Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Force 2025: Blízká budoucnost U.S. Army

Datum přidání 15.10.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 10 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda (U.S. Army) zahájila v tomto roce práci na koncepci Force 2025. Koncepce řeší podobu U.S. Army po roce 2025 s výhledem na 30. a 40. léta 21. století. Jedno je jisté, U.S. Army čekají hluboké změny na všech úrovních.

Foto: Americký voják ve vozidle M2 Bradley. / U.S. Army

Foto: Americký voják ve vozidle M2 Bradley. / U.S. Army

 

Hluboká transformace U.S. Army

Bílá kniha americké armády Army Vision - Force 2025 označuje budoucí světové bezpečnostní prostředí za dále nestabilní. K zajištění bezpečnostních zájmů Spojených států koncet Force 2025 navrhuje hlubokou transformaci (technickou, organizační, myšlenkovou) Brigádních bojových týmů BCT (Brigade Combat Team). Klíčem je zásadní snížení logistické náročnosti, při zachování nebo zvýšení bojové efektivity.


BCT jsou základním nasaditelným útvarem U.S. Army pro vedení manévrující války. V současné době je struktura U.S. Army budována právě kolem brigádních bojových týmů.


U.S. Army disponuje třemi základními typy BCT – Pěchotní brigádní bojový tým IBCT (Infantry Brigade Combat Team), Stryker brigádní bojový tým SBCT (Stryker Brigade Combat Team) a Obrněný brigádní bojový tým ABCT (Armored Brigade Combat Team).

 

V nejbližší době se očekává, nezávisle na konceptu Force 2025, snížení počtů bojových brigádních týmů i vojáků. Do tří let bude U.S. Army disponovat 33 brigádními týmy a 450 000 vojáky.

 

Video: Video lepší tisíce slov. Budoucí podobu U.S. Army nastíňuje program GXV-T. Bojové stroje U.S. Army budou menší, agilnější, snadněji nasaditelné a inteligentnější. / YouTube

 

Force 2025

Koncepce Force 2025 (jde o velmi obecný dokument) je de facto přechodným dokumentem, který má americkou pozemní armádu uvést do hloubi první poloviny 21. století. Právě v této době se očekávají zásadní technologické průlomy, které zásadním způsobem promění podobu U.S. Army. Zřejmě nejvýznamnější pokrok se očekává v efektivnějším způsobu skladování a přenosu (elektrické) energie.


„Připravujeme komplexní modernizační strategii pro proměnu armády a kapacity pro globální rozmístění pozemních sil pro potřeby společných sil (pozemní armáda, letectvo, námořnictvo, spojenci, atd. - pozn. redakce)," říká generál Daniel Allyn, zástupce náčelníka Generálního štábu U.S. Army. „Force 2025 není konečný stav, je to odrazový můstek pro budoucnost."

 

Koncepce Force 2025 definuje tři hlavní oblasti rozvoje U.S. Army – působení ozbrojených sil; věda, technika a optimalizace lidského výkonu; podoba ozbrojených sil.


Jednotky U.S. Army podle konceptu Force 2025 budou působit decentralizovaně, distribuovaně a integrovaně. Podřízené jednotky získají širší pravomoci (pro větší iniciativu) a bude se podporovat laterální spolupráci mezi jednotkami. Jednotky mají být více flexibilnější v nasazení, lépe ukrývat své záměry před protivníkem a lépe reagovat na kroky protivníka.

 

Foto: Optimalizace lidského výkonu. BAE Systems na výstavě AUSA 2014 představil kokpit vozidla ctící požadavky koncepce Force 2025. / Defense-Update, Foto: Noam Eshel

Foto: Optimalizace lidského výkonu. BAE Systems na výstavě AUSA 2014 představil kokpit vozidla ctící požadavky koncepce Force 2025. / Defense-Update, Foto: Noam Eshel

 

Jednoduše řečeno, pozemní armáda Spojených států se v blízké budoucnosti stane menší, samostatnější, nasaditelnější, logisticky nenáročná a především více smrtící. Bílá kniha Army Vision - Force 2025 lapidárně říká, že pro dodržení vojenské nadvlády je nutno jednoduše začít „uvažovat, chovat se a cvičit jinak".

 

V příznačně nazvaném operačním konceptu Vítězství v komplexním světě je požadováno vytvoření menších jednotek, které budou schopny bojovat s „anonymním nepřítelem v beztvárném bojovém poli." Kinetické akce armády budou hrát sice stále důležitou roli, ale násobně vzroste potřeba „civilnějšího" přístupu – psychologické operace, humanitární pomoc, zajištění základních potřeb (energie, bezpečnost, práce) a budoucnosti pro domorodé obyvatelstvo, apod.


"Potřebujeme armádu, která je adaptivní, inovativní, využívá iniciativu a umí řešit problémy mnoha různými způsoby," řekl generál Ray Odierno, náčelník Generálního štábu U.S. Army. "Není to jen o řešení problémů pomocí vojenské síly, je to o řešení problémů integrováním mezirezortních, mezinárodních schopností, která nám umožní odpovědět na problémy mnoha různými způsoby. A já myslím, že je to budoucnost válčení."


