Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Česká CZ 805 BREN pro francouzského vojáka?

Datum přidání 26.05.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 26 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Francouzská armáda oficiálně spustila výběrové řízení na nové ruční palné zbraně. Jde o největší podobný tendr v Evropě. České čtenáře jistě zaujme skutečnost, že o vítězství v tendru má zájem Česká zbrojovka s útočnou puškou CZ 805 BREN.

Foto: CZ 805 BREN (případně CZ 807 BREN) pro francouzskou armádu? / Grafika Armádních novin

Foto: CZ 805 BREN (resp. CZ 807 BREN) pro francouzskou armádu? / Grafika Armádních novin

 

Francouzské Generální ředitelství pro vyzbrojování DGA (Direction générale de l’armement) spustilo 16. května program Individuální výzbroj budoucnosti AIF (Arme Individuelle Future). V rámci programu AIF si Francie hodlá pořídit 90 000 útočných pušek a karabin v ráži 5,56×45 mm NATO. Zájemci mohou své nabídky předložit do 26. června.

 

Francouzi následně vyberou 5 kandidátů, kteří dodají na vlastní náklady testovací zbraně, munici a příslušenství. Podpis dohody s výhercem se očekává v prosinci 2016.

Scar-L

Foto: Jeden z možných kandidátů - SCAR L / FN Herstal

 

Nová zbraň nahradí ve francouzské armádě letité pušky FAMAS. Připomeňme, že první generaci francouzských pušek FAMAS mohla veřejnost poprvé spatřit v roce 1979. Ve výzbroji francouzské armády je nyní 400 000 pušek FAMAS.

 

Mezi účastníky programu AIF však nebude žádná čistě francouzská firma, resp. konstrukce. Výrobce pušek FAMAS, francouzská továrna Manufacture d'Armes de Saint-Etienne (MAS), byla uzavřená v roce 2002.

Thales Australia F90Foto: Thales Australia F90 / Thales Australia

 

Francie musí vybírat z cizích konstrukcí. Nejčastěji se mluví o belgické FN Herstal FN SCAR-L, australské Thales Australia F90, německé Heckler & Koch HK416A5, italské Beretta ARX 160 a české CZ 805 BREN (resp. novější CZ 807 BREN).

 

Stojí jistě za zmínku, že ač australská F90 vychází z rakouské pušky Steyr AUG, firma Thales Australia je pobočkou francouzské průmyslové skupiny Thales Group. Heckler & Koch HK416A5

Foto: Heckler & Koch HK416A5 / Heckler & Koch

 

Ředitelství DGA plánuje nákup 45 000 útočných pušek a stejný počet karabin. Součástí dodávky budou i 40mm podvěsné granátomety, optika, náhradní díly, školení a technická dokumentace. Požaduje se kompatibilita s kompletem francouzského vojáka budoucnosti FELIN a schopnost odpalovat puškové granáty.

 

Chybí vám mezi výrobci američtí, ruští nebo čínští zástupci? Není divu, jednou z podmínek Francouzů je výroba a montáž pušek v Evropské unii nebo v Evropském hospodářském prostoru. Výrobce musí také prokázat schopnost dodat každý rok alespoň 16 000 pušek.

Beretta ARX160

Foto: Beretta ARX 160 / Beretta

 

Francouzi také nemají zájem o „garážové“ firmy. Firma účastnící se programu AIF musí vykazovat za poslední tři roky každoroční alespoň obrat 80 milionů euro (1,56 mld. Kč).

 

Česká zbrojovka nemá ve francouzském tendru rozhodně lehkou pozici. V neprospěch Čechů hraje skutečnost, že Francie již má ve výzbroji zbraně konkurentů. V roce 2008 francouzská armáda nakoupila pro speciální jednotky 2200 pušek HK416 a HK417. Francouzi také používají menší počet německých karabin G36KV a belgických FN SCAR-L.

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
PavolR Datum: 04.11.2018 Čas: 16:22

Bolo by už neskoro začať teraz cez Le Monde tlačiť, že výber HK416 bola chyba a mala by sa kúpiť licencia na výrobu Brenu? :-D

avatar
KOUMES123 Datum: 10.08.2014 Čas: 14:56

Ve francouzském ani indickém tendru podle mě nemáme žádnou šanci. Podle těch co byli s Brenem 805 v Afganistánu je asi o 1 kg!!!! těžší než stará 58. Nějaké příslušenství se dá pochopitelně vychytat, ale pokud máte zbraň minimálně o 1/2 kila těžší než konkurence, tak nemáte šanci. Pokud vím tak M4 i její modernější verze HK 416 má lehký hliníkový rám, zatímco Bren ocelový. To je ten hlavní problém - technologie výroby lehkého rámu. Např. rakouský Steyr má rám kompozitní. Ti co slouží u armády by asi věděli kolik nábojů navíc si můžete vzít, pokud netaháte zbytečně 1/2 až 1 kg železa. Naproti tomu technologicky moderní je nový Scorpion (plastový rám, levná výroba).

avatar
Jan Grohmann Datum: 23.06.2014 Čas: 22:04

Jedná se o verzi po upgrade.

