Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Dohoda Francie a Ruska o lodích Mistral: Peníze dělají přátele

Datum přidání 10.09.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 28 komentářů    autor autor: Václav Kopecký

Anabáze dvou velkých výsadkových lodí Mistral původně určených pro ruské námořnictvo se nejspíše chýlí ke konci. Podle posledních zpráv se objevili dva vážní zájemci z Blízkého východu projevující ochotu odkoupit obě plavidla.

Mistral

Foto: První výsadková loď Mistral pro ruské námořnictvo (Vladivostok) je již prakticky hotová. / Quoique, CC BY-SA 3.0

 

Paříž zdárně vyřešila své spory s Ruskem o dva vrtulníkové nosiče Mistral, které si ve Francii Rusové objednali v roce 2011. Původně se počítalo se stavbou dvou lodí a obcí na další dvě plavidla, ale po vypuknutí Ukrajinské krize a ruské anexi Krymu Francie obchod zablokovala.


Rusko za dvě plavidla zaplatilo předem zálohu společnosti DCNS ve výši 893 milionů euro a další náklady Rusy stál výcvik budoucích posádek, instalace ruských elektronických systémů a nemalé prostředky byly vynaloženy na námořní úpravu vrtulníku Kamov Ka-52K určených pro tyto nosiče.


Rusko Francii hrozilo arbitráží, při které by Francie, v případě prohry, musela zaplatit odhadem 1,5 až 2 miliardy euro. Tento postup byl naštěstí pro Francii zažehnán díky mezivládní dohodě mezi Paříží a Moskvou.


Francie původně Rusku nabídla jako vyrovnání 785 milionů Euro, Rusové však požadovali 1,163 miliardy euro. Po dlouhých jednáních byla konečná suma, která se vrátí Rusku, stanovena na 949,7 milionů euro. V této částce jsou zahrnuty výdaje ve výši 56,7 milionu Euro vynaložené na výcvik posádek a na instalaci ruských elektronických a komunikačních systémů.

 

Ve Francii se v současné době spekuluje, kde vláda vezme tak obrovskou sumu peněz a objevují se hlasy varující před možností odebrání části financí z armádního rozpočtu na umoření této platby. Co se týče výrobce lodí a francouzských subdodavatelů, tak ti jsou kryti pojišťovací agenturou Coface, takže zrušení kontraktu a navracení peněz nijak neohrozit jejich finanční stabilitu.


Pojištění DCNS je údajně ve výši 1,2 miliardy euro, v nejhorším případě tak pokryje celou hodnotu kontraktu, ale DNCS v takovém případě nic nevydělá.


Francie se také dohodla s Ruskem na možnosti nabídnout obě plavidla k prodeji třetí straně. Podmínkou však je, že z lodí budou demontovány ruské systémy a vráceny zpět do Ruska a Moskva schválí Francii možné budoucí vlastníky obou plavidel.


Bojové systémy a telekomunikační systémy umístěné na obou Mistralech pocházejí od společnosti Systémy řízení (Sistěmy upravlenija), jejíž zaměstnanci dorazili na konci srpna do Francie, kde budou pracovat na demontování ruských systémů z první lodi, druhá přijde na řadu v říjnu.


O prodeji obou plavidel se začalo mluvit už od počátku zablokování jejich předání Rusku. Prvotní úvahou bylo plavidla prodat některému z členských států NATO, hovořilo se zejména o Kanadě. Zájem o lodě zvažovala také Brazílie, Indie a Singapur.


Na počátku srpna se však objevila informace, že o koupi obou plavidel uvažuje Egypt. Tato informace byla zajímavá zejména z toho důvodu, že Egypt by Mistraly provozoval, ale platbu za ně by provedla Saúdská Arábie. Oba arabské státy údajně zvažovali vytvořit tímto způsobem regionální arabské námořnictvo působící ve Středozemním a Rudém moři.


Arabské loďstvo umožní Egyptu a Saúdské Arábii poměrně rychle přepravovat po regionu velké množství vojenských sil a zvýší schopnost obou zemí zasahovat v konfliktních oblastech regionu, zejména Jemenu nebo Libyi. Saúdové mají s Egyptem poměrně dobré vztahy a Káhiře posílají vojenskou pomoc v řádech miliard dolarů. Saúdská Arábie také financují Libanonskou armádu, které letos nakoupí francouzské zbraňové systémy za 3 miliardy euro.