Podobná myšlenka zazněla již před 2500 lety. „Porazit a dobýt nepřítele ve všech bitvách není největší umění. Největší umění je zlomit nepřátelský odpor bez boje," napsal v knize Umění války legendární čínský stratég Sun Tzu.

 

Foto: Vítězství v komplexním světě vyžaduje jiný přístup, jiné myšlení i jinou techniku. / Force 2025
Foto: Vítězství v komplexním světě vyžaduje jiný přístup, jiné myšlení i jinou techniku. Hrubá síla již nestačí. / Force 2025

 

Nová technika pro nové úkoly

Samotný „technologický upgrade" se dotkne mobility, ochrany a palebné síly brigádních týmů. Američtí vojáci získají menší a lehčí techniku, s malou spotřebou energie (zmiňovaná nižší logistická náročnost), která umožní ničit protivníka na velké vzdálenosti.


Jednou z nejdůležitějších modernizačních vizí je postupná rezignace na těžkou obrněnou techniku, jako jsou hlavní bojové tanky M1 Abrams nebo těžká bojová vozidla pěchoty M2 Bradley.


Současný „diktát pancíře" nahradí kompaktnější a lehčí vozidla s lepším situačním povědomím, pohyblivostí, inteligentním pancířem a schopností provádět nečekané úhybné manévry. Ostatně koncept podobných bojových vozidel dohledné budoucnosti rozvijí program GXV-T agentury DARPA.


Vozidla GXV-T mají technicky dozrávat právě kolem roku 2030. V té době již s velkou jistotou budou k dispozici pokročilé technologie pro skladování elektrické energie, které umožní konstruovat čistě elektrická vozidla. Výsledkem budou nejen bezhlučná vozidla s výbornými jízdními vlastnostmi, ale také značně zjednodušená logistika díky odstranění potřeby zajišťovat skladování/dopravu fosilních paliv.


Velký důraz U.S. Army klade na robotické bojové prostředky. Kromě samotného vývoje se řeší i taktika spolupráce s člověkem ovadanými stroji. Ale i člověk nepřijde zkrátka, pracovní prostor operátora bojových strojů dojde zásadních změn s ohledem na zvýšení fyzických (snížení únavy) i psychických (koncentrace, rychlost reakce, rozhodování) výkonů.

 

Zdroj: Army Vision - Force 2025 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
hey zelení kokoti Datum: 03.01.2015 Čas: 01:11

Opravdu dobré, jako hračka pro větší kluky....:)

avatar
Johnny Datum: 12.11.2014 Čas: 18:57

Zdá se mi že USA zapomínají,že kvalitnější (a dražší) ve válce neznamená lepší.Na to přišlo už Německo za 2.světové když sice jejich tanky byly vyspělejší a modernější než většina spojeneckých a sovětských,ale také mnohem dražší a ekonomicky náročnější a ve výsledku převálcované horami levných a hromadně vyráběných T-34 a Shermanů.Zdá se ale že USA již zapomněli,že ve válce vyhrává kvantita a ne kvalita.

avatar
Nemo Datum: 18.10.2014 Čas: 22:55

aby se nepřepočítali. Zatím se tato doktrína pořád opírá o koncepty protipovstaleckých/teroristických bojů, ale s tím jak se přezbrojují asijské velmoci kde se upřednostňuje odolnost a palebná síla plus velké množství branců, byť nijak skvěle vycvičených, nicméně v ohromných počtech (Indie, Čína atd) tak se tato strategie může ukázat jako chybnou a bude rázně přehodnocena.

avatar
Oleg Datum: 18.10.2014 Čas: 00:01

Nuda: Záleží na tom, kdo sponzoruje vývoj. Jakože i v USA se dají najít výjimky, viz např. projekt Scorpion (http://www.businessweek.com/articles/2014-07-17/need-a-military-jet-on-budget-try-the-textron-scorpion-for-20-million).

avatar
Oleg Datum: 17.10.2014 Čas: 23:28

Nuda: viz Augustinův zákon (http://en.wikipedia.org/wiki/Augustine%27s_laws) a předpověď zveřejněná v deníku The Economist:

"V roce 2054 padne celý (US) obranný rozpočet na nákup jediného letounu. Tento letoun bude sdílen letectvem a námořnictvem vždy tři a půl dne v týdnu, s výjimkou přestupného roku, kdy bude po dobu jednoho dne k dispozici Námořní pěchotě." (http://www.economist.com/node/16886851)

avatar
kubo4747 Datum: 17.10.2014 Čas: 23:11

Nuda: Zumwalt je ale konštruovaný výhradne pre nový Rail Gun, ktorý je už v pokročilej fáze vývoja, takže, keď vývoj dokončia, čo nebude za dlho, tak bude mať výzbroje neprekonateľnú nie len vo svojej triede.

