyzvednul. Udělal tam docela spoustu práce. Životní úroveň vzrostla k nepoznání. Určitě to byl policejní stát. Povstání začalo na východě země, kde měli vliv již tradiční kmenový vůdci. Byl to spíš mocenský boj spojený s radikálním vyznáním islámu. Zajisté, že proti režimu bojovali samotní Lybijci spolu se zahraničními bojovníky a leteckou podporou Nata. Tak tvrzení, že si to vybojovali samotní Lybijci mi příde nepřesné.

avatar
shal Datum: 07.04.2014 Čas: 23:58

semtam: Dodávky zbraní a materiální pomoc nepopírám. Ale vybojovali si to tam sami Libyjci. Američani ani nikdo jiný za ně tu práci neudělal. Takové ty řeči, že to Kaddáfí vlastně myslel dobře a že se za něho měli fajn si Libyjci asi nemyslí. Kaddafiho nezabili Američani, Britové ani Francouzi. Ale Libyjci.

arr