Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Francie a Velká Británie posilují obrannou spolupráci

Datum přidání 13.09.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Tomáš Zwiefelhofer

Navzdory BREXITu plánují Francie a Velká Británie posilovat vzájemné vztahy v obranném sektoru. Nově by tak mělo docházet k častějším setkáním mezi ministry obrany i k realizaci dalších společných projektů.

Foto: Představa Future Combat Air System (FCAS), větší foto / Dassault Aviation

 

Francouzská ministryně obrany Florence Parly rozptýlila obavy z možného ohrožení bezpečnostní spolupráce Francie a Velké Británie potenciálně způsobeného BREXITem. Dle slov ministryně mají obě země tradičně blízké vztahy, což dokazuje ochota Británie „půjčit“ Francii těžké transportní vrtulníky Chinook k operacím v africkém pásmu Sahelu. Nově by se také ministři obrany měli scházet dvakrát do roka. 

 

V rámci spolupráce těchto dvou zemí je důležité připomenout francouzsko-britský summit z ledna letošního roku. Jednalo se již o 35. summit, kde se setkal prezident Emmanuel Macron s premiérkou Theresou Mayovou. Výsledkem bylo společné komuniké, ve kterém se obě strany zavázaly nejen k prohlubování společných bilaterálních vztahů, ale i vztahů v rámci NATO.  

 

Jednalo se zejména o společnou účast v operacích proti Islámskému státu v Sýrii a v Africe, stejně tak jako o účast na operacích v Mali (Sahel). Velká Británie tak deklaruje, že její odchod z EU neznamená naprostou politickou, bezpečnostní a ekonomickou izolaci od kontinentální Evropy.


Uvedené státy spolu dlouhodobě spolupracují v sektoru obranného průmyslu. Jedním z největších společných programů je Future Combat Air System (FCAS). V rámci tohoto programu je francouzskými a britskými společnostmi vyvíjen technologický demonstrátor bezpilotního bojového letounu kategorie MALE (Medium Altitude, Long Endurance). První let prototypu je plánován kolem roku 2025.


Právě v rámci programu FCAS ale harmonická shoda nepanuje. Velká Británie chce program směřovat více do roviny výzkumu demonstračních technologií. Francie ve stejné době spolupracuje s Německém na obdobném programu Franco-German Future Combat Air System (FG-FCAS).


FG-FCAS je však mnohem ambicióznější, a klade si za cíl vývoj letounu šesté generace, který nahradí v současné době sloužící stroje Rafale ve Francii a Eurofighter Typhoon v Německu. Jedná se tedy o alternativu k americkým letounům F-35 do jejichž vývoje a výroby je ovšem Velká Británie zapojena, tudíž její vstup do programu FG-FCAS není jistý. Ostatně Velká Británie pracuje na vlastní stíhačce nové generace.


Dalším společným programem je vývoj a výroba ze vzduchu odpalovaných střel s plochou dráhou letu pro pozemní údery Storm Shadow/SCALP. Střely jsou v současné době integrovány na letouny Tornado, Rafale, Mirage 2000 a byly již bojově nasazeny v Iráku či Libyi. V budoucnu se počítá s jejich integrací i pro letouny Eurofighter Typhoon.


Jejich navalizovanou verzi používají i fregaty francouzského námořnictva FREMM, které je letos úspěšně nasadily v odvetném úderu po chemických útocích v Sýrii. Od letošního roku by měly být integrovány také na francouzské ponorky třídy Barracuda a Scorpène.


V námořní oblasti dochází ke společnému výzkumu a vývoji prototypu bezpilotního hladinového dronu určenému detekci a eliminaci námořních min a podmořských improvizovaných zařízení. Dron vzešlý z projektu Marine Mine Counter Measures Programme by měl rovněž získat schopnost působit ve spolupráci s dalšími bezpilotními prostředky, které budou miny vyhledávat a likvidovat pod hladinou.

 

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pfninja Datum: 14.09.2018 Čas: 18:17

kto ohruzuje Francuzko alebo Britaniu ? akoze Rusko ? Zapadny svet ovladaju totalni imbecili

avatar
Trener Datum: 14.09.2018 Čas: 09:07

Tak snad se z toho nevytvoří nějaký mocenský blok, kdy by malé státy zůstaly nějak mimo, jinak budou stejně nakupovat od USA.

avatar
Civil Datum: 13.09.2018 Čas: 19:58

"fregaty francouzského námořnictva FREMM, které je letos úspěšně nasadily v odvetném úderu po chemických útocích v Sýrii"
ehm ehm..

arr