avatar
butters Datum: 23.06.2014 Čas: 21:52

video z vystavy v Parizi, prezentacia CZ 805 a P07:

https://www.youtube.com/watch?v=aWv7bKoWrdU

Vie mi niekto povedat co za verziu 805 predvadza? Je to este stara, co ma ACR, alebo uz po upgrade?

avatar
CerVus Datum: 23.06.2014 Čas: 10:21

Gulf: oni nikoho neopustili. Než opakovat pomlouvačné bludy tak by si to prvně chtělo ověřit fakta. Tuhle pohádku si vymyslel nějaký šašek ministerstva jako jeden z důvodů pro rozpuštění jednotky která se nové vládě nehodila do krámu: SOG měl sice problémy s velením a podivnými nákupy drahých hraček, ale když už to měli a byli vycvičení nebyl důvod k rušení.

avatar
Gulf Datum: 23.06.2014 Čas: 03:45

Nejsem právě zastáncem Českých zbraní.Americké pušky jsou skvělé.Glock dokáže střílet i pod vodou,Heckler & Koch HK416A5 a Beretta ARX 160 / Beretta vypadají skvěle.Mají krátkou hlaveň.Když jsem viděl ty České breny,..no nevím.Viděl jsem je v akci i v pomalých záběrech.Na první pohled to vypadalo,že mají hlavně z gumy.Chacháá.Pěěěkně se hýbaly po výstřelu.Ale na to,..aby to stejně skončilo jako v afgánistánu,.." Česká jednotka speciálních operací SOG nechala v Afghánistánu na holičkách své spojence. Na rozkaz velení vojáci opustili britské kolegy přímo v akci" jim tahle hrouda kovu stačí

avatar
Zbrojir Datum: 07.06.2014 Čas: 14:01

CZUB je českým státem, resp. místní politicko-ekonomickou lobby, po celá desetiletí masivně podporována. Nejde jen o státní podporu vývoje a výroby, ale především o veřejné zakázky. Bez ohledu na platnou legislativu, cenu a kvalitu produkce zde byly CZUB přiděleny všechny významné zbrojní zakázky v oblasti ručních palných zbraní.

Parametry výběrových řízení, pokud jsou zde vůbec vyhlášena, jsou koncipovány především ve prospěch zájmů CZUB (objem, cena, záruky), a nikoli dle potřeb přezbrojované státní organizace. Ozbrojené složky státu tak jsou politiky po léta nuceny hromadně odebírat a samozřejmě neobyčejně štědře platit za produkty, které by v nabízené podobě neakceptovaly ani mnohé země třetího světa.

Problémy vynucený a mnohaletý dovývoj čerstvě dodaných CZUB produktů, na kterém se z podstaty věci, ale i ve vlastním zájmu musí podílet samotné ozbrojené složky, přičemž po finanční stránce mnohé dále hradí daňový poplatník, probíhal a nadále probíhá prakticky bez finančních sankcí vůči CZUB a samozřejmě bez rizika vypovězení příslušných kupních smluv. Výsledkem takto masivní podpory je finanční postupná stabilizace CZUB (přechod z červených čísel k zisku) a samozřejmě zdokonalení nabízené produkce.

Zatímco CZ 805, která byla vybrána počátkem roku 2010 v rámci naprosto zmanipulovaného výběrového řízení, a byla tehdy zjevně "polofunkčním prototypem", přičemž mj. evidentně nesplňovala ani základní požadavek zadání, a to zbraň s ukončeným vývojem, CZ 807 již těží z mnohaletého dovývoje CZ 805 a mnoha informací z praktických zkušeností z její exploatace.

CZ 807, stejně jako CZ 805, je doposud vyráběna s použitím málo produktivních technologií, které mají negativní vliv, a to jak na cenu, tak i časovou náročnost výroby a tudíž i na celkovou výrobní kapacitu CZUB.

Pokud by CZUB čistě teoreticky uspěla ve všech tendrech, o které aktuálně usiluje, nebyly by pravděpodobně její stávající výrobní kapacity schopny takový objem zbraní CZ 805/807 vůbec vyprodukovat.

V tendrech na "západě" se může CZUB vrátit dlouhodobá diskriminační politika ČR, kdy např. "výběrového řízení" na výběr dodavatele útočné pušky 5,56x45 pro MO ČR se mohly účastnit pouze tuzemské firmy, v případě dodávek zbraní ze zahraničí by tyto navíc musely tuzemskému průmyslu v rámci offsetových programů vykompenzovat ztrátu ve výši 100% ceny kontraktu, z toho 20% finančního objemu zakázky se muselo vyrobit na území ČR. Jelikož na podání nabídek byl cca měsíc, mj. v období vánočních a novoročních svátků, není divu, že se žádný zahraniční výrobce do českého "tendru" nepřihlásil.

