Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Francie a Velká Británie posilují obrannou spolupráci

Datum přidání 13.09.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Tomáš Zwiefelhofer

Navzdory BREXITu plánují Francie a Velká Británie posilovat vzájemné vztahy v obranném sektoru. Nově by tak mělo docházet k častějším setkáním mezi ministry obrany i k realizaci dalších společných projektů.

Foto: Představa Future Combat Air System (FCAS), větší foto / Dassault Aviation

 

Francouzská ministryně obrany Florence Parly rozptýlila obavy z možného ohrožení bezpečnostní spolupráce Francie a Velké Británie potenciálně způsobeného BREXITem. Dle slov ministryně mají obě země tradičně blízké vztahy, což dokazuje ochota Británie „půjčit“ Francii těžké transportní vrtulníky Chinook k operacím v africkém pásmu Sahelu. Nově by se také ministři obrany měli scházet dvakrát do roka. 

 

V rámci spolupráce těchto dvou zemí je důležité připomenout francouzsko-britský summit z ledna letošního roku. Jednalo se již o 35. summit, kde se setkal prezident Emmanuel Macron s premiérkou Theresou Mayovou. Výsledkem bylo společné komuniké, ve kterém se obě strany zavázaly nejen k prohlubování společných bilaterálních vztahů, ale i vztahů v rámci NATO.  

 

Jednalo se zejména o společnou účast v operacích proti Islámskému státu v Sýrii a v Africe, stejně tak jako o účast na operacích v Mali (Sahel). Velká Británie tak deklaruje, že její odchod z EU neznamená naprostou politickou, bezpečnostní a ekonomickou izolaci od kontinentální Evropy.


Uvedené státy spolu dlouhodobě spolupracují v sektoru obranného průmyslu. Jedním z největších společných programů je Future Combat Air System (FCAS). V rámci tohoto programu je francouzskými a britskými společnostmi vyvíjen technologický demonstrátor bezpilotního bojového letounu kategorie MALE (Medium Altitude, Long Endurance). První let prototypu je plánován kolem roku 2025.


Právě v rámci programu FCAS ale harmonická shoda nepanuje. Velká Británie chce program směřovat více do roviny výzkumu demonstračních technologií. Francie ve stejné době spolupracuje s Německém na obdobném programu Franco-German Future Combat Air System (FG-FCAS).


FG-FCAS je však mnohem ambicióznější, a klade si za cíl vývoj letounu šesté generace, který nahradí v současné době sloužící stroje Rafale ve Francii a Eurofighter Typhoon v Německu. Jedná se tedy o alternativu k americkým letounům F-35 do jejichž vývoje a výroby je ovšem Velká Británie zapojena, tudíž její vstup do programu FG-FCAS není jistý. Ostatně Velká Británie pracuje na vlastní stíhačce nové generace.


Dalším společným programem je vývoj a výroba ze vzduchu odpalovaných střel s plochou dráhou letu pro pozemní údery Storm Shadow/SCALP. Střely jsou v současné době integrovány na letouny Tornado, Rafale, Mirage 2000 a byly již bojově nasazeny v Iráku či Libyi. V budoucnu se počítá s jejich integrací i pro letouny Eurofighter Typhoon.


Jejich navalizovanou verzi používají i fregaty francouzského námořnictva FREMM, které je letos úspěšně nasadily v odvetném úderu po chemických útocích v Sýrii. Od letošního roku by měly být integrovány také na francouzské ponorky třídy Barracuda a Scorpène.


V námořní oblasti dochází ke společnému výzkumu a vývoji prototypu bezpilotního hladinového dronu určenému detekci a eliminaci námořních min a podmořských improvizovaných zařízení. Dron vzešlý z projektu Marine Mine Counter Measures Programme by měl rovněž získat schopnost působit ve spolupráci s dalšími bezpilotními prostředky, které budou miny vyhledávat a likvidovat pod hladinou.

 

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RiMr71 Datum: 23.09.2018 Čas: 13:01

Tak jsšm v pátek v Duxfordu okouknul maketu nového Tempesta ve skutečné velikosti, zrovna to ogaři skládali - éro teda velké jak kráva, s jaksi podivně těžkým předkem, "překvapivě" něco mezi F-22 a F-35. Ale, prostě maketa technicky cca na úrovni iránských prezentovaných stealthů (i když na rozdíl od těch iránských tohle éro není komické). Jsem zvědavý, jestli to posunou dál, respektive kam až...

avatar
pfninja Datum: 14.09.2018 Čas: 18:17

kto ohruzuje Francuzko alebo Britaniu ? akoze Rusko ? Zapadny svet ovladaju totalni imbecili

avatar
Trener Datum: 14.09.2018 Čas: 09:07

Tak snad se z toho nevytvoří nějaký mocenský blok, kdy by malé státy zůstaly nějak mimo, jinak budou stejně nakupovat od USA.

avatar
Civil Datum: 13.09.2018 Čas: 19:58

"fregaty francouzského námořnictva FREMM, které je letos úspěšně nasadily v odvetném úderu po chemických útocích v Sýrii"
ehm ehm..

arr