Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Francie modernizuje tanky Leclerc a vyhlíží nový tank

Datum přidání 18.01.2018    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 88 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Francie mezi roky 2020 až 2028 modernizuje celou flotilu hlavních bojových tanků Leclerc. Informaci potvrdil pro francouzský deník La Jaune et la Rouge Stephane Mayer, šéf francouzské Nexter Systems.

Foto: Tank Leclerc v ulicích Paříže; větší foto / Rama; CC BY-SA 2.0 FR

 

"Cílem modernizace je zlepšit a rozšířit provozní schopnosti tohoto nejmodernějšího tanku čtvrté generace ve srovnání s jejími konkurenty," řekl Stephane Mayer.


Modernizace je součástí ambiciozního francouzského programu Scorpion. Program Scoripon odstartoval v roce 2014 s cílem poskytnout francouzským vojákům novou generaci obrněných vozidel, ale také zavést nové prostředky komunikace a sdílení dat, systémy posilující situační povědomí posádek a vypracovat novou taktiku nasazení vozidel na bitevním poli.

 

Francouzské ministerstvo obrany plánuje do roku 2025 na program Scorpion (vývoj, nákup vozidel, testování,výcvik, školení, servisní/logistické zázemí) vydat 5 miliard euro, v delším časovém horizontu 10 miliard euro. Samotný vývoj si vyžádá 758 milionů euro, ale vývoj a výroba nových vozidel vytvoří tisíce pracovních míst.


Kromě vývoje dvou zcela nových kolových průzkumných a bojových vozidel Jaguar EBRC (Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat) a kolových víceúčelových transportérů Griffon VBMR (Véhicule Blindé Multi-Role) je klíčovou části programu Scorpion modernizace tanků Leclerc.


Stojí za zmínku, že vozidla EBRC a VBMR již zaznamenala první výrazný exportní úspěch. Belgie plánuje nakoupit 417 vozidel VBMR a 60 EBRC, jako náhradu za vozidla Dingo II (220 ks) a Piranha III (242 ks). Cena kontraktu dosahuje výše 1,1 miliardy euro.


Všechny aktivní (200 ks) francouzské tanky Leclerc mezi roky 2020 až 2028 projdou hloubkovou modernizací za 330 milionů euro (8,9 miliardy Kč). Připomeňme, že dalších 206 tanků Leclerc má francouzská armáda uloženo v rezervě. Celkově bylo pro domácí a zahraniční síly vyrobeno 876 tanků Leclerc.


První dva prototypy modernizovaných tanků Leclerc podstoupí zkoušky v letošním roce. Vylepšení dozná také 18 odtahových vozidel Leclerc DCL (Dépanneur du Char Leclerc). Modernizaci povede Nexter Systems, která se zaměří na tři oblasti – integraci tanku Leclerc do budované digitální sítě francouzské armády, na vylepšení pro operace v městském prostředí a posílení palebné síly.

 

Nelze však čekat vývoj nového kanónu, ale spíše vývoj nové víceúčelové munice pro nasazení v urbanizovaném prostředí. Tank získá mimo jiné dálkově ovládaný modul s kulometem ráže 7,62 mm, který je totožný s modulem z EBRC.

 

Foto: Na obrázku má Leclerc Spojených arabských emirátů 17 masivních bloků německého reaktivního pancíře, které chrání část korby (mimo motorovou část) a věž. Stejný pancíř chrání například německá bojová vozidla pěchoty Puma. / YouTube


Přesný rozsah modernizace není znám, ale vylepšené tanky Leclerc mohou získat reaktivní přídavné pancéřování od německé firmy Dynamit Nobel Defense. Stejným pancířem je od minulého roku vylepšena část tanků Leclerc Spojených arabských emirátů. Výše francouzského modernizačního rozpočtu odpovídá, protože jedna sada reaktivního pancíře pro Leclercy Spojených arabských emirátů stojí cca 500 000 euro.

