Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Francie objednala první vozidla nové generace Scorpion

Datum přidání 26.04.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 12 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Francouzské Generální ředitelství pro vyzbrojováni DGA (Direction générale de l’armement) objednalo v rámci programu Scorpion u francouzských firem Nexter Systems, Renault Truck Defense a Thales 319 obrněných víceúčelových vozidel Griffon VBMR (Véhicule Blindé MutiRôle) a 20 průzkumných a bojových obrněných vozidel Jaguar EBRC (Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat).

Foto: EBRC Jaguar; Větší obrázek / Nexter Systems

 

Program Scoripon odstartoval v roce 2014 s cílem poskytnout francouzským vojákům novou generaci obrněných vozidel, ale také s cílem zavést nové prostředky komunikace a sdílení dat, systémy posilující situační povědomí posádek a vypracovat novou taktiku nasazení vozidel na bitevním poli.

 

Francouzské ministerstvo obrany plánuje do roku 2025 na program Scorpion (vývoj, nákup vozidel, testování,výcvik, školení, servisní/logistické zázemí) vydat 5 miliard euro, v delším časovém horizontu 10 miliard euro. Samotný vývoj si vyžádá 758 milionů euro, ale vývoj a výroba nových vozidel vytvoří tisíce pracovních míst.


Všechna nová i modernizovaná vozidla (např. tanky Leclerc XLR) získají unifikované komunikační prostředky a systémy řízení bojové činnosti BMS (Battlefield Management System). BMS jednoduše pomáhá vojákům a osádkám vozidel kdykoliv získat odpovědi na ty nejdůležitější otázky: Kde jsem? Kam jdu/jedu? Kde jsou mé jednotky? Kde je nepřítel? Jaký je můj úkol?


V rámci programu Scorpion vzniknou dvě klíčová vozidla - kolové průzkumné a bojové vozidlo Jaguar EBRC (Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat) a kolový víceúčelový transportér Griffon VBMR (Véhicule Blindé Multi-Role).


VBMR vznikne v těžké verzi (6×6) a pod označením VBMR-L (Véhicule Blindé Multi-Rôle Léger) v lehké verzi (4×4). Počítá se s nákupem 1722 vozidel VBMR, 358 vozidel VBMR-L a 248 vozidel EBRC.


První VBMR (6×6) dorazí do výzbroje v roce 2018 (do roku 2025 780 vozidel) a EBRC zamíří do výzbroje v roce 2020 (do roku 2025 110 vozidel). VBMR-L (zatím neobjednáno) získá francouzská armáda v roce 2019.


Nová vozidla ve francouzské armádě nahradí straší obrněný transportér VAB APC, protitankové průzkumné vozidlo AMX10RC, lehké protitankové průzkumné vozidlo ERC-90 Sagaie a nosič protitankových řízených střel (PTŘS) VAB HOT.

 


Foto: VBMR Griffon; Větší obrázek / Nexter


Stojí za připomenutí, že firma Nexter Systems nabízí velmi podobné vozidlo Titus na tatrováckem podvozku. Na první pohled jsou VBMR a Titus velmi podobné stroje. Podobnosti si všimla i francouzská media, podle nich je ale Titus soukromým projektem firem Nexter Systems a české TATRA TRUCKS určený výhradně pro export.


Víceúčelový VBMR poslouží pro transport vojáků, nákladů, vybavení, ale i nejrůznějších zbraňových systémů. Počítá se s instalací 120 minometu, PTŘS nebo zbraní země-vzduch. Bojová hmotnost VBMR je 24,5 t, VBMR-L pak 10 t.


EBRC je průzkumné a bojové vozidlo se schopností vést boj s mechanizovanými jendotkami nepřítele. Hlavní výzbroj EBRC tvoří 40mm automatický kanón (CTAS) usazený ve francouzské věži T40. EBRC získá i PTŘS MMA (Missile Moyenee Portée) s doletem 4000 m.


Velmi subtilní kanón CTAS používá teleskopickou munici, která oproti klasické munici ráže 40 mm má výrazně menší rozměry i hmotnost. Průbojná teleskopická munice s wolframovým penetrátorem je schopná na 1500 m probít 140 mm homogenní oceli (RHAe). Efektivní dostřel průbojné munice je 2500 m.


CTAS tak spolehlivě penetruje čelní pancíř všech známých bojových vozidel pěchoty a dokáže vyřadit z boje i střední tank T-55.