V posledních týdnech se však situace změnila. Egypt stále usiluje o nákup, ale tentokrát už jen jednoho Mistralu, o druhé plavidlo projevily zájem Spojené Arabské Emiráty DSAE). Rusové už údajně souhlasili s prodejem lodí do obou zmíněných zemí a prodeji tak de facto nestojí už nic v cestě.


Bizarní však je, že obě plavidla jsou uzpůsobené pro operace v arktických oblastech, což zahrnuje mimo jiné vyhřívanou přistávací palubu, ale jejich budoucí oblast nasazení, v případě jejich prodeje do Egypta a SAE, bude v tropech.


Podle ruských zdrojů Egypt nákup jednoho nosiče nebude financovat ze Saúdské Arábie, ale využije možnost získat úvěr z Ruska. Egypťané se také údajně zavázali nakoupit od Ruska námořní verze vrtulníků Ka-52K, které byly původně vyvinuté pro ruské Mistraly.


Rusové tak i přes zrušení nákupu lodí, na celém případu vydělají, neboť Egyptu poskytnou jak úvěr na nákup vlastní lodi, tak i vrtulníky, čímž se jim nejspíše vrátí i finance vynaložené na jejich úpravu na námořní verzi.


Pokud Egypt koupí jednu z lodí, stane se tak významným uživatelem francouzských zbraňových systémů, neboť v nedávné době Egypťané zakoupili z Francie stíhačky Rafale, fregaty třídy Fremm a také korvety třídy Gowind v počtu čtyř kusů s opcí na další dvě plavidla. Co se týče SAE, tak ty nepotvrdily, zda s Mistralem zakoupí i ruské vrtulníky nebo dají přednost západním strojům.

 

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Gloton Datum: 24.09.2015 Čas: 20:18

No a je to tady :))
http://www.militarybox.cz/news/egypt-koupi-50-vrtulniku-kamov-ka-52/

avatar
lorgarius Datum: 14.09.2015 Čas: 11:09

cejkis - rovnako saudi zaplatili za francuzske zbrane pre Egypt, takze mozno si takto chceli "zaplatit" povolenie na Mistraly. aj ked neviem ci ich budu vediet realne aj pouzit. V Jemene sa vraj prilis dobrom svetle nepredvadzaju aj ked maju oproti protivnikovi absolutnu letecku prevahu a modernu techniku, dokonca sa do bojov ma zapojit aj egyptska armada, aby konecne porazili par manikov s kalachmi.

avatar
cejkis Datum: 12.09.2015 Čas: 16:07

Zpět k lodím.

Myslím si, že lodě koupí Saudská Arábie a Arabské emiráty.

Spekuluji, ale myslím si, že Saudská Arábie a Arabské emiráty zaplatily za ruské zbraně dodané Egyptu v rámci souhlasu s prodejem lodí.

Rusové tak získají komplet kompenzaci za obě lodě. Většinu peněz z Francie, zbývající část v podobě obchodního případu s prodejem zbraní do Egypta.

avatar
cejkis Datum: 12.09.2015 Čas: 16:01

semtam

severní trasa již existuje, ale končí v Turecku
https://en.wikipedia.org/wiki/Baku%E2%80%93Tbilisi%E2%80%93Ceyhan_pipeline

pokračování přes Turecké území je tento projekt
https://en.wikipedia.org/wiki/Trans-Anatolian_gas_pipeline

pokračování na pobřeží Černého moře a dále s otazníkem do Rumunska je tento projekt
https://en.wikipedia.org/wiki/Azerbaijan%E2%80%93Georgia%E2%80%93Romania_Interconnector

plynovod z Kataru do EU, který povede přes Sýrii je tento projekt
https://en.wikipedia.org/wiki/Qatar-Turkey_pipeline

To jsou reálné projekty, nikoliv nějaké "obtížné" O tomto jsou uprchlíci, o tomto jsou barevné revoluce.

avatar
CerVus Datum: 11.09.2015 Čas: 10:16

Muž, co zírá na kozy: No Egypt je společně s Jordánskem nejbližší Izraelský partner v oblasti, takže tady problém nejspíše vůbec nebude. SA by mohla být horší, ale u ní se dá čekat že loď bude převážně operovat buď v Perském zálivu a držet pod palcem Irán nebo dohlížet na obchodní cesty v Arabském moři, takže by také nemusel nic namítat.