 

V současně době francouzské tanky Leclerc slouží ve dvou francouzských brigádách – u 2. obrněné brigády s velitelstvím ve městě Illkirch-Graffenstaden a u 7. obrněné brigády s velitelstvím ve městě Besancon. Každá brigáda má dva prapory tanků Leclerc, tři prapory mechanizované pěchoty (vozidla VBCI), dělostřelecký prapor s houfnicemi CAESAR. V brigádě jsou také jednotky s minomety ráže 120 mm a střelami země-vzduch krátkého dosahu Mistral.

 

Otázkou je, jak se (ve smyslu časového harmonogramu) chystaná modernizace tanků Leclerc dotkne vyvíjeného francouzsko-německého tanku, medií populárně nazývaného jako Leopard 3. Ostatně modernizované tanky Leclerc zůstanou ve výzbroji minimálně do roku 2040, stejně tak modernizované německé tanky Leopard 2 A7V.

 

Video: Leclerc francouzské armády / YouTube

 

Nový tank vyvíjí nový francuzsko-německý holding KNDS (KMW+Nexter Systems). Jak název napovídá v holdingu KNDS, založeném v roce 2015, má poloviční podíl německá firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW) a Nexter Systems. KMW mimo jiné vyvíjí a vyrábí tanky Leopard 2, bojová vozidla pěchoty Puma a samohybné houfnice PzH 2000. Nexter Systems pak tanky Leclerc, houfnice CAESAR i vozidla VBMR a EBRC.


Podle informací Armádních novin, které jsme získali z prostředí KNDS, ideová koncepce nového tanku "Leopard 3" již existuje, ale firma k tomuto projektu neposkytuje naprosto žádné informace. Žádné obrázky a nákresy Leopardu 3 na internetu neodpovídají realitě.


Co se týče novinek francouzsko-německé spolupráce, můžeme se dočkat na letošním Eurosatory 2018 zajímavého překvapení – podle informací Armádních novin KNDS na pařížské výstavě představí tank Leopard 2 s nabíjecím automatem (pravděpodobně z tanku Leclerc).


Zdroj: Below The Turrent RingLa Jaune et la Rouge 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jirosi Datum: 25.01.2018 Čas: 18:27

Argel: "2 je o generaci starší stroj používaný s úplně jinou vojenskou doktrínou, než type 10, který je již tank nové generace. Úplně nový typ pancéřování apod."

O jaké verzi L2 se tu bavíte? O A1-A4? Protože na každé další dochází k výměně dílů u vnitř(modulární kocept). Takže klidně verze A7-A8 mohou být vybaveny modernějším panciřem/elektronikou než T-10 z roku 2008(12). Pokud nevíte o modernizaci, tak stále provozují tu samou verzi.

avatar
Rase Datum: 24.01.2018 Čas: 23:11

Type 10 má skvělou hmotnost, pancéřování je taky super, výzbroj je spíš podprůměr (L/44) ale celkově zajímavý. Poevropštění myslím tak, že použít evropský motor a kanón, některou elektroniku, výroba řekněme 100 ks (spíš víc) by už měla snad i smysl, vnitřní prostor by snad problém nebyl, (snad není horší než v T-72). Pokud chceme 30 strojů, tak ty seženeme vždycky a peníze řešit nemusíme, v tomto případě je to v celku jedno a počkal bych si na Leo 3, kvůli unifikaci se spojenci v NATO.