 

Zdroj: Army Recognition

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Rase Datum: 27.04.2017 Čas: 11:59

KOUMES123: na tatrováckém podvozku mají Jordánci nové KOT. kanón ráže 40 na teleskopickou munici nabízí i Čína :D měli ho nedávno na nějakém KBVP, tak by šla od nich koupit rovnou celá věž se vší parádou .)

avatar
PavolR Datum: 27.04.2017 Čas: 09:30

KOUMES123:
Kazaši majú ruský 57mm kanón na podvozku 8x8 a keď Pandur I uniesol 90mm kanón, tak až taký problém by to nebol (teda ak by nevadilo, že to nebude plávať :-D ). Na 57mm Bofors existuje veža Odin: http://www.valhalla-turrets.com/thor-500-1 ... na to, že sa dá niečo dokopy podobné na Slovensku by som asi veľmi nečakal ;-) .

avatar
KOUMES123 Datum: 27.04.2017 Čas: 08:50

Nabízí se jednoduchá otázka: proč když si Francouzi spolu s obrněným transportérem objednali také průzkumné a bojové vozidlo Jaguar (EBRC) a česká armáda 6x6 Titus na podvozku Tatry, zda by se na témže podvozku nedalo udělat také průzkumné a bojové vozilo 6x6.
Máme sice Pandury, ale minimálně na export by se něco takového hodilo, buď s kanonem 40 mm, nebo jak mají Rusové 57 mm, kteří to ovšem mají s pásy. Věž by snad uměli udělat Slováci, když zvládli věž TURA s 30 mm kanonem. Kanon by se ovšem musel někde koupit.

avatar
Lukas Datum: 27.04.2017 Čas: 08:13

Trzeba pamiętać, że EBRC zastąpi min. AMX-10RC
Te pojazdy mają walczyć w Afryce, dlatego 40mm CTAS ma sens
Działkiem można zniszczyć lekkie pojazdy jak uzbrojone Toyoty czy BMP z odległości 2-3 km (W Europie nie ma takich otwartych przestrzeni - no chyba ż Ukraina), można też niszczyć starsze czołgi - popularne w Afryce T-55 i podobne

To jest bardzo przemyślana konstrukcja - tworzona pod konkretne "pole walki" i pod konkretny profil przeciwnika...

avatar
juhelak Datum: 27.04.2017 Čas: 07:36

škoda že nevyuzili rovnou tatrovácky podvozek, který určite není horši..ale zřejmě to byl požadavek armády aby to bylo od domácích výrobců. btw porad je jen tahle graficka studie nebo uz měli něco vyrobeného?

avatar
KOLT Datum: 26.04.2017 Čas: 17:22

Kozlus, máte sice pravdu, ale ten důvod (proč ne CTAS), může být jednoduchý – nikdo nám ho nedodá v reálné době. Potom by samozřejmě byl Bofors 40 mm lepší než Bushmaster 30 mm. Ale Bushmaster IV by asi byl v cajku :-)

avatar
Kozlus Datum: 26.04.2017 Čas: 16:48

fenri:
Nesouhlasim. Kdyz uz 40mm a tedy vsechny problemy s dalsi razi, tak uz teleskopickou verzi, protoze ta vyhoda ve velikosti munice je znacna. Proc to delat jen castecne?

avatar
Hyena Datum: 26.04.2017 Čas: 15:04

bolo by skvele keby vysiel clanok k planovanemu nakupu 4x4 a 8x8 KOT pre OSSR od roku 2018. tento rok by malo prebiehat testovanie zaujemcov.

avatar
fenri Datum: 26.04.2017 Čas: 13:13

KOLT: ve 40 mm je třeba Bofors. CTAS je podle všeho lepší, ale "nemusí být CTAS, stačí když Bogfors".
Zařazovat po roce 2020 do výzbroje BVP s 30 mm kanonem je nesmysl.

avatar
KOLT Datum: 26.04.2017 Čas: 11:38

Jj, pokud bychom se dokázali k CTAS kanónům dostat, bylo by to super. Ale nedělám si iluze :-(

avatar
Maximus Datum: 26.04.2017 Čas: 11:31

EBRC s 40mm automatický kanón (CTAS) a PTŘS zamíří do výzbroje v roce 2020, tj. přibližně v době, kdy dostane AČR první BVP, který má mít výzbroj v podobě 30 mm kanónu unifikovaného s KBVP Pandur, což bylo maximum a spíše i za požadavky, aby Pandur v této konfiguraci mohl plavat.
Naše nové pásové BVP bude mít slabší výzbroj než francouzké kolové BVP.
Nebylo by na místě ještě přehodnotit toto absurdní omezení, které bude limitovat schopnosti našeho nového BVP po několik příštích desetiletí, tedy pokud nedojde po určité době k přehodnocení a výměně věže, což nebude samozřejmě zadarmo a také to může být opět typicky deset vteřin před dvanáctou - v lepším případě :-(.

avatar
Gorn Datum: 26.04.2017 Čas: 10:34

Jan Grohmann: protitankové průzkumné vozidlo AMX10RC, lehké protitankové průzkumné vozidlo ERC-90 Sagaie? Tak pokud vím tak ERC je zkratka Engin à Roues, Canon, což se dá přeložit jako kolové vozidlo s kanónem, překvapivě ani určením nejsou ta vozidla protitanková.
V českém prostředí bývají ta vozidla jako protitanková označována, nicméně si dovolím tvrdit že je to nepochopení konceptu a nikdoliv korektní termín (co je špatného na Obrněný Automobil?)

arr