avatar
Muž, co zírá na kozy Datum: 11.09.2015 Čas: 00:49

Otázkou je jak se k tak radikální změně poměru námořních sil ve středozemním a rudém moři postaví Izrael. Ten si to podle mě nenechá líbit a zapojí veškeré úsilí aby se tento obchod neuskutečnil.

avatar
semtam Datum: 10.09.2015 Čas: 23:34

cejkis

Pár drobností k Vašemu pohledu. Přes Kavkaz je cesta pro plynovod docela náročná. Výstavba je lepší přes roviny než hory. Gruzie ztratila území u moře, které prakticky neovládala a určitě velká část přístupu k moři jí zůstala. Tak či tak je tranzit plynu nejpohodlnější současnou cestou.
Kurdové jsou v tomhle spíše střípek. Nezávislost Kurdů se může počítat jen na území Iráku či Sýrie ne v Turecku. Tam mají pramalou šanci.
SouthStream byl změněn až v době nátlaku na Rusko. Tudíž tato teorie se mi zdá chybná. Navíc pro Evropu je lepší mít cestu, která bude míjet Turecko. Proto je vnímána nová trasa v Evropě se skepsí. Ale jaksi toto vzniklo až se zavedením sankcí. Předtím byla pro všechny strany nejlepší cesta po dně Černého moře.

Celkově vzato plynovod do Evropy z Blízkého východu je hodně problematický. Tranzit je veden přes různorodé země. I když myšlenka je to pěkná, tak naráží na mnohá ale. Navíc pro samotný Írán je nejlepší cesta se napojit na cestu kaspickou. Tudíž s tranzitem přes Rusko. Turecko by asi ani neumožnilo cestu íránského plynu přes jeho území.

Dle mého názoru by bylo pro Evropu nejlepší stará cesta po dně černého moře s možným zapojením Íránu v Kaspické cestě.

avatar
cejkis Datum: 10.09.2015 Čas: 22:58

Mnohým čtenářům se zdají vztahy na Blízkém východě nečitelné. Opak je pravdou, dávají smysl.

Rusko je hlavním dodavatelem zemního plynu do EU a již po desetiletí aplikuje politku zamezování alternativám. Alternativní zdroje pro EU jsou ze třech oblastí. Kaspické moře (Azerbajdžán, Turkmenistán a sever Íránu) Stávající plynovody vedou přes Rusko a plyn je do EU dodáván jako ruský. Nový neruský plynovod z této oblasti by musel vést přes Gruzii do Černého moře či přes Turecko v části obydlené Kurdy. V zájmu Ruska je tedy tento plynovod nepostavit. Ne náhodou přišla Gruzie téměř o pobřeží. Ne náhodou se Rusko snaží získat Turecko na svou stranu, pro svůj plynovod SouthStream. Rusko bude rovněž proti Kurdům neboť v případě vzniku Kurdistánu by toto území mohlo posloužit jako další trasa. Této oblasti říkám severní kohoutek a Rusko se snaží, aby byl i nadále zavřený. Sýrie je střední kohoutek, který je díky ruské vazbě na Asada udržován zavřený. Státy jako Katar, Saudská arábie by tento ventil rády otevřely pro své dodávky plynu do EU. Americké firmy těžící na Arabském poloostrově také. Írán by přes Sýrii mohl exportovat plyn ze svých polí při Perském zálivu. Tedy írán bude rovněž podporovat svůj zájem v Sýrii. Dále jižní kohoutek v podobě Libyie. Opět v zájmu Ruska je prodávat plyn jako ruský. Zájem francouzské firmy a US společností je dodávat je jako svůj zemní plyn.
Jak se změní proruský politik udržující ventil zavřený ? Podpoří se opozice, třeba nějaké Muslimské bratrstvo a vznikne revoluce. Je to přeci demoktacická změna. K čertu s tím, že tato změna je živena zvenčí. Je to demokratické. Pak už je zbývá vypláchnout mozek Evropanům, aby se zapojili do konfliktu. Trochu pánové v Americe zapomněli na několik miliónů uprchlíků. Śkoda, stalo se, je to nebolí.
USA se stalo nezávislé na Perském zálivu, ovšem peníze z prodeje do EU americké společnosti chtějí a zadlužený prezident vždy podpoří 3 největší plátce daní bez nichž by USA přestaly existovat.