Pokud tedy dlouhodobě znemožňuji přístup zahraniční konkurenci na území vlastní, musím očekávat obdobný postup ze strany států, které jsem, mj. oproti evropskému právu, diskriminoval. Francie sice jistě neměla zájmy při dodávkách útočných pušek pro MO ČR, ale velmi pravděpodobně při dodávkách terénních nákladních automobilů, kdy tento kontrakt opět bez výběrového řízení a s nepříliš výhodnou cenou získala tuzemská Tatra.

V souladu se stávajícími "evropskými byrokratickými trendy" stále častěji o vítězi tendrů nerozhoduje skutečná kvalita zboží, nýbrž cena, formální plnění podmínek a neověřené deklarace a především resortní právníci, takže dopředu nelze vyloučit ani velká překvapení. Doufám, že Francouzi snad mají ještě rozum a nebudou postupovat podle vzoru „výběrových řízení“ na MO ČR.

avatar
Jan Grohmann Datum: 02.06.2014 Čas: 15:52

Jinak názor od českého příslušníka Cizinecké legie. Ptali jsme se na to, jakou mají pověst zbraně CZ ve Francii a jaká je šance CZ 805 BREN.

Odpověď:
"Osobně si myslim ze Česka zbrojovka ma ve Francii velkou šanci protože pověst která tady koluje o zbraních CZ je velice dobra az jsem z toho byl sám udivenej"

avatar
veterán Datum: 28.05.2014 Čas: 22:17

Nevím, jak ostatní, co Brena nepoužívají jen na posečené střelnici, ale mě tento výrobek dost zklamal. Příjde mi to jako krok zpátky, až někam k pumpičce. Na posledním cvičení v Přáskách nám psycholožka z MO vyprávěla, jak na vojáka působí, pokud v boji usmrtí protivníka. Jednou z reakcí je i možnost neudržení svěračů. Nevím, jestli je šance s puškou Bren usmrtit protivníka vybaveného běžnou spolehlivou puškou, ale na posr... je i cvičný boj s Brenem, kde musíte rychleji odstraňovat závady než protivník. Na druhou stranu jsem si před nedávnem pořídil do osobního vlastnictví vyrobek CZUB, ale upřednostnil jsem ten, co měl ještě nápis Czechoslovakia.

avatar
Josef Datum: 28.05.2014 Čas: 17:40

Sice to není pořád optimální, ale jako odpůrce brenu pro AČR musím uznat, že se trošku pohli. Vidím standardizovaný zásobník a snad i vypouštěč zásobníku ala M4 a jiné. V každém případě je na obrázku akceptovatelnější zbraň než verze pro AČR. Patrně doladěná podle připomínek českých vojáků. Škoda, že jim ty kvéry teď nikdo bezplatně nevymění.

avatar
kubo4747 Datum: 28.05.2014 Čas: 17:21

To je zaujímavé, teraz som čítal, že tá naša "armáda - nearmáda" chce možno zaviesť CZ 807 BREN, ale neviem koľko do zadu písali o tom, že chcú pravdepodobne nakúpiť zbrane od Heckler a Koch, G36 a tuším niečo padlo aj o HK 416, ktoré mimochodom využíva aj nejaká "špeciálna" jednotka (ma pobavili :D ) v Žiline.
Ale ináč, bolo by to super, keby to schválili. O všetko by bolo postarané a bol by pokoj.

Ale aj tak, to ich zbrojenie, myslím tým údajne naše zbrojenie... neviem, čo riešia, keď by sme neboli schopný ničoho a už tak nie chrániť hranice na východe.

avatar
hurvo Datum: 28.05.2014 Čas: 15:33

BOUDI:
co ja viem tak iveco sprznili az upravami po nakupe(nepotrebujeme pancierovanu verziu, kupime nepancierovanu a nalozime tam nejake platy z rozpaleneho befka), a v ziadnych kasarnach doteraz iveca neboli lebo su stale niekde u dedkovcov vo VOPke.

O zavedeni brena bolo rozhodnute asi tak pred dvoma rokmi, pozri si vyrocne spravy zahoria kedy ukoncili pokusy o modernizaciu Sa vz. 58.

Ceska zbrojovka sa proste rozhodla ze brena zavedie v dalsej armade nato , tak ho zavedie. Na slovensku nasli dostatok partnerov ktori su ochotni nacuvat "argumentom". Preto aj tie klucky aby sa vyhli vyberovemu konaniu. V septembri minuleho roku boli breny testovane na zahori. Samozrejme ze bez konkurencie.

avatar
BoudiSVK Datum: 28.05.2014 Čas: 14:03

Do p!če... Nech urobia oficialnu sutaž. Lebo to zas dopadne jak nakup LMV. 1 kus za milion euro a mimo kasarni ich ešte nemali.

avatar
Beld Datum: 28.05.2014 Čas: 12:48

Huh :D

http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-62255780-slovaci-zbroji-kvuli-krizi-na-ukrajine-sahaji-po-puskach-z-uherskeho-brodu

avatar
Jan Grohmann Datum: 28.05.2014 Čas: 12:31

Pro Jenda. Změny v CZ 807 BREN mají být provedeny především v ergonomickém řešení - kompaktnější, lépe vyvážená, moderně řešené ovládací prvky.

arr