Hyena:
jak jsem psal, cenu jsem našel u amerického tendru. Zda platí nebo ne nevím. Narazil jsem i na to, že vozidlo pro Kolumbii byla jen vylepšená Mk.III - tedy proto ta nižší cena. Počítejme s cenou nového tanku cca 10 mil. ať už to bude cokoliv, spíš i víc.

avatar
Argel Datum: 24.01.2018 Čas: 23:02

Hyena
Type 10 má v licenci vyráběný kanon, který dneska najdete asi na každém západním tanku, ale nazývat type 10 jako L2Ax určitě ne. L2 je o generaci starší stroj používaný s úplně jinou vojenskou doktrínou, než type 10, který je již tank nové generace. Úplně nový typ pancéřování apod.

avatar
Argel Datum: 24.01.2018 Čas: 23:02

Hyena
Type 10 má v licenci vyráběný kanon, který dneska najdete asi na každém západním tanku, ale nazývat type 10 jako L2Ax určitě ne. L2 je o generaci starší stroj používaný s úplně jinou vojenskou doktrínou, než type 10, který je již tank nové generace. Úplně nový typ pancéřování apod.

avatar
Hyena Datum: 24.01.2018 Čas: 22:50

Rase: pri Merkave som vychadzal z tohto zdroja http://www.israeldefense.co.il/en/content/israel-offers-merkava-iv-tanks-colombia Kolumbia mala zaujem o celkom maly pocet, zodpovedajuci minimu pre CR/SR. V ktorom zdroji uvadzaju cenu $9M za Namer? Ja som nasiel 3-5M. K2 som nasiel za $8.5M a T-10 (aka japonsky L2Ax) dokonca az $10M. Pri Type 10 je velkou vyhodou jeho nizka hmotnost v porovnani so zapadnymi MBT.

Zeby ste isli kupit 200ks BVP a rovnaky pocet tankov, to sa mi nezda. Podla mna je max strop 100ks a aj to je asi optimisticke cislo, skor by som pocital za sucasneho vedenia vymenu kus za kus s T-72M4CZ

avatar
MALI Datum: 24.01.2018 Čas: 18:04

To Rase:
píšete licenční výroba poevropštěného T-10 ? On už poevropštěný T-10 existuje?

avatar
Rase Datum: 24.01.2018 Čas: 13:42

Hyena:
pokud novou mašinu, tak by stálo za to domluvit třeba licenční výrobu poevropštěného Type 10. Tomu by mohlo pomoct že sme velice vzdálení, ale aby měla taková výroba smysl, musí jít o vyšší počet strojů. U korejského K2 je to podobně, ale tento tank je hodně těžký (už klasický MBT).
Co se týče L3, tak jeho nákup podporuju. Vždycky ale dodávám že jde o počet. Pokud nám jde řekněme o 50 kusů tak to může cokoliv a klidně i pozlacené. Pokud chceme 200 tanků, tak musíme hledat jiné řešení. Rozjezdová série bude drahá a pozdější bude levnější - asi tak jako u F-35.

Pokud jde o cenu Merkavy, tak když nabízeli v USA Namer, tak cena měla být 9 mil za kus. reálná cena za novou Merkavu tedy bude vyšší než je běžně udáváno.

avatar
Shelmik Datum: 24.01.2018 Čas: 13:07

A nebu ten leo3 tohle https://www.google.cz/search?q=leopard+3&client=ms-android-samsung&prmd=inv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjO-eaNx_DYAhXDJlAKHXlMA4YQ_AUIESgB&biw=360&bih=660
Docela by to vypadalo realne asi 3,5,9a 12 fotka

avatar
Hyena Datum: 24.01.2018 Čas: 12:53

Rase: Z toho co som vycital si propagoval tu na AN hlavne obstaranie L3 v com najskorsom termine po Nemcoch a Francuzoch (bez prihliadnutia na cenu, ktora iste nebude konkurovat L2A7+ ci A8), popripade korejsky ci japonsky tank ale tam to je tiez podla mna nerealne kvoli vzdialenosti + cene. Armata je nepriechodna politicky. Z toho mi vychadza obstaranie Merkavy, modernizovaneho L2 alebo nejakej tureckej exotiky, ci nebodaj smadneho M1A2/A3 ako jedine schodne riesenie pre ACR ci OSSR.