F-22 je výhradne obranná stíhačka, respektíve F-22 chránia prevažne územie USA, preto ho vyrobili ako stíhačku na dogfighty a nie ako viacúčelovú stíhačku, ktoré sa tak robia dnes všetky.

Čo sa týka ceny, tak áno, sú ich mašiny drahé, ale nezabúdaj na to, že tie mašiny majú najmodernejšie technológie, ktoré ostatné štáty ani nemajú alebo ich ešte nemajú na svojich strojoch. Ako napr. F-22 je už v službe vyše 10 rokov a Rusi do výzbroje zaradia Suchoj T-50 až v roku 2017 a sú takmer na rovnakej technologickej úrovni. V

avatar
GAVL Datum: 17.10.2014 Čas: 18:41

Buď jim docházej prachy a nebo chtěj víc rozkrádat armádní rozpočet.
Možná si chtějí mír kupovat podobně jako svého času Řím. Pokud to myslí vážně tak nastal úpadek další civilizace.

avatar
Charlie Datum: 17.10.2014 Čas: 12:27

Tohle ať si prosím autor nebere osobně: to je ale snůška blitek... :/

Tyhle kraviny US Army pronášela už když zaváděla Strykery (budeme lehčí, mobilnější, pásy jsou přežitek...) a pak najednou zjistili, že tak sluníčková budoucnost zas není a bez těžkých pásových BVP a tanků se neobejdou, protože se pěchota nemá o co opřít, a že existuje terén, kde kola prostě nefungují.

Tak si vymysleli FCS - lehčí mobilnější víc propojenej - utopili mrtě peněz bez reálných výsledků, dopadli jak s MBT-70.

Nastalo období zdravého rozumu, kdy si řekli že asi ty tanky a Bradleye nebudou uplně napikaču, a teď zas vymýšlí kraviny.

1) Bez těžké techniky nevybojujete bitvu proti dobře vyzbrojenému a motivovanému protivníkovi. Aniz MRAPů, ani z kolových obrněných vozidel totiž nepřítel zhusta nemá respekt. Kanaďani zjistili, že Afgánci si dělají co chtějí, přisunuli tanky, a najednou se jim začali mudžáhídi vyhýbat jak čert kříži. Pak přisunuli nové A5ky a mudžíci málem emigrovali, protože najednou tank mohl sledovat i cíle, na které nebyl otočený kanon a nezasahoval na kilometr, ale na dva.

2) Neobrněná technika jeMNOHEM náchylnější na neočekávanou palebnou převahu protivníka. Stačí mu koncentrovat palebnou sílu a to, z čeho by tank vycouval s oprýskanou barvou a pár ustřelenejma krabicema, tak lehké LAV neustojí. Vzhledem k zamýšlené vysoce expediční armádě (což z článku jasně vyplývá) je nutno počítat s přesně takovými situacemi. Jistě, můžeme mít podobná lehká vozidla na průzkum a patroly, ale musíme mít také něco, co dokáže tu patrolu z průšvihu vysekat.

3) Co se týče logistiky, to je typické malování světlých zítřků členům rozpočtového výboru: "Musíte nám zaplatit nové hračky, ale my pak ušetříme na logistice." Neušetří nic, logistika bude zase dražší, protože co ušetří na kvantitě, to navýší kvalita. Elektrická vozítka budete muset z něčeho napájet (čili mobilní generátory a palivo pro ně), náhradní díly pro sofistikovaná vozidla budou samozřejmě patřičně cenově ohodnocená výrobcem, budou mít možná míň vojáků, ale těm budou platit větší částky...

Občas mi přijde, že se chystají na další mogadišu - grupa primitivních blbů s RPG a kalašnikovi a proti nim MY.

Video rozebírat ani nebudu, popíralo fyzikální zákony i zdravý rozum...

avatar
Jan Grohmann Datum: 17.10.2014 Čas: 10:32

Pro tomas.benaus, ono Američané sami přiznávají, že FCS byl fiasko. Zkušenosti z FCS se promítly například do vývoje nového víceúčelového vrtulníku. Nejprve budou postaveny technologické demonstrátory, na kterých se odzkouší a prozkoumá nová technologie. Teprve na základě těchto poznatků se definují požadavky na nový víceúčelový vrtulník.

avatar
tomas.benus Datum: 17.10.2014 Čas: 09:20

Som len laik, no clanok podla mna velmi pekne poukazuje na to, ako si US Army predstavuje svoju buducnost, no upozornil by som na projekt Future Combat System - velke ambicie, velke peniaze, velke zlyhanie..., Force 2025 mi pripada ale omnoho realistickejsi. Uz s rezervou by som bral plany na obdobie po 20+ rokoch, za prve - nikto z nas anilen netusi ake technologie a nobe moznosti na nas (ne)cakaju; za druhe - aj ked sa projekt snazi byt flexibilny, osobne mam pocit, ze z neho citit, ze je robeny hlavne pre potreby dnesneho bojiska, no predpovedat, kde a proti komu budu americki vojaci bojovat v rokoch 2025+ je este tazsie, nez predpovedat spominany vyvoj novych technologii

arr