avatar
Wenet01 Datum: 10.09.2015 Čas: 18:44

Tak se to má dělat. Francie netratí navíc díky diplomacii s Ruskem a kompenzacím neutrpí ani její dodavatelská pověst. Rus si obšlehl co se dalo, lodě objednané předchozí garniturou v dost později kritizované prozápaní euforii nejen nemusí platit, ale naopak mu ještě budou uhrazeny náklady na úpravu vrtulníků a zcela jistě získá i nového zahraničního uživatele když mu navíc s marketingem bude vší silou pomáhat Francie. Ten úvěr už je jen bonus navíc...
Pro ty co se diví proč Egypt něco takového zvažuje namísto úvěru od SA, tak bych se nedivil kdyby to bylo opět součástí nějakého většího handlu. Stojí za povšimnutí, že státy mimo náš západní okruh mají poněkud jiné diplomatické způsoby. Zatímco pro náš kulturní region je typické pořvávání o právech, rozmáchlá gesta a uzavírání smluv až když není zbytí..viz Německo-Ruské plynové obejití Ukrajiny, kdy v podstatě největší ukrajinský spojenec s největším ukrajinským nepřítelem zlikvidovali jednu z mála výhod co ta země měla. Tak v jiných částech světa se státy nedokážou domluvit v jednom, dokonce mohou jít tvrdě proti sobě (o vztazích Ruské a Turecké tajné služby v Sýrii si iluze dělat netřeba) avšak jakmile se najde něco kde je společný zájem tak spolupracují v tom samém čase. Turci debatují s RF o plynovodu, Sýrie kvuli kdoví jaké dohodě s Izralem může na dodávky nejnovější PVO zapomenout, Egypt a Saudové čile spolupracují mezi sebou přitom Egypt je protislamistům, které popravuje a Saudové je sponzorují, oba se navíc domlouvají s Ruskem (kdo ví o čem), přičemž Egypt si za peníze největšího amerického spojence domlouvá zbrojní zakázky od Rusů, toho časů spojenců sunnitům arcinepřátelského Iránu...Nejnormálněji se ze západu ještě chovají USA, které ještě nezapomněli co je to národní zájem, protože pokud myslíte jen na něj, dá se bavit s kýmkoliv o čemkoliv a kdykoliv.

avatar
Beld Datum: 10.09.2015 Čas: 17:57

Ty vztahy na blizkem vychode jsou vazne pripad pro dobreho psychiatra .

SA ma dobry vztah se Sisim v egypte , ktery ma hodne spatny vztah s IS a MB . SA pritom IS evidentne podporuje . Iran ma dobre vztahy s Assadem i s muslimskym bratrstvem a hamasem . Asad pritom s IS a MB bojuje . O turecku radeji ani nemluvim .

Doufam ze brzy nezjistime , zda IS umi provozovat mistraly :D

avatar
Kozlus Datum: 10.09.2015 Čas: 17:35

Jo, neco podobnyho jsem taky cetl. Je to celkem i logicke, kdyz zadni pulky lodi maji byt postaveny v Rusku.

avatar
Lopoz Datum: 10.09.2015 Čas: 17:17

Nejsem si jisty ,ale nepsalo se tady v diskuzi pred nekolika mesici, ze soucasti kontraktu byly nejake laserove rezacky na ty nejvetsi lodni dily, ktere byly doruceny do Ruska??

avatar
Lopoz Datum: 10.09.2015 Čas: 17:17

Nejsem si jisty ,ale nepsalo se tady v diskuzi pred nekolika mesici, ze soucasti kontraktu byly nejake laserove rezacky na ty nejvetsi lodni dily, ktere byly doruceny do Ruska??

avatar
liberal shark Datum: 10.09.2015 Čas: 16:23

to Taty : Nejpravděpodobnější způsob využití Mistralů v arabských rukou bude role tzv. bílého slona :-).

avatar
CerVus Datum: 10.09.2015 Čas: 14:49

chybka: ...doma neměly odpovídající doky. Tam mělo být.

arr