avatar
Tecka Datum: 23.01.2018 Čas: 22:37

Rase
Napisałem program...nawet nie ruszył o milimetr z miejsca,nic się nie dzieje ..tak to wyglada obecnie. Owszem Grecy mogą pospawać kadłub i wieże ,Niemcy już nie i utracili dostawców niektórych komponetow ,ostatnia partia L2 na export była poskładana z części z magazynu . Odtworzenie zdolności ,nawet do 6 lat ! Nic ,kończę i pozdrawiam

avatar
Rase Datum: 23.01.2018 Čas: 21:55

Tecka:
jak to že se projekt nikam nepohl ? Dle informací z prostředí KNDS, ideová koncepce nového tanku "Leopard 3" již existuje, ale firma k projektu MCGS neposkytuje naprosto žádné informace. Žádné obrázky a nákresy Leopardu 3 na internetu údajně neodpovídají realitě. Němci sice v Německu výrobní linku již nemají, ale Leopardy 2 se vyrábějí ve Španělsku a Řecku. Pořád se ale v Německu vyrábějí hlavní komponenty. Výrobní linka na Leclerc je pokud vím zakonzervovaná. Stejně těch výrobních linek bude potřeba víc než jedna. Zrovna o tohle bych se nebál.

avatar
Rase Datum: 23.01.2018 Čas: 21:45

Hyena:
Koukni třeba na ruskou "Armatu" T-14. Ta je taky údajně osazená tím nejmodernějším, ale cenou má být sice vyšší než T-90, ale pořád o hodně levnější než třeba Leopard 2A7+. Tím netvrdím že pro nás nemá smysl pokusit se získat ojeté Leopardy a jednou je provozovat třeba ve verzi 2A8. Ta cena Merkavy je spíš orientační, jelikož ji myslím dotují američané, ale i tak je to moc lákavé. Bylo by skvělé Izraelce dokopat k nabídce těchto mašin.

avatar
Tecka Datum: 23.01.2018 Čas: 20:55

Z pewnych względów rezygnuje z komentowania na czeskim forum,jedynie chciałem napisać czytając komentarze, ze Niemcy już nie mają pełnych zdolności produkcji L2 a dokładnie ujmując ...poprostu je utracili .
Z L3 ,to nie wiadomo co dalej będzie bo program nawet nie ruszył z miejsca. Francuzi planują modernizować swoje czołgi i słusznie bo poziom ochrony (ten prawdziwy) jest delikatnie mówiąc ,zły...
Tak się porobiło na tym świecie ,ze będziecie się musieli w przyszłości uśmiechać w całkiem innym kierunku ,myśląc o potencjalnym pozyskaniu MBT. Najlepiej skupić się na tym co istotne... Bardzo dziekuje za miła wymianę zdań . Ahoj ;]

avatar
Hyena Datum: 23.01.2018 Čas: 20:47

Tak potom o com diskutujeme? Vahovo su teda L2A7+ a Merkava 4 v tej istej kategorii. Pri Merkave sa uvadza cena $5M za kus, pri L2A7+ $8M za kus, systemova cena je samozrejme niekde inde. O kvalite Merkavy tu asi nikto nebude polemizovat, preco nie je jasnym favoritom pre buduci tank ACR?

avatar
Jara Datum: 23.01.2018 Čas: 18:02

Kolt
S těmi Markavami jste to shrnul pěkně.... a nějaké užší spojenectví nebo spolupráce s Izraelem by mohla být velice prospěšná nejen pro naši armadu ale i pro průmysl možná by se stálo nad tím zamyslet už od nich budem kupovat radary ( možná) a měli se vyrábět u nás pokud vím. Nemám nic proti evropské spolupráci ale je občas dobre mít i zadní vrátka, mi o tom mužem vyprávět ..... rozhodně to není vzdušný zámek a také nechapu proč by se podvozek merkavy neměl hodit do Evropy to je absolutní hloupost max by se tam nechal dat menší filtr na saní motoru, protože tu nemáme tolik prachu